ogrzewanie domu z bali

Jakie wybrać ogrzewanie do domu z bali? – sprawdzamy możliwości!

Zastanawiałeś się już nad tym, jaki system grzewczy jest najbardziej wydajny w domach z bali? Na co w szczególności zwrócić uwagę? Chociaż konstrukcje drewniane są popularne ze względu na swoją efektywność energetyczną, ważne jest zainstalowanie w nich wydajnego systemu grzewczego, który w połączeniu z odpowiednią izolacją pozwoli zaoszczędzić wiele pieniędzy. W tym artykule będę omawiał różne rodzaje systemów grzewczych i to, na co należy zwrócić uwagę przy ich instalacji w domach z bali. Jak wygląda ogrzewanie domu z bali? Jesteś ciekawy, jakie ogrzewanie dom z bali wybrać?

Słowem wstępu

Decyzja o wyborze systemu grzewczego zapada najczęściej już na etapie projektowania domu, a czasem nawet wyboru działki. Ogrzewanie domu paliwem stałym, takim jak ekogroszek, węgiel, pelet czy też olej opałowy wymusza zaprojektowanie odpowiedniego pomieszczenia do tego celu, jak i komina z kanałem palnym oraz wentylacyjnym – szerzej o tym pisałem już tutaj.  Z kolei brak przyłącza gazowego może skutecznie wyeliminować tego typu ogrzewanie, zaś mała działka zastosowanie pompy ciepła z poziomym wymiennikiem gruntowym. Przeanalizuję zatem najpopularniejsze systemy grzewcze.

 


Piece na paliwo stałe

dym
Uważaj na to, czym palisz w swoim piecu.

Niestety wciąż najpopularniejsze w naszym kraju są piece na węgiel czy ekogroszek. Często w połączeniu ze złej jakości paliwem i rozpałką, a nawet śmieciami, które zanieczyszczają powietrze. Te rodzaje paliwa swoją popularność zawdzięczają głównie stosunkowo niskim kosztom zakupu. Piece na paliwo stałe często montuje się z podajnikiem czyli miejscem skąd piec pobiera automatycznie materiał do spalania. Taki podajnik, przy sprawnym działaniu pieca zapewni jego bezobsługowe funkcjonowanie przez 3-7 dni (w zależności od wydajności systemu grzewczego i wielkości domu).

węgiel czarny
Węgiel powoli odchodzi do lamusa.

Pamiętaj, że ten czarny surowiec sporo waży – trzeba go jakoś transportować do pieca. Musisz także zaplanować suche miejsce do przechowania go. Sam piec okresowo (zazwyczaj 2-4 razy w miesiącu)  trzeba czyścić z popiołu. Zdarza się także spora awaryjność elementu (ślimaka) podającego ekogroszek z podajnika, zwłaszcza w przypadku zanieczyszczeń.

Ogrzewanie pelitem
Pelet jest bardziej ekologiczny niż węgiel.

Coraz częściej stosowane są piece na pelet. Jest to bardziej ekologiczna metoda ogrzewania domu. Są to sprasowane w odpowiedni sposób wióry drewniane. Piec działa dość podobnie jak ten na ekogroszek. Tak samo musisz mieć miejsce na jego składowanie niemniej pelet waży znacznie mnie, stąd jego transport jest łatwiejszy.

 


Piece gazowe

baza fachowców przekierowanie

Piec na gaz ziemny to kolejny naprawdę skuteczny i praktycznie bezobsługowy sposób na ogrzanie domu z bali. Jest to również jedna z najpopularniejszych, tradycyjnych metod uzyskiwania ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, ogień z gazu ziemnego lub z biopaliw może zapewnić ciągłe ciepło nawet podczas twojej nieobecności w domu. Bardzo dużym plusem pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania (czyli bez widocznego płomienia) jest to, że nie musisz planować na niego osobnego pomieszczenia. Z łatwością schowasz go w szafce w łazience czy w kuchni.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

ogrzewanie gazowe
Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie gazowe.

Zdziwisz się także, że możesz zaoszczędzić nawet do 25% na rachunkach za ogrzewanie korzystając z nowoczesnych, dobrze skalibrowanych systemów grzewczych tego typu. Warunkiem tej ekonomiki jest sieć gazowa. W przypadku jej braku chcąc zastosować ogrzewanie piecem gazowym będziesz zmuszony wstawić odpowiedni zbiornik (może zostać wkopany w ziemię lub zostać pozostawiony na powierzchni). Zajmuje on sporo miejsca na działce a dostarczane paliwo jest sporo droższe od tego z sieci.


Kominki

Nic nie jest bardziej kojące i relaksujące, niż spędzenie czasu się z bliskimi, lub z dobrą książką, przy kominku w mroźną i zimową noc. Posiadanie kominka może również pomóc w stworzeniu domu przyjaznego dla środowiska, a także zaoszczędzić pieniądze. Kominek z płaszczem wodnym ułatwi rozprowadzenie ciepła również na grzejniki, czy po prostu podgrzeje wodę w zbiorniku. Pamiętaj jednak, że kominek zastosowany jako jedyne źródło ogrzewania w domu z czasem może stać się dużym problemem dla Ciebie. W standardowych kominkach nie sterowanych elektronicznie pilnowanie ognia jest dość absorbujące.

kominek w domu z bali
Kominek nie tylko pięknie się prezentuje, ale również oddaje ciepło.

Dodatkowo drewno do opału transportuje się przez części domu najbardziej reprezentatywne. W konsekwencji jest znacznie więcej sprzątania.

Kominek działający w pojedynkę będzie dobrym rozwiązaniem dla domów używanych sezonowo. W przeciwnym razie najbardziej rozsądnym jest połączyć dwa rozwiązania – kominek oraz ogrzewanie  piecem gazowym. Wówczas „gazówka” ogrzewa dom, a kominek włączasz wtedy, kiedy masz na to ochotę, a nie wtedy kiedy musisz. Czujka temperatury (lub ręcznie), stosowana do większości pieców gazowych, wyłączy piec automatycznie, kiedy zacznie bić ciepło kominka.

 


Pompy ciepła

ogrzewania za pomocą pomp ciepła
Wyróżniamy trzy rodzaje ogrzewania za pomocą pomp ciepła.

Jest to coraz bardziej powszechny wybór dla wielu właścicieli domów z bali ze względu na przyjazne dla środowiska działanie. Dzisiaj coraz więcej osób bierze pod uwagę otoczenie podczas podejmowania decyzji o ogrzaniu domu. W takich przypadkach pompy ciepła są idealnym wyborem. Ponadto są bardzo opłacalne.

Głównie istnieją trzy rodzaje ogrzewania za pomocą pomp ciepła.

  • Pierwszy opiera się na samej pompie, która ciepło pozyskuje z powietrza na zasadzie odpowiedniej wymiany i kondensacji. System ten jest stosunkowo mało efektywny i raczej dedykowany do wspomagania innego układu grzewczego.
  • Kolejne dwa rodzaje ogrzewania pompą ciepłą wymagają rozbudowanego systemu rur w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Oba typy są instalowane pod ziemią, ale jedno jest instalowane pionowo w ziemi, a drugie z kolei poziomo. Kilkadziesiąt metrów rury służy do przenoszenia wody (powietrza lub stosownego czynnika w zależności od systemu) potrzebnej do obsługi pompy ciepła.

Baner konsultacje z zakresu budowy domów z bali, baleidetale.pl jalk budować, nie zwariować przy budowie domów z baliInstalacja tej rury w pionowych odwiertach wymaga specjalistycznego sprzętu. Metoda ta przewyższa każdy inny rodzaj instalacji poziomej, jeśli chodzi o efektywność ogrzewania. Niesie ona jednak za sobą najwyższe z wymienionych koszty instalacji (mocno uzależnione od typu gruntu).

Instalacja rur poziomo wiąże się z koniecznością posiadania sporej działki i jej rozkopaniem na odpowiednią głębokość (w zależności od gruntu zazwyczaj 1-2m). Tak rozprowadzone w obu przypadkach rury z odpowiednim czynnikiem płynącym wewnątrz zostają ogrzane lub schłodzone (w zależności od pory roku). Energia zostaje pobrana w ten sposób z gruntu. Poziomy wymiennik ciepła niesie za sobą pewne zagrożenie. Kilka srogich zim z rzędu i niewystarczająco ciepłego lata może oziębić grunt na tyle, że efektywność systemu może być niewystarczająca. Wówczas system ten wspomaga się grzałką zasilaną prądem. Zdecydowanie rzadziej aspekt ten pojawia się przy pionowych odwiertach, gdyż te sięgają dużych głębokości, gdzie temperatura gruntu jest bardziej stała.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Powszechnie zalecane jest, aby pompa ciepła zapewniała do 80% zapotrzebowania na ciepło danego gospodarstwa. Stąd dobrze jest posiadać jeszcze inny system grzewczy np. wspomniany już kominek z rozprowadzeniem ciepła również na grzejniki.


Na co zwrócić uwagę wybierając system grzewczy?

Wybierając system ogrzewania dla domu z bali, najlepiej wziąć pod uwagę te czynniki:

  • Ile lat ma Twój dom?
  • Jakie są wymiary Twojego domu? –
  • Ile jesteś gotowy wydać na instalację?
  • Jaki jest rodzaj zamontowanej izolacji?
  • Jak długo ma działać ogrzewanie?
  • Czy będziesz potrzebował całodobowego ogrzewania, czy tylko o określonych porach?
  • Jak przyjazne dla środowiska chcesz mieć ogrzewanie?
  • Jak opłacalne musi być?
  • Jak łatwo powinno działać?
  • Czy konserwacja system ogrzewania będzie wymagała sporo pracy?
  • Jaki poziom bezpieczeństwa ma wykazywać?

Jesteś ciekawy, jakie ogrzewanie dom z bali wybrać? Odpowiedź na powyższe pytania w rozmowie ze specjalistą systemów grzewczych pomoże mu właściwie go dobrać.

Rozpatrując różne systemy grzewcze warto rozważyć jeszcze metodę dystrybucji tego ciepła.


Typy grzejników

termostat
Termostatem łatwo ustawisz odpowiednią moc grzania.

Oprócz typowych grzejników najczęściej stosowanych możesz zastosować ogrzewanie podłogowe, czy nawiewne. Zobaczmy, co jest do wyboru.

 


System ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na oszczędzanie energii, ponieważ temperatura na wyjściu z pieca nie musi być tak wysoka jak w przypadku typowych grzejników. Wynika to z faktu, że powierzchnia grzewcza „podłogówki” jest bardzo duża, stąd niższą temperaturą równomiernie i efektywnie ogrzewane są pomieszczenia. Jednak ze względu na stropy drewniane oraz niezbędną wylewkę do typowego ogrzewania podłogowego na poddaszu warto zastosować standardowe grzejniki lub alternatywne systemy (maty) ogrzewania podłogowego zasilane prądem.

ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to jedna z najefektywniejszych metod.

Promiennikowe systemy ogrzewania podłogowego są również doskonałe dla członków rodziny cierpiących na alergie. W powietrzu domu nie będzie pyłu i kurzu, które potęgują choroby i mogą przyczynić się do zaburzeń zdrowotnych w przyszłości. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w domach z bali, ponieważ rozprowadza ciepło równomiernie w całym budynku.

Ogólnie rzecz biorąc, domy z bali są bardzo ciepłe, łatwiej jest je ogrzać w porównaniu z domami murowanymi. Drewno dobrze magazynuje ciepło i oddaje je z powrotem. Równomierne rozprowadzenie ciepła emitowane z podłogi tym bardziej się tu spisze. Co więcej, te systemy grzewcze działają cicho i zapewniają spokojną atmosferę. Najlepiej sprawdzą się one z pompą ciepła, albo piecem gazowym.


Nawiewy cieplne

Nawiewy cieplne są stosowane w wielu miejscach. W przypadku kominka, ciepło może być rozprowadzane poprzez wywiewy zlokalizowane bezpośrednio nad nim nawet na poddaszu lub poprzez system rur. Rozprowadzenie ciepłego powietrza rurami często jest bardzo kłopotliwe z uwagi na ich gabaryty.

baner spotkania online w temacie domów z bali

W przypadku dużych przeszkleń, oprócz typowych grzejników stosuje się tzw. grzejniki nawiewne, aby skuteczniej ogrzewać często duże połacie okien. Montowane są już na etapie wykonywania podłogi. Wyglądają bardzo niepozornie, zdradzając swoją obecność poprzez estetycznie wyglądającą kratkę w podłodze i wychodzące ciepło. Ich efektywność jest nieco niższa, niż typowego grzejnika, niemniej jest to lepsze rozwiązanie przy wspomnianych już dużych przeszkleniach. Typowe białe, żeliwne grzejniki stylistycznie nie pasują wielu Inwestorom do wystroju wnętrz. W takim wypadku zastosowanie grzejników nawiewnych  rozwiąże ten problem.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: