BaleiDetale.pl
jak oszczędzać podczas budowy domu, gdzie szukać

Buduj dom z bali, ale nie bądź sknerą! Zobacz, ile kosztuje dom z bali

Gdzie nie należy oszczędzać budując dom z bali? Każdy Inwestor, który chce rozpocząć budowę domu, planuje swoje wydatki i zastanawia się jak je ograniczyć. Nic w tym dziwnego! Każdy tak robi! Pamiętaj jednak, że koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Odpowiednie zarządzanie finansami pozwala na obniżenie niektórych wydatków, ale bez przesady.

Warto, abyś pamiętał o dokonywaniu świadomych wyborów i podejmowaniu właściwych decyzji na każdym etapie inwestycji. Zobacz, na czym nie warto oszczędzać przy budowie i ile wynoszą koszty domu z bali? Ile kosztuje dom z bali?

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Pochodzenie drewna

Jednym z ważniejszych kryteriów, które musisz wziąć pod uwagę przy budowie domu z bali jest pochodzenie drewna. Na polskim rynku działają firmy oferujące budowę domów z taniego drewna sprowadzanego m.in. z Ukrainy. Tereny te w dużej mierze cechują się żyzną glebą, powodującą szybki wzrost drzew, co niekorzystnie wpływa na ich jakość. Dlaczego? Drewno jest wtedy znacznie słabsze i mniej odporne na zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Materiał ten często nie spełnia polskich i europejskich norm. Bardzo ważną kwestią jest więc upewnienie się, skąd pochodzi drewno i czy posiada certyfikat jakości CE. O pochodzeniu materiału można dużo powiedzieć poprzez analizę grubości słojów.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni


Certyfikacja drewna

certyfikacja drewna do budowy domuCertyfikaty to bardzo ważne zagadnienie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 2012 roku, drewno przeznaczone do budowy, które zostaje wprowadzone na rynek, powinno być odpowiednio oznakowane. Jak? Wykonawca powinien wydać Ci stosowny certyfikat na zastosowany materiał przy budowie Twojego domu z bali. To znak, że drewno jest odpowiednio trwałe. Nie musisz znać się na szczegółach tej certyfikacji.  Ważne, aby drewno było dobrze przygotowane, a TY abyś miał na to poświadczenie. Będzie to także swoistą kartą gwarancyjną na zastosowany materiał.

baza fachowców przekierowanie

Obowiązek oznaczania drewna dotyczy zarówno drewna sprzedawanego na duże inwestycje, jak i materiałów, które będą używane przy mniejszych budowach – np. jednorazowych i jednorodzinnych. Niestety wiele zakładów w naszym kraju wciąż korzysta z drewna niecertyfikowanego. Za co z kolei grożą kary. Jeśli zostaniemy na tym załapani, koszty domu z bali mogą dodatkowo wzrosnąć. 

baner spotkania online w temacie domów z bali

Główną korzyścią posiadania certyfikatu CE jest możliwość legalnej i zgodnej z prawem sprzedaży. Dodatkowo korzystanie z takich materiałów daje Ci większą pewność, że konstrukcja będzie bardziej wytrzymała i a drewno wolne od niedopuszczalnych  wad.


Szczelność i łączenia

szczelność łączeń elementów domów drewnianych
Szczelność łączenia to bardzo ważne aspekt!

Kolejnym, ważnym aspektem, którego nie możesz pominąć, jest metoda łączenia bali. Wpływa ona bowiem na parametry izolacyjne domu. Precyzyjne wykonanie łączeń elementów balowych, a potem ich spasowanie na budowie, czy staranność ułożenia materiału uszczelniającego, warto potwierdzić w rozmowach z innymi Inwestorami, zwłaszcza kiedy ściany balowe nie mają być ocieplane. Ci mieszkańcy, którzy wykonali już dom z danym wykonawcą i mieszkali w nim min. 1-2 sezony grzewcze, z pewnością będą najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o jakości wykonania. Szerzej temat ten omówiłem dla Ciebie w dziale Budowa.


Suszenie drewna

Koszt suszenia bali stanowi nawet do 15% wartości stanu surowego. Wiele firm budowlanych rezygnuje z tego procesu najczęściej z prostej przyczyny – oszczędności finansowe. Na suszeniu bali nie warto oszczędzać (wyjątkiem może być sytuacja, w której świadomie podejmiesz taką decyzję oszczędzając przy tym wartą uwagi kwotę pieniędzy). Nieosuszony dom nie może zostać od razu wykończony – pamiętaj o tym! Przyjmując, że tylko ściany parteru wykonane są z bali, a ich wysokość to 3 m dom może skurczyć się do UWAGA! 18 cm (w praktyce zazwyczaj kilkanaście centymetrów). Czy warto zatem oszczędzać na tym procesie, skoro finalnie, albo będziesz miał niższy dom, albo na etapie budowy będziesz musiał dopłacić do odpowiednio wyższego domu, aby po 2-3 latach był taki jak w założeniach? Zdecydowanie NIE!

Ponadto z mokrego drewna bardzo ciężko jest wykonać ciepły i szczelny dom. Praca wysychających elementów domu  jest na tyle duża, że wykonanie solidnego ocieplenia do podstawa!

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Istnieje też ryzyko, że pozostawienie mokrego drewna doprowadzi do jego zainfekowania, zwłaszcza przez grzyby barwiące jego kolor w różnych odcieniach szarości aż do czarnego. Nieosuszone drewno ma również skłonności do intensywnych, dość szerokich pęknięć, głównie od strony południowo zachodniej, gdzie słońce na dom działa najdłużej i najmocniej. Suszenie komorowe bali przeprowadza się w temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza w celu wyeliminowania zarodników drobnoustrojów.


Jak rozpoznać suszone drewno?

suszony bal, jak rozpoznać dobre drewno
Mokry bal, który został świeżo dostarczony na budowę (zwłaszcza późną jesienią, czy zimą) może nie posiadać widocznych pęknięć przez wiele miesięcy.

Widzisz ten przekrój? Powinieneś zobaczyć (jak na zdjęciu powyżej) drobne spękania w dużej ilości (od 0,5 mm do kilku mm). Mokre drewno jest z kolei gładkie, lub posiada sporadyczne i znacznie większe pęknięcia, zazwyczaj od pół centymetra wzwyż, choć ciężko przyjąć tu konkretne wartości. Mokry bal, który został świeżo dostarczony na budowę (zwłaszcza późną jesienią, czy zimą) może nie posiadać widocznych pęknięć przez wiele miesięcy. Dopiero latem, kiedy zostanie dobrze przesuszony przez wiatr i słońce, zaczyna pękać. A proces ten może naprawdę przestraszyć – trzaski są dość głośne, jednak  niezagrażające konstrukcji domu.


Właściwe przygotowanie drewna

Kolejną kwestią, na której nie warto oszczędzać budując dom z bali, jest właściwa obróbka drewna. Dotyczy to głównie heblowania, które odpowiednio wykonane zabezpiecza drewno przed czynnikami zewnętrznymi, insektami a także ogniem. Dobrze wykonane heblowanie (to takie, gdzie bez obaw o drzazgi możesz „pogłaskać” drewno) ma również wpływ na ostateczny wygląd domu oraz koszt jego malowania. Gładkie drewno nie wchłania niepotrzebnie dużych ilości środka impregnującego.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Warto w tym miejscu również wspomnieć o istocie prefabrykacji domu (wcześniejszego przygotowania elementów). Jest na pewno kilku wykonawców na rynku, przygotowujących wszystkie elementy domu na Twojej budowie – urządzają sobie swoisty tartak…

Dlaczego nie warto im zaufać?

  • Po pierwsze – tacy fachowcy nie będą w stanie przywieźć ze sobą odpowiedniej klasy sprzętu do obróbki drewna, aby zrobić to właściwie;
  • Po drugie – taka budowa będzie trwała kilka miesięcy. Na pewno znacznie dłużej niż w przypadku firm przygotowujących „klocki” do budowy na własnej produkcji;
  • Po trzecie – istotne jest, aby pojedyncze elementy (przede wszystkim te suszone) zostały możliwie szybko złożone i przykryte dachem. Wilgoć z powietrza, deszcz, czy słońce wpływają na surowe drewno negatywny sposób (grzyby, ciemnienie drewna, ryzyko zainfekowania przez insekty). Jak to wygląda w praktyce? Pan „Zdzisiu” (przyjmijmy umowne imię dla pseudo fachowców – od razu przepraszamy tych, którzy mają tak na imię), budując dom miesiącami, w konsekwencji naraża Cię na spore koszty i spore ryzyko, że materiał na dom mocno straci na swoich walorach. Bale będą krzywe, możliwe, że zainfekowane robactwem lub grzybami. Ściana wykonana z takiego materiału może nie wyglądać estetycznie a co najważniejsze nie będzie szczelna, ciepła.

Czynnik ceny

jak oszczędzać podczas budowy domu, gdzie szukać
Wybór wykonawcy domu z bali nie może zależeć głównie od ceny.

Ile kosztuje dom z bali? Wybór wykonawcy domu z bali nie może zależeć głównie od ceny. Warto pamiętać, że zawód cieśli należy do rzadkości. Zatrudnienie takiego fachowca związane jest z poniesieniem znaczących kosztów. Dobry cieśla, kuszony jest bardzo atrakcyjnymi ofertami pracy, chociażby z krajów skandynawskich, czy niemieckojęzycznych. Fakt ten powoduje, że cena dobrze wykonanego domu nie może być najniższa z dostępnych na rynku.

 

10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy domu z bali

Warto wybrać wykonawcę, oferującego budowę domu z bali przynajmniej w średniej półce cenowej. Jak już wspomniałem. Powinieneś zorientować się również jak wygląda jakość wykonania projektów u klientów danej firmy, lub też jak przebiegają jego aktualnie realizowane budowy. Krótki wywiad na budowie może podpowiedzieć Ci, jak firma organizuje prace swoich ludzi, czy w ekipie jest przynajmniej jeden dobry fachowiec zarządzający pozostałymi pracownikami w należyty sposób, oraz czy zespół sprawia wrażenie,  że wie co robi! Czasem „fachowiec” lubi sobie wypić. To oczywiście niedopuszczalne!

Źródła: 

http:/www.artisanloghomes.com/log-homes-101/how-much-do-log-homes-cost/

komentarz

  • Nie warto kupować najtańszych materiałów, ale warto szukać zniżek – na building-companion na przykład maja fajne kupony zniżkowe.

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews