BaleiDetale.pl
co trzeba zawrzeć w projekcie, dobry projekt domu z bali

Jak wybrać projekt domu z bali – proste wskazówki jak planować projekt domu z bali. To działa!

Jak rozplanować dom z bali? – projekt na miarę Twoich oczekiwań!

Kluczem do sukcesu jest odpowiedni projekt domu. Jak rozplanować układ pomieszczeń? O jakich elementach warto pamiętać, a z których lepiej zrezygnować? O tym i o wielu innych ciekawych rzeczach przeczytasz w tym artykule. Jak wybrać projekt domu z bali?

Co trzeba uwzględnić w projekcie przed rozpoczęciem budowy domu?

co trzeba zawrzeć w projekcie, dobry projekt domu z bali
Wiele elementów projektu możesz dostosować do swoich potrzeb.

Projektowanie domu z bali zacznij od określenia najlepszego miejsca na Twojej działce, w którym Twój dom stanie. Ustawienie domu względem stron świata to bardzo istotna sprawa. Szerzej piszę o tym w innym artykule.

baza fachowców przekierowanie

Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę takie aspekty jak odległość od innych budynków, na przykład od domu sąsiada, wielkość działki, rozmieszczenie wjazdów i wyjazdów oraz wiele innych rzeczy, w tym również to, ile osób będzie w takim domu mieszkać. Szacuje się na przykład, że optymalna wielkość dla rodziny w modelu 2+2 to około 120-160 mkw. Dodatkowo warto pamiętać o proporcjach – jeśli salon jest duży i otwarty (około 50 mkw), warto, aby zwiększyć wysokość stropu. Standardowe 2,8 m może okazać się za niskie.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Bez dwóch zdań – pomyśl o tym jeszcze na etapie projektu. W innym przypadku przeróbki będą Cię drogo kosztować. Sprawnie zrealizowany i przemyślany projekt pomoże zminimalizować koszty. Zatrudnij do tego doświadczonego w projektowaniu domów z bali projektanta. Sprawdź, dlaczego warto?. To oszczędność nerwów, czasu i pieniędzy.

Planujemy rozkład pomieszczeń.


Salon z otwartą kuchnią to dobre rozwiązanie?

projektowanie domu z bali, układ pomieszczeń

Salon połączony z kuchnią to modne i funkcjonalne rozwiązanie. Musisz jednak liczyć się z wadami. Zapachy z kuchni będą unosić się w całym domu (to niekoniecznie musi być wada, ale jednak sytuacja taka często ma miejsce). Dodatkowo trzeba będzie dbać o porządek w kuchni. W przypadku wizyty gości, w zamkniętym rozwiązaniu wystarczyłoby zamknąć drzwi.

 

baner spotkania online w temacie domów z bali

Oczywiście są też plusy – sporo plusów! Jeśli lubisz gotować, to najlepsze rozwiązanie. Będziesz mógł przygotowywać posiłki i jednocześnie uczestniczyć w życiu rodzinnym.


Przed rozpoczęciem budowy domu, warto też w projekcie uwzględnić inne pomieszczenia, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, a dzięki, którym zyskasz dodatkowe miejsce i poprawisz komfort życia. Jakie to pomieszczenia?


Kotłownia

Kotłownia powinna mieć minimalnie 6,5 mkw., a dla pieca z otwartą komora spalania (widocznym płomieniem) 8 mkw. z dodatkową kratką nawiewną. Musisz też zastanowić się, jaki system grzewczy wybrać o czym piszę w dziale na temat wykończenia. Ogrzewanie gazowe? Pół biedy. Wystarczy, że zorganizujesz miejsce na piec gazowy (z zamkniętą komorą – bez widocznego płomienia) nawet w szafce kuchennej, czy w łazience. Najczęściej spotykanym jest jednak piec na paliwo stałe (ekogroszek, drewno, pelet). Jednak, aby go zamontować, musisz trzymać się pewnych zasad.

kotłownia w domu z bali, planowanie
Zawsze lepiej mieć osobny dostęp do kotłowni z zewnątrz domu.

Wymagania względem kotłowni wynikają ze specyfiki samych kotłów, są dość rygorystyczne. Piece z otwartą komorą spalania, czyli pobierające powietrze z pomieszczenia, mogą być niebezpieczne. Z tego względu wentylacja w kotłowni musi być grawitacyjna (czyli bez mechanicznej pomocy cyrkulacji powietrza).

Dodatkowo przepisy wymagają osobnego kanału wentylacyjnego, wyprowadzonego ponad dach, oraz kratki nawiewnej (doprowadzającej tlen do procesu spalania w piecu). Niezbędny jest także wpust kanalizacyjny w podłodze. Dzięki jego obecności i prawidłowemu działaniu, z pomieszczenia w którym został zamocowany, skutecznie odprowadzana jest woda, a do wewnątrz nie docierają nieprzyjemne zapachy.

Pomieszczenie musi być również na tyle duże, żeby dostęp do wyczystek kotła i komina był swobodny, a przód kotła znalazł się co najmniej 1 metr od przeciwległej ściany. Dobrze jest też mieć osobny dostęp do kotłowni z zewnątrz domu, co ułatwi transport chociażby popularnego ekogroszku czy drewna. Wnoszenie takiego paliwa przez inne pomieszczenia będzie Cię irytowało z biegiem czasu. Po drodze możesz na przykład uszkodzić drzwi, nie mówiąc o brudzie jaki w ten sposób powstaje.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Wiele osób urządza sobie w kotłowni pralnię i suszarnie. Nie jest to dobra decyzja z uwagi na wilgotność powietrza i zabrudzenia. Możliwa jest też adaptacja tego pomieszczenia na niewielki schowek.


Spiżarnia

funkcjonalna spiżarnia w domu z bali, planowanie domu, projekt domu z bali
Uwzględnij spiżarnię w projekcie – podziękujesz później.

Spiżarnia nie jest obowiązkowa w domu, jednak zawsze warto ją mieć. Dobrze, aby miała przynajmniej 1,70 mkw. powierzchni. To zamykany kącik przy kuchni, w którym można trzymać przetwory i inne składniki. To świetne rozwiązanie w domach z niewielką kuchnią. Spiżarnię można tez umieścić w piwnicy, o ile ją masz. To plus z uwagi na to, że to chłodniejsze miejsce.

 


Suszarnia

Wspominałem już o tym, że wiele osób urządza suszarnię w kotłowni. To kiepski pomysł! Lepiej, abyś zorganizował na to inne pomieszczenie. Nie jest to element domu, który jest niezbędny do życia, ale zawsze warto mieć taki kącik na suszenie prania i prasowanie. Dodatkowo taka suszarnia może też po części pełnić funkcję schowka. A jak jeszcze ktoś zmieści tu pralkę to już w ogóle „cud, miód i orzeszki” – wszystko pod ręką. Pamiętaj tylko o tym, aby zadbać o odpowiednią wentylację tego miejsca i dopływ wody i odpływ ścieków, jeśli uda Ci się zainstalować tu pralkę.


Wiatrołap

Wiatrołap jest bardzo praktyczny. To wydzielone i odizolowane drzwiami od reszty domu miejsce. Jakie zastosowanie ma wiatrołap? Wchodzący i witający się z Tobą goście nie wychładzają Ci mieszkania. Dodatkowo mają miejsce na swoje okrycia wierzchnie i buty (np. w zabudowanej szafie). W granicach tego pomieszczenia zostawiasz całe błoto i piach i nie wnosisz ich do domu. W wiatrołapie możesz zastosować ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu łatwiej wysuszysz przemoczone buty i samą podłogę.


Piwnica

piwnica w domu z bali planowanie układu pomieszczeń w domu, projekt domu
Piwnica to dodatkowe miejsce na niepotrzebne przedmioty.

Piwnic brakuje w wielu domach. Ale czy w Twoim musi? Wystarczy, że uwzględnisz ją w projekcie. Musisz pamiętać, że piwnica jest nieco zimniejsza od pozostałej części domu. Ma to swoje plusy i minusy. To bardzo przydatne pomieszczenie, które może służyć jako spiżarnia, ale nie tylko! Może to być pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym można zmieścić dodatkową lodówkę, urządzić schowek, garaż na jedno i więcej aut, a nawet wstawić łóżko „na czarną godzinę”. Wiele osób organizuje też tutaj przydomowe winnice czy pokoje zabaw.

kontakt to projektantaO piwnicę warto zadbać już na wczesnym etapie. Koniecznie sprawdź, czy na Twojej działce jest to możliwe, pisałem o tym w innych artykułach. Pamiętaj, że względem zwykłego fundamentu koszty za tę część budowy wzrosną średnio 2,5 razy. Budując dom na skarpie, fundament może finalnie być tak wysoki, ze wykonanie piwnicy jest kwestią dodania kilku bloczków więcej po obrysie i wylania stropu.


Pomieszczenia gospodarcze

Pomieszczenia gospodarcze to świetny pomysł. Nie muszą być wielkie i zajmować wiele przestrzeni, ale na pewno są bardzo przydatne. Rozsiane po różnych częściach domu z pewnością bardzo się przydadzą. W schowku za drzwiami lub dodatkowej szafce zmieścisz miotłę, wiadro, mopa do podłogi czy deskę do prasowania lub suszarkę na ubrania.

Ozdoby choinkowe, pamiątkowe albumy, materace dla gości zmieścisz w niewinnie wyglądającym schowku pod dachem. Zazwyczaj jest to bardzo pokaźna przestrzeń, w której poruszanie nie jest komfortowe z uwagi na małą wysokość, ale nie będzie to dla Ciebie problemem jeśli schowasz tam rzeczy używane bardzo okazjonalnie, a jednak zajmujące dużo miejsca. Z czasem docenisz wagę takiego schowka!.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Mając pomieszczenie gospodarcze, które tak naprawdę może być tylko wnęką w korytarzu, schowkiem za drzwiami czy pod skosami dachu na piętrze łatwiej zachowasz porządek w domu. Dobry projektant zasugeruje Ci wiele takich miejsc, których wykonanie nie będzie kosztowne w przeciwieństwie do szaf, które dodatkowo zabierają miejsce.


Garaż

Stawiając dom pomyśl o garażu. Opcji jest kilka o czym bardziej szczegółowo analizuję w rankingu:

  • Doczepiony do domu z poddaszem użytkowym lub bez;
  • W piwnicy;
  • Wolnostojący zabudowany lub w formie wiaty;
  • W obrysie domu.
planowanie garażu w domu z bali
Zawsze warto uwzględnić dodatkowe miejsce na garaż.

Rozważ wybudowanie garażu na dwa auta, nawet jeżeli nie planujesz mieć więcej niż jeden samochód, to ta dodatkowa powierzchnia zawsze się przyda. Zawsze!

Poza tym, jeżeli nad garażem jest kolejna kondygnacja, pomieszczenie w tym miejscu automatycznie też stanie się większe. Tym bardziej, że taki garaż nie wiąże się z tak dużymi kosztami jak w przypadku wybudowania domu w stanie surowym. Można go wybudować, stosując lekką technologię, która nie wymaga ogrzewania.


Schody

Analizując poszczególne pomieszczenia warto wspomnieć o równie ważnym elemencie jakim są też schody. Tutaj masz dwa rozwiązania:

  • Schody odkryte, które dadzą wrażenie większej przestrzeni, ale spowodują to, że hałasy i zapachy (na przykład z kuchni) z łatwością będą przedostawać się na wyższe kondygnacje;
  • Schody zabudowane, które pomniejszą przestrzeń, ale dadzą wrażenie większej intymności.

Warto też pamiętać o tarasie, na którym można na przykład trzymać inne rzeczy lub cieszyć się słońcem.

Jak wybrać projekt domu z bali? Wszystko jest ważne! Pamiętaj o tym, że idealny projekt to taki, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Warto podejmować świadome decyzje.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła: 

httop:/www.logcabinhub.com/how-to-build-a-log-cabin/

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews