ścianka kolankowa w domu z bali

Ścianka kolankowa w domu z bali – co to jest?

Kiedy stosować ścianę kolankową i co to tak naprawdę jest?

Jedną z kwestii, nad którą warto abyś się zastanowił projektując dom z bali, jest to, czy wykorzystasz ścianki kolanowe na poddaszu? Gdybyś odwiedził 100 różnych domów, zbudowanych w ciągu ostatniej dekady, prawdopodobnie zobaczyłbyś, że takie rozwiązanie stosuje się w mniej więcej połowie z nich.

Niektórzy budowniczowie dokładają wszelkich starań, instalując je, podczas gdy inni uważają je za zbędne. Aby dobrze zrozumieć to zagadnienie, przybliżę Ci sens i funkcję ścianek kolankowych oraz wytłumaczę, dlaczego są one używane.

 

Czym są ścianki kolankowe?

Ścianki kolankowe dzielimy na dwa typy:

  • Ścianka kolankowa, stanowiąca przedłużenie ścian parteru ponad podłogę poddasza i główne wsparcie krokwi (głównych elementów konstrukcyjnych dachu) na jej krańcach;
  • Ścianka kolankowa, stanowiąca tylko dodatkowe wsparcie dachu.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Temat ten może być ciężki do zrozumienia. W związku z tym przygotowałem pomocnicze grafiki, które znalazły się poniżej.

słownik pojęć, instrukcje, opis elementów domu z bali, jętka, krokiew, murłata, słup, belka stropowa

 

Dodatkowo na rysunku obok zaznaczyłem, gdzie znajduje się krokiew, jętka, murłata, belka stropowa, czy słup. Jestem przekonany, że te ilustracje rozwieją Twoje wątpliwości.

 

 


  1. Ścianka kolanowa stanowiąca przedłużenie ścian parteru ponad podłogę poddasza

W większości przypadków nie są one wyższe niż 70 cm – 100 cm, ale można też dopasować je do kształtu i rozmiaru dachu. Podstawową funkcją takiego rozwiązania jest podpieranie krokwi (głównych elementów nośnych dachu).

ścianka kolankowa, przedłużenie ścian parteru, główne wsparcie konstrukcyjne dachuKorzyścią są mniej dotkliwe skosy, pod którymi łatwiej zagospodarować powierzchnię. Faktyczna przestrzeń użytkowa jest większa. Opcja ta ma jednak również minusy. Po pierwsze – jest droższa, ze względu na kontynuacje budowy bali wyżej niż do poziomu stropu. Po drugie – taka konstrukcja jest słabsza i może być niewystarczająca, jeśli dach będzie musiał radzić sobie z naprawdę silnym wiatrem. Warto pamiętać o tym, że jeśli Twój dom będzie niewielki u podstawy, to takie wykorzystanie ścianki kolankowej może spowodować, że bryła domu będzie nieproporcjonalna. Dach okaże się zbyt wysoki wizualnie.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni


  1. Ścianka kolankowa stanowiąca tylko dodatkowe wsparcie dachu

Ścianka kolankowa, w tym wariancie wykonana jest tylko w formie słupków i długich elementów łączących je (są to tzw. murłaty). Wspierają one konstrukcję dachu. Przy tej opcji dach w przekroju tworzy trójkąt.

dom bez ścianki kolankowej, tańszy w wykonaniu, ścianka kolankowa stanowi dodatkowe wsparcie dachuKrokwie dachu opierają się o belki stopu, wystające poza obrys domu. W związku z tym, aby rozwiązanie to było możliwe do wykonania bez zbędnych komplikacji, belki stropu muszą być dokładnie pod krokwiami.

Dach wykonany w ten sposób jest bardziej odporny na działanie sił natury, a w tym na napór śniegu czy wiatru. Do tego umożliwia uzyskanie bardziej proporcjonalnej bryły domu z bali, co w całości prezentuje się bardzo efektownie.

baza fachowców przekierowanie

Takie rozwiązanie z pewnością będzie tańsze od opcji przedstawionej powyżej. Wykonawca nie będzie musiał dokładać kolejnych długich i drogich warstw bali po obrysie całego domu. Bale kończą się na linii stropu.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Sporym minusem zastosowania dachu na bazie trójkąta są nieco niższe pomieszczenia na poddaszu. Zależność ta tyczy się zwłaszcza małych domków o niewielkich rozpiętościach do 5-7 metrów. Przy średniej wielkości domu sprytny projektant zaplanuje to tak, że różnica ta nie będzie odczuwalna.

Dodatkowo pomocnicze ścianki kolankowe zapewniają również przestrzeń na dodatkową izolację na poddaszu. Po ociepleniu można ją wykorzystać jako miejsce do przechowywania. Wypełnienie izolacją, powierzchni za ściankami kolanowymi pomaga zatrzymać energię cieplną w Twoim domu. To znacznie przyczyni się do oszczędności na rachunkach i ułatwi ogrzanie pomieszczeń zimą.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

 

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: