BaleiDetale.pl
ogrzewanie domu z bali

Jakie wybrać ogrzewanie do domu z bali? – sprawdzamy możliwości!

Zastanawiałeś się już nad tym, jaki system grzewczy jest najbardziej wydajny w domach z bali? Na co w szczególności zwrócić uwagę? Chociaż konstrukcje drewniane są popularne ze względu na swoją efektywność energetyczną, ważne jest zainstalowanie w nich wydajnego systemu grzewczego, który w połączeniu z odpowiednią izolacją pozwoli zaoszczędzić wiele pieniędzy. W tym artykule będę omawiał różne rodzaje systemów grzewczych i to, na co należy zwrócić uwagę przy ich instalacji w domach z bali. Jak wygląda ogrzewanie domu z bali? Jesteś ciekawy, jakie ogrzewanie dom z bali wybrać?

Słowem wstępu

Decyzja o wyborze systemu grzewczego zapada najczęściej już na etapie projektowania domu, a czasem nawet wyboru działki. Ogrzewanie domu paliwem stałym, takim jak ekogroszek, węgiel, pelet czy też olej opałowy wymusza zaprojektowanie odpowiedniego pomieszczenia do tego celu, jak i komina z kanałem palnym oraz wentylacyjnym – szerzej o tym pisałem już tutaj.  Z kolei brak przyłącza gazowego może skutecznie wyeliminować tego typu ogrzewanie, zaś mała działka zastosowanie pompy ciepła z poziomym wymiennikiem gruntowym. Przeanalizuję zatem najpopularniejsze systemy grzewcze.

 


Piece na paliwo stałe

dym
Uważaj na to, czym palisz w swoim piecu.

Niestety wciąż najpopularniejsze w naszym kraju są piece na węgiel czy ekogroszek. Często w połączeniu ze złej jakości paliwem i rozpałką, a nawet śmieciami, które zanieczyszczają powietrze. Te rodzaje paliwa swoją popularność zawdzięczają głównie stosunkowo niskim kosztom zakupu. Piece na paliwo stałe często montuje się z podajnikiem czyli miejscem skąd piec pobiera automatycznie materiał do spalania. Taki podajnik, przy sprawnym działaniu pieca zapewni jego bezobsługowe funkcjonowanie przez 3-7 dni (w zależności od wydajności systemu grzewczego i wielkości domu).

węgiel czarny
Węgiel powoli odchodzi do lamusa.

Pamiętaj, że ten czarny surowiec sporo waży – trzeba go jakoś transportować do pieca. Musisz także zaplanować suche miejsce do przechowania go. Sam piec okresowo (zazwyczaj 2-4 razy w miesiącu)  trzeba czyścić z popiołu. Zdarza się także spora awaryjność elementu (ślimaka) podającego ekogroszek z podajnika, zwłaszcza w przypadku zanieczyszczeń.

Ogrzewanie pelitem
Pelet jest bardziej ekologiczny niż węgiel.

Coraz częściej stosowane są piece na pelet. Jest to bardziej ekologiczna metoda ogrzewania domu. Są to sprasowane w odpowiedni sposób wióry drewniane. Piec działa dość podobnie jak ten na ekogroszek. Tak samo musisz mieć miejsce na jego składowanie niemniej pelet waży znacznie mnie, stąd jego transport jest łatwiejszy.

 


Piece gazowe

baza fachowców przekierowanie

Piec na gaz ziemny to kolejny naprawdę skuteczny i praktycznie bezobsługowy sposób na ogrzanie domu z bali. Jest to również jedna z najpopularniejszych, tradycyjnych metod uzyskiwania ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, ogień z gazu ziemnego lub z biopaliw może zapewnić ciągłe ciepło nawet podczas twojej nieobecności w domu. Bardzo dużym plusem pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania (czyli bez widocznego płomienia) jest to, że nie musisz planować na niego osobnego pomieszczenia. Z łatwością schowasz go w szafce w łazience czy w kuchni.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

ogrzewanie gazowe
Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie gazowe.

Zdziwisz się także, że możesz zaoszczędzić nawet do 25% na rachunkach za ogrzewanie korzystając z nowoczesnych, dobrze skalibrowanych systemów grzewczych tego typu. Warunkiem tej ekonomiki jest sieć gazowa. W przypadku jej braku chcąc zastosować ogrzewanie piecem gazowym będziesz zmuszony wstawić odpowiedni zbiornik (może zostać wkopany w ziemię lub zostać pozostawiony na powierzchni). Zajmuje on sporo miejsca na działce a dostarczane paliwo jest sporo droższe od tego z sieci.


Kominki

Nic nie jest bardziej kojące i relaksujące, niż spędzenie czasu się z bliskimi, lub z dobrą książką, przy kominku w mroźną i zimową noc. Posiadanie kominka może również pomóc w stworzeniu domu przyjaznego dla środowiska, a także zaoszczędzić pieniądze. Kominek z płaszczem wodnym ułatwi rozprowadzenie ciepła również na grzejniki, czy po prostu podgrzeje wodę w zbiorniku. Pamiętaj jednak, że kominek zastosowany jako jedyne źródło ogrzewania w domu z czasem może stać się dużym problemem dla Ciebie. W standardowych kominkach nie sterowanych elektronicznie pilnowanie ognia jest dość absorbujące.

kominek w domu z bali
Kominek nie tylko pięknie się prezentuje, ale również oddaje ciepło.

Dodatkowo drewno do opału transportuje się przez części domu najbardziej reprezentatywne. W konsekwencji jest znacznie więcej sprzątania.

Kominek działający w pojedynkę będzie dobrym rozwiązaniem dla domów używanych sezonowo. W przeciwnym razie najbardziej rozsądnym jest połączyć dwa rozwiązania – kominek oraz ogrzewanie  piecem gazowym. Wówczas „gazówka” ogrzewa dom, a kominek włączasz wtedy, kiedy masz na to ochotę, a nie wtedy kiedy musisz. Czujka temperatury (lub ręcznie), stosowana do większości pieców gazowych, wyłączy piec automatycznie, kiedy zacznie bić ciepło kominka.

 


Pompy ciepła

ogrzewania za pomocą pomp ciepła
Wyróżniamy trzy rodzaje ogrzewania za pomocą pomp ciepła.

Jest to coraz bardziej powszechny wybór dla wielu właścicieli domów z bali ze względu na przyjazne dla środowiska działanie. Dzisiaj coraz więcej osób bierze pod uwagę otoczenie podczas podejmowania decyzji o ogrzaniu domu. W takich przypadkach pompy ciepła są idealnym wyborem. Ponadto są bardzo opłacalne.

Głównie istnieją trzy rodzaje ogrzewania za pomocą pomp ciepła.

 • Pierwszy opiera się na samej pompie, która ciepło pozyskuje z powietrza na zasadzie odpowiedniej wymiany i kondensacji. System ten jest stosunkowo mało efektywny i raczej dedykowany do wspomagania innego układu grzewczego.
 • Kolejne dwa rodzaje ogrzewania pompą ciepłą wymagają rozbudowanego systemu rur w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Oba typy są instalowane pod ziemią, ale jedno jest instalowane pionowo w ziemi, a drugie z kolei poziomo. Kilkadziesiąt metrów rury służy do przenoszenia wody (powietrza lub stosownego czynnika w zależności od systemu) potrzebnej do obsługi pompy ciepła.

Baner konsultacje z zakresu budowy domów z bali, baleidetale.pl jalk budować, nie zwariować przy budowie domów z baliInstalacja tej rury w pionowych odwiertach wymaga specjalistycznego sprzętu. Metoda ta przewyższa każdy inny rodzaj instalacji poziomej, jeśli chodzi o efektywność ogrzewania. Niesie ona jednak za sobą najwyższe z wymienionych koszty instalacji (mocno uzależnione od typu gruntu).

Instalacja rur poziomo wiąże się z koniecznością posiadania sporej działki i jej rozkopaniem na odpowiednią głębokość (w zależności od gruntu zazwyczaj 1-2m). Tak rozprowadzone w obu przypadkach rury z odpowiednim czynnikiem płynącym wewnątrz zostają ogrzane lub schłodzone (w zależności od pory roku). Energia zostaje pobrana w ten sposób z gruntu. Poziomy wymiennik ciepła niesie za sobą pewne zagrożenie. Kilka srogich zim z rzędu i niewystarczająco ciepłego lata może oziębić grunt na tyle, że efektywność systemu może być niewystarczająca. Wówczas system ten wspomaga się grzałką zasilaną prądem. Zdecydowanie rzadziej aspekt ten pojawia się przy pionowych odwiertach, gdyż te sięgają dużych głębokości, gdzie temperatura gruntu jest bardziej stała.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Powszechnie zalecane jest, aby pompa ciepła zapewniała do 80% zapotrzebowania na ciepło danego gospodarstwa. Stąd dobrze jest posiadać jeszcze inny system grzewczy np. wspomniany już kominek z rozprowadzeniem ciepła również na grzejniki.


Na co zwrócić uwagę wybierając system grzewczy?

Wybierając system ogrzewania dla domu z bali, najlepiej wziąć pod uwagę te czynniki:

 • Ile lat ma Twój dom?
 • Jakie są wymiary Twojego domu? –
 • Ile jesteś gotowy wydać na instalację?
 • Jaki jest rodzaj zamontowanej izolacji?
 • Jak długo ma działać ogrzewanie?
 • Czy będziesz potrzebował całodobowego ogrzewania, czy tylko o określonych porach?
 • Jak przyjazne dla środowiska chcesz mieć ogrzewanie?
 • Jak opłacalne musi być?
 • Jak łatwo powinno działać?
 • Czy konserwacja system ogrzewania będzie wymagała sporo pracy?
 • Jaki poziom bezpieczeństwa ma wykazywać?

Jesteś ciekawy, jakie ogrzewanie dom z bali wybrać? Odpowiedź na powyższe pytania w rozmowie ze specjalistą systemów grzewczych pomoże mu właściwie go dobrać.

Rozpatrując różne systemy grzewcze warto rozważyć jeszcze metodę dystrybucji tego ciepła.


Typy grzejników

termostat
Termostatem łatwo ustawisz odpowiednią moc grzania.

Oprócz typowych grzejników najczęściej stosowanych możesz zastosować ogrzewanie podłogowe, czy nawiewne. Zobaczmy, co jest do wyboru.

 


System ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na oszczędzanie energii, ponieważ temperatura na wyjściu z pieca nie musi być tak wysoka jak w przypadku typowych grzejników. Wynika to z faktu, że powierzchnia grzewcza „podłogówki” jest bardzo duża, stąd niższą temperaturą równomiernie i efektywnie ogrzewane są pomieszczenia. Jednak ze względu na stropy drewniane oraz niezbędną wylewkę do typowego ogrzewania podłogowego na poddaszu warto zastosować standardowe grzejniki lub alternatywne systemy (maty) ogrzewania podłogowego zasilane prądem.

ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to jedna z najefektywniejszych metod.

Promiennikowe systemy ogrzewania podłogowego są również doskonałe dla członków rodziny cierpiących na alergie. W powietrzu domu nie będzie pyłu i kurzu, które potęgują choroby i mogą przyczynić się do zaburzeń zdrowotnych w przyszłości. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w domach z bali, ponieważ rozprowadza ciepło równomiernie w całym budynku.

Ogólnie rzecz biorąc, domy z bali są bardzo ciepłe, łatwiej jest je ogrzać w porównaniu z domami murowanymi. Drewno dobrze magazynuje ciepło i oddaje je z powrotem. Równomierne rozprowadzenie ciepła emitowane z podłogi tym bardziej się tu spisze. Co więcej, te systemy grzewcze działają cicho i zapewniają spokojną atmosferę. Najlepiej sprawdzą się one z pompą ciepła, albo piecem gazowym.


Nawiewy cieplne

Nawiewy cieplne są stosowane w wielu miejscach. W przypadku kominka, ciepło może być rozprowadzane poprzez wywiewy zlokalizowane bezpośrednio nad nim nawet na poddaszu lub poprzez system rur. Rozprowadzenie ciepłego powietrza rurami często jest bardzo kłopotliwe z uwagi na ich gabaryty.

baner spotkania online w temacie domów z bali

W przypadku dużych przeszkleń, oprócz typowych grzejników stosuje się tzw. grzejniki nawiewne, aby skuteczniej ogrzewać często duże połacie okien. Montowane są już na etapie wykonywania podłogi. Wyglądają bardzo niepozornie, zdradzając swoją obecność poprzez estetycznie wyglądającą kratkę w podłodze i wychodzące ciepło. Ich efektywność jest nieco niższa, niż typowego grzejnika, niemniej jest to lepsze rozwiązanie przy wspomnianych już dużych przeszkleniach. Typowe białe, żeliwne grzejniki stylistycznie nie pasują wielu Inwestorom do wystroju wnętrz. W takim wypadku zastosowanie grzejników nawiewnych  rozwiąże ten problem.

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews