BaleiDetale.pl
fotowoltaika w domu z bali

#1 Wywiad: FOTOWOLTAIKA, czyli Niskie Rachunki w Domach z Bali?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Na co trzeba zwrócić uwagę planując montaż takiego systemu w domu z bali? Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne? Czy można uzyskać na nie dotacje? Dla kogo fotowoltaika nie jest polecana?

 

1# Wywiad to seria rozmów z fachowcami o budowie domów z bali i innych elementach takich domów.

Będziemy rozmawiać o tym na co trzeba zwracać uwagę, planując budowę domu, od wyboru projektu i działki, po montaż mebli, aż do szczęśliwego zamieszkania.

Zapraszam na relację! Miłego oglądania/czytania!

Nagranie w minutach:

01:05 – Zaczynamy, przedstawiamy się 🙂

02:00 – Na jakim etapie budowy powinniśmy pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej?

03:25 – Kiedy sprawdzić opłacalność takiej instalacji? Czy fotowoltaika jest dla każdego?

05:40 – Czy fotowoltaika jest zawsze opłacalna?

09:35 – Jak wygląda sprawa dofinansowania na system fotowoltaiki?

11:05 – Czy można zastąpić poszycie dachowe panelami fotowoltaicznymi?

14:50 – Czy jest ryzyko przecieków, czy uszkodzenia poszycia dachowego przy montażu paneli fotowoltaicznych?

16:50 – Dla kogo nie jest instalacja fotowoltaiczna?

18:30 – Położenie domu na działce, a efektywność paneli fotowoltaicznych.

19:50 – Łączenie systemów grzewczych z systemem fotowoltaiki.

22:05 – Rekomendowane rozwiązanie systemu grzewczego do domu z bali.

24:10 – Niezaplanowanie fotowoltaiki na początku planowania budowy domu to poważny błąd?!

26:07 – Poza głównymi scenami – trochę humoru 🙂 – tzw. bloopers’y

 


Nagranie w formie tekstu:

01:05 – Zaczynamy, przedstawiamy się 🙂

Cześć Balowicze!

Zaczynam swój cykl nagrań. Zacząłem trochę nietypowo, bo od tematu fotowoltaiki w domach z bali. Moim rozmówcą jest Maciej Borowiak z firmy Brewa.pl, która zajmuje się wspomnianą fotowoltaiką.

Maciej: Tak zajmujemy się tym od wielu lat i instalacji takich wykonaliśmy już kilkaset. Patrząc na to, co się dzieje z rynkiem, z podejściem Inwestorów, z zaufaniem – wydawać by się mogło, że ten temat jest dopiero w początkowej fazie rozwoju.

Sławek: Myślę, że podobnie, jak domy z bali, jest to temat mocno rozwojowy.

Maciej:  1% domów w Polsce, patrząc statystycznie, ma założona instalację fotwoltaiczną, więc jest to jeszcze naprawdę dużo do zrobienia.

 


02:00 – Na jakim etapie budowy powinniśmy pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej?

Czy na etapie projektu, czy może w trakcie budowy?

Maciej: Warto o tym temacie pomyśleć już na etapie wyboru działki. Fotowltaika  – działanie, opiera się o promienie słoneczne, więc idealnie się sprawdza wtedy, kiedy dach mamy usytuowana na południe, ewentualnie wschód- zachód.

Mając działkę zalesioną, ten system średnio będzie się spisywał, z uwagi na ograniczony dostęp wspomnianych promieni słonecznych, drzewa będą rzucały cień. Idealnie jest, kiedy wejście do domu, mamy od strony północnej, zaś od strony południowej mamy połać dachu do zagospodarowania, na rzecz fotowoltaiki.

baza fachowców przekierowanie

 


03:25 – Kiedy sprawdzić opłacalność takiej instalacji?

Czy fotowoltaika jest dla każdego?

Maciej: Należy zastanowić się do czego fotowoltaika ma nam służyć? System ten pozwala nam produkować prąd na swoje potrzeby nie musimy kupować go z elektrowni. Nadwyżki możemy oddawać do sieci, zatem może ona nam służyć także do ogrzewania poprzez, np. folie grzewcze, czy pompy ciepła. Jedno i drugie potrzebuje prądu, ale o różnej wielkości, dlatego należy to odpowiednio przeliczyć, jakiej mocy panele będą potrzebne. Raz będzie to 6 kW, a raz 10 kW.

Nie bez znaczenia jest także wielkość dachu, jak i cena inwestycji, czy cena początkowa. Zatem pompa ciepła z całym oprzyrządowaniem, z hydrauliką, z podłogowym systemem grzewczym będzie kosztowała ( w przypadku domu o powierzchni ok. 120-150 m2) przyjmijmy 40-50 tys. PLN, a maty grzewcze, w zależności, czy montowane na suficie, czy podłodze, możemy przyjąć, że to będzie rząd wielkości 20 tys. PLN -koszty eksploatacji będą później wyższe.

Warto zatem dokładnie policzyć i oszacować charakterystykę energetyczną budynku, czyli określić. jak mocno ten dom będzie trzeba ocieplić, wtedy można to dość dobrze policzyć.

 


05:40 – Sławek: Czy fotowoltaika jest zawsze opłacalna?

Czy stopa zwrotu jest na tyle korzystna, że warto w to inwestować na tle opinii w internecie. Wielu inwestorów nie decyduje się na fotowoltaikę. Co Ty Maćku byś powiedział Inwestorom w tym temacie, jak byś przekonał Inwestora?

Maciej: Generalnie to znowu pytanie jest o to, co będzie montowane. Z zasady fotowaltika jest bez serwisowa, bo nie ma elementów hydraulicznych, które mogłyby się popsuć. Nie ma glikolu, tak jak jest to w kolektorach słonecznych, które musimy od czasu do czasu wymienić. Więc jeśli jest to dobre wykonanie, montaż, elementy są dobrej jakości, UV odporne –na promienie słoneczne – to takie systemy są długoletnie. Gwarancja na panele fotowoltaiczne (ich sprawność na poziomie 80%) to 25 lat. Na sama elektronikę nawet 12 lat, co uważam, że jest bardzo dużo, jak na tego typu podzespoły.

Każda inwestycja obarczona jest pewnym ryzykiem, w mojej ocenie dziś możemy oczekiwać stopy zwrotu na poziome 8-12% w skali roku, czyli 8-10 lat, a nawet szybciej. Pytanie zatem co jest większym ryzykiem, czy to, że dziś się nie decydujemy i liczymy, że ceny prądu nie wzrosną, czy jednak przeciwdziałamy i budujemy instalację fotowoltaiczną. W takim przypadku  jesteśmy, w tym zakresie, zabezpieczeni przed wzrostami cen prądu. Zawsze mamy wybór.

Sławek: W konsekwencji jesteśmy bardziej niezależni.

Maciej: Jestem przekonany, że tak jak dziś montujemy panele fotowoltaiczne na dachu, tak za parę lat, będziemy spotykali się z Inwestorami i będziemy montowali baterie, które przechodzą obecnie bardzo dużą rewolucję. Wówczas będzie możliwość stać się całkowicie autonomiczną jednostką, niezależną od czynników zewnętrznych, chociażby cen prądu, czy gazu.

Sławek: Widać co się dzieje na rynku motoryzacyjnym w zakresie aut elektrycznych, jak duży rozwój ta branża obecnie przeżywa. Widać, że oczekiwania rynku są znacznie większe. Jest większe prawdopodobieństwo, że chociażby na tle tej branży, można spodziewać się znaczącego rozwoju, zmian w wydajności takich baterii.

Maciej: W Polsce, na koniec 2018 roku mamy zainstalowanych oficjalnie 55 000 instalacji fotowoltaicznych. W Niemczech jest to ok. 2 000 000, z czego już ponad 100 000 ma baterie, akumulatory. To jest z powodu nie bezpieczeństwa, a regulacji sieci energetycznej, bo czasem jest jej bardzo dużo i chcą, aby mieszkańcy korzystali z niej, jak wrócą do domu.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni


09:35 – Jak wygląda sprawa dofinansowania na system fotowoltaiki?

Czy można taka inwestycję trochę zniwelować, aby w początkowej fazie nie kosztowała, tyle.

Maciej: To jest zawsze kwestia indywidualna, gdyż nie mamy ogólnopolskich dotacji w tej chwili. Jest program czyste powietrze, ale tam można otrzymać kredyt niskooprocentowany na 15 lat. Pojawiają się jakieś dotacje gminne, ale to trzeba szukać indywidualnie. Myślę, że gminy będą wspierały tego typu działania.

Dla przykładu, na świeżo, w Rybniku radni uchwalili, że osoby korzystające z ekologicznego ogrzewania są zwolnione z podatku od nieruchomości na okres dwóch lat. To nie są duże kwoty, ale jest to dobry ukłon i kierunek myślenia. Od tego roku można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, gdzie od dochodu można odliczyć 53 000 PLN, czyli to jest konkretna forma dotacji.

Sławek: Ale jednak mówimy o termo-modernizacji, czyli tyczy się to obiektów remontowanych, nie nowych.

 


11:05 – Czy można zastąpić poszycie dachowe panelami fotowoltaicznymi?

Czy jest to opłacalne nie stosując na tej części właściwego poszycia dachowego?

Maciej: Oczywiście, można. Robiliśmy przymiarki do takiego rozwiązania rok temu. Klient miał takie życzenie. Mamy możliwość zastosować panele zamiast dachówek lub same dachówki mogą mieć wbudowane panele. Różnica w cenie jest na tyle duża, że temat nie jest wart pod kątem inwestycyjnym. Oszczędność na poszyciu dachowym była na poziomie ok. 10 000 PLN, a dopłaty do tego systemu na poziomie 100 – 120 tys. PLN więcej.

Do tego wymagania techniczne, co do przygotowania dachu i precyzji wykonania takiej instalacji były bardzo duże, nie można było sobie pozwolić na jakiekolwiek przekroczenia, odstępstwa,. To nie zawsze jest możliwe. Jesteśmy też uzależnieni od jednego dostawcy. Jakoś specjalnie ten temat się nie rozwinął. Jest w Polsce jeden Inwestor, który inwestuje w tego typu rozwiązania, ale my mieliśmy okazje sporządzić wyceny, niemniej jednak nie dochodziło do realizacji, z uwagi na ekonomikę tego przedsięwzięcia.

Sławek: Technologia się na tyle zmienia, że fotowoltaika może doświadczać bardzo dużo zmian. Dla przykładu drogi wykonywane, pokrywane panelami fotowoltaicznymi, co nie jest łatwe w wykonaniu, w połączeniu z podstawową funkcją tejże drogi, pod katem bezpieczeństwa.

Maciej: To są technologie, które czekają na możliwość użytkowania na masową skalę. Firma Skanska wykupiła prawa do wykorzystywania technologii (malowanie powłok budynków perowskitami) w przemyśle deweloperskim, ale nie jest to wprowadzone do produkcji. Nie zastosowano jeszcze tej technologii na większą skalę. Widać, że poszukuje się różnych opcji, gdyż węglowodory po prostu się nam kończą.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


14:50 – Czy jest ryzyko przecieków, czy uszkodzenia poszycia dachowego, przy montażu paneli fotowoltaicznych?

Każda ingerencja w strukturę dachu może go uszkodzić?

Maciej: Generalnie, jeśli mamy dachówkę ceramiczną, spotkałem się z tym , że była ona wiercona. Takie rozwiązanie może doprowadzić do pęknięć z uwagi na to, że konstrukcja dachu pracuje. Niemniej jednak prawidłowo, panele montowane są poprzez specjalne haki do krokwi, które przykrywa dachówka. Panele montowane są do specjalnych szyn.

Tutaj pojawia się kolejny aspekt – fotowoltaika nie lubi zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur. Idealnie byłoby, co widać na wykresach, kiedy temperatura jest na poziomie -25 stopni Celsiusa +25 stopni. Ten system potrzebuje dylatacji, przewiewu pod spotem, w celu chłodzenia instalacji. Przy zbyt wysokiej temperaturze fotowoltaika ma nieco niższą sprawność.

Sławek: Czyli rozumiem, że kolor poszycia dachowego także ma znaczenie? Ciemne poszycie dachowe się bardziej nagrzewa.

Maciej: Generalnie to co powiedziałem  o przedziale temperatur. Widać to na wykresach, że może się zdarzyć tak, że kwiecień, maj będą lepszymi miesiącami, aniżeli lipiec, sierpień. Są instalacje, które przeciekają, ale tu trzeba powiedzieć: montaż, montażowi nie równy.

 


16:50 – Dla kogo nie jest instalacja fotowoltaiczna?

Czy są takie „żelazne” elementy, które wykluczają zastosowanie tego systemu?

Maciej: Ja bym jeszcze jedną rzecz dopowiedział do etapu, kiedy myśleć o fotowoltaice.  Nie mając funduszy na tą instalację, można  wyprowadzić chociaż okablowanie z dachu do rozdzielnicy, puścić tzw. „arota”, aby później nie trzeba było wiercić jakichś dodatkowych dziur, zwłaszcza jeśli w środku ściany są tynkowane. Warto odpowiednio wcześniej schować wszelkie kable. Nie jest to skomplikowane, a upraszcza całą procedurę na później.

Komu bym nie polecił fotowoltaiki? Jeżeli mamy rachunki na poziomie 100 zł miesięcznie i nie myślimy o tym systemie ekologicznie, a ekonomicznie to będzie ona się spłacała bardzo długo. Jeżeli dom jest super pasywny i jego zapotrzebowanie energetyczne jest na bardzo niskim poziomie, to może się okazać, że wystarczy jakaś najprostsza wersja rekuperacji – odzysku ciepła z powietrza. Czyli, krótko mówiąc jest to kwestia kalkulacji.

No i oczywiście, jeśli dach jest skierowany na północ, albo dom będzie stał w lesie, to też fotowoltaika może nie mieć sensu.

 


18:30 – Położenie domu na działce, a efektywność paneli fotowoltaicznych.

Sławek: Widziałem także instalacje, które montowane są na gruncie, wtedy można jest ustawić w odpowiednim kierunku do słońca. Inną sytuacją jest ta, w której konstrukcja dachu jest zbyt złożona i uniemożliwia zastosowanie płaskich paneli. Zwłaszcza w sytuacji zastosowania w poszyciu tzw. „wolich oczu” (opływowych wypustów w dachu z oknami).

Maciej: Na gruncie można oczywiście zamontować panele, na odpowiednich stojakach. Co do dachu to domy z bali, raczej mają poszycie płaskie? Rzadko się zdarza, że ktoś ma bardzo duże zapotrzebowanie na energię i złożony projekt, czy problem z usytuowaniem domu. Ale i w tych przypadkach zastosowanie paneli na stojakach na gruncie, jest rozwiązaniem, o parę złotych droższe.

baza fachowców przekierowanie


19:50 – Łączenie systemów grzewczych z systemem fotowoltaiki.

Jak wygląda sterowanie tych systemów w połączeniu z innymi np. z peletem, ekogroszkiem, czy gazem. Czy można jakoś zoptymalizować te rozwiązania, odpowiednio je połączyć, by system działał najbardziej ekonomicznie?

Maciej: Generalnie odradziłbym ekogorszek. To w pierwszej kolejności. To nie jest już najtańsze rozwiązanie. Ja jestem zwolennikiem… prowadzę podcast Twój Niezależny Dom. Pelet, ekogroszek, czy gaz, jest to źródło ciepła, które trzeba zakupić. Nie mamy wpływu na te koszty, a ekogroszek kosztował z 15 lat temu w granicach 300-400 PLN za tonę, a teraz powyżej 1000 PLN, wiec zobacz prawie 3 razy. Jak ktoś płacił 2 tysiące PLN, to teraz płaci 6 tysięcy złotych.

Z peletem słyszałem, że może być podobna sytuacja. W szczególności na tle rosnącego popytu, gaz podobnie. Myśląc o fotowoltaice należy określać własne zapotrzebowanie, które nie jest zazwyczaj wielkie (lodówka, pralka, płyta indukcyjna), więc tutaj trzeba przyjąć pewnie 4 000 kWh na rok, czyli instalacja 4-5 kW pewnie by wystarczyła.

 


22:05 – Rekomendowane rozwiązanie systemu grzewczego do domu z bali?

Jak to łączyć pod kątem sterowania na tle pomp ciepła, czy instalacji gazowej? Macie gotowe rozwiązania w tej kwestii?

Maciej: U nas Klienci, którzy są na etapie budowy domu, zazwyczaj teraz buduje się domy na poziomie 120-150 m2 powierzchni grzewczej, to my proponujemy instalacje fotowoltaiki i foli grzewczych na podczerwień, plus ewentualnie rekuperacja w zależności od tego, gdzie mieszkamy. W mieście warto ją rozważyć. Poza miastem, gdzie śpiewają ptaki i gdzie chcemy żyć blisko natury, to może już nie koniecznie. Rekuperację planuję u siebie, Klienci są zadowoleni. Koszty są dość niskie, a możliwości sterowania wysokie, co jest też istotne pod kątem komfortu cieplnego, ale i oszczędności.

baner spotkania online w temacie domów z bali


24:10 – Niezaplanowanie fotowoltaiki na początku planowania budowy domu to poważny błąd?!

Maciej: Duży błąd zrobimy nie planując jej na etapie budowy domu. Można przygotować niezbędne okablowanie, aczkolwiek z doświadczenia wiem, że jeżeli  nie zrobimy jej na samym początku, to potem będzie trudno, bo się pojawi ogród, bo koszty będą rosły… I tak te rachunki zapłacimy, wiec jeżeli bierzemy kredyt hipoteczny, to warto sobie to po prostu przeliczyć. Co się stanie, jeżeli weźmiemy kredyt droższy o 20-30 tys. PLN większy. O ile rata wzrośnie, a o ile spadną rachunki za energię elektryczną. Okaże się tak, że w sumie rata będzie o tyle niższa, bo rachunek za prąd będziemy mieli na poziomie tylko stałych opłat dostawy.

Sławek: Więc nie należy patrzeć tylko na te suche koszty budowy, a perspektywicznie, bo korzyści wychodzą znaczące, ale po czasie.

Maciej: I tak za to zapłacimy, a fajnie mieszkać w domu, gdzie te koszty są naprawdę na poziomie 100-200 zł miesięcznie, maksymalnie. Mam na myśli kwoty liczone wraz ze śmieciami i innymi dodatkami.

Sławek: Ok. To ja Ci bardzo dziękuję za tą rozmowę. Jeśli macie jakieś pytania do mnie, czy do Macka w zakresie fotowoltaiki, czy domów z bali to zapraszam do kontaktu we wskazanych linkach poniżej. Dziękuję Ci bardzo Maciej.

Maciej: Ja również bardzo dziękuję za zaproszenie. Dużo wiedzy znajdziecie na stronie brewa.pl, filmy, informacje, wyjaśnienia.. Dzięki serdeczne!

 


26:07 – Poza głównymi scenami – trochę humoru 🙂, tzw. bloopers’y

 


 

 

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews