BaleiDetale.pl
sufit w domu z bali

Efektowny sufit w domu z bali

Kto nie marzy o wysokim i strzelistym suficie w salonie z wielkim kominkiem i miejscem spotkań? Piękne otwarte przestrzenie, dużo światła…. – cudo! Ale czy wiesz, czym to skutkuje w praktyce? Porównuję dla Ciebie zalety i wady stropu płaskiego i strzelistego. Zaczynamy! Jak wykonać efektowny sufit w domu z bali?

 

Stropy w domach z bali – zobacz, jakie masz możliwości

Nieodłączną częścią domu z bali są belki stropowe, czyli te elementy, które tworzą podstawę podłogi wyższej kondygnacji. Jednak czy zastanawiałeś się nad tym, jakie są możliwości wykończenia?

Wyróżniamy sufity płaskie z widocznymi belkami lub z niewidocznymi oraz tzw. sufity katedralne,  otwierające przestrzeń aż do najwyższego punktu dachu.

baner spotkania online w temacie domów z bali

 


Sufity płaskie

W domach z bali bardzo to najpopularniejsze rozwiązanie. Czasem Inwestorzy planując wykończenie tej części stosują typowe wykończenie płytami GK (Gipsowo-Kartonowymi) lub tynkami np. ręcznie kładzionymi przypominającymi glinę. Zazwyczaj belki stropowe pozostają widoczne dopiero pomiędzy nimi zaczyna się cała zabawa.

Sufity płaskie
Sufity płaskie to najczęściej wybierane rozwiązanie.

Najprościej sufit wykonuje się montując ozdobne deski lub płyty od góry belek stropowych. Jest to praca wykonywana bardzo szybko. Co innego, jeśli koniecznie chcesz zyskać trochę na wysokości w pomieszczeniach poddasza. Wówczas wykonywana jest odpowiednia konstrukcja pomiędzy belkami stropowymi (zazwyczaj w połowie ich wysokości). W konsekwencji belki z poziomu parteru wyglądają na mniejsze.

Pamiętaj o jednym. Naturalny oraz ciemny kolor drewna na suficie sprawia, że wydaje się on cięższy wizualnie, aniżeli ten wykończony płytami. Płyta gipsowa jest również tańsza niż dobrej klasy szerokie, piękne deski, więc jeśli Twój budżet jest napięty i chcesz zaoszczędzić, to będzie to dobry wybór. Duże znaczenie ma tu kolor. Nawet deski pomalowane jasną barwą zyskają na lekkości.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Wykonując podłogę na piętrze, pamiętaj o właściwie wykonanej izolacji akustycznej. W przeciwnym razie mogą denerwować Cię hałasy z góry i skrzypienie. Pomiędzy każdym łączeniem drewna z drewnem (np. pomiędzy belkami podłogi a deską) należy podkładać materiał tłumiący np. filc, korek czy wełnę owczą. Z kolei pomiędzy belkami materiał wygłuszający układa się na 2 warstwy w celu uzyskania jak najbardziej skutecznego tłumienia odgłosów. 


Sufity wysokie oraz katedralne – co musisz o nich wiedzieć?

Sufity wysokie oraz katedralne
Sufity katedralne zawsze robię duże wrażenie.

Nie jest tajemnicą, że wysoki sufit z bali nadaje przestrzeni domu dodatkowej wartości. Przy odsprzedaży nieruchomości to często on decyduje o tym, jak szybko uda Ci się sfinalizować transakcję. Taki sufit dobrze komponuje się z dużą ilością okien, więc też i dużą ilością światła, które znajduje się na szczycie listy marzeń wielu osób.

baza fachowców przekierowanie

Katedralny sufit jest niezaprzeczalnie wspaniały. Możesz ustawić największą choinkę, jaką tylko sobie wyobrazisz. Z definicji masz otwarty plan piętra, który jest od dziesięcioleci bardzo popularny. Jednak od projektu do codziennego życia jest długa droga, dlatego nie decydując się na typowy strop będziesz musiał pójść na wiele kompromisów, które na początku nie wydają się oczywiste.


  1. Koszt

Sufity wysokie oraz katedralne
Efektowne rozwiązania są w cenie.

Nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że takie rozwiązanie kosztuje dużo. Zazwyczaj stosuje się je w dużych rezydencjach. Wynika to z faktu, że otwarcie przestrzeni, aż do sufitu powinno być wykonane w proporcji.

Dziwnie, nieproporcjonalnie wyglądało by małe pomieszczenie z bardzo wysokim sufitem, stąd wysokość pomieszczenia około 6-7m = przynajmniej takie same wymiary u podstawy.

Mówiąc o kosztach wybudowanie jednego metra kwadratowego, wychodzi znacznie więcej. Wszak nie możesz wykorzystać poddasza.


  1. Akustyka

Płaski strop daje możliwość zagospodarowania poddasza. Większość domów z bali ma wystarczająco duży strych, by stworzyć tam kilka przytulnych pokoi. Dobrze ułożony strop pozwala rozdzielić piętra w taki sposób, że żaden hałas nie przechodził przez sufit. Z kolei z wysokim sklepieniem jest zupełnie inaczej. W rzeczywistości usłyszysz każdą rozmowę, program telewizyjny, radio lub śmiech i to niezależnie od tego, czy będziesz w sypialni, czy w głównym pokoju.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


  1. Miejsce

sufit w domu z bali
Przestronny salon czy dodatkowy pokój? Twój wybór.

Jeśli masz dwupiętrowy, wielki pokój, to poświęcasz na niego sporo miejsca, które mogłoby być kolejną sypialnią lub gabinetem i pokojem dla dziecka. To dużo potencjalnej przestrzeni życiowej, która mogłaby być użyta w bardziej praktyczny sposób. Inną rzeczą, którą stracisz, będzie strych. Więc wszystkie rzeczy, które mogły by znajdować się w tym pomieszczeniu niepotrzebne na tę chwilę, muszą zostać przeniesione gdzie indziej.


  1. Ogrzewanie

Wentylatory sufitowe pomagają przenosić powietrze wokół wielkiego pomieszczenia. Ale te duże otwarte przestrzenie są trudne do skontrolowania w kwestii temperatury. Otwarty plan piętra zakłóca dobry przepływ powietrza. Prawdopodobnie będziesz musiał znacząco podwyższyć wydatki na ogrzewanie, aby nadrobić tę różnicę, a niejednorodnie zrobić również dodatkowe strefy cieplne, takie jak np. kominek w salonie, czy ogrzewanie podłogowe.


  1. Konserwacja

sufit w domu z bali
O sufit też trzeba dbać.

Jeśli masz duże okna od strony słonecznej, z czasem możesz mieć do czynienia z uszkodzonymi uszczelkami termicznymi. Szczególnie dotyczy to większych lub specyficznych okien robionych pod konkrety wymiar. Może się również okazać, że widzisz, ale nie możesz dotrzeć do pajęczyny, a jeśli masz okrągłe bale, to kurz będzie się na nich kumulował. Tak, będzie to widać z poddasza. Czyszczenie okien wymaga dodatkowej drabiny (której nie można oprzeć o szybę), podobnie jak wymiana żarówek.

Może się nawet okazać, że do tak prozaicznych czynności będziesz musiał zatrudniać specjalną ekipę, ponieważ wykonywanie pracy samemu w takich okolicznościach będzie niemal nie możliwe.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Podsumowanie – już wiesz, co wybierzesz?

Wysokie sklepienia w domu z bali robią ogromne wrażenie, ale czasami są po prostu niepraktyczne. Strzeliste sufity często znajdują się w początkowych projektach, ale mają zarówno plusy, jak i minusy. Jeśli katedralny sufit był Twoim marzeniem i jesteś przygotowany na wszystkie niedogodności, jakie się z nim wiążą, to nie rezygnuj ze swoich planów.

Sklepione sufity
Sklepione sufity mogą sprawić, że dom z bali staje się naprawdę spektakularny!

Sklepione sufity mogą sprawić, że dom z bali staje się spektakularny i niepowtarzalny, a wszystkie powyższe problemy można przezwyciężyć. Bądź pewien że wiesz wszystko o takiej inwestycji, gdyż dodatkowe koszty na media mogą Cię naprawdę zaskoczyć, jeśli nie przemyślisz wszystkiego odpowiednio dobrze.

Źródła:

http://www.drewno.pl/artykuly/9934,jak-zadbac-o-drewniane-sciany-i-sufity-w-naszych-domach.html

https://loghome.com/articles/article/downside-uplift

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews