BaleiDetale.pl
pozwolenie na budowy krok po kroku

Pozwolenie na budowę domu z bali – krok po kroku

Procedura uzyskania pozwolenia na budowę – jak to wygląda w praktyce? 

Jesteś przekonany, że na pewno budujesz dom z bali? To dobra decyzja! Pora uzyskać pozwolenie na budowę. Jak to zrobić? Przed Tobą długa droga, ale pomogę Ci w niej. Zapraszam do lektury. Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wbrew pozorom, sprawa często nie jest skomplikowana, jednak jest dość czasochłonna i w zależności od indywidualnych przypadków, zajmuje najczęściej 1,5 miesiąca, czasem nawet do pół roku. Zdarzają się jednak skrajne przypadki i cały proces może wydłużyć się nawet do kilku lat. Od czego powinieneś zacząć? Jakie miejsca i urzędy będziesz musiał odwiedzić, aby uzyskać pozwolenie na budowę domu z bali?

Kup projekt architektoniczno-budowlany

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7Do wniosku o wydanie pozwolenia, będziesz musiał załączyć projekt budowlany. Ten wydawany jest w czterech egzemplarzach, z czego jeden zostaje w urzędzie, drugi trafia do nadzoru budowlanego, a dwa lądują w Twoich rękach (po uzyskaniu pozwolenia na budowę).  Masz dwie opcje: wybór gotowego projektu (co jest szybsze) lub zlecenie projektu od zera. O tym, jak wybrać projekt domu już pisałem w tym artykule. Przypominam, że projekt musi pasować do działki i musi zawierać:

 • Część opisową;
 • Część architektoniczną;
 • Część konstrukcyjną;
 • Część instalacyjną;

charakterystykę energetyczną,zgody na zmiany.

Przykładowy spis treści projektu:

spis treści przykładowego projektu po adaptacji


Aktualne mapy

Do wydania pozwolenia będzie potrzebna aktualna mapa działki. Tę wykona uprawniony geodeta. Mapa powinna być w skali 1:500. Jest to mapa sytuacyjno-wysokościowa, która jest niezbędna do wykonania projektu budowlanego w Polsce. Na mapie będzie naniesiony Twój przyszły dom. A skoro już jesteś u geodety, warto zrobić też badania geotechniczne, nośności gruntu oraz poziomu wód gruntowych.

aktualizacja map, adaptacja projektu do budowy domu z bali
Aby starać się pozwolenie na budowę domu z bali musisz posiadać aktualne mapy.

Zorganizuj pozwolenia na dostawy mediów

baza fachowców przekierowanie

Wyobrażasz sobie mieszkanie bez prądu czy wody pitnej? Ja też nie. Jeśli działka nie jest odpowiednio dostosowana, sam będziesz musiał zadbać o wszystkie pozwolenia na dostawy mediów, a w tym energii elektrycznej, gazu, wody i zapewnienie odbioru ścieków oraz odpadów stałych. Aby to zrobić, udaj się do architekta, który przygotuje dokumentację do ZUDP (Zespół Uzgodnień Dokumentacji Projektowej).

Będziesz musiał udać się też do Zakładu Kanalizacji i Wodociągów. Będziesz potrzebował mapkę geodezyjną – przygotuj więc sobie jeden egzemplarz i dołącz do wniosku.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Kolejno będziesz musiał odwiedzić Energetykę. Tutaj będziesz musiał złożyć dwa wnioski:

 • Wniosek o zapewnienie energii elektrycznej;
 • Wniosek o określenie warunków przyłączenia (formularz otrzymujesz w Energetyce);
 • Akt notarialny, mapa sytuacyjna.
pozwolenie na budowę domu z bali, elektryka
Jeśli działka nie jest odpowiednio dostosowana, sam będziesz musiał zadbać o wszystkie przyłączenia.

Udaj się do urzędu gminy lub miasta

Następny krok to wizyta w urzędzie gminy, który jest właściwy dla lokalizacji budowy. W urzędzie uzyskasz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kiedy działka nie jest objęta MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni), będziesz musiał wystąpić o WZ (zapis o Warunkach Zabudowy). Taką decyzję wydaje wójt, prezydent miasta lub burmistrz, a trwa to od 14 do 30 dni. To ważne dokumenty, które określają warunki budowy. Aby starać się o te dokumenty, będziesz potrzebował wcześniej wspominanych i zaakceptowanych wniosków o określenie warunków przyłączania i aktu notarialnego.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


Znajdź kierownika budowy

kontakt do kierownika budowy domu z baliO tym jak to zrobić, pisałem już w innym artykule. Najprościej jest popytać znajomych lub sąsiadów w okolicy. Zapewne znają kogoś, kto jest wart polecenia. Ten będzie lekiem na większość problemów.

 

 

 


Znajdź biuro projektowe

Szukając biura projektowego również możesz skorzystać z poleceń znajomych lub skorzystać z wyszukiwarki internetowej.

Zmień projekt, jeśli to potrzebne. Czasem zdarza się, że projekt, który wybrał Inwestor, może nie zgadzać się z założeniami projektowymi działki? Co wtedy? Rozwiązaniem może być adaptacja. Czyli przystosowanie projektu do lokalnych warunków, działki i wymagań urzędowych. Adaptacja projektu do działki to najważniejszy etap, który przybliży Cię do załatwienia pozwolenia na budowę. Zaadaptowany projekt posiada przede wszystkim projekt zagospodarowania terenu, czyli mapę działki z zaznaczonym obrysem domu, przyłączami, instalacjami, małą architekturą, projektowaną zielenią i inne, potrzebne elementy.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

W biurze projektowym dostaniesz dokumenty, które będą potrzebne w kolejnym punkcie.


Uzyskaj pozwolenia na budowę

To już ostatni punkt. Pozwolenie na budowę wydawane jest w formie decyzji administracyjnej przez odpowiedni organ. Zgodnie z art. 33 pkt. 2 Ustawy o Prawie budowlanym, do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:

 • Cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i zaświadczenie architekta adaptującego o przynależności do Izby Samorządu Zawodowego;
 • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
 • Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
 • Wypis z rejestru gruntów dla działki swojej i sąsiednich;
 • Warunki techniczne dostawy mediów.

Wniosek o pozwolenie na budowę musi być złożony na formularzu urzędowym w terminie obowiązywania decyzji o warunkach zabudowy. Taki wniosek możesz pobrać na przykład ze strony internetowej urzędu i wypełnić go zgodnie ze wzorem lub poniżej. Kiedy uzyskasz już pozwolenie, budowę powinieneś rozpocząć w ciągu 3 lat od dnia wydania pozwolenia.

Zobacz także „Kiedy pozwolenie na budowę a kiedy zgłoszenie?”


Dokumenty do pobrania:

 1. Wniosek-o-pozwolenie-na-budowe-wzor-2017
 2. Oswiadczenie-o-prawie-do-dysponowania-nieruchomoscia-na-cele-budowlane-wzor-2017
 3. Informacja-uzupelniajaca-do-wniosku-o-pozwolenie-na-budowe-lub-zgloszenia-budowy-wzor-2017

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła: 

https://wybieramprojekt.pl/jak-uzyskac-pozwolenie-na-budowe-krok-po-kroku/

https://www.biznes.gov.pl/opisy-procedur/-/proc/34-pozwolenie-na-budowe

 

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews