co trzeba zawrzeć w projekcie, dobry projekt domu z bali

Jak wybrać projekt domu z bali – proste wskazówki jak planować projekt domu z bali. To działa!

Jak rozplanować dom z bali? – projekt na miarę Twoich oczekiwań!

Kluczem do sukcesu jest odpowiedni projekt domu. Jak rozplanować układ pomieszczeń? O jakich elementach warto pamiętać, a z których lepiej zrezygnować? O tym i o wielu innych ciekawych rzeczach przeczytasz w tym artykule. Jak wybrać projekt domu z bali?

Co trzeba uwzględnić w projekcie przed rozpoczęciem budowy domu?

co trzeba zawrzeć w projekcie, dobry projekt domu z bali
Wiele elementów projektu możesz dostosować do swoich potrzeb.

Projektowanie domu z bali zacznij od określenia najlepszego miejsca na Twojej działce, w którym Twój dom stanie. Ustawienie domu względem stron świata to bardzo istotna sprawa. Szerzej piszę o tym w innym artykule.

baza fachowców przekierowanie

Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę takie aspekty jak odległość od innych budynków, na przykład od domu sąsiada, wielkość działki, rozmieszczenie wjazdów i wyjazdów oraz wiele innych rzeczy, w tym również to, ile osób będzie w takim domu mieszkać. Szacuje się na przykład, że optymalna wielkość dla rodziny w modelu 2+2 to około 120-160 mkw. Dodatkowo warto pamiętać o proporcjach – jeśli salon jest duży i otwarty (około 50 mkw), warto, aby zwiększyć wysokość stropu. Standardowe 2,8 m może okazać się za niskie.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Bez dwóch zdań – pomyśl o tym jeszcze na etapie projektu. W innym przypadku przeróbki będą Cię drogo kosztować. Sprawnie zrealizowany i przemyślany projekt pomoże zminimalizować koszty. Zatrudnij do tego doświadczonego w projektowaniu domów z bali projektanta. Sprawdź, dlaczego warto?. To oszczędność nerwów, czasu i pieniędzy.

Planujemy rozkład pomieszczeń.


Salon z otwartą kuchnią to dobre rozwiązanie?

projektowanie domu z bali, układ pomieszczeń

Salon połączony z kuchnią to modne i funkcjonalne rozwiązanie. Musisz jednak liczyć się z wadami. Zapachy z kuchni będą unosić się w całym domu (to niekoniecznie musi być wada, ale jednak sytuacja taka często ma miejsce). Dodatkowo trzeba będzie dbać o porządek w kuchni. W przypadku wizyty gości, w zamkniętym rozwiązaniu wystarczyłoby zamknąć drzwi.

 

baner spotkania online w temacie domów z bali

Oczywiście są też plusy – sporo plusów! Jeśli lubisz gotować, to najlepsze rozwiązanie. Będziesz mógł przygotowywać posiłki i jednocześnie uczestniczyć w życiu rodzinnym.


Przed rozpoczęciem budowy domu, warto też w projekcie uwzględnić inne pomieszczenia, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, a dzięki, którym zyskasz dodatkowe miejsce i poprawisz komfort życia. Jakie to pomieszczenia?


Kotłownia

Kotłownia powinna mieć minimalnie 6,5 mkw., a dla pieca z otwartą komora spalania (widocznym płomieniem) 8 mkw. z dodatkową kratką nawiewną. Musisz też zastanowić się, jaki system grzewczy wybrać o czym piszę w dziale na temat wykończenia. Ogrzewanie gazowe? Pół biedy. Wystarczy, że zorganizujesz miejsce na piec gazowy (z zamkniętą komorą – bez widocznego płomienia) nawet w szafce kuchennej, czy w łazience. Najczęściej spotykanym jest jednak piec na paliwo stałe (ekogroszek, drewno, pelet). Jednak, aby go zamontować, musisz trzymać się pewnych zasad.

kotłownia w domu z bali, planowanie
Zawsze lepiej mieć osobny dostęp do kotłowni z zewnątrz domu.

Wymagania względem kotłowni wynikają ze specyfiki samych kotłów, są dość rygorystyczne. Piece z otwartą komorą spalania, czyli pobierające powietrze z pomieszczenia, mogą być niebezpieczne. Z tego względu wentylacja w kotłowni musi być grawitacyjna (czyli bez mechanicznej pomocy cyrkulacji powietrza).

Dodatkowo przepisy wymagają osobnego kanału wentylacyjnego, wyprowadzonego ponad dach, oraz kratki nawiewnej (doprowadzającej tlen do procesu spalania w piecu). Niezbędny jest także wpust kanalizacyjny w podłodze. Dzięki jego obecności i prawidłowemu działaniu, z pomieszczenia w którym został zamocowany, skutecznie odprowadzana jest woda, a do wewnątrz nie docierają nieprzyjemne zapachy.

Pomieszczenie musi być również na tyle duże, żeby dostęp do wyczystek kotła i komina był swobodny, a przód kotła znalazł się co najmniej 1 metr od przeciwległej ściany. Dobrze jest też mieć osobny dostęp do kotłowni z zewnątrz domu, co ułatwi transport chociażby popularnego ekogroszku czy drewna. Wnoszenie takiego paliwa przez inne pomieszczenia będzie Cię irytowało z biegiem czasu. Po drodze możesz na przykład uszkodzić drzwi, nie mówiąc o brudzie jaki w ten sposób powstaje.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Wiele osób urządza sobie w kotłowni pralnię i suszarnie. Nie jest to dobra decyzja z uwagi na wilgotność powietrza i zabrudzenia. Możliwa jest też adaptacja tego pomieszczenia na niewielki schowek.


Spiżarnia

funkcjonalna spiżarnia w domu z bali, planowanie domu, projekt domu z bali
Uwzględnij spiżarnię w projekcie – podziękujesz później.

Spiżarnia nie jest obowiązkowa w domu, jednak zawsze warto ją mieć. Dobrze, aby miała przynajmniej 1,70 mkw. powierzchni. To zamykany kącik przy kuchni, w którym można trzymać przetwory i inne składniki. To świetne rozwiązanie w domach z niewielką kuchnią. Spiżarnię można tez umieścić w piwnicy, o ile ją masz. To plus z uwagi na to, że to chłodniejsze miejsce.

 


Suszarnia

Wspominałem już o tym, że wiele osób urządza suszarnię w kotłowni. To kiepski pomysł! Lepiej, abyś zorganizował na to inne pomieszczenie. Nie jest to element domu, który jest niezbędny do życia, ale zawsze warto mieć taki kącik na suszenie prania i prasowanie. Dodatkowo taka suszarnia może też po części pełnić funkcję schowka. A jak jeszcze ktoś zmieści tu pralkę to już w ogóle „cud, miód i orzeszki” – wszystko pod ręką. Pamiętaj tylko o tym, aby zadbać o odpowiednią wentylację tego miejsca i dopływ wody i odpływ ścieków, jeśli uda Ci się zainstalować tu pralkę.


Wiatrołap

Wiatrołap jest bardzo praktyczny. To wydzielone i odizolowane drzwiami od reszty domu miejsce. Jakie zastosowanie ma wiatrołap? Wchodzący i witający się z Tobą goście nie wychładzają Ci mieszkania. Dodatkowo mają miejsce na swoje okrycia wierzchnie i buty (np. w zabudowanej szafie). W granicach tego pomieszczenia zostawiasz całe błoto i piach i nie wnosisz ich do domu. W wiatrołapie możesz zastosować ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu łatwiej wysuszysz przemoczone buty i samą podłogę.


Piwnica

piwnica w domu z bali planowanie układu pomieszczeń w domu, projekt domu
Piwnica to dodatkowe miejsce na niepotrzebne przedmioty.

Piwnic brakuje w wielu domach. Ale czy w Twoim musi? Wystarczy, że uwzględnisz ją w projekcie. Musisz pamiętać, że piwnica jest nieco zimniejsza od pozostałej części domu. Ma to swoje plusy i minusy. To bardzo przydatne pomieszczenie, które może służyć jako spiżarnia, ale nie tylko! Może to być pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym można zmieścić dodatkową lodówkę, urządzić schowek, garaż na jedno i więcej aut, a nawet wstawić łóżko „na czarną godzinę”. Wiele osób organizuje też tutaj przydomowe winnice czy pokoje zabaw.

kontakt to projektantaO piwnicę warto zadbać już na wczesnym etapie. Koniecznie sprawdź, czy na Twojej działce jest to możliwe, pisałem o tym w innych artykułach. Pamiętaj, że względem zwykłego fundamentu koszty za tę część budowy wzrosną średnio 2,5 razy. Budując dom na skarpie, fundament może finalnie być tak wysoki, ze wykonanie piwnicy jest kwestią dodania kilku bloczków więcej po obrysie i wylania stropu.


Pomieszczenia gospodarcze

Pomieszczenia gospodarcze to świetny pomysł. Nie muszą być wielkie i zajmować wiele przestrzeni, ale na pewno są bardzo przydatne. Rozsiane po różnych częściach domu z pewnością bardzo się przydadzą. W schowku za drzwiami lub dodatkowej szafce zmieścisz miotłę, wiadro, mopa do podłogi czy deskę do prasowania lub suszarkę na ubrania.

Ozdoby choinkowe, pamiątkowe albumy, materace dla gości zmieścisz w niewinnie wyglądającym schowku pod dachem. Zazwyczaj jest to bardzo pokaźna przestrzeń, w której poruszanie nie jest komfortowe z uwagi na małą wysokość, ale nie będzie to dla Ciebie problemem jeśli schowasz tam rzeczy używane bardzo okazjonalnie, a jednak zajmujące dużo miejsca. Z czasem docenisz wagę takiego schowka!.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Mając pomieszczenie gospodarcze, które tak naprawdę może być tylko wnęką w korytarzu, schowkiem za drzwiami czy pod skosami dachu na piętrze łatwiej zachowasz porządek w domu. Dobry projektant zasugeruje Ci wiele takich miejsc, których wykonanie nie będzie kosztowne w przeciwieństwie do szaf, które dodatkowo zabierają miejsce.


Garaż

Stawiając dom pomyśl o garażu. Opcji jest kilka o czym bardziej szczegółowo analizuję w rankingu:

  • Doczepiony do domu z poddaszem użytkowym lub bez;
  • W piwnicy;
  • Wolnostojący zabudowany lub w formie wiaty;
  • W obrysie domu.
planowanie garażu w domu z bali
Zawsze warto uwzględnić dodatkowe miejsce na garaż.

Rozważ wybudowanie garażu na dwa auta, nawet jeżeli nie planujesz mieć więcej niż jeden samochód, to ta dodatkowa powierzchnia zawsze się przyda. Zawsze!

Poza tym, jeżeli nad garażem jest kolejna kondygnacja, pomieszczenie w tym miejscu automatycznie też stanie się większe. Tym bardziej, że taki garaż nie wiąże się z tak dużymi kosztami jak w przypadku wybudowania domu w stanie surowym. Można go wybudować, stosując lekką technologię, która nie wymaga ogrzewania.


Schody

Analizując poszczególne pomieszczenia warto wspomnieć o równie ważnym elemencie jakim są też schody. Tutaj masz dwa rozwiązania:

  • Schody odkryte, które dadzą wrażenie większej przestrzeni, ale spowodują to, że hałasy i zapachy (na przykład z kuchni) z łatwością będą przedostawać się na wyższe kondygnacje;
  • Schody zabudowane, które pomniejszą przestrzeń, ale dadzą wrażenie większej intymności.

Warto też pamiętać o tarasie, na którym można na przykład trzymać inne rzeczy lub cieszyć się słońcem.

Jak wybrać projekt domu z bali? Wszystko jest ważne! Pamiętaj o tym, że idealny projekt to taki, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Warto podejmować świadome decyzje.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła: 

httop:/www.logcabinhub.com/how-to-build-a-log-cabin/

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: