fotowoltaika BUDMA wywiad min

Darmowy Prąd. Fotowoltaika w domu z bali | BUDMA cz. 6

Na koniec relacji z BUDMY przyszedł czas na krótką rozmowę o panelach fotowoltaicznych. Na BUDMIe rozmawiałem z przedstawicielem firmy, która w tym temacie się trudni na rynku. Czy fotowoltaika w domu z bali znajdzie zastosowanie? 

Przedstawienie Firmy Selfa ze szczecina, producenta modułów fotowoltaicznych.

Sławek: Tuż obok stanowiska z foliami na podczerwień porozmawiam także z przedstawicielem firmy, która proponuje panele fotowoltaiczne. Gdyby Pan się mógł przedstawić.

Pan Wojciech: Dzień dobry Państwu, nazywam się Wojciech Skalski i jestem przedstawicielem polskiego producenta modułów fotowoltaicznych – Firmy Selfa ze Szczecina. Firmy z długimi tradycjami, która produkuje nie tylko moduły fotowoltaiczne, ale głównie wywodzi się z produkcji elementów grzejnych. Grzałek elektrycznych przeróżnego przeznaczenia.

Dlaczego warto pomyśleć o panelach fotowoltaicznych? Mówimy o możliwych dotacjach!

Sławek: Dlaczego warto pomyśleć o panelach fotowoltaicznych. Coraz częściej słyszymy o panelach, ale jakby mógł Pan nam przybliżyć temat. Przede wszystkim na początek zalety.

Pan Wojciech: No przede wszystkim główną zaletą jest oszczędność i uniezależnienie się od wzrostów cen energii, które czekają nas w najbliższych latach chyba nieuchronnie. Decydując się na fotowoltaikę w domu z bali w chwili obecnej możemy skorzystać z dotacji na poziomie 5 tyś. zł. Każda nowa instalacja na terenie całego kraju. Taka dotacja dla każdego przyłącza się należy. Więc nawet, jak ktoś ma 2-3 budynki z trzema przyłączami, to 3 razy 5 tyś. zł może odebrać za każdą przyłączoną instalację na danym przyłączu.

Z czym najlepiej współgrają panele fotowoltaiczne? Jakie są oszczędności w związku z użytkowaniem paneli fotowoltaicznych? 

Sławek: A przy okazji rozmawiamy tutaj o foliach na podczerwień, mówiliśmy o domu i kosztach na poziomie kilkunastu, w okolicach 18 tyś. dla domu 120 metrowego. Jak byśmy chcieli tego typu instalację podpiąć pod panele fotowoltaiczne, żeby skorzystać i spiąć ten system bardziej logicznie.

Pan Wojciech: Folie grzewcze czy pompy ciepła mają największy sens przy zastosowaniu wspólnie z fotowoltaiką. Jesteśmy wtedy w stanie, przy odpowiednim doborze instalacji zejść z rachunkami prawie do zera. Opłaty stałe na rachunku nam i tak zostaną, czyli roczny rachunek za energię możemy mieć na poziomie 150-200 zł, ogrzewając się tak naprawdę cały rok np. foliami dream heat. Mając to ciepło, nie płacimy możemy powiedzieć za to ogrzewanie. Czyniąc oczywiście pewne inwestycje i planując je najlepiej już na etapie budowy domu, jeżeli mówimy o takiej realizacji kompleksowej.

Jakie są koszty ogrzewania/energii stosując instalację fotowoltaiczną w domu z bali?

Sławek: No właśnie, czy jest to naprawdę realne, żeby zejść z rachunkami? Slogany niektórych firm mówią, żeby rachunki mieć za 0 zł. Wiadomo, że są jakieś koszty przesyłowe, koszty strat w związku z oddawaniem energii.

Pan Wojtek: To jest takie w cudzysłowie można powiedzieć – „to zejście z rachunkami do 0”. Możemy zejść do absolutnego minimum, zawsze bilansując sobie tą energię. System rozliczeń w Polsce jest taki, że oddajemy nadwyżkę energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę do sieci. Przykładowo w okresie letnim zdecydowanie i 80% tej nadwyżki dla instalacji o mocy 10 kw możemy z sieci odebrać w ciągu roku czasu od daty wprowadzenia do sieci tej energii.

W związku z czym, przy odpowiednim doborze instalacji względem profilu energetycznego danego budynku, jesteśmy w stanie zejść z rachunkiem za energie do absolutnego minimum. Za okres rozliczeniowy np. roczny zostają nam wówczas same opłaty stałe. Takie jak: opłaty za dystrybucje, za przesył, opłata za utrzymanie licznika, czy tam jakaś opłata handlowa. W związku z czym ten rachunek za rok czasu będzie w granicach 150 -200 zł wynosił za energię.

Sławek: Mówimy miesięcznie, rocznie?

Pan Wojtek: Rocznie, mówimy za cały rok.

Jaki jest okres zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną?

Sławek: To z takich suchych informacji wygląda to bardzo atrakcyjnie. W takim razie licząc koszty inwestycyjne względem tego, kiedy miałoby się to zwrócić, jak teraz jest to obliczane. Najlepiej uwzględniając jeszcze ewentualne koszty serwisowe, jeśli takowe się pojawiają.

Pan Wojtek: Czas zwrotu instalacji fotowoltaicznego w tej chwili, przy obecnym systemie rozliczeń zakładów energetycznych, przy obecnym systemie wsparcia jest na poziomie 5 lat. Możemy skorzystać to, co wspomnieliśmy z dotacji 5 tyś. zł, a także z ulgi termomodernizacyjnej, odliczyć sobie wartość 18% instalacji od podatku dochodowego.

Sławek: Jeżeli mówimy o termomodernizacji.

Jaki jest okres gwarancji na tą instalację?

Pan Wojtek: Tak, dokładnie. Także ten okres 5 lat czasu zwrotu jest jak najbardziej realny. Gwarancje na komponenty instalacji fotowoltaicznej są długoletnie. Jako producent udzielamy gwarancji na moduły fotowoltaiczne w okresie 12 lat na wady ukryte produktu, a także gwarancji na liniowy spadek mocy modułu przez okres 25 lat. Gwarantujemy, że ten spadek mocy przez ten okres będzie nie większy niż 17%. W związku w czym tutaj klient może być spokojny, szczególnie w przypadku naszej firmy, jako polskiego producenta, polskiego gwaranta, że przez okres 25 lat te moduły będą u niego z powodzeniem pracować nadal.

Dodatkowo dochodzi jeszcze gwarancja na inwerter fotowoltaiczny, czyli urządzenie, które musi przetworzyć prąd stały, generowany przez moduły na prąd zmienny i bezpiecznie tak naprawdę ten prąd dostarczyć jeszcze do tej sieci energetycznej. Tutaj gwarancje są w zakresie 5 nawet do 15 lat na inwertery, to zależy też od producenta.

Kiedy trzeba zadecydować o zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej w domu z bali? Jak wygląda kwestia montażu? Gdzie szukać ekipy?

Sławek: A kwestie montażowe? Jak z sukcesem połączyć instalację fotowoltaiczną np. z matami, o których mówiliśmy no i z pełnym montażem tak, żeby się nie martwić? Mamy pewne formalności do spełnienia, prawda?

Pan Wojtek: Zgadza się, my tutaj przede wszystkim jako Selfa polecamy lokalnych wykonawców. Zawsze lokalny wykonawca jest w stanie szybciej załatwić ewentualny serwis, który w przyszłości się zdarzy, niż firma z drugiego końca Polski, która nieraz się zdaje atrakcyjna cenowo. Tylko potem się okazuje, że np. trzeba x tygodni czekać na ewentualny przyjazd na serwis. Z doświadczenia wiem, że firmy lokalne robią to najszybciej. Ten kontakt też przed montażem, po montażu, czas zgłoszenia takiej instalacji do zakładu energetycznego w przypadku skorzystania z usług firmy lokalnej jest najkrótszy, w związku z czym taka instalacja może być najszybciej zrealizowana.

Jakie formalności trzeba spełnić, aby taką instalację móc zrealizować?

Pan Wojtek: W kwestii formalności, jakie trzeba dopełnić, to po pierwsze przy zgłoszeniu instalacji do zakładu energetycznego trzeba mieć już umowę z zakładem energetycznym na sprzedaż energii. Musimy mieć numer przyłącza, numer licznika, moc umowną, tutaj musimy podać we wniosku zgłoszeniowym. Po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej instalator często w  naszym imieniu składa taki wniosek do zakładu energetycznego. Następnie od daty złożenia wniosku, zakład energetyczny ma 30 dni na wymianę licznika na dwukierunkowy. Zazwyczaj w tych 30 dniach oni się mieszczą, nie ma tutaj większych problemów. Po wymianie licznika na dwukierunkowy dopiero wtedy instalacja może zostać na stałe uruchomiona i rozpocząć produkcję energii.

Dwukierunkowy licznik oczywiście zlicza nam ilość energii pobranej z sieci oraz ilość energii oddanej do sieci i w okresie półrocznym lub rocznym, to zależy od zakładu energetycznego jest ta energia bilansowana.

Sławek: Rozumiem, że nie można od razu już poprosić o licznik dwukierunkowy. Musi to wyglądać tak.

Pan Wojtek: Z tego, co rozmawiałem z firmami instalacyjnymi jest bardzo ciężko załatwić od razu przy przejściu z taryfy budowlanej na normalną umowę z zakładem energetycznym. Nie da się załatwić tego za jednym razem.

Sławek: Przy budowie nowego domu mamy te trzy etapy: przyłącze, pierwszy prąd budowlany, potem właściwy i dopiero…

Czy fotowoltaika to bezobsługowy system?

Pan Wojtek: No dokładnie, także trochę tutaj wizyt w biurze obsługi klienta zakładu energetycznego nas czeka.

Sławek: No niestety, nie do przeskoczenia.

Pan Wojtek: Jest to nie do przeskoczenia, natomiast jak to się już załatwi, no to mamy już potem przez naście lat spokój.

Sławek: Bezobsługowy system.

Pan Wojtek: Fotowoltaika w domu z bali jest tutaj naprawdę bezobsługowa, jest to tak naprawdę układ elektryczny. Podobnie jak po wybudowaniu domu do elektryki, jak jest dobrze zrobiona już nie zaglądamy. Tak samo jeśli chodzi tutaj o instalację fotowoltaiczne. Inwerter fotowoltaiczny z rana się sam uruchamia, wieczorem samoczynnie kończy pracę. Także tak naprawdę nie musimy z tego korzystać, właściwie każdy producent inwerterów nam proponuje pełny monitoring wraz z aplikacją na telefon, także też nie musimy do tych urządzeń podchodzić. Możemy wszystko sobie sprawdzić zdalnie na telefonie, będąc nawet na urlopie na drugim końcu świata.

Co należy serwisować przy takiej instalacji? Jakie są związane z tym koszty?

Sławek: A mówiąc o kosztach serwisowych, ewentualnie dostępie takiego serwisanta, to co jest do serwisowania? Jeśli coś jest regularnie, to co, a jeśli coś się zdarza jakoś tam statystycznie, to co?

Pan Wojtek: My, jako producent zalecamy, aby co dwa lata, w kwestii modułów na dachu sprawdzić dokręcenie klem montażowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość poluzowania się tych klem, żeby nie było tutaj sytuacji takiej, że nam coś nie daj boże się obsunie na tym dachu, czy już w ogóle spadnie. Realizując taką czynność raz na dwa lata możemy być spokojni o to, że nic się nie stanie. Te konstrukcje montażowe też są trwałe, są w stanie bardzo duże obciążenie wytrzymać wiatru, śniegu czy też gradu. Sam panel jest odporny na uderzenia kul gradowych no i nam też, jako producentowi nie zdarzyła się nigdy reklamacja na potłuczone od gradu panele na terenie Polski.

W kwestii serwisu inwerterów fotowoltaiczynych, to tak naprawdę mając dostęp do tego monitoringu mamy pełen podgląd na parametry pracy instalacji. Jeśli te parametry pracy instalacji będą niewłaściwe, będą odbiegać od norm inwerter też nam to zgłosi odpowiednim alertem i powiadomieniem chociażby na telefonie. No i wtedy, jeśli do czegoś takiego dojdzie, to możemy poinformować swojego instalatora, że coś jest nie tak lub też instalator może mieć podgląd do parametrów pracy naszej instalacji i też zdalnie, ze swojego konta instalatorskiego. Niektóre problemy nawet się zdarza, że serwisy producentów inwerterów są w stanie zdalnie za pomocą połączeń internetowych rozwiązywać.

Co warto dodać na koniec z punktu widzenia klienta? Mowa o gwarancjach, na co zwrócić uwagę wybierając firmę do instalacji fotowoltaiki w domu z bali?

Sławek: Ciekawa opcja. Czy z punktu widzenia klienta warto coś jeszcze dodać na temat paneli fotowoltaicznych.

Pan Wojtek: Z punktu widzenia klienta my zawsze zwracamy uwagę na gwarancję. Każdy tutaj w branży opowiada o długoletnich gwarancjach, my zawsze zwracamy uwagę na to, żeby zwrócić uwagę, na ile te gwarancje są realne do wyegzekwowania w przyszłości. Jeżeli mówimy o naszej firmie, jesteśmy firmą rodzimą na miejscu z wieloletnimi tradycjami. Tradycje firmy sięgają 1932 roku, więc myślę, że w naszym przypadku te gwarancje są jak najbardziej realne w przyszłości do wyegzekwowania.

Podobnie, jeżeli chodzi o wybór inwertera, który wykorzystany będzie w naszej instalacji, to trzeba zwracać uwagę, aby te inwertery miały chociaż zorganizowany serwis na terenie Polski. Żeby nie było sytuacji, że gdzieś tam ten inwerter musi być wysyłany za granicę i czas rozpatrzenia reklamacji będzie trwał miesiąc, czy dwa miesiące. Bo jeżeli nam się to zdarzy w okresie letnim, no to niestety, ale to może nie zaboli nasza kieszeń, ale będzie nas podświadomie boleć to, że ta instalacja nie pracuje.

Sławek: Jasne, bardzo dziękuje za tą krótką, ale myślę dość skondensowaną rozmowę. Dziękuje za poświęcony czas.

Pan Wojtek: Dziękuje bardzo.

Zaproszenie do subskrypcji.

Sławek: Podoba Ci się to wideo? Daj łapkę w górę, a jeśli chcesz więcej nagrań pomocnych przy budowie domów z bali, pomóż mi proszę i zasubskrybuj ten kanał, a ja w ten sposób będę wiedział, że warto działać dalej. Dzięki.

Koniec części szóstej.

Zapraszam do obejrzenia wszystkich części z BUDMY:


Nagranie w minutach:

01:15 Dlaczego warto pomyśleć o panelach fotowoltaicznych? Mówimy o możliwych dotacjach!
02:05 Z czym najlepiej współgrają panele fotowoltaiczne? Jakie są oszczędności w związku z użytkowaniem paneli fotowoltaicznych? Jakie są koszty ogrzewania/energii stosując instalacje fotowoltaiczną?
04:30 Jaki jest okres zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną?
05:15 Jaki jest okres gwarancji na tą instalację?
06:05 Kiedy trzeba zdecydować o  zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej? Jak wygląda kwestia montażu? Gdzie szukać ekip?
07:00 Jakie formalności trzeba spełnić, aby taką instalację móc zrealizować?
09:15 Co należy serwisować przy takiej instalacji? Jakie są związane z tym koszty?
10:55 Co warto dodać na koniec z punktu widzenia Klienta? Mowa o gwarancjach, na co zwracać uwagę wybierając firmę?

Zapraszam na film!!!!

podpis imienny z uśmiechem, domy z bali, jak budować? baleidetale.pl

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

2 thoughts on “Darmowy Prąd. Fotowoltaika w domu z bali | BUDMA cz. 6”

  1. Zastanawiam się nad możliwością założenia paneli fotowoltaicznych, więc dobrze, że poruszyliście kwestię dotacji, na pewno będę mieć to na uwadze. Bardzo przydatny wywiad, zwłaszcza dla tych, którzy wciąż się wahają, czy jest to aby na pewno oszczędne rozwiązanie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: