okna w domach z bali BUDMA wywiad

Jakie Wybrać Okna do Domu z Bali? | BUDMA cz. 4

Zapraszam na bardzo ciekawą rozmowę w temacie stolarki okiennej, jaką przeprowadziłem z Panem Szymonem na stoisku firmy produkującej okna. Rozmawialiśmy o bardzo istotnych szczegółach przy wyborze okien do domu z bali.

Jakie wybrać okna do domu z bali?

Zapraszam na bardzo ciekawą rozmowę w temacie stolarki okiennej, jaką przeprowadziłem z Panem Szymonem na stanowisku firmy produkującej okna. Rozmawialiśmy o bardzo istotnych szczegółach przy wyborze okien do domu. Zapraszam na film oraz inne części relacji z BUDMY (linki do pozostałych części na końcu artykułu).

Sławek: Na koniec dzisiejszego dnia zawitałem na stanowisko firmy, która zajmuje się głównie chyba produkcją okien. Jeśli źle mówię, to proszę mnie poprawić. Z Panem Szymonem chwilkę porozmawiamy na temat okien, na temat najważniejszych aspektów co do ich wyboru. Panie Szymonie, jak mógłby Pan nas wprowadzić troszkę w temat okien, o czym warto pomyśleć na początek. Dlaczego warto, jakie bo mamy drewniane, mamy plastikowe, mamy aluminiowe, różne, tego jest naprawdę dużo, jak tu się odnaleźć?

O czym warto pomyśleć przy wyborze okien do domu z bali? Jakie mamy typy i na co zwrócić uwagę?

Pan Szymon: Rozwiązań jest bardzo dużo tak naprawdę, trzy podstawowe produkty to jest PVC, mamy plastik, mamy aluminium, mamy również drewno, czy też drewno z aluminium. Przy wyborze okien przede wszystkim to, co nas interesuje to są dwa aspekty. Pierwszy to aspekt użytkowy, czyli to, co wpływa na termikę okna, na to jak dużo ciepła nam ucieka z domu, to jest ten aspekt użytkowy. Drugi estetyczny, czyli to, co jest związane z wyglądem okna, z funkcjonalnością taką użytkową, czyli czy ono jest uchylne, czy ono jest rozwierne tylko.

Na pewno wybierając okna do domu z bali musimy zwrócić uwagę na ten podstawowy element, czyli energooszczędność tego okna. To wpływa również na kwestie wyboru samego profilu, który też wpływa na szczelność tego okna. Następnie przy wyborze i tutaj mówię z perspektywy użytkownika takiego indywidualnego, gdzie sam wybierałem okna budując dom, to są kwestie użytkowe, żeby nie popełnić tego błędu, że gdzieś zakładamy sobie w wyobrażeniach jakieś okna, a później się okazuje, że od strony praktycznej to w ogóle nie działa, warto się wtedy zwrócić do specjalisty, do jakiegoś punktu, który handluje, zajmuje się sprzedażą okien.

Sławek: A to w tym aspekcie rozumiem, że mówimy o tym, na którą stronę okno się otwiera, czy się otwiera, tak?

Rozmawiamy o typach funkcjonalnych okien.

Pan Szymon: Sposób tego otwierania, tak, czy jest przesuwne, czy nie. Bo tych rozwiązań dzisiaj w oknach mamy bardzo dużo, te możliwości są ogromne. Możemy zacząć od okien typowo rozwiernych, a możemy skończyć na oknach przesuwnych, na oknach całkowicie składanych. Jeden z ciekawszych takich projektów, który był realizowany gdzieś tam w przeszłości, to są tzw. okna – drzwi harmonijkowe, które pozwalają otworzyć praktycznie całą ścianę. Jest to rozwiązanie, które u nas nie jest powszechnie znane na rynku Polskim, ale za to bardzo popularne na rynkach zachodnich, gdzie sprzedajemy swoje produkty.

Sławek: A kwestie izolacyjne nie mają tutaj znaczenia?

Pan Szymon: Właśnie tutaj nie, tutaj panuje taki przesąd, że one są one są dużo chłodniejsze.

Sławek: A przy okazji kosztowne bardzo też. A z kosztownością nic się nie zmieniło?

Trwałość okien PVC/ALU.

Pan Szymon: Nic się nie zmieniło w kwestii kosztowności, ale tak naprawdę aluminium jest tym produktem, który jest najbardziej trwałym produktem ze wszystkich materiałów z których okna są wykonane. Drewno jest materiałem, o który trzeba dbać. Co 5 lat wymaga jakiejś konserwacji, pomalowania, zadbania, inaczej nie będzie nam dłużej służyło, w PCV mamy spokój mniej więcej na 30 lat spokojnie, oczywiście może to służyć dłużej, ale jednak nie jest tak trwałym materiałem, jak aluminium. Aluminium jest najbardziej trwałym produktem, jeśli chodzi o materiał, z którego jest wykonane okno i dzięki temu spokojnie możemy przez 50 lat użytkować te okna.

Sławek: Rozumiem, że aluminium też może być w wersji drewnopodobnej?

Pan Szymon: Jak najbardziej, nie ma z tym najmniejszego problemu, dzisiaj technologia tak poszła do przodu, że stosujemy okleiny drewnopodobne i one są naprawdę bardzo mocno odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Można wziąć kluczyk, drapać po aluminium i nie ma z tym najmniejszego problemu.

Jak rozróżnić materiał, z którego są wykonane okna?

Sławek: Rozumiem, że tutaj mamy okno, to jest aluminiowe, czy plastikowe? Jak to rozróżnić?

Pan Szymon: To jest okno plastikowe tak naprawdę, właśnie.

Sławek: Po otwarciu pewnie widać, czy to nie zawsze?

Pan Szymon: Najlepsze z tego wszystkiego jest to, że osoba która jest laikiem, która nie zna się na oknach i nie jest z nimi obeznana, będzie miała problem z rozpoznaniem produktu. Bardzo często klienci, mieliśmy taką sytuację na targach, że zapytali nas, jakie ładne okna aluminiowe. My im tłumaczyliśmy, żeby dotknęli okna, sprawdzili to i to było okno plastikowe. One są już tak w tej chwili podobne, ta jakość jest tak wysoka, że nie widać na pierwszy rzut oka tej różnicy.

Specyfika poszczególnych typów okien, możliwości wymiarowe.

Pan Szymon: Te różnice wynikają z kwestii użytkowych tego okna, z możliwości przeszkleń, wielkości. To, co musimy wziąć na pewno pod uwagę również, to jest sam projekt domu, który mamy. Jeśli to jest wymiana w mieszkaniu, to są stosunkowo standardowe wielkością, ale jeśli dzisiaj projektanci projektują bardzo ciekawe rzeczy, bardzo duże przeszklenia. Aluminium daje nam ogromne możliwości, jeśli chodzi o przeszklenia, bo tam jest największa statyka samego produktu, dzięki czemu można największe przeszklenia zrobić. W plastiku jest to trochę trudniejsze ze względu na sam materiał, ta statyka jest nieco gorsza, w związku z czym przeszkleń nie można zrobić tak dużo.

Sławek: Przeszklenia też ważą, a plastik jednak swoją wytrzymałość też ma.

Pan Szymon: Dokładnie, nie jest w stanie tego wytrzymać, aczkolwiek w plastiku również pojawiają się bardzo ciekawe rozwiązania, jak chociaż okna przesuwne, połączenia mamy tutaj taki produkt smart, który jest takim połączeniem. Jest mnóstwo możliwości, wracając więc do tego pierwszego pytania związanego z tym na co zwrócić uwagę, to jest przede wszystkim termika, która będzie wpływać na grubość profilu, na to, jakie szyby zastosujemy, a później kwestie estetyczne i użytkowe. I tak bym to podzielił.

Do jakiego wymiaru maksymalnego możemy mówić o oknach PVC?

Sławek: To teraz będąc jeszcze przy wymiarach, przy dostosowaniu samego materiału, z jakiego są okna, do jakiego wymiaru możemy mówić przy oknach PCV?

Pan Szymon: Są pewne granice, ale te granice się cały czas przesuwają. Kiedyś mówiliśmy o stosunkowo małych oknach, dzisiaj mówimy o bardzo dużych, bo tak naprawdę to tak, jak powiedziałem zależy od profilu, tutaj mamy laureata Złotego Medalu, to jest okno PCV, które charakteryzuje się największą statyką wśród wszystkich profili, które mamy w ofercie i tutaj można zrobić naprawdę duże konstrukcje, ale to też zależy czy zastosujemy pakiet 2-szybkwy, 3-szybowy, bo to też wpływa na ciężar samego okna. To jest też kwestia udźwigu samych zawiasów, czy to okno pełni funkcję okna stałego, nieotwieralnego, czy jest otwierane, czy jest suwalne czy nie, także możliwości jest bardzo dużo, nie da się określić jednego wymiaru, do którego robimy PCV i jednego wymiaru, do którego robimy aluminium. To wszystko zależy od profilu i od tego, jaką funkcjonalność to okno ma pełnić.

Dobór estetyczny okien do domu z bali, struktura i kolor.

Sławek: Pozwolę sobie jeszcze wrócić do tego, że faktycznie teraz już ciężko jest rozpoznać z jakiego materiału jest zrobione okno, panuje takie przekonanie, że okna plastikowe to jest ten biały taki typowy plastik, zwłaszcza w budynkach najczęściej się stosuje itd. Teraz, jak mówimy o domach z bali, no to ciężko, żeby wrzucić nagle taki biały plastik, gdzie zazwyczaj takie pierwsze skojarzenia są. To nam daje jakieś tam możliwości, tak jak Pan sam wspomniał przy podejściu takim bardziej bezobsługowym niż w sytuacji okien drewnianych, no i też estetycznie mamy bardzo duże możliwości. Rozumiem, że tutaj paleta kolorystyczna jest szeroka.

Pan Szymon: Jest bardzo szeroka. Można sobie dostosować właściwie pod każdy odcień drewna z którego będzie wykonana elewacja, jeśli to jest dom z bali, który jest tam wybarwiany od strony zewnętrznej jest możliwość dostosowania do tego. Poza tym można zrobić okna dwukolorowe, czyli od środka dopasować w kolorze bieli, a od strony zewnętrznej w kolorze drewna. Jest to jak najbardziej możliwe. Co jest ważne też ten stereotyp może być trochę przełamany. Wcale nie jest tak, że okna białe mogą nie pasować do domów z bali. Proszę sobie spojrzeć na całą Skandynawię. Tak naprawdę Skandynawia to są w 99 % okna drewniane, a tam dominuje kolor biały.

Sławek: Miałem tutaj na myśli takie typowe białe plastikowe okna, gdzie one mają typowy plastik, bo prawda jest tak, że teraz mogą być też białe ze strukturą drewna.

Pan Szymon: Z bliska widać, że to jest plastik, jak się porówna to z drewnem, natomiast z odległości 1 m ten produkt wygląda dokładnie tak, jakby wyglądały okna drewniane.

Na co zwrócić uwagę analizując oferty na okna?

Sławek: Postawię się w roli inwestora, balowicza, jak ja nazywam swoich widzów, na co należy zwrócić uwagę analizując oferty, bo wiem że wielu klientów wysyła zapytania, bo wiadomo, chce porównać ceny, zaczyna toczyć jakieś rozmowy, no ale spływają do nas oferty i z tego, co ja obserwuje te decyzje nie zawsze są trafne, bo bazują tylko na ofercie, a oferta zazwyczaj też nie zdradza wszystkich bardzo istotnych szczegółów. Teraz jak tu się odnaleźć?

Pan Szymon: Nie bez powodu ten etap kończenia budowy nazywa się wykańczaniem. Wykańczaniem nas i naszych dostawców i nasz portfel przede wszystkim. Jedna zasadnicza sprawa, musimy pamiętać, że oczywiście jest jakaś taka granica rozsądku w wydawaniu pieniędzy, ale też najbardziej tanie produkty będą się charakteryzowały tym, że gdzieś tam oszczędność musi być poczyniona. Ona z reguły jest poczyniana na materiale. Na robociźnie, czy na samym zarobku ciężko jest poczynić te oszczędności sprzedającym, dlatego że marże dzisiaj, sprzedaż samych okien przy takiej ilości producentów nie są aż tak horrendalne, żeby można było tam oszczędzać. Oszczędza się na materiale głównie, więc wybierając okna na sam koniec trzeba się skupić przede wszystkim na tych parametrach, na tym jakie są opinie ewentualnie o samym produkcie i czy kupując te okna będziemy mieli później zapewniony serwis po 10-15 latach użytkowania, bo to jest ważne tak.

Mamy świadomość tego, że okna się wymienia na wiele, wiele lat, budując dom przez 30 najbliższych lat w ogóle tego nie będziemy dotykać, ale zdarza się, że pewne mechanizmy w oknach z racji tego, że są użytkowane mogą się zepsuć, klamka czy zasuwnica. Ważne jest też to, żeby te elementy składowe tego okna były elementami takimi, które jesteśmy w stanie później wymienić, czyli zadzwonić do odpowiedniej firmy, czy też serwisu, który się zajmuje odpowiednimi częściami i będzie w stanie nam to naprawić. Wtedy możemy być pewni, że te okna będą nam służyć bardzo dobrze przez wiele, wiele lat.

Jakie są obecnie standardy w kwestii gwarancji na okna?

Sławek: A czy jest w tym momencie jakiś standard, jeśli chodzi o długość gwarancji na plastikowe, bo myślę, że na tym możemy się skupić.

Pan Szymon: Generalnie rzecz biorąc przepisy prawa polskiego mówią o 2 latach gwarancji.

Sławek: No tak, ale jakieś takie przyjęte.

Pan Szymon: Ale przyjmuje się coraz częściej 5 letnią gwarancję, jeśli chodzi o ten produkt, producenci nie boją się dawać takiej gwarancji.

Sławek: I to jest okres, który myślę jest na tyle standardem, że można tego powoli oczekiwać.

Pan Szymon: Powoli gdzieś tam się pojawia i on jest stosunkowo ważny dla takiego użytkownika prywatnego, żeby jednak mieć spokój, mieć świadomość, że zakupił produkt, gdzie będzie mógł się zwrócić z ewentualnym problemem do producenta, aby został on po prostu rozwiązany.

Czy wnętrze okna ma znaczenie? Czy trzeba przyglądać się tym elementom?

Sławek: Otwierając okno, ktoś kto się nie zna, pomyślałby że coś tu się jednak dzieje, tu jakaś blaszka, jakiś bolec itd. Czy tu też powinniśmy zaglądać? Czy to też są ważne na tyle elementy, podejrzewam, że oczywiście tak. Wiadomo, że zadaję jakieś tam troszkę pytanie retoryczne, ale czy mógłby Pan coś podpowiedzieć?

Pan Szymon: One są ważne, natomiast jeśli chodzi o spojrzenie osoby takiej postronnej, która kupuje okna tak naprawdę spojrzenie na te elementy niewiele mu powie, może spojrzeć rzeczywiście na kwestie spasowania, czy to wszystko wygląda w miarę estetycznie. To też daje obraz, jak producent do tego podchodzi, jak to wszystko jest wykonane, czy jest kontrola jakości na sam koniec, żeby zweryfikować, czy produkt został wykonany poprawnie, natomiast samo takie spojrzenie laikowi niewiele powie tak naprawdę. Możemy się oczywiście wdrożyć bardziej w temat, zapoznać się z oknami, zapoznać się z producentami okuć, które są stosowane w stolarce otworowej i wtedy zadać pytanie producentowi, jakie okucia zostały zastosowane. Będziemy wiedzieć, czy są bardziej znane, czy mniej znane i tak naprawdę na tym to się skończy.

Czy są jakieś rekomendowane okucia do stolarki okiennej?

Sławek: Czy są jakieś rekomendowane okucia, które wymieniłby Pan z grupy, które brać pod uwagę, bo wiadomo, że są okucia, które Państwo stosują, ale są na rynku też inne okucia.

Pan Szymon: Okuć jest bardzo dużo tak naprawdę na rynku i myślę, że najlepszą oceną taką użytkową jest ocena tego, jakie okucia stosują duzi producenci, oni nie pozwalają sobie na to, żeby to były wadliwe okucia z racji tego, że sprzedają dużo produktów chcą mieć jak najmniej z tym problemu, bo potencjalne reklamacje związane z okuciami to są tak naprawdę niezadowoleni klienci i koszty. W związku z czym, im więcej tych okuć jest na rynku, tym bardziej one się sprawdzają dla dużych producentów, tym bardziej możemy być pewni, że będziemy jako użytkownicy finalni zadowoleni.

Analiza różnych profili, na co zwrócić uwagę?

Sławek: Podchodząc tutaj do tej ściany, ja z punktu widzenia osoby, która gdzieś w tym temacie troszkę jest, mimo to nie wiem na co zwrócić uwagę, no bo mamy nie wiem ile tutaj pozycji z 12.

Pan Szymon: I to jest zaledwie część oferty. Tak naprawdę to jest bardzo fajny pokaz tego, jaki jest przekrój oferty na rynku okiennym, jest mnóstwo różnych profili z mnóstwem różnych kształtów, nawet wybarwienia tej kolorystyki białej. Różnią się one przede wszystkim w takiej kwestii energetycznej różnicą przekroju, czyli ilości komór, które się znajdują w danym profilu, jak również ilością uszczelek, które się znajdują, które powodują, że ta termika okna jest dużo większa.

Analiza standardowego 5 komorowego okna, co jest istotne?

Pan Szymon: Takie podstawowe okno, myślę, że to jest podstawa dzisiejszego rynku, to jest 5-komorowe okno występujące z dwoma uszczelkami, które jest sprzedawane, te komory nam powodują, że ta termika okna, czyli ewentualne przedostawanie się zimna z zewnątrz do wewnątrz i ciepła z wewnątrz na zewnątrz, czyli utraty tego ciepła jest ograniczona. Im więcej tych komór z punktu kupującego, tym lepiej, tym ta termika powinna być większa, ale same komory nam tego nie gwarantują, to jest kwestia połączenia profilu samej ościeżnicy z profilem okiennym, czyli ilość uszczelek, która tutaj występuje. Jak się przyjrzymy temu profilowi, każdy z nich jest wzmocniony statycznie jeśli chodzi o statykę profilem stalowym, jak i również jest kwestia połączenia ilości uszczelek. W tym akurat występują dwie.

Czy zawsze okna PVC mają także profile stalowe w środku?

Sławek: Zawsze okna plastikowe mają ten profil stalowy, który je wzmacnia?

Pan Szymon: Tutaj, jak rozmawialiśmy wcześniej nie zawsze, bo już się pojawiły na rynku okna, które nie posiadają w ogóle profili stalowych, które poprawiają statykę samego okna, bo są już okna, które są wykonane całkowicie z plastiku, ale ich konstrukcja powoduje, że ta statyka samej konstrukcji jest zachowana.

Jak liczyć komory w oknach? Czy jest to istotny parametr?

Sławek: A jeszcze jak byśmy mogli tutaj powiedzieć, jak liczyć te komory, bo jednak jak patrzymy z profilu, to ja nie dopatruje się 5. Nawet więcej i teraz, czy warto to analizować?

Pan Szymon: To znaczy, my nie musimy ich liczyć, wystarczy że od sprzedającego uzyskamy informację ilu komorowe jest okno. Interesuje nas tak naprawdę współczynnik u. Współczynnik u mówi nam o tej termice samego okna. Mamy współczynniki podzielone, jeśli chodzi o sprzedawców na współczynnik ramy, współczynnik samego skrzydła i całego okna. Nas, jako użytkowników interesuje współczynnik całego okna, który nam mówi o tym, jaka jest termika. Im on jest niższy, czyli im bliższy jest 0, tym lepiej. Im wyższy, tym gorzej, tym większa świadomość, że będziemy ponosili większe koszty za ogrzewanie budynku, a być może zaoszczędzimy przy samym zakupie, ale później jednak co roku będzie trzeba podsumować to finalnie i dojdzie się do tego, że wydało się dużo większe pieniądze lub w domu będzie po prostu chłodniej.

Sławek: Ja zauważam, ze tutaj klienci jak pytają, to przede wszystkim skupiamy się albo na ilości uszczelek albo na ilości szyb i praktycznie to jest częsta podstawa i tylko na tym się skupiamy.

Pan Szymon: Wydaje mi się, że czasami klienci wychodzą z założenia, że im czegoś więcej, tym lepiej. Nie do końca tak jest. Tak naprawdę powinniśmy się skoncentrować na tym, jak wygląda współczynnik termiczny całego okna i wtedy będziemy wiedzieć, czy to okno jest dla nas właściwe czy też nie. Oczywiście, zgadza się, jest jakby prawdą to, że zastosowanie pakiety 3 szybowego, czyli 3 szyb zamiast 2 podniesie ten współczynnik, natomiast niekoniecznie musi być tak, że okna, które pochodzą z różnych systemów mające taka samą ilość komór będą miały te same współczynniki. To jest kwestia samej konstrukcji. Skupić się musimy na współczynniku całego okna i myślę, że każdy producent, który oferuje produkty na taki poziomie właściwym będzie w stanie podać taki współczynnik dla pojedynczego okna, które chcemy zamówić, jak i dla całej oferty, jeśli chodzi o taki średni współczynnik, bo wtedy wiemy jak to będzie wyglądało dla naszego całego budynku.

Przykład kolejnego okna, które pokazuje jak różne mogą być całkowicie profile. Mówimy zarówno w tym przypadku, jaki w tym o plastiku, a proszę spojrzeć, jak ten profil się bardzo różni. To jest też kwestia estetyczna, czyli kwestia wyglądu tego okna, co ciekawe klienci na to bardzo zwracają uwagę, przynajmniej z moich doświadczeń, dla klientów powiedzmy gdzieś ze Skandynawii bardzo istotne jest to, żeby te profile były jak najprostsze, znowu w Europie klienci bardziej zwracają uwagę na to, żeby te profile były bardziej zaokrąglone. To jest subiektywna ocena tych, którzy kupują, czy sprzedają na danym rynku i decydują o tym jakie produkty będą tam akurat bardziej popularne

Prezentacja okna aluminiowego i jego analiza.

Pan Szymon: Jeśli spojrzymy sobie na aluminium, czyli to, o czym wspominaliśmy wcześniej, to jest typowy przykład produktu aluminiowego. Jeśli chodzi o to, o co Pan pytał wcześniej, czy to jest chłodniejszy produkt. Absolutnie nie, tak naprawdę aluminium skonstruowane jest w ten sposób, że jeśli przyjrzymy się przekrojowi profilu, to aluminium znajduje się po zew. stronie, po wew. stronie, a pomiędzy są elementy, które powodują, że nie powstają mostki termiczne, czyli nie przedostaje się zimno z zew. do wew. i ciepło z wew. na zew., więc jest to bardzo ciepły produkt.

Okna cieplejsze, a montaż typowy na piankę? Jak wybrać optymalnie okna vs. montaż?

Sławek: To mówimy o ciepłocie samych okien, a kwestia jeszcze samego montażu, bo powiedzmy, że decydujemy się na okna cieplejsze, pakiety dwuszybowe, ale z oszczędności robimy wszystko tradycyjną metodą montażową i pytanie o sens tego typu posunięć inwestycyjnych. Jak to pogodzić?

Pan Szymon: Tak naprawdę powinniśmy założyć w ten sposób, swoje podejście powinniśmy założyć tak, że jeśli wybieramy okna naprawdę ciepłe, okna o których mówimy, że są oknami pasywnymi, tam powinien być zastosowany umowny tzw. ciepły montaż, bo takie pojęcie funkcjonuje gdzieś tam na rynku wśród montażystów. Natomiast jeśli mówimy o oknach, które mają mniejszą tą termikę ten montaż na pianę tradycyjny, czy kotwy w zupełności jest wystarczający. One i tak spowodują, że ta termika zostanie utrzymana, bo sam montaż okna to jest jedno. Pozostaje jeszcze kwestia obróbki tego okna, czyli docieplenie budynku. Bardzo często możemy się spotkać z tym, że ktoś się skupia na jednym elemencie, ale zapomina o tej całej reszcie.

Mamy też w swojej ofercie okna ogniowe i kiedyś pamiętam miałem taka zabawną sytuację, gdzie zadałem pytanie klientowi, a jaka będzie ściana w której będzie montowane. No będzie karton-gips. To jaki sens okna ogniowego, skoro cała reszta jest tak naprawdę palna. Zapomniał o tym gdzieś po drodze przy projekcie, nikt mu o tym nie podpowiedział, oczywiście to później skorygował. Tak samo jest z oknami. Jak się skupiamy na wyborze okien, również musimy się skupić na tej całej reszcie, czy mieć fachowca, który nam odpowiednio doradzi i też pomoże zamontować to wszystko i najlepiej takich ludzi wybrać, nie podejmować się tego samemu, tylko komuś zlecić, kto się na tym zna, kto weźmie za to odpowiedzialność również, jak to robi.

Sławek: Zgadza się, zwłaszcza, że mówimy o domach z bali, które jednak pracują i wymagają odpowiedniego podejścia pod kątem montażu. Teraz nie wiem, czy Pan nam też podpowie jak to pogodzić ze ścianą, którą jest z drewniana i jeśli mówimy o samej piance, to sprawa jest jasna, tutaj myślę, że specjalnego zaskoczenia przy montażu nie ma, ale jak z tego zrobić ciepły montaż? Te taśmy niekoniecznie zawsze się trzymają drewna, czy to jest kwestia taśmy, coś jest Pan w stanie podpowiedzieć w tym temacie?

Ciepły montaż w domu z bali jest możliwy?

Pan Szymon: Jeśli chodzi o sam montaż do drewna, to z moich doświadczeń, ja sam nie zajmuje się montażem, natomiast z informacji od naszych partnerów z którymi współpracujemy, którzy się zajmują budową domów drewnianych, to oni tam wykonują też ciepłe montaże, Jest to możliwe, natomiast samo połączenie maskują bardzo często drewnem i to pięknie ze sobą koreluje. Biorąc pod uwagę fakt, że można zarówno okna PCV, jak i aluminiowe wykonać w kolorystyce drewna nie stanowi problemu połączenie tego wizualne. Wygląda to bardzo ładnie.

Sławek: Pojawia się też jeszcze często taki aspekt, że niektórzy przedstawiciele niektórych producentów chcą, aby dom dopiero stał, dopiero wtedy biorą wymiary i dopiero później te okna przyjeżdżają. Czy to na pewno jest konieczne, bo tak coraz częściej się z tym spotykam.

Kiedy zamawiać okna do domu z bali?

Pan Szymon: Ja bym nawet odwrócił tendencje, wręcz przeciwnie, uważam, że jeśli chodzi o wybór okien, to powinniśmy się wybrać do specjalistów w trakcie projektowania domu. Dlatego, że wiele rozwiązań technologicznych wymaga przygotowania właściwego otworu. Przeróbka tych otworów w momencie, kiedy budynek już stoi czasami jest bardzo trudna, kosztowna albo wręcz niemożliwa. Powoduje to, że musimy zrezygnować z czegoś, co idealnie by nam pasowało do domu i zdałoby egzamin pod kątem praktycznym. Jeśli przewidzimy to na etapie projektowania tak naprawdę unikniemy wielu kosztów później, będziemy wiedzieć jakie produkty chcemy zastosować.

Druga sprawa, jaki atut płynie z tego, że robimy to na etapie projektowania, to jest tak naprawdę wstępny kosztorys, który nam pozwala już ocenić jaki koszt będzie wynosiła budowa m.in. z wyborem takiej stolarki lub innej, decydując się na daną stolarkę na samym początku wiemy już ile mniej więcej zapłacimy, bo zakładamy oczywiście, że proces budowy domu trwa, to się przesunie w czasie, ceny mogą ulec zmianie, może być jakiś wzrost cen, może czasami spadną, chociaż rzadko się to dzisiaj zdarza, ale wiemy już wtedy jakie pieniążki są niezbędne na to, aby ten element zastosować, a jest on niezwykle ważny z perspektywy osoby budującej, bo wpływa na funkcjonalność budynku, jak i również na jego termikę.

Sławek: Zastanawiam się właśnie z czego się to bierze, że jednak sporo dystrybutorów faktycznie stawia spore opory klientom i nie chcą tych okien puszczać już na produkcję w trakcie, kiedy jeszcze właśnie domu nie ma. Czy to wynika z błędu, że wykonawcy różnie czasem wykonują błędy.

Pan Szymon: Jeśli chodzi o samo rozpoczęcie produkcji, to rzeczywiście najlepiej rozpocząć, kiedy wszystko już jest wykonane, ale to o czym ja mówiłem to są założenia, czyli to co chcemy zrobić, żeby przygotować odpowiednie otwory. Natomiast to, że dystrybutorzy w ten sposób podchodzą wynika jakby z ich doświadczeń. Bardzo często na budowach okazuje się, że realia odbiegają mocno od tego, co jest na papierze. Gdybyśmy zamówili zgodnie z tym, co zostało wykonane na projekcie może się okazać potem, że mamy produkty, które do niczego nie pasują, a jest to koszt, więc nie chcą obciążać tym ani siebie, ani przede wszystkim kupującego, żeby nie narażać go na koszty.

Czy jest coś na co w szczególności zwróciłby Pan uwagę słuchaczom?

Sławek: Jasne, ok, z mojej strony to są wszystkie pytanie, ten temat chciałem liznąć, bo jest już późno, Pan też już kończy pracę, ewentualnie czy jest jakiś temat, coś na koniec coś chciałby Pan zasugerować osobom, które podejmują decyzje?

Pan Szymon: Nie, chyba tak naprawdę omówiliśmy wszystko, na co warto zwracać uwagę, termika okna, estetyka i kwestie użytkowe to są takie trzy aspekty, ja bym kwestie użytkowe i estetyczne połączył w jedną, kwestie termiczne w drugą część. To są dwa elementy, na które bym zwracał uwagę. Użytkowe, bo to jest troszeczkę tak, jak z drzwiami wewnątrz. Jeśli wybierzemy niewłaściwą stronę otwierania, to one nam później przez całe życie przeszkadzają. Tak samo jest z oknami, jeśli dobrze dobierzemy sobie produkt, to on może spowodować, że ten dom będzie dla nas bardziej przytulny, bardziej funkcjonalny, będziemy się cieszyć posiadaniem go pomimo tego, że wydamy większe pieniądze.

Mamy taki ciekawy projekt drzwi harmonijkowych, które powodują że po otwarciu ich jest możliwość otwarcia całej ściany na ogród, jeśli to jest od strony ogrodu. U nas w Polsce najczęściej stosuje się to w obiektach restauracyjnych, natomiast w innych krajach bardzo często się stosuje w domach prywatnych. One pozwalają otworzyć całe ściany praktycznie na tą przestrzeń zewnętrzną. Widziałem nawet bardzo ciekawy projekt, gdzie użyto w narożu budynku i dzięki temu salon został otwarty na ogród w lecie z dwóch stron, więc mamy otwartą piękną przestrzeń, która pozwala nam też zupełnie inaczej funkcjonować w domu.

Jak montować okna? Kotwy montażowe, czy blaszki?

Sławek: Na koniec jeszcze zadam pytanie do tematu, które już faktycznie wcześniej poruszyliśmy a propos jeszcze samego montażu: kotwy montażowe kręcona przez ramę, czy blaszki, czy to ma jakieś znaczenie, bo to też jest aspekt, który się pojawia. Nie wszyscy producenci chcą kręcić przez ramę okna, a znowu blaszki nie są na tyle trwałe, co same kotwy.

Pan Szymon: Powiem tak, z perspektywy osób montujących ja słyszę przeróżne opinie. Wydaje mi się, że jest to kwestia przyzwyczajenia, jeśli chodzi o kotwy montażowe, czyli mówimy o blaszkach przyczepionych do ramy, które są przykręcane a następnie montowane do ściany, takie rozwiązania na rynku Polskim są bardzo popularne,  jak i innych rynkach zagranicznych, ale są rynki, które się charakteryzują montażem, jak np. Skandynawia adzufiksami, czyli właśnie śrubami które są wkręcone w ramę. Powoduje to, że dzięki temu tak naprawdę jest to połączone bezpośrednio ze ścianą i łatwiej jest to ustabilizować, wypoziomować przed opianowaniem, przed samym montażem. Tak naprawdę zwolennicy adzufiksów, czyli tych śrub w środku, czy otworów montażowych poprzez ramę twierdzą, że dzięki temu powstają mniejsze mostki termiczne, bo jednak kotwa przynosi troszkę więcej niż element, który jest zamontowany bezpośrednio w ramie, natomiast przeciwnicy mówią, że przewiercenie ramy powoduje utratę termiki. Zdania są podzielone.

Sławek: Dobra, to z mojej strony to tyle, ja bardzo dziękuje za poświęcony czas.

Pan Szymon: Dziękuje serdecznie.

Zaproszenie do subskrypcji.

Sławek: Podoba Ci się to wideo? Daj łapkę w górę, a jeśli chcesz więcej nagrań pomocnych przy budowie domów z bali, pomóż mi proszę i zasubskrybuj ten kanał, a ja w ten sposób będę wiedział, że warto działać dalej. Dzięki.

Koniec części czwartej.

Zapraszam do obejrzenia wszystkich części z BUDMY:


Nagranie w minutach:

01:05 – O czym warto pomyśleć przy wyborze okien? Jakie mamy typy i na co zwrócić uwagę?

02:35 – Rozmawiamy o typach funkcjonalnych okien.

03:30 – Trwałość okien PVC/ALU.

04:15 – Jak rozróżnić materiał, z którego są wykonane okna?

04:55 – Specyfika poszczególnych typów okien, możliwości wymiarowe?

06:00 – Do jakiego wymiaru maksymalnego możemy mówić o oknac PVC?

07:08 – Dobór estetyczny okien, struktura i kolor.

08:50 – Na co należy zwrócić uwagę analizują oferty na okna?

10:45 – Jakie są obecnie standardy w kwestii gwarancji na okna?

11:30 – Czy wnętrzności okna ma znaczenie? Czy trzeba przyglądać się tym elementom?

12:35 – Czy są jakieś rekomendowane okucia do stolarki okiennej?

13:30 – Analiza różnych profili, na co zwracać uwagę?

14:05 – Analiza standardowego 5 komorowego okna, co jest istotne?

15:00 – Czy zawsze okna PVC mają także profile stalowe w środku?

15:25 – Jak liczyć komory w oknach? Czy to jest istotny parametr?

18:40 – Prezentacja okna aluminiowego i jego analiza.

Zapraszam na film!!!!

podpis imienny z uśmiechem, domy z bali, jak budować? baleidetale.pl

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: