Kto nie marzy o wysokim i strzelistym suficie w salonie z wielkim kominkiem i miejscem spotkań? Piękne otwarte przestrzenie, dużo światła…. – cudo! Ale czy wiesz, czym to skutkuje w praktyce? Porównuję dla Ciebie zalety i wady stropu płaskiego i strzelistego. Zaczynamy! Jak wykonać efektowny sufit w domu z bali?

Stropy w domach z bali – zobacz, jakie masz możliwości

Nieodłączną częścią domu z bali są belki stropowe, czyli te elementy, które tworzą podstawę podłogi wyższej kondygnacji. Jednak czy zastanawiałeś się nad tym, jakie są możliwości wykończenia?

Wyróżniamy sufity płaskie z widocznymi belkami lub z niewidocznymi oraz tzw. sufity katedralne,  otwierające przestrzeń aż do najwyższego punktu dachu.

baner spotkania online w temacie domów z bali


Sufity płaskie

W domach z bali bardzo to najpopularniejsze rozwiązanie. Czasem Inwestorzy planując wykończenie tej części stosują typowe wykończenie płytami GK (Gipsowo-Kartonowymi) lub tynkami np. ręcznie kładzionymi przypominającymi glinę. Zazwyczaj belki stropowe pozostają widoczne dopiero pomiędzy nimi zaczyna się cała zabawa.

Sufity płaskie
Sufity płaskie to najczęściej wybierane rozwiązanie.

Najprościej sufit wykonuje się montując ozdobne deski lub płyty od góry belek stropowych. Jest to praca wykonywana bardzo szybko. Co innego, jeśli koniecznie chcesz zyskać trochę na wysokości w pomieszczeniach poddasza. Wówczas wykonywana jest odpowiednia konstrukcja pomiędzy belkami stropowymi (zazwyczaj w połowie ich wysokości). W konsekwencji belki z poziomu parteru wyglądają na mniejsze.

Pamiętaj o jednym. Naturalny oraz ciemny kolor drewna na suficie sprawia, że wydaje się on cięższy wizualnie, aniżeli ten wykończony płytami. Płyta gipsowa jest również tańsza niż dobrej klasy szerokie, piękne deski, więc jeśli Twój budżet jest napięty i chcesz zaoszczędzić, to będzie to dobry wybór. Duże znaczenie ma tu kolor. Nawet deski pomalowane jasną barwą zyskają na lekkości.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Wykonując podłogę na piętrze, pamiętaj o właściwie wykonanej izolacji akustycznej. W przeciwnym razie mogą denerwować Cię hałasy z góry i skrzypienie. Pomiędzy każdym łączeniem drewna z drewnem (np. pomiędzy belkami podłogi a deską) należy podkładać materiał tłumiący np. filc, korek czy wełnę owczą. Z kolei pomiędzy belkami materiał wygłuszający układa się na 2 warstwy w celu uzyskania jak najbardziej skutecznego tłumienia odgłosów. 


Sufity wysokie oraz katedralne – co musisz o nich wiedzieć?

Sufity wysokie oraz katedralne
Sufity katedralne zawsze robię duże wrażenie.

Nie jest tajemnicą, że wysoki sufit z bali nadaje przestrzeni domu dodatkowej wartości. Przy odsprzedaży nieruchomości to często on decyduje o tym, jak szybko uda Ci się sfinalizować transakcję. Taki sufit dobrze komponuje się z dużą ilością okien, więc też i dużą ilością światła, które znajduje się na szczycie listy marzeń wielu osób.

baza fachowców przekierowanie

Katedralny sufit jest niezaprzeczalnie wspaniały. Możesz ustawić największą choinkę, jaką tylko sobie wyobrazisz. Z definicji masz otwarty plan piętra, który jest od dziesięcioleci bardzo popularny. Jednak od projektu do codziennego życia jest długa droga, dlatego nie decydując się na typowy strop będziesz musiał pójść na wiele kompromisów, które na początku nie wydają się oczywiste.


  1. Koszt

Sufity wysokie oraz katedralne
Efektowne rozwiązania są w cenie.

Nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że takie rozwiązanie kosztuje dużo. Zazwyczaj stosuje się je w dużych rezydencjach. Wynika to z faktu, że otwarcie przestrzeni, aż do sufitu powinno być wykonane w proporcji.

Dziwnie, nieproporcjonalnie wyglądało by małe pomieszczenie z bardzo wysokim sufitem, stąd wysokość pomieszczenia około 6-7m = przynajmniej takie same wymiary u podstawy.

Mówiąc o kosztach wybudowanie jednego metra kwadratowego, wychodzi znacznie więcej. Wszak nie możesz wykorzystać poddasza.


  1. Akustyka

Płaski strop daje możliwość zagospodarowania poddasza. Większość domów z bali ma wystarczająco duży strych, by stworzyć tam kilka przytulnych pokoi. Dobrze ułożony strop pozwala rozdzielić piętra w taki sposób, że żaden hałas nie przechodził przez sufit. Z kolei z wysokim sklepieniem jest zupełnie inaczej. W rzeczywistości usłyszysz każdą rozmowę, program telewizyjny, radio lub śmiech i to niezależnie od tego, czy będziesz w sypialni, czy w głównym pokoju.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


  1. Miejsce

sufit w domu z bali
Przestronny salon czy dodatkowy pokój? Twój wybór.

Jeśli masz dwupiętrowy, wielki pokój, to poświęcasz na niego sporo miejsca, które mogłoby być kolejną sypialnią lub gabinetem i pokojem dla dziecka. To dużo potencjalnej przestrzeni życiowej, która mogłaby być użyta w bardziej praktyczny sposób. Inną rzeczą, którą stracisz, będzie strych. Więc wszystkie rzeczy, które mogły by znajdować się w tym pomieszczeniu niepotrzebne na tę chwilę, muszą zostać przeniesione gdzie indziej.


  1. Ogrzewanie

Wentylatory sufitowe pomagają przenosić powietrze wokół wielkiego pomieszczenia. Ale te duże otwarte przestrzenie są trudne do skontrolowania w kwestii temperatury. Otwarty plan piętra zakłóca dobry przepływ powietrza. Prawdopodobnie będziesz musiał znacząco podwyższyć wydatki na ogrzewanie, aby nadrobić tę różnicę, a niejednorodnie zrobić również dodatkowe strefy cieplne, takie jak np. kominek w salonie, czy ogrzewanie podłogowe.


  1. Konserwacja

sufit w domu z bali
O sufit też trzeba dbać.

Jeśli masz duże okna od strony słonecznej, z czasem możesz mieć do czynienia z uszkodzonymi uszczelkami termicznymi. Szczególnie dotyczy to większych lub specyficznych okien robionych pod konkrety wymiar. Może się również okazać, że widzisz, ale nie możesz dotrzeć do pajęczyny, a jeśli masz okrągłe bale, to kurz będzie się na nich kumulował. Tak, będzie to widać z poddasza. Czyszczenie okien wymaga dodatkowej drabiny (której nie można oprzeć o szybę), podobnie jak wymiana żarówek.

Może się nawet okazać, że do tak prozaicznych czynności będziesz musiał zatrudniać specjalną ekipę, ponieważ wykonywanie pracy samemu w takich okolicznościach będzie niemal nie możliwe.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Podsumowanie – już wiesz, co wybierzesz?

Wysokie sklepienia w domu z bali robią ogromne wrażenie, ale czasami są po prostu niepraktyczne. Strzeliste sufity często znajdują się w początkowych projektach, ale mają zarówno plusy, jak i minusy. Jeśli katedralny sufit był Twoim marzeniem i jesteś przygotowany na wszystkie niedogodności, jakie się z nim wiążą, to nie rezygnuj ze swoich planów.

Sklepione sufity
Sklepione sufity mogą sprawić, że dom z bali staje się naprawdę spektakularny!

Sklepione sufity mogą sprawić, że dom z bali staje się spektakularny i niepowtarzalny, a wszystkie powyższe problemy można przezwyciężyć. Bądź pewien że wiesz wszystko o takiej inwestycji, gdyż dodatkowe koszty na media mogą Cię naprawdę zaskoczyć, jeśli nie przemyślisz wszystkiego odpowiednio dobrze.

Źródła:

http://www.drewno.pl/artykuly/9934,jak-zadbac-o-drewniane-sciany-i-sufity-w-naszych-domach.html

https://loghome.com/articles/article/downside-uplift

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: