ranking garaży jaki wybrać

Ranking garaży. Garaż przy domu z bali zawsze się przyda! Jaki garaż wybrać?

Garaż w podpiwniczeniu, osobny budynek czy też doczepiony – co wybrać? Garaż przy domu lub w domu znacznie ułatwia życie. Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj garażu wybrać, aby nie przepłacić i przez wiele lat móc z niego komfortowo korzystać, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Garaż przy domu z bali to opcja, która warto rozważyć. Pytanie tylko, jaki garaż wybrać? 

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Ranking garaży!

W powyższym zestawieniu oceniłem dla Ciebie poszczególne rozwiązania garażu z domem oraz oceniłem je w skali od 1 do 6 , gdzie:

  • wskaźnik dobrej cechy w rankingu typów garaży, jaka bryłę postawić budując dom z bali1 oznacza cechę niekorzystną
  •  wskaźnik dobrej cechy w rankingu typów garaży, jaka bryłę postawić budując dom z bali6 oznacza cechę bardzo korzystną  

W moim rankingu jest tylko 6 miejsc i one zostały rozdzielone pod poszczególne lokalizacje garażu i technologie budowy. Szerzej opisuję to w dalszej części artykułu.

porównanie typów garaży, zestawienie, ranking, na jaki garaż postawić, opracowanie własne PDF
Rodzaje garażów.


Garaż doczepiany z poddaszem użytkowym

wizualizacja garażu doczepionego do domu z bali drewnianych, autorstwo DOM-PROJEKT, dom całoroczny
www.dom-projekt.pl

Numer 1 i 2  w rankingu.

Zdecydowanie numerem 1 w rankingu jest garaż wykonany w technologii lekkiej, szkieletowej (ściany w formie szkieletu, elewacja z desek imitujących bale) doczepiany do bryły budynku. Oznacza to, że konstrukcja dachu i ścian garażu nie wynika z konstrukcji domu. To bardzo ważne, bo daje możliwość wybudowania garażu w innej, bardziej ekonomicznej technologii niż dom.

W garażu zazwyczaj nie potrzebujesz tak wysokich temperatur jak w domu. Stąd jego ogrzewanie, czyli też ściany wykonane z bali nie są konieczne. Zastosowanie lekkiej technologii wpłynie korzystnie na koszty tej części inwestycji. Pamiętaj jednak, że tańsza technologia będzie nieco różniła się wyglądem od tej z bali. Wiele zależy od oferty wykonawcy – czy posiada deskę imitującą bale. No i jeszcze narożniki domu przy „szkielecie” tworzą kąt prosty. Ściana z bali ma wystających końcówek (ostatków).

baner spotkania online w temacie domów z bali

Dla wielu Inwestorów nie ma to aż takiego dużego znaczenia. Dobrze jednak, aby wykonawca pokazał Ci co jest w stanie zaoferować i jak to będzie wyglądać – dokonuj świadomych wyborów! Jeśli możesz pozwolić sobie finansowo na wybudowanie garażu z bali (ze względu na wyższe koszty wybudowania od „szkieletu” w rankingu miejsce 2) to jest to nieoceniony aspekt wizualny domu, stąd komentarz jest tu zbędny.

baza fachowców przekierowanie

Warto dodać jeszcze, że garaż doczepiany z poddaszem użytkowym połączony z domem daje bardzo dużą ilość dodatkowych metrów kwadratowych. Jego poddasze wykorzystywane jest najczęściej na dodatkowe pokoje połączone z pierwszym piętrem mieszkania. Ze względu na to, że konstrukcja dachu nie jest kontynuacją konstrukcyjną dachu domu, jest możliwość wybudowania go w późniejszym czasie. Pozwoli Ci to skupić się na właściwej części budowy, zwłaszcza kiedy Twój budżet nie umożliwia Ci wykonania wszystkiego, co zaplanowałeś w jednym czasie. Miejsce na działce jakie zajmuje oraz koszt wykonania jest najbardziej optymalny względem uzyskanych metrów kwadratowych. Co ważne, pamiętaj że wykonując fundamenty, najlepiej wykonaj je także pod garaż. Unikniesz nierównomiernego osiadania tej części domu!


Garaż doczepiany bez poddasza użytkowego

wizualizacja garażu doczepionego do domu z bali drewnianych bez poddasza użytkowego, autorstwo DOM-PROJEKT, dom całoroczny
www.dom-projekt.pl

Miejsce 3 (konstrukcja lekka) i 4 (bale) w rankingu.

W kwestii dodatkowego miejsca na działce, odłożenia w czasie jego budowy oraz odległości od części użytkowej domu, rozwiązanie to cechuje się tak samo jak lider zestawienia. Różnice zaczynają się w przestrzeni. Nie posiada użytkowego poddasza, zatem teren, jak i koszt wykonania fundamentu tej części rozkłada się tylko na jeden poziom. Koszt wykonania fizycznie będzie mniejszy, wszak nie budujesz konstrukcji poddasza. Przemyśl jednak, czy nie warto dołożyć nieco, aby zyskać sporo przydatnych  metrów.


Garaż w podpiwniczeniu

wizualizacja garażu w podpiwniczeniu w domu z bali drewnianych, autorstwo DOM-PROJEKT, dom całoroczny
www.dom-projekt.pl

Miejsce 4 w rankingu.

Na garaż w podpiwniczeniu (miejsce 4 w rankingu) warto zdecydować się przede wszystkim w sytuacji, jeżeli nie dysponujesz dużą działką, na której zmieściłby się garaż przyczepiony z boku lub wolno stojący. Jednak należy zwrócić uwagę na znaczne koszty takiego rozwiązania – budowana piwnica pociąga ze sobą koszty porównywalne z każdą inną kondygnacją w domu jednorodzinnym. Nie zabierze ona dużej przestrzeni na działce tylko tyle co na wjazd, który jest bardzo istotny.

najlepszy kredyt na budowę domu z bali

Wykonując garaż w podpiwniczeniu należy wykonać odwodnienie powierzchni wyjazdu, które zabezpieczy tę część przed zalaniem wodą w przypadku obfitych deszczy. Dodatkowo dobrze jest wykonać odpowiednią instalację zapobiegającą oblodzeniu zjazdu. Przestrzeń w takim garażu uzyskasz dość sporą, choć nie taką, jak w przypadku obiektu wolnostojącego, gdzie możesz wykorzystać jego poddasze. Jest dość blisko usytuowany głównej części użytkowej domu. Dla niektórych przeszkodą mogą być schody. Oczywiście nie ma możliwości wykonania go w późniejszym czasie.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni


Garaż w formie wiaty

wizualizacja garażu w formie wiaty doczepionej do domu z bali drewnianych, autorstwo DOM-PROJEKT, dom całoroczny
www.dom-projekt.pl

Rozwiązanie garażu w formie wolno stojącej wiaty (miejsce 6 w rankingu) jest znacznie mniej popularne od garażu w formie doczepionej wiaty (miejsce 5 w zestawieniu).

Garaże w formie wiaty dostawionej do jednej ze ścian domu jednorodzinnego są obecnie niesamowicie popularne. Jest to ciekawa opcja, jeśli nie chcesz wykonywać znacznie droższego garażu w podpiwniczeniu, zaś Twoja działka nie jest na tyle obszerna, aby postawić na niej wolno stojący budynek. Niemniej poza schronieniem dla auta przed opadami posłuży co najwyżej tylko do składowania (w suchym miejscu) drewna na opał. Zazwyczaj możesz uwzględnić jej budowę w późniejszym okresie tak jak wiatę wolnostojącą.


Garaż wolnostojący

wizualizacja garażu wolno stojącego w domu z bali drewnianych, autorstwo DOM-PROJEKT, dom całoroczny
www.dom-projekt.pl

Niewątpliwie największym atutem garażu wolnostojącego jest przestrzeń jaką się uzyskuje do zaadaptowania na wszelakie cele. Ponadto sporym plusem będzie to, że można go wybudować w każdym momencie, oczywiście pod warunkiem, że masz odpowiednią ilość miejsca na działce oraz fundusze

 

najlepszy kredyt na budowę domu z bali

Oprócz tego w garażu wolno stojącym z pewnością wygodniej będzie Ci przechowywać kosiarkę do trawy czy też rowery, aniżeli w garażu usytuowanym w piwnicy. Wersja wolno stojąca posiada jednak jedną zasadniczą wadę – w przypadku złych warunków atmosferycznych, nie ma możliwości dostania się z domu do garażu „suchą stopą”. Bardzo często okazuje się w praktyce, że dodatkowy garaż, to kolejny mini domek (pod katem gabarytowych), a co za tym idzie – znaczące koszty. Z powodu tych ostatnich cech, garaż wolnostojący (w technologii szkieletowej – nieco niższe koszty wykonania) zajął przedostatnie miejsce  a garaż z bali pozycję 6. 

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


Garaż w obrysie domu

wizualizacja garażu w obrysie domu z bali drewnianych, autorstwo DOM-PROJEKT, dom całoroczny
www.dom-projekt.pl

Garaż przy domu z bali w obrysie domu (ostatni w rankingu) często nazywany jest złodziejem przestrzeni domu (zazwyczaj budowany kosztem metrów użytkowych części mieszkalnej). Musi zostać wykonany od razu z całym domem a do tego technologia wykonania musi być taka sama, jak reszty domu. Z jednej strony stosujesz bale jako dobry izolator z drugiej strony brama garażowa, która w większości przypadków jest bardzo słabo izolowana (jeśli jest dobra to kosztuje spoooroooo…).

Zatem wydawanie pieniędzy na wykonanie tej części z bali po to, żeby i tak w nim było chłodniej mija się trochę z celem. Często nad nim znajduje się pokój/pokoje i dlatego strop pomiędzy musisz starannie ocieplić. To typowa bolączka Inwestorów, że w pomieszczeniach nad takim garażem jest znacznie chłodniej. Niepodważalnym atutem takiego garażu jest z kolei bardzo dobry dostęp z domu.


Podsumowanie

Zastanawiając się nad budową garażu, rozważ co dla Ciebie jest ważne. Jaki garaż wybrać? Na jakie koszty możesz sobie pozwolić i czy działka nie ogranicza zastosowania któregoś z nich. Ile przestrzeni dodatkowej chcesz uzyskać i jak bardzo zależy Ci na sprawnej komunikacji między częścią użytkową, a garażem? Może zdarzyć się tak, że Twoje indywidualne upodobania  będą się w pewnych aspektach różnić od tego, co tu przedstawiam. Znasz już jednak wszystkie „za” i „przeciw”. Potraktuj to jako wskazówkę do podjęcia indywidualnej decyzji.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła: https://www.logcabinhub.com/log-cabin-garages/

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: