Zdania na temat budowy domów z podpiwniczeniem są bardzo podzielone – niektórzy w ogóle nie widzą potrzeby posiadania piwnicy, zaś inni nie wyobrażają sobie bez niej życia. Jeśli zdecydowanie zaliczasz się do tej drugiej grupy i planujesz w swoim przyszłym domu podpiwniczenie, warto, abyś zapoznał się z kilkoma najważniejszymi zasadami, jakich należy przestrzegać, rozważając kwestię fundamentów do domu z podpiwniczeniem. Fundamenty a piwnica w domu z bali – co warto wiedzieć?
Pamiętaj o odpowiedniej głębokości
Podstawową zasadą, jakiej należy się trzymać planując fundamenty w przypadku podpiwniczenia, jest ich minimalna głębokość. Zawsze należy bowiem stawiać domy z podpiwniczeniem poniżej głębokości przemarzania gruntu, która na przeważającym obszarze naszego kraju kształtuje się na poziomie około 1 metra (w zimniejszych rejonach głębokości ta zwiększa się do nawet 1,4 metra).
Duża różnica wysokości – czy to miejsce dla piwnicy?
Jeżeli dysponujesz działką o znacznej różnicy wysokości terenu, to z pewnością będzie się to wiązało z koniecznością wykonania bardzo wysokich fundamentów, które zniwelowałyby te nierówności. Wówczas zdecydowanie wykonaj podpiwniczenie, które może pomóc skutecznie zagospodarować przestrzeń, jaka powstanie po wykopaniu fundamentów.
Oprócz tego koszty, jakie poniósłbyś podczas kopania tak głębokich fundamentów, będą na tyle wysokie, że inwestycja w piwnicę nie będzie już tak odczuwalna dla budżetu. Dodatkowo w takiej sytuacji nie ma potrzeby zasypywania fundamentów piaskiem. Co prawda dochodzi już konieczność ocieplenia, niemniej i tak ilość uzyskanych w ten sposób metrów z pewnością korzystnie zbilansuje budżet.
Jak wykończyć i zabezpieczyć fundamenty przy dużym spadku terenu?
Ze względów estetycznych bez wątpienia warto wykończyć widoczną część fundamentów przy dużej różnicy ich wysokości elewacją – zazwyczaj kolorystycznie nawiązującą do dachu, czy wykończenia komina lub też w kontrastowej kolorystyce w stosunku do pozostałych ścian budynku. Absolutnie w każdym wypadku należy zadbać o odpowiednią izolację fundamentów przy podpiwniczeniu. Przesiąkające wody gruntowe stanowią bowiem spore zagrożenie dla stabilności i wytrzymałości fundamentów. Dlatego pamiętaj o zastosowaniu wysokiej klasy izolacji pionowej w postaci odpowiedni mas bitumicznych czy polimerowych. Dzięki temu fundamenty pozostaną suche, zaś na ścianach piwnicy nie pojawią się pleśń i grzyb.
Piwnica to koszty, ale również wiele walorów praktycznych
Nie da się ukryć, że decyzja o budowie piwnicy jest w stanie zwiększyć całościowy budżet budowlany nawet o 15%. Niemniej jednak piwnica posiada wiele zalet, które z pewnością docenią wszyscy domownicy. Przede wszystkim może być ona wykorzystywana jako kotłownia czy też dodatkowe miejsce do przechowywania. Piwnica to również idealne miejsce na pomieszczenia rekreacyjne, takie jak domowa siłownia czy też sauna. Jeżeli dodatkowo Twoja działka jest stosunkowo niewielka, piwnica może być zdecydowanie najlepszym miejscem do zlokalizowania garażu.