Gdzie nie należy oszczędzać budując dom z bali? Każdy Inwestor, który chce rozpocząć budowę domu, planuje swoje wydatki i zastanawia się jak je ograniczyć. Nic w tym dziwnego! Każdy tak robi! Pamiętaj jednak, że koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Odpowiednie zarządzanie finansami pozwala na obniżenie niektórych wydatków, ale bez przesady.
Warto, abyś pamiętał o dokonywaniu świadomych wyborów i podejmowaniu właściwych decyzji na każdym etapie inwestycji. Zobacz, na czym nie warto oszczędzać przy budowie i ile wynoszą koszty domu z bali? Ile kosztuje dom z bali?
Pochodzenie drewna
Jednym z ważniejszych kryteriów, które musisz wziąć pod uwagę przy budowie domu z bali jest pochodzenie drewna. Na polskim rynku działają firmy oferujące budowę domów z taniego drewna sprowadzanego m.in. z Ukrainy. Tereny te w dużej mierze cechują się żyzną glebą, powodującą szybki wzrost drzew, co niekorzystnie wpływa na ich jakość. Dlaczego? Drewno jest wtedy znacznie słabsze i mniej odporne na zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Materiał ten często nie spełnia polskich i europejskich norm. Bardzo ważną kwestią jest więc upewnienie się, skąd pochodzi drewno i czy posiada certyfikat jakości CE. O pochodzeniu materiału można dużo powiedzieć poprzez analizę grubości słojów.
Certyfikacja drewna
Certyfikaty to bardzo ważne zagadnienie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 2012 roku, drewno przeznaczone do budowy, które zostaje wprowadzone na rynek, powinno być odpowiednio oznakowane. Jak? Wykonawca powinien wydać Ci stosowny certyfikat na zastosowany materiał przy budowie Twojego domu z bali. To znak, że drewno jest odpowiednio trwałe. Nie musisz znać się na szczegółach tej certyfikacji. Ważne, aby drewno było dobrze przygotowane, a TY abyś miał na to poświadczenie. Będzie to także swoistą kartą gwarancyjną na zastosowany materiał.
Obowiązek oznaczania drewna dotyczy zarówno drewna sprzedawanego na duże inwestycje, jak i materiałów, które będą używane przy mniejszych budowach – np. jednorazowych i jednorodzinnych. Niestety wiele zakładów w naszym kraju wciąż korzysta z drewna niecertyfikowanego. Za co z kolei grożą kary. Jeśli zostaniemy na tym załapani, koszty domu z bali mogą dodatkowo wzrosnąć.
Główną korzyścią posiadania certyfikatu CE jest możliwość legalnej i zgodnej z prawem sprzedaży. Dodatkowo korzystanie z takich materiałów daje Ci większą pewność, że konstrukcja będzie bardziej wytrzymała i a drewno wolne od niedopuszczalnych wad.
Szczelność i łączenia
Kolejnym, ważnym aspektem, którego nie możesz pominąć, jest metoda łączenia bali. Wpływa ona bowiem na parametry izolacyjne domu. Precyzyjne wykonanie łączeń elementów balowych, a potem ich spasowanie na budowie, czy staranność ułożenia materiału uszczelniającego, warto potwierdzić w rozmowach z innymi Inwestorami, zwłaszcza kiedy ściany balowe nie mają być ocieplane. Ci mieszkańcy, którzy wykonali już dom z danym wykonawcą i mieszkali w nim min. 1-2 sezony grzewcze, z pewnością będą najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o jakości wykonania. Szerzej temat ten omówiłem dla Ciebie w dziale Budowa.
Suszenie drewna
Koszt suszenia bali stanowi nawet do 15% wartości stanu surowego. Wiele firm budowlanych rezygnuje z tego procesu najczęściej z prostej przyczyny – oszczędności finansowe. Na suszeniu bali nie warto oszczędzać (wyjątkiem może być sytuacja, w której świadomie podejmiesz taką decyzję oszczędzając przy tym wartą uwagi kwotę pieniędzy). Nieosuszony dom nie może zostać od razu wykończony – pamiętaj o tym! Przyjmując, że tylko ściany parteru wykonane są z bali, a ich wysokość to 3 m dom może skurczyć się do UWAGA! 18 cm (w praktyce zazwyczaj kilkanaście centymetrów). Czy warto zatem oszczędzać na tym procesie, skoro finalnie, albo będziesz miał niższy dom, albo na etapie budowy będziesz musiał dopłacić do odpowiednio wyższego domu, aby po 2-3 latach był taki jak w założeniach? Zdecydowanie NIE!
Ponadto z mokrego drewna bardzo ciężko jest wykonać ciepły i szczelny dom. Praca wysychających elementów domu jest na tyle duża, że wykonanie solidnego ocieplenia do podstawa!
Istnieje też ryzyko, że pozostawienie mokrego drewna doprowadzi do jego zainfekowania, zwłaszcza przez grzyby barwiące jego kolor w różnych odcieniach szarości aż do czarnego. Nieosuszone drewno ma również skłonności do intensywnych, dość szerokich pęknięć, głównie od strony południowo zachodniej, gdzie słońce na dom działa najdłużej i najmocniej. Suszenie komorowe bali przeprowadza się w temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza w celu wyeliminowania zarodników drobnoustrojów.
Jak rozpoznać suszone drewno?
Widzisz ten przekrój? Powinieneś zobaczyć (jak na zdjęciu powyżej) drobne spękania w dużej ilości (od 0,5 mm do kilku mm). Mokre drewno jest z kolei gładkie, lub posiada sporadyczne i znacznie większe pęknięcia, zazwyczaj od pół centymetra wzwyż, choć ciężko przyjąć tu konkretne wartości. Mokry bal, który został świeżo dostarczony na budowę (zwłaszcza późną jesienią, czy zimą) może nie posiadać widocznych pęknięć przez wiele miesięcy. Dopiero latem, kiedy zostanie dobrze przesuszony przez wiatr i słońce, zaczyna pękać. A proces ten może naprawdę przestraszyć – trzaski są dość głośne, jednak niezagrażające konstrukcji domu.
Właściwe przygotowanie drewna
Kolejną kwestią, na której nie warto oszczędzać budując dom z bali, jest właściwa obróbka drewna. Dotyczy to głównie heblowania, które odpowiednio wykonane zabezpiecza drewno przed czynnikami zewnętrznymi, insektami a także ogniem. Dobrze wykonane heblowanie (to takie, gdzie bez obaw o drzazgi możesz „pogłaskać” drewno) ma również wpływ na ostateczny wygląd domu oraz koszt jego malowania. Gładkie drewno nie wchłania niepotrzebnie dużych ilości środka impregnującego.
Warto w tym miejscu również wspomnieć o istocie prefabrykacji domu (wcześniejszego przygotowania elementów). Jest na pewno kilku wykonawców na rynku, przygotowujących wszystkie elementy domu na Twojej budowie – urządzają sobie swoisty tartak…
Dlaczego nie warto im zaufać?
- Po pierwsze – tacy fachowcy nie będą w stanie przywieźć ze sobą odpowiedniej klasy sprzętu do obróbki drewna, aby zrobić to właściwie;
- Po drugie – taka budowa będzie trwała kilka miesięcy. Na pewno znacznie dłużej niż w przypadku firm przygotowujących „klocki” do budowy na własnej produkcji;
- Po trzecie – istotne jest, aby pojedyncze elementy (przede wszystkim te suszone) zostały możliwie szybko złożone i przykryte dachem. Wilgoć z powietrza, deszcz, czy słońce wpływają na surowe drewno negatywny sposób (grzyby, ciemnienie drewna, ryzyko zainfekowania przez insekty). Jak to wygląda w praktyce? Pan „Zdzisiu” (przyjmijmy umowne imię dla pseudo fachowców – od razu przepraszamy tych, którzy mają tak na imię), budując dom miesiącami, w konsekwencji naraża Cię na spore koszty i spore ryzyko, że materiał na dom mocno straci na swoich walorach. Bale będą krzywe, możliwe, że zainfekowane robactwem lub grzybami. Ściana wykonana z takiego materiału może nie wyglądać estetycznie a co najważniejsze nie będzie szczelna, ciepła.
Czynnik ceny
Ile kosztuje dom z bali? Wybór wykonawcy domu z bali nie może zależeć głównie od ceny. Warto pamiętać, że zawód cieśli należy do rzadkości. Zatrudnienie takiego fachowca związane jest z poniesieniem znaczących kosztów. Dobry cieśla, kuszony jest bardzo atrakcyjnymi ofertami pracy, chociażby z krajów skandynawskich, czy niemieckojęzycznych. Fakt ten powoduje, że cena dobrze wykonanego domu nie może być najniższa z dostępnych na rynku.
Warto wybrać wykonawcę, oferującego budowę domu z bali przynajmniej w średniej półce cenowej. Jak już wspomniałem. Powinieneś zorientować się również jak wygląda jakość wykonania projektów u klientów danej firmy, lub też jak przebiegają jego aktualnie realizowane budowy. Krótki wywiad na budowie może podpowiedzieć Ci, jak firma organizuje prace swoich ludzi, czy w ekipie jest przynajmniej jeden dobry fachowiec zarządzający pozostałymi pracownikami w należyty sposób, oraz czy zespół sprawia wrażenie, że wie co robi! Czasem „fachowiec” lubi sobie wypić. To oczywiście niedopuszczalne!
Źródła:
http:/www.artisanloghomes.com/log-homes-101/how-much-do-log-homes-cost/
1 thought on “Buduj dom z bali, ale nie bądź sknerą! Zobacz, ile kosztuje dom z bali”
Nie warto kupować najtańszych materiałów, ale warto szukać zniżek – na building-companion na przykład maja fajne kupony zniżkowe.