BaleiDetale.pl
istota wyboru doświadczonego projektanta w projektowaniu domów z bali

Projektuj z głową! Jak wybrać architekta domu z bali?

Projektuj z głową! Nietrafione decyzje mogą Cię sporo kosztować…

Zacznę prosto z mostu – projekt domu z bali należy powierzyć projektantowi, który zna się na tym i ma spore doświadczenie. Projekt domu to bardzo skomplikowana sprawa. Na tym w zasadzie mógłbym zakończyć ten artykuł, ale rozważmy wszystkie argumenty „za” i wyjaśnijmy sobie raz na zawsze, dlaczego lepiej zaufać profesjonaliście. Zobacz, na co powinieneś zwracać uwagę przy projektowaniu domu z bali. Jak wybrać architekta domu z bali? To nie jest łatwe! 

 

Co zyskujesz zatrudniając profesjonalnego projektanta?

Doświadczony projektant wprawiony w projektowaniu domów z bali, a nie tylko zwykłych domów murowanych, z całą pewnością zadba o zoptymalizowanie projektu, co wpłynie nie tylko na jakość wykonania, parametry cieplne, ale końcowe koszty budowy.

doświadczony projektant domu z bali jak wybrać
Doświadczony projektant rozplanuje pomieszczenia i zastosuje najbardziej optymalne rozwiązania.

Czas, pewność, pieniądze – jeszcze Ci mało? Nie jest to żadna tajemnica, że lepiej zrobić coś raz i porządnie niż poprawiać w nieskończoność.

Często mamieni niską ceną oddajemy projekty w ręce osób, które nie znają się na rzeczy. OK! Na początku będzie to niewielki koszt. Ale teraz pomyśl o wszystkich poprawkach i zmianach, które będziesz musiał nanieść, w razie jakichkolwiek problemów.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Wszystkie błędy wyjdą dopiero na etapie budowy i nagle okaże się, że nie zgadza się szerokość przejścia na komin w elementach stropu czy dachu, lub któryś element balowy zasłania na przykład wyjście kanalizacji i trzeba kuć w fundamentach. A to tylko nieliczne przykłady, kiedy coś może pójść nie tak. W konsekwencji i tak zgłosisz się do profesjonalisty, który weźmie swoją gażę a poprawki kosztują więcej! 

Szukasz Wykonawcy domu z bali, krok po krokuJak wybrać architekta domu z bali? Oczywiście na rynku są przynajmniej dwa biura projektowe domów z bali DOM-PROJEKT oraz MÓJ-DOM, które oferują niską cenę i stosunkowo wysoką jakość. Pamiętaj jednak, że są to projekty tzw. katalogowe. W dalszym etapie trzeba będzie taki projekt zaadaptować, czyli wrysować w działkę, uwzględnić m.in. grząskość terenu, siłę wiatrów, miejsce przyłączy itd. Te biura mogą pewne rzeczy uwzględnić za dodatkową opłatą,  np. wspomnianą siłę wiatru i rodzaj dachówki, co przełoży się na optymalne obliczenia grubości elementów konstrukcyjnych domu!

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

W większości przypadków Inwestorzy angażują projektanta adaptującego projekt. Zazwyczaj jest on z okolicy lub z województwa, w którym leży Twoja działka. Taka osoba może zorganizować dla Ciebie wszelkie dokumenty potrzebne do pozwolenia na budowę. Jeśli wybrałeś już wykonawcę, dobrze aby ten podał projektantom swoją technologię budowy. Zostanie to od razu naniesione w dokumentacji.


Doświadczony projektant zminimalizuje ryzyko błędów

baza fachowców przekierowanie

Poniższe informacje będą dla Ciebie wskazówką, na co zwrócić uwagę przy współpracy z projektantem Twojego domu. Jeśli ten proponuje Ci niekorzystne rozwiązania, które opisuję poniżej, to znak, że powinieneś być bardziej wyczulony na to co mówi i musisz rozważyć za i przeciw takich rozwiązań (najlepiej także z wykonawcą konstrukcji domu). Jeśli projektant idzie w zaparte i nie chce nawet dyskutować, polecam go zmienić. Szkoda Twoich pieniędzy, czasu i nerwów na ambicjonalne potyczki z tym fachowcem. Argument: „pracuje w branży wiele lat i wiem” nie zaliczałbym do trafionych.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Pierwszym, bardzo istotnym elementem projektu jest odległość okien od wewnętrznych i zewnętrznych narożników. Optymalną minimalną wartość przyjmuje się od 50 cm do 60 cm. Same narożniki to ważny element całej konstrukcji. Między innymi to one trzymają ściany razem i na swoim miejscu. Warto mieć na uwadze to, że ich osłabienie negatywnie wpływa na trwałość znacznej części domu. Jak są dokładnie wykonywane opisuję w kolejnych artykułach. Metod jest przynajmniej kilka i nie musi być to dokładnie opisane przez twórcę Twojego projektu. Doświadczony projektant z pewnością o tym wie.


Konkretne wskazówki projektu bez błędów

Szczelne i trwałe narożniki domu z bali są skomplikowane do wykonania. To właśnie tu najczęściej popełniane są błędy wykonawców. Sprawny projektant może ograniczyć te i inne błędy do minimum. Jak to zrobić? Najlepiej:


  • zaprojektować dom w kształcie prostokąta lub kwadratu

– wtedy uzyskamy tylko 4 narożniki, a to najmniejsze ryzyko popełnienia błędów przez fachowców. Oczywiście jeśli Twoje oczekiwania co do bryły domu nie są bardziej wymagające. Wszelkie „dodatki konstrukcyjne” projektant może uwzględnić stosując technologię lekką (nie z bali a z tzw. konstrukcji szkieletowej), wówczas większość wykonawców zastosuje (konsultując z Tobą i przedstawiając odpowiednie opcje) elewację z odpowiedniej imitacji bali, która jest wykonana z desek. Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić Ci sporo pieniędzy (w zależności od dodatku i stosowanej technologii budowy), a dobrze wykonane będzie pewniejsze pod kątem szczelności i trwałości;

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


  • dobrze jest unikać stosowania wewnętrznych narożników  

– to spory wyczyn dla wykonawcy, aby takie miejsce wykonać szczelnie (a przy nieodpowiedniej technologii niemal niemożliwe bez dodatkowego ocieplenia ściany). Musisz pamiętać, że złożone załamania ścian np. wielokątne, w większości wypadków firm wykonawczych nie będą szczelne w satysfakcjonujący dla Ciebie sposób. Ponadto, taka złożoność konstrukcji generuje spore koszty z racji skomplikowania, a także ocieplenia w dalszym etapie budowy.

Przykłady wewnętrznych narożników w domach z bali:


  • zaplanuj odpowiednio wszelkie zadaszenia 

Problematycznie umiejscowiony balkon, pod nim znajduje się część mieszkalna
Problematycznie umiejscowiony balkon, pod nim znajduje się część mieszkalna

-usytuowanie np. balkonu bezpośrednio nad wypustem wielokątnym, czy wystającym wiatrołapem, będzie stwarzało bardzo duże wyzwanie dla większości wykonawców. Pod podłogą tarasu będzie trzeba zmieścić i odpowiednio wykonać szczelne zadaszenie z odpowiednim spadkiem, aby woda czy śnieg nie stały w jednym miejscu!

Prawidłowo wykonany balkon
Prawidłowo wykonany balkon

W trakcie eksploatacji, przy takim rozwiązaniu wpadają różnej maści zabrudzenia (liście, gałęzie i pył gromadzony przez lata). Jeżeli bardzo chcesz mieć balkon na piętrze, podpowiedz projektantowi, aby pod nim już nie było części mieszkalnej parteru, tylko taras lub po prostu ziemia Twojej działki;


  • weź pod uwagę rozmiary domu

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z bali– aby uniknąć drobnych nieporozumień, najlepiej jest, aby projektant uwzględnił rozmiary elementów domu (szerokości i wysokości bali oraz metody ich łączenia – choć nieobowiązkowo). Zmiana wysokości bali może spowodować różnice w finalnej wysokości całej zabudowy. Nie jest to jednak bardzo znaczący problem, gdyż domy z bali osiadają w zależności od poziomu wilgotności zastosowanego materiału;


  • dostosowuj szerokość okien do możliwości technologicznych

Wnętrze domu z bali - maksymalny wymiar okna
Wnętrze domu z bali – maksymalny wymiar okna

-maksymalna zalecana szerokość pojedynczego otworu to od 350 cm do 450 cm, przy czym projektant/konstruktor uwzględnia odpowiednią ilość materiału nad oknem, aby ten udźwignął ciężar stropu przenoszony przez elementy konstrukcyjne;


  • zadbaj o rozmieszczenie okien 

-dobrze, aby pomiędzy oknami, zwłaszcza wysokimi na około 2 m był odpowiedni odstęp, wynoszący minimalnie 60 cm. To samo tyczy się odległości od narożnika domu ścian zewnętrznych/nośnych. Zapewni to większą stabilność tego odcinka ściany.

Min. odległości dla okien
Min. odległości dla okien

Stabilność tą w znacznej mierze zapewniają także odpowiednie belki pionowe (tzw. węgary albo ramiaki) montowane w otworach okiennych i drzwiowych, o czym piszę w innym artykule. Zbyt wąski odstęp pomiędzy oknami wypełniony krótkimi balami, często powoduje krzywienie się takiej ściany oraz okien do niej przymocowanych! Dobrze, abyś takie miejsce skonsultował z wykonawcą i spytał, czy daje gwarancję poprawnego wykonania;


  • zastosuj wewnątrz ścianki wykonane w technologii lekkiej 

Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-book-zamiast zazwyczaj droższych działowych ścian balowych, zastosuj wewnątrz ścianki wykonane ze wspomnianej już technologii lekkiej. Konstrukcję kolejnego piętra i ciężaru dachu udźwigną odpowiednio rozstawione słupy i dodatkowe belki (tzw. podciągowe). Takie rozwiązanie nie będzie ograniczało aranżacji przestrzeni w Twoim domu. Ścianki działowe projektant dowolnie będzie mógł ustawiać. Nie będzie też problemu z ukryciem wszelkich instalacji (wodnej, grzewczej i elektrycznej). Pamiętaj jednak, że odstępy pomiędzy wspomnianymi słupami będą ściśle uzależnione od wyliczeń konstruktora (współpracuje z projektantem lub jest tą samą osobą). Zazwyczaj maksymalne odstępy między słupami to 400 cm – 450 cm;


  • pamiętaj o maksymalnych długościach bali

-wykonawcy w swojej ofercie mają różne maksymalne długości swojej bali. Zazwyczaj ich maksimum to 12-13 metrów długości. Wynika to często z dostępności materiału, a także możliwości typowego transportu. Zatem dla domów, które mają ściany dłuższe niż 12 m (a jeśli wykonawca stosuje krótsze bale) stosuje się odpowiednie łączniki bali. Zwróć na to uwagę projektantowi. On powinien to skonsultować z wykonawcą i uwzględnić odpowiednie rozwiązanie;


  • upewnij się, jak liczona jest wysokość do sufitu w Twoim domu

mierzenie wysokości sufitu
mierzenie wysokości sufitu

-pamiętaj, że w domu z bali może być ona liczona do elementów konstrukcyjnych, i/lub do sufitu właściwego (płaskiej części pomiędzy belkami konstrukcyjnymi). Odpowiednia wysokość średniej wielkości domu to w około 260 cm – 280 cm, liczona do elementu konstrukcyjnego. Naturalny kolor drewna sprawia wrażenie ciężkości całego sufitu. Zatem bez zmiany koloru i uwzględnienia odpowiedniej wysokości może się okazać, że po wybudowaniu domu będziesz zawiedziony brakiem „oddechu”. Będziesz zmuszony np. pomalować sufit na jasny kolor, aby poprawić negatywne odczucia związane z za niskim sufitem;


Podsumowując

Zdaję sobie sprawę, że pewne zagadnienia mogą być dość trudne, zwłaszcza na początku drogi przy budowaniu domu z bali, dlatego warto, abyś zapamiętał o tych poradach i miał je na względzie współpracując z fachowcami. Zasygnalizuj dany problem projektantowi i nie bój się pytać, ani sugerować rozwiązań. W końcu to Twój dom i Ty za niego płacisz!

Są to najczęstsze przykłady, kiedy doświadczony projektant może już na etapie projektu ograniczyć koszty budowy. A nie tylko o pieniądze chodzi. Chodzi też o Twoje bezpieczeństwo i komfort mieszkania. Działaj rozważnie i pamiętaj o moich radach.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews