szczelność domu z bali klejonych

Sprawdzam szczelność domu z bali klejonych! cz.2

Zapraszam Cię na drugą część wywiadu z Magdą i Maciejem, którzy zdecydowali się na dom z bali klejonych. Tym razem dowiesz się, jaki system grzewczy zastosowali, jakie są koszty ogrzewania domu, a przede wszystkim zobaczysz, jak za pomocą kamery termowizyjnej Bosch sprawdzam szczelność domu z bali klejonych i którędy ucieka ciepło z domu. Podczas wywiadu poruszamy również wiele istotnych tematów oraz pokazujemy kilka inspirujących rozwiązań. Zapraszam! 

Pierwszą część filmu znajdziesz tutaj

Ten odcinek możecie oglądać dzięki naszym sponsorom:
👉 Bosch Professional – https://www.bosch-professional.com/pl…
👉 Eneroo – https://eneroo.pl/
👉 Dom Projekt – https://www.dom-projekt.pl/

Transkrypcja filmu “Sprawdzam szczelność domu z bali klejonych! cz.2”

Sławek
Nie powiedzieliśmy sobie jeszcze nic o systemie grzewczym. Oczywiście ja już widziałem, ale fajnie byłoby jakbyśmy coś o tym wspomnieli, jak się tutaj ogrzewamy …

Maciej
Tak, to jest jedno z trzech pytań, które były zadawane podczas budowy. Wszyscy którzy przychodzili oglądać dom, je zadawali: 
Dlaczego dom z drewna? Czy jest pompa ciepła? Trzecie już nie pamiętam.

Sławek
Koszt budowy 🙂

Ogrzewanie domu z bali klejonych

Maciej
To też, natomiast jeśli chodzi o ogrzewanie domu i ogrzewanie wody, zdecydowaliśmy się na piec pelletowy. To jest akurat piec firmy Kotłospaw Slim. Mamy dodatkowy zbiornik 300 litrów na wodę użytkową ciepłą. Na dole jest podłogówka, u góry mamy grzejniki. Zastanawialiśmy się przez krótki czas nad podłogówką na górze, natomiast koszt tego suchego stropu i rozprowadzenia… Jakoś nie do końca byliśmy przekonani, tym bardziej, że przy rozmowach z wykonawcą padło takie stwierdzenie, że jeśli będą te grzejniki u góry, to rzeczywiście nie będą musiały one być bardzo i mocno rozkręcone przy tej kubaturze, a przy naszej otwartej przestrzeni to będzie wystarczające. I teraz widzę, że jak jest termostat do piątki ,to jest na 2 z haczykiem ustawione ogrzewanie. U góry mamy 4 grzejniki tylko i to w zupełności wystarcza.

Sławek
To nie jest dużo jak na taką przestrzeń. I te grzejniki też nie są duże.

Magda
Tak chcieliśmy, żeby były takie wąskie.

Maciej
Chcieliśmy, żeby były wąskie i nie białe. Czekaliśmy na antracytowe.

Magda
Nie spieszyło nam się na szczęście.

Maciej
Długo czekaliśmy. Mieliśmy czekać trzy lub cztery tygodnie, a w sumie czekaliśmy dwanaście. Bo była promocja na malowanie. Przyjechały trochę później.

Sławek
To jednak jest bardzo dużo informacji. Może kończąc wątek samego ogrzewania … Tutaj mamy pellet i buforek ciepła też jakiś nie za duży widziałem?

Maciej
To jest tylko zbiornik na wodę użytkową.

Ogrzewanie wody w domu z bali

Sławek
Czyli zbiornik na wodę, którą piec podgrzewa. Czyli w żaden bufor nie chcieli Państwo się bawić?

Maciej
To znaczy nie chcieliśmy…

Magda
Bufor w sensie?

Sławek
Taki większy zbiornik, który jest podgrzewany troszeczkę. Częściej stosuje się go przy elektrycznym ogrzewaniu zwłaszcza. Wtedy bufor ciągnie z drugiej taryfy (powiedzmy, że jest na setki litrów, żeby tą energię skumulować na dłużej).

Magda
To tylko na wodę mamy ten 300 litrowy.

Sławek
Ciekawy jest fakt, który Pan mi powiedział, że jeden zasyp do tego pieca na ile starcza?

Maciej
Teraz sprawdzając od 11 grudnia do końca stycznia 65 worków, czyli niecała tona 975 kilo.

Sławek
Niecała tona przez półtora miesiąca ciągłego chodzenia. To był jeden zasyp, gdzie nie trzeba było nic robić?

Maciej
Nie, bo zbiornik, zasobnik starcza na jakieś 8/9 worków, czyli około 120 kilogramów, czyli tych zasypów było dość sporo. Natomiast duże znaczenie ma jakość pelletu. Ten, który zastosowaliśmy bardzo mnie mocno zaskoczył. Testujemy tak naprawdę jeszcze, bo teraz jest problem z dostawami pelletu. Ilość popiołu, która jest w tym pellecie mnie bardzo mocno zaskoczyła, bo z całej tony ja zebrałem 3 kilogramy popiołu. Po 1,5 miesiąca ciągłej pracy, Na szczęście zima jest łagodna.

Magda
Też w grudniu coś tam łapało…

Maciej
Ale to było parę dni -5 czy -10 stopni. W porównaniu do zeszłej zimy, gdzie w styczniu było -10, -20, to wtedy to było zużycie, takie też nie do końca. Uczyliśmy się tego pieca, tych wszystkich nastaw, bo trzeba to wszystko faktycznie sprawdzić. Tym bardziej jak się zmienia pellet za każdym razem, to też trzeba to inaczej poustawiać. W zeszłym roku było około 2 worków na dzień. Czyli 30 kilo pelletu na dzień. W sezonie nie grzewczym na podgrzanie wody. Szacuję, że jeśli byłyby takie temperatury jak teraz, to trzy tony pelletu powinny wystarczyć.

Koszty ogrzewania domu z bali klejonych

Sławek
A pellet jest po 1200?

Maciej
1500zł teraz, ale myślę, że będziemy kupować w lecie, może będzie taniej. Wcześniej też nie mieliśmy miejsca za bardzo w kotłowni. Teraz uporządkowałem trochę i będzie można te 3 tony spokojnie sobie ustawić.

Sławek
Czyli paleta pewnie, bo tona jest na palecie. Co spowodowało, że nie myśleli Państwo, tak jak inni użytkownicy, czyli pompa ciepła, solary, folie grzewcze na podczerwień?

Magda
Folie grzewcze na podczerwień to nie był w ogóle temat. Pompę ciepła rozważaliśmy, ale tylko tą głębinową. Tylko ta nas mogła zainteresować. Ona jest samowystarczalna i ma też funkcję chłodzenia, więc to się rekompensowało. Ale właśnie to jest straszny koszt. Tak naprawdę wyposażenie w pompę ciepła i całą instalację, to tak ze 100 000. Wtedy, a teraz…

Sławek
A koszt instalacji pelletu?

Magda
To było około 45 000 zł.

Maciej
Łącznie z grzejnikami, z podłogówką, z pracami instalacyjnymi i całą hydrauliką.

Wylewka w domu z bali

Sławek
Ale już wylewka nie?

Maciej
Nie, wylewka to już inna ekipa i inny koszt.

Sławek
Ktoś Państwu sugerował co na to dawać? Jakaś typowa wylewka betonowa czy jakieś…

Magda
Anhydryt. Długo braliśmy go pod uwagę. Ale wykonawcy mocno nas od tej idei odciągali. Namawiali nas na zwykłą wylewkę betonową.

Maciej
Samobója sobie strzeliła firma, która oferowała, że zrobi wylewkę anhydrytową. Ponieważ oni powiedzieli, że na całości domu mogą, ale… w łazienkach nie, przy miejscach mokrych nie, w garażu nie. No to stwierdziliśmy, że nie. Dostaliśmy kontakt do fachowców z okolicy. Uwinęli się w moment i zero pęknięć. Gdzie nawet kierownik budowy po wylewce był zaskoczony, że nie ma żadnych pęknięć, tak samo na fundamencie.

Magda
Też był zaskoczony, że płyta też nie spękała w żadnym miejscu, nic. Ani narożnik.

Sławek
Płyta fundamentowa. Właśnie nie zapytałem o tą kwestię – dlaczego płyta fundamentowa?

Maciej
Koszt był praktycznie taki sam. Czy to zwykły fundament czy płyta. W poniedziałek było zaczęte, w sobotę było zaciągnięte.

Magda
No i wtedy padał deszcz, nie musieliśmy podlewać. 🙂

Sławek
No tak, fundamenty to dłuższa przeprawa w okolicach dwóch tygodni, miesiąca.

Magda
Zwłaszcza, że robiliśmy to na jesieni, więc jeszcze spokojnie odstała zanim ruszyli z domem. Wykonawcy nie robiło różnicy, czy to fundament czy płyta.

Skąd pomysł na markizy solarne w niektórych oknach?

Sławek
Może wracamy do środka – zaciekawił mnie też temat rolet zewnętrznych, które mimo tego, że nie mamy prądu, to dalej chodzą. Markizy, przepraszam, nie rolety. Coś więcej możemy o nich powiedzieć?

Magda
Markizy, tak naprawdę pomysł na nie pojawił się latem. Okazało się, że okna dachowe generują bardzo dużą temperaturę. Okna są trzyszybowe, ale jakoś tak nie działały. No i tak naprawdę wypróbowaliśmy na jednej sztuce czy faktycznie jest mniejsza temperatura w pomieszczeniach.

Maciej
Ja to doceniłem, bo to akurat było u mnie w gabinecie. Tam zastosowaliśmy roletę manualną. Markizę. Dała radę i postanowiliśmy zamówić markizy sterowane solarnie.

Magda
Solarnie, bo dojścia tam brak. Nie pomyśleliśmy wcześniej, żeby wyciągnąć zasilanie. Więc mogliśmy zainstalować jakiś zwisający 5 metrowy sznurek, albo wygodny pilot.

Sławek
Jest to droga zabawa? Jeśli można podpowiedzieć coś inwestorom? Możecie porównać tę ręczną i solarną? To było instalowane do okien, które już były. I ta instalacja była od tego samego producenta?

Magda
One są dopasowane rozmiarem. Te na dachu to przez dach montował nam Pan. Okna są z Veluxa i markizy też są z Veluxa. Zajęło mu to godzinę na wszystkie 3 okna.

Cena markiz solarnych

Maciej
Pierwsze pytanie było, czy będzie miał jakąś drabinę, żeby się dostać do tych okien ze względu na tą pustkę nad salonem. No i zdecydował, że będzie robił to od zewnątrz. Podziękowania dla niego, bo robił to w strasznym upale. Jeśli dobrze pamiętam, to ręczna na większe okno to był koszt około 300/350zł.

Sławek
Niedużo.

Maciej
A te solarne około 1500 za sztukę. Może troszkę więcej z montażem.

Sławek
Ale u Państwa tu nie było możliwości zastosowania ręcznej.

Magda
Tak. Tam, gdzie mogliśmy ręczną to ręczna.

Sławek
Ale jestem zaskoczony, bo ta ręczna to jest dokładnie to samo, tak?

Maciej
Tak, to jest dokładnie to samo, tylko inny sposób jego otwierania.

Sławek
To te 300/400 zł, to jest bardzo dobry koszt, jak za efekt, który dają.

Maciej
Tak. Tak jak rozmawialiśmy, wcześniej mieliśmy tu naprawdę mocno ciepło w lecie. Mimo, że otwieraliśmy na noc okna, to nie zdążyło się to wydmuchać. Markizy zabrały około 7 stopni. Z 30/32 na 24 stopnie, to jest duży komfort.

Izolacja w domu z bali

Sławek
Tutaj mamy otwarty strop i to ciepło latem i tak nie jest tak odczuwalne jak w typowym domu. Tak bym przypuszczał. Różnica jest duża. Jak jest typowe poddasze użytkowe, to jest całe zabudowane i jednak bardzo mocno się nagrzewa, ale to też jest często sprawka okien połaciowych, a czasem po prostu słabo wykonanej izolacji. Odnośnie izolacji mamy wełnę drzewną – widziałem w garażu, że troszkę zostało?

Maciej
Tak, w ścianach działowych jest wełna drzewna, tylko dla wygłuszenia. W stropie jest też dla wygłuszenia. Niewiele to daje, bo i tak wszystko słychać. Nie wiem jakby było bez. Jeśli chodzi o dach to będę potrzebował pomocy mojej żony. Mamy blachodachówkę z posypką, która genialnie tłumi deszcz. Tego w ogóle nie słychać i dobrze się po niej chodzi, bo jest czepna, ale trochę też kosztuje.

Magda
My mieliśmy inną opcję na etapie robienia projektu. Na początku chcieliśmy dachówkę ceramiczną, bo będziemy mieć w środku słup z racji ciężaru. Albo blachodachówkę, więc mamy blachodachówkę, bo nie chcieliśmy mieć słupa w jadalni ani w salonie.

Maciej
Mamy ten Gerard Corona potem są łatki, mamy membranę, jest deskowanie. Potem była ta przestrzeń, w którą była wdmuchiwana ta Steico Zell,  ale jeszcze na krokwiach jest Steico Protect. Na to jest deskowanie, podbitka, płyta kartonowo gipsowa i malowanie. Jeszcze przed deskowaniem jest papier.

Sławek
Czyli taki kompletny system.

Magda
Była opcja z tymi Steico Flex zwykłymi i to wtedy miało być ułożone krzyżowo w jakiejś grubości, ale stanęło na tej wdmuchiwanej.

Sławek
Jaka jest grubość tej izolacji? 20cm?

Magda
Pewnie tak, jak krokwie są.

Dobry sposób na schowanie elektryki

Sławek
Czyli zazwyczaj te 20cm. Fajny temat się pojawił też… patent właściwie na schowanie elektryki. Ja nie mogłem znaleźć łączeń przy tak zwanych sztucznym słupie, gdzie ta elektryka się schowała. Skąd się wziął taki pomysł?

Magda
Wykonawcy po części.

Maciej
To była osoba, która pozwalała nam komunikować się z pozostałymi chłopakami. I to on głównie z nami rozmawiał o takich rozwiązaniach, które w środku możemy zastosować. Albo dyskutowaliśmy co będzie lepsze, a co gorsze.

Magda
Też podpowiedzieli nam, żeby zakończyć sobie taką imitacją tych ostatków całą ścianę do góry.

Sławek
Wykonawca dał taką możliwość?

Maciej
Tak. I tak zostało, tak samo jest na przodzie i na garażu, który nie jest z bali, a słup to tak wyszedł przy okazji. Stwierdzili, że dobrze by było schować gdzieś kable.

Magda
To się wzięło w sumie stąd, że w projekcie wzdłuż balustrady miała być ściana i my z tej ściany zrezygnowaliśmy, ale nie było co zrobić z kablami.

Sławek
Ale jest to na tyle estetycznie zrobione, że ja naprawdę nie mogłem się dopatrzyć, gdzie jest łączenie deski i skupiłem się na tych ładnie wkomponowanych wyłącznikach światła, że przez chwilę nie zauważyłem, że to nie jest słup. Schody mamy w pełni otwarte dla zachowania pewnie większej przestrzeni? Od razu wiedzieli Państwo, że to będą takie schody?

Magda
Zastanawialiśmy się nad innymi schodami, ale chyba byłby problem z ich wykonaniem ze względu na to, że jedna ściana jest z karton gipsu, druga z bali, więc nie wiadomo, jakby było z jej ruchomością.

Sławek
Ja ze swojej strony bardzo dziękuję za rozmowę. Myślę, że tym nagraniem pokażemy, że dom z bali niekoniecznie musi być góralski oraz, że też pasuje na tereny przedmieść.

Szczelność domu z bali klejonych

Na koniec wywiadu przeprowadziłem badanie kamerą termowizyjną Bosch GTC 600C Proffesional. Podczas badania nie było prądu z uwagi na duże wiatry i uszkodzone linie wysokiego napięcia, stąd też dom w takich warunkach pogodowych był wystawiony na dużą próbę szczelności. Dla domu z bali mrozy nie są aż tak straszne, jak silne wiatry, kiedy to wychładza się on najszybciej. Dzięki kamerze znaleźliśmy kilka drobnych miejsc, które należałoby poprawić.

Na początek zaimportowałem obrazy z kamery do komputera za pomocą aplikacji GTC Transfer Soft Ware. Można to także wykonać przez wifi przez aplikację Bosch Thermal App. W obu aplikacjach można stworzyć projekt, aby uporządkować zebrane dane i móc je dalej udostępniać. Jest możliwość dokładnego ustawienia transparentności poszczególnych obrazów. Można zaznaczyć istotne obszary, a także dodać notatki i uwagi do pomiarów. Można także dodać notatki głosowe czy to z poziomu kamery czy aplikacji.

Badanie szczelności kamerą termowizyjną

Przechodząc do badania… Wewnętrzny narożnik z bali, o którym była mowa i widać go w tle moich rozmówców, wymaga poprawy. Widać sporo nieszczelności. Pozostałe narożniki zewnętrzne nie wykazywały takich problemów. Dosłownie w kilku miejscach obróbka termiczna okien wymaga poprawy, co widać w postaci dużych różnic temperatur na styku okna z parapetem czy na górnych rogach okien.

Na poddaszu znaleźliśmy kilka problemów na styku ocieplenia poddasza z balami oraz na styku belek stropowych ze ścianą kolankową. Znaleźliśmy także nietypowe miejsce, jak na występowanie nieszczelności. Po przeanalizowaniu konstrukcji budynku domniemamy, że wdmuchiwana izolacja mogła nie być dostatecznie wtłoczona, niemniej jednak jest to wyjątek. Cała reszta dachu wygląda bardzo dobrze. Przez 24h, odkąd właściciele domu nie grzali z uwagi na brak prądu, dom wychłodził się niespełna 2 stopnie, co według mnie jest bardzo dobrym wynikiem.

Generalnie dom wypadł bardzo dobrze pod kątem termoizolacyjnym, a dokonanie drobnych poprawek dodatkowo poprawi jego parametry izolacyjne. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że bale te są nieocieplane od wewnątrz. Wiele osób pyta mnie, czy należy dom z bali ocieplać. Tutaj macie odpowiedź. Dla tej technologii i grubości bali 24cm, parametry izolacyjne są na bardzo wysokim poziomie.

Pierwszą część wywiadu znajdziesz TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: