Trwałość Bali Drewnianych

VIDEO: Trwałość Bali Drewnianych 400 lat! Prezentacja Wrocław

Witaj,

Na ostatnim filmie obiecałem nagranie z nowoczesnego domu z bali wykonanego w technologii norweskiej. Aby w pełni zrealizować to nagranie niestety potrzebuję jeszcze trochę czasu, gdyż kompletuję wszystkie grafiki.

Pewnie też wiesz, że w zeszłym tygodniu odbywało się szkolenie z zakresu budowy domu z bali, na którym wiedzy i wrażeń było co niemiara. Na ten temat także będę miał dla Ciebie Video relację, ale to jeszcze za jakiś czas, trzeba to dobrze zmontować, co by się fajnie oglądało J.

W zastępstwie mam dla Ciebie kolejny dowód na trwałość konstrukcji drewnianych, który znajduje się w moim rodzimym Wrocławiu mały kościółek pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena.

Zapraszam na krótki film.

Kościół pierwotnie został zbudowany w Kędzierzynie na Górnym Śląsku w pierwszej połowie XVII wieku przez protestantów. Powstał z belek modrzewiowych otynkowanych i bielonych wapnem. Co prawda jest niewielkich wymiarów, ale ma uroczą, rzadko spotykaną wieżę zbudowaną w technologii szkieletowej zakończoną ośmiobocznym namiotowym hełmem.

Co ciekawe z początkiem XX wieku przestano go użytkować z uwagi na bliskie sąsiedztwo  węzła kolejowego. Jeżdżące lokomotywy w tamtych czasach generowały sporo iskier, które wielokrotnie spadały na dach kościoła, który był pokryty drewnianym gontem. Mimo dużego zagrożenia, do pożaru nigdy nie doszło z tego powodu.

baza fachowców przekierowanieW 1913 roku Kościół został przeniesiony na urządzoną Wystawę Stulecia. Celem owych przenosin było zachowanie go dla potomnych, co w tamtych czasach było niespotykane.

Obiekt ten znajduje się w obecnym przepięknym Parku Szczytnickim, blisko hali stulecia i pergoli, gdzie latem odbywają się pokazy fontanny, na które gorąco zapraszam.  Przenosiny kościoła nie obyły się bez prac remontowych, podczas których wymieniono niektóre elementy konstrukcji, zmieniono kształt okien oraz został zbudowany nowy chór oraz zewnętrzne schody.

Ile Kosztuje budowa domy z bali? Koszt budowy domu z bali pod klucz 100 m2

Kiedy wystawa zakończyła się kościół został w rękach miasta. Do 1966 znajdowała się tu parafia Matki Boskiej Pocieszenia. Do 2013 roku organizowano w nim wystawy malarstwa i fotografii przez dolnośląski oddział PTTKA. W latach 2013-2018 przeprowadzony został gruntowny remont konserwatorski kościoła, podczas którego na nowo pokryto dach gontami modrzewiowymi ręcznie łupanymi, naprawiono wierzę, zainstalowano instalację odgromową. W końcowej fazie remontu zajęto się ścianami z bali, gdzie wymieniono poszczególne elementy, drewno zostało zaimpregnowane, a także uszczelniono ściany fuga mineralną. Jak możesz zobaczyć na nagraniu znacząca większość belek drewnianych to oryginalne elementy mające ok. 400 lat.

Polecam, przy okazji odwiedzin we Wrocławiu zobaczyć ten obiekt i dotknąć bale noszące ślad wieloletniej historii.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

2 thoughts on “VIDEO: Trwałość Bali Drewnianych 400 lat! Prezentacja Wrocław”

  1. Dobry filmik. Wiele razy byłem w hali 100 lecia , nie widziałem że jest tam taki piękny kościółek, następnym razem napewno tam zaglądnę. Ok.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: