dom z bali z pięknym tarasem

Taras, czy balkon w domu z bali? A może i to, i to?

Wielu z Was na początku swoich rozmyślań o domu z bali, projektuje balkon i taras jednocześnie. Pytanie tylko, czy obie te możliwości będą Wam potrzebne? Czy nie lepiej zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na lepsze materiały do wybudowania bryły domu? Zastanówmy się nad cechami poszczególnych rozwiązań.


Taras

Zacznę od tarasu, gdyż jest on bliższy moim przekonaniom. Dobrze skomunikowany z kuchnią i jadalnią będzie idealnym miejscem do spędzania miło czasu z rodziną i gośćmi. Najczęściej daje on dużo większe możliwości pod kątem przestrzeni i aranżacji, aniżeli balkon.

 

Oczywiście wykonanie tarasu jest znaczącym kosztem, niemniej takim, który możemy odłożyć w czasie, kiedy już Twoja kieszeń odpocznie po mocno obciążającej budżet budowie.

Źródło:https://www.instagram.com/p/BjMijtbnaqv/ oraz https://pl.pinterest.com/pin/25543922872196133/

Taras dobrze jest częściowo zadaszyć, aby w ciepłe, letnie wieczory, spokój spotkania nie przerwała nam ulewa. Dodatkowo zadaszenie z półprzeźroczystego poliwęglanu ograniczy nieco palące i rażące słońce, ale nie zabierze całego światła, jakie wpada przez okna tarasowe do reszty domu. Dodatkowo zadaszenie takie zabezpieczy meble ogrodowe przed przedwczesną degradacją przez panujące warunki atmosferyczne.

Źródło:https://www.thehandmadehome.net/back_porch_table_scape.jpg oraz https://www.instagram.com/p/Bd7L_pWhtjo/

Osobiście nie wyobrażam sobie domu bez tarasu, no chyba, że działka jest tak mała i „osaczona” domami wokół, że nie zapewnisz sobie odpowiedniego poziomu komfortu, wtedy do akcji wchodzi balkon o czym po filmie…

Zobacz to klimatyczne i piękne nagranie domu z bali z tarasem (kliknij, aby rozpocząć odtwarzanie):

Źródło:https://vimeo.com/94955565?email_id=Y2xpcF90cmFuc2NvZGVkfGIwOGFkMDgzYjkwMTgzMDAzNTViZDRiYjU5MDc3NjU2ODgzfDY0OTg1NTh8MTM5OTg5NDM5M3w3NzAx&utm_campaign=7701&utm_medium=clip-transcode_complete-finished-20120100&utm_source=email


…można się rozmarzyć, ale do rzeczy!

Dom na powyższym filmie z dużym tarasem i pięknym widokiem zapewnia jego użytkownikom nieocenioną „odskocznię” od codziennego nawału obowiązków. Tego typu miejsca przyczynią się do tego, że z utęsknieniem będziesz wracać do domu, po ciężkim dniu.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Balkon

Balkon to alternatywa dla domów wybudowanych blisko innych obiektów. Balkon wykonany na piętrze zapewni Ci większą intymność. W praktyce w połączeniu z tarasem jest miejscem na wywieszanie prania :).

baner spotkania online w temacie domów z bali

Z uwagi na to, że na piętrze zazwyczaj są sypialnie, organizacja przyjęcia na nim mogłaby być nieco krępująca (z uwagi na komunikację). Z moich obserwacji (słuchając Inwestorów podczas koordynacji prac na budowach) wynika, że budując dom drugi raz wielu balowiczów nie wykonałoby balkonu. Powody są takie, jak przedstawiłem powyżej. Dodatkowo jest to zazwyczaj zbędny, dodatkowy koszt.

Źródło: https://www.thehandmadehome.net/wp-content/uploads/2011/06/back_porch_coverage_lights.jpg oraz https://pl.pinterest.com/pin/142707881926992525/

Źródło zdjęcia wiodącego: https://www.facebook.com/CascadeCreekRetreat/

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

6 thoughts on “Taras, czy balkon w domu z bali? A może i to, i to?”

  1. Zdecydowanie taras. Balkon to dobra inwestycja, ale w bloku – taka namiastka ogródka, którego wokół brak.
    P.S. Filmik piękny, ale w dzisiejszych czasach to obraz dość nierealny. Mało kto może sobie pozwolić na budowę domu na obszarze nie zajętym/zagospodarowanym przez człowieka.

  2. Znam kilku Inwestorów, którzy byli w posiadaniu takich działek, chociażby pod Wrocławiem za niewielkie pieniądze :). Działka rolna, zero zabudowań wokół, pagórki… pięknie. Takich działek nie szuka się w internecie, a w terenie 🙂

  3. A co ze zbrojeniem, kanalizacją np. itd.? Przy zakupie taaaakiej działki, mimo, że koszt jej niski, wydaje się to być ogromną inwestycją. Zresztą… Nigdy nie wiemy, czy sąsiednie działki nie ulegną przekształceniu na siedliskowe np.

  4. Kwestia priorytetów. Dla niektórych Inwestorów ponad wszystko liczy się spokój, prywatność i brak sąsiedztwa. Wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest wielką Inwestycją w skali całej budowy. Musimy pamiętać, że każdemu z nas zależy na czym innym budując dom. Mi może zależeć na najniższych kosztach budowy i to będzie mój priorytet. Inny Inwestor ponad wszystko będzie kierował się aspektami zdrowotnymi w zamian jest w stanie wyłożyć więcej środków itd.

  5. Cóż, też wolałabym na takim obszarze. Jednak wiele czynników skłoniło do takiej, a nie innej decyzji. M.in. bliskość miasta – z uwagi na pracę, była tu decydująca. Ale może w następnym wcieleniu… Czemu nie!;-)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: