dom z bali

Dom z bali – przykład dobrze zrealizowanej budowy.

Dom z bali, który za chwilę zobaczysz był już opisywany na mojej stronie —> tutaj <— . Dziś powiem nieco więcej o detalach związanych z tym drewnianym domem. Zapraszam na film.

Inwestorzy, o czym wato na początku wspomnieć, zdecydowali się na wykonanie fundamentów własnymi rękami. Jakość wykonania tych prac przewyższa większość tych, które zrealizowane były przez firmy u innych Balowiczów, dlatego chciałbym inwestorom pogratulować. Budowa tego domu z bali ma także swój ślad na Instagramie,

Początkowo inwestorzy szukali wśród gotowych projektów domów. Nie mieli większych wymagań: prosta bryła, dach dwuspadowy, czy funkcjonalny układ pomieszczeń. Niestety w każdym projekcie było coś nie tak. Finalnie inwestorka sama zaprojektowała swój dom w programie dostępnym online. Dopiero z tak przygotowanymi rysunkami Balowicze zaczęli szukać projektu. Jedna z firm, z którą rozmawiali początkowo poleciła firmę Dom-Projekt, gdzie okazało się, że udało się znaleźć zbliżony projekt jednak w wersji murowanej. Został przerysowany i tak oto powstał projekt domu o nazwie Gryfice 3DW.

Projekt domu z bali

Ma on 120m2 powierzchni użytkowej, 155 m2 powierzchni netto. Posiada duży salon z aneksem kuchennym, kominkiem i wejściem na taras. Według planu na parterze znajdować się ma jeszcze pokój, spiżarka, łazienka, wiatrołap oraz kotłownia. Na poddaszu znajdować się mają 4 pokoje, łazienka, garderoba oraz balkon.

Realizacja części drewnianej rozpoczęła się w lutym 2020 roku. Do stanu surowego zamkniętego trwała około 25 dni roboczych. Podwalina została wykonana z dębu. Bale to sosna suszona komorowo o grubości 24cm i wysokości 20 cm, impregnowane z zewnątrz środkami Tikurilli o nazwie Pinjasol w kolorze 5054. W środku Balowicze zamierzają pomalować drewno olejem lnianym.

Okna są plastikowe, trzyszybowe firmy Veka w kolorze antracytowym. Na piętrze inwestorzy zdecydowali się na to, aby okna od wewnątrz były białe. Dach został pokryty blachodachówką firmy Blachotrapez o nazwie Talia w kolorze RAL 7016. Początkowo w planach była blacha z posypką z kruszywem z granitu, ale z uwagi na koszty padło na początkowo wskazaną opcję. Drzwi wejściowe miały być drewniane. Wykonawca doradził właścicielom tego domu, aby tego nie robili z uwagi na brak zadaszenia i możliwość szybszej ich degradacji. Drzwi są zatem z katalogu gotowych jednej ze znanych firm dostępnych na rynku.

Ogrzewanie domu

Na parterze nie jest przewidziane ocieplenie ze względu na to, że bale o grubości 24 cm są suszone komorowo, na łączeniach izolowane uszczelkami rozprężnymi, a dodatkowo są skręcane śrubami. To wszystko daje niemal pewność, że taka ściana będzie bardzo dobrze izolowała od niekorzystnych zewnętrznych warunków atmosferycznych. Na poddaszu wykonanym w technologii szkieletowej, Inwestorzy planują zastosować wełnę drzewną o grubości 25cm lub 30cm, jest to jeszcze w fazie rozważań i przeliczeń, czy dołożenie kilku centymetrów wełny więcej, będzie opłacalne i warte zastosowania.

Ogrzewanie początkowo zaplanowane na pellet, prawdopodobnie będzie zmienione na ogrzewanie elektryczne z buforem ciepła zasilanym fotowolatiką. Ze wstępnych argumentów, jakie przytaczają inwestorzy przemawiające za tym drugim rozwiązaniem są koszty wybudowania kotłowni pelletowej, porównywalne z zamontowaniem paneli fotowoltaicznych. Ponadto właściciel jest też elektrykiem, dlatego planuje wykonać taką instalację we własnym zakresie, redukując przy tym koszty tej inwestycji.

Wykonawca domu z bali

Co do samej firmy wykonawczej inwestorzy nie mają zastrzeżeń, choć zdarzały się usterki, które firma sprawnie usuwała. Po swojej stronie muszę dodać, że właściciele tego domu należą do jednych z najbardziej dokładnych i zaradnych. Tym bardziej cieszy mnie, że firma, z którą współpracuję spełnia ich oczekiwania. Jeśli chciałbyś wiedzieć, jaka to firma to napisz do mnie wiadomość mailową, a w odpowiedzi wyślę Ci taką informację.

Jeśli inwestorzy pozwolą będę śledził ich poczynania, tak aby móc Wam przedstawić więcej szczegółów z wnętrza tego domu, kiedy dom będzie już ukończony. Dodatkowo liczę na to, że będę miał także możliwość porozmawiania o kosztach ogrzewania tego domu z bali po około 2 pełnych sezonach grzewczych.

Tymczasem trzymam mocno kciuki za powodzenie tej inwestycji i życzę inwestorom dużo ciepła i spokoju w ich wymarzonym domu z bali.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

2 thoughts on “Dom z bali – przykład dobrze zrealizowanej budowy.”

  1. Jeśli chciałbyś wiedzieć, jaka to firma to napisz do mnie wiadomość mailową, a w odpowiedzi wyślę Ci taką informację.

    Jestem na etapie rozważania czy dom z bala z ociepleniem czy bez. Pana relacja przekonuje mnie jednak do bala bez ocieplenia z uwagi na zachowanie całego uroku drewna z zewnątrz jak i z zewnątrz budynku.
    Proszę o przesłanie namiaru na firmę wykonującą przedstawiona inwestycję.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: