domy drewniane obowiązki inwestora

Poznaj najważniejsze obowiązki Inwestora przy budowie domu z bali

Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że budowa domu to duże, trudne i skomplikowane przedsięwzięcie? Sposób prowadzenia inwestycji powinien zależeć od czasu, wiedzy, doświadczenia i możliwości finansowych Inwestora – czyli Twoich.

Warto zatem wiedzieć, co Prawo Budowlane mówi o Twoich obowiązkach i jakie daje Ci inne możliwości prowadzenia budowy, aby całość inwestycji przebiegła bez komplikacji i niemiłych niespodzianek. Poznaj najważniejsze obowiązki Inwestora przy budowie domu z bali.

Metoda gospodarcza budowy domu

domy drewniane obowiązki inwestora
Wbrew pozorom, sam Inwestor nie ma zbyt wielu obowiązków.

Budowa metodą gospodarczą jest obecnie najczęściej spotykanym sposobem budowania domów jednorodzinnych, w których główną rolę odgrywa kwestia finansowa.

 

W metodzie tej musisz zadbać o zatrudnienie kierownika budowy oraz odpowiednio wykwalifikowanych fachowców. Często bywa tak, że prace, które nie wymagają kwalifikacji, Inwestorzy wykonują sami, lub z pomocą rodziny i znajomych. Samodzielne organizowanie budowy przez Inwestora nakłada na niego również szereg innych obowiązków. Mówi o tym ustawa Prawo Budowlane, a dokładniej rozdział 3, w punkcie pierwszym.

 

Znaleźć tam można następujące obowiązki nakładane na Inwestora:Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-book

  1. Opracowanie projektu budowlanego i stosownie do potrzeb, innych projektów;
  2. Objęcie kierownictwa budowy przez kierownika budowy;
  3. Opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;
  4. Wykonanie i odbiór robót budowlanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych;
  5. W przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, zapewnienie nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych.

Jak widać, obowiązków tych jest dużo i Inwestor, który nigdy wcześniej nie miał styczności z budową domu może sobie nie poradzić z odpowiednim prowadzeniem procesu budowy. W takim przypadku ustawa daje możliwość wyznaczenia inwestora zastępczego. Jest to osoba lub firma, która przejmuje od Inwestora bezpośredniego znaczną część jego obowiązków.

baner spotkania online w temacie domów z bali

W praktyce oznacza to, że budując tak dom w dużym stopniu jesteś zwolniony  z angażowania się w budowę, a dodatkowo możesz liczyć na pomoc inwestora zastępczego w załatwianiu odpowiednich pozwoleń i dokumentów, doborze materiałów, negocjowaniu ich cen, czy wyborze kierownika budowy. Znacząco ułatwia to cały proces budowy i zapewnia Ci fachowe wykonanie pracy. W praktyce rolę inwestora zastępczego często podejmuje zaufany kierownik budowy.


Zlecenie budowy domu generalnemu wykonawcy

Najbardziej komfortową metodą budowania domu jest zlecenie całości przedsięwzięcia budowlanego generalnemu wykonawcy. W takim przypadku, wszystkie Twoje obowiązki ograniczają się do podpisania umowy z wykonawcą, ustalenia stanu, do jakiego generalny wykonawca ma doprowadzić budynek (stan surowy otwarty/stan surowy zamknięty/deweloperski/„pod klucz”) i zapłacenia za wykonaną pracę.

wybór generalnego wykonawcy przy budowie domu z bali
Wszystkie obowiązki, związane z zakupem materiałów, załatwianiem pozwoleń i innych formalności przechodzą na zleceniobiorcę.

Wszystkie obowiązki, związane z zakupem materiałów, załatwianiem pozwoleń i innych formalności przechodzą na zleceniobiorcę. Generalnego wykonawcę można wybrać jeszcze przed zakupem działki – na etapie planowania inwestycji. Pomoże on wtedy w wybraniu lokalizacji, wskaże różne możliwości zagospodarowania terenu, ukaże wady i

zalety, które dla laika są niewidoczne na pierwszy rzut oka.

baza fachowców przekierowanie

Często też generalny wykonawca dzięki swoim znajomościom i kontaktom może zaproponować ceny działek lub materiałów niedostępne dla indywidualnego Inwestora. Ze względu na specjalizację i doświadczenie wykonawców, metoda ta jest najszybszym sposobem na postawienie obiektu.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

W przypadku zlecenia budowy domu generalnemu wykonawcy, Inwestor nie musi w ogóle doglądać procesu budowy, a na miejscu może się pojawić dopiero w dniu odbioru budynku. Zaznaczyć jednak trzeba, że ze względu na przerzucenie całości obowiązków na wykonawcę metoda ta jest jednak najdroższa.

 

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: