piana otwartokomórkowa izolacja BUDMA min

Jakie Wybrać Ocieplenie/Izolację do Domu z Bali? | Pianka Otwartokomórkowa | BUDMA cz. 3

W tej części kontynuujemy temat targów BUDMA 2020. Tym razem poruszmy temat pianki poliuretanowej. Dlaczego warto ją wybrać, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pianki do izolacji domu.

Nie masz ochoty oglądać? Pod filmem znajdziesz transkrypcję z nagrania.

Sławek: Przy okazji mojej wizyty na targach BUDMA w Poznaniu zatrzymałem się też na stoisku, gdzie chwile porozmawiamy ze specjalistą o piankach poliuretanowych do ociepleń. Porozmawiamy w kontekście poddaszy czy ewentualnie stropów lub ścianek szczytowych, które są w szkielecie. Myślę, że temat będzie ciekawy, bo odpowiednia izolacja domu to podstawa.

Jakbyś mógł się przedstawić, jaka firma, bardzo króciutko, imię i przejdziemy do tematu zaraz.

Patryk: Nazywam się Patryk Sewiło, Firma Izol Poznań, izolacje natryskowe do ociepleń domów. Od wielu lat wykonujemy izolacje natryskowe, zarówno pianą otwartokomórkową, jak i zamkniętokomórkową. Myślę, że w przypadku domów z bali raczej byśmy rozmawiali o pianach otwartokomórkowych.

Sławek: Zdecydowanie. Jakbyś mógł odpowiedzieć przede wszystkim na najbardziej jakby takie główne pytanie ze strony klientów, których ja też spotykam, dlaczego klient miałby pomyśleć do domu z bali o piance poliuretanowej?

Dlaczego warto stosować izolację pianką otwartokomórkową w celu ocieplenia domu?

Patryk: Myślę, że główną cechą, tak naprawdę przeważającą izolacji natryskowej nad innymi izolacjami jest szczelność. Tylko nie szczelność rozumiana często jako tzw. termos, tylko przy zastosowaniu piany otwartokomórkowej mamy izolację szczelną, czyli wypełniającą całą przestrzeń, czy to między belkami, czy profilami, ale jest to też materiał paroprzepuszczalny, co jest niezmiernie istotne w kontekście tych takich zarzutów a propos termosu.

Jak wybrać dobrego wykonawcę do pianki otwartokomórkowej oraz jak rozpoznać jakość takiej piany?

Sławek: Jasne. Ja swoje przekonania do pianki jakieś tam mam, nie chcę Twojego czasu też zabierać. Chciałbym, żebyś to Ty się wypowiedział, bo moi widzowie moje zdanie już nieraz słyszeli, ale pojawiają się takie aspekty typu o jakości pianek.  Na rynku jest ich bardzo dużo, jak to rozróżnić, jak do tego podejść, jak znaleźć dobrego wykonawcę pianki, jeśli już się ktoś zdecyduje?

Patryk: Tak, oczywiście masz rację, że wielu jest producentów, aczkolwiek moim skromnym zdaniem najważniejszy jest wybór doświadczonej, rzetelnej firmy, bo to ona tak naprawdę powinna wiedzieć z jakich materiałów skorzystać.

Sławek: Tylko, jak to zrobić? Bo w Internecie wszyscy są bardzo dobrzy.

Patryk: No rzeczywiście, nie każdy będzie miał czas, żeby jeździć, oglądać realizację, bo to jest faktycznie trudne.

Sławek: Jeszcze trzeba sprawdzić wykonawcę, poszycie dachowe i inne rzeczy.

Patryk: Tak, nie ukrywam, że my jesteśmy na rynku już kilka lat i w dużej mierze bazujemy na poleceniach. To jest najlepsze i najpewniejsze źródło przekazywania informacji, tym bardziej w branży budowalnej, ale oczywiście nie każdy ma kogoś, gdzie ktoś może polecić. No może opinie na Internecie, bo to też często jest miarodajne. My praktycznie na każdej budowie, z którym inwestorem rozmawiamy, to pojawiamy się na budowie. Zapraszamy często inwestorów, jeśli mają czas przyjechać do nas na inwestycję, zobaczyć jak to wygląda.

Można położyć pianę faktycznie tak, że jest to równo, że to wygląda, a czasem jest tak, że wygląda to, jak stalaktyty i stalagmity. I teraz deklarowana grubość 20 cm, a my czasem jeździmy na budowę i patrzymy, a tu 12, a tu 22, ale średnia wyszła 16 cm. Jeśli mamy dogadaną jakąś grubość, to nagle nie osiągamy jakiegoś parametru, który mamy założony w umowie, czy w zaleceniach inwestora. Jest to oczywiście trudne, ale troszeczkę czasu trzeba poświęcić. Tak, jak z dekarzem i innymi branżami.

Czy pianka do izolacji domu jest zdrowa i pochodzenia naturalnego?

Sławek: Jasne, myślę, że to, co ważne, co mnie też często przekonuje, do swojego domu nie wiem, co bym zastosował, szczerze mówiąc, jeszcze mam jakieś dylematy.

Patryk: Mam nadzieję, że ta rozmowa to zmieni.

04:25 Z czego jest złożona piana otwartokomórkowa, czy ona jest zdrowa?.

Sławek: Między wełną drzewną – właśnie ekologiczną, pianką poliuretanową otwartokomórkową, to są jednak skrajne dwa tematy jeśli chodzi o izolację. Jednak jedno i drugie ma swoje plusy i minusy. Tam proekologia, zdrowie. Tutaj ludzie też często wspominają, przynajmniej ci, którzy aplikują te piany, że to jest z naturalnych środków zrobione. Aczkolwiek mi osobiście nie chce się wierzyć, że coś co się rozpręża z płynu, rośnie nie wiadomo jak i nagle jest naturalne. Nie ma czegoś takiego w naturze, co by w ten sposób działało. Co byś mógł powiedzieć na ten temat?

Patryk: No ja nie odpowiem Tobie, że to jest zrobione z naturalnych składników. Umówmy się -jest to chemia. Jakby składnik izocjanianu oznacza, że jest to chemia, tylko, że ta chemia otacza nas wszędzie. Mamy poliuretan w lodówce, mamy poliuretan w materacu, w odzieży termicznej i nikt z nas idąc biegać nie twierdzi: ja nie zakładam odzieży termicznej, bo tam jest poliuretan. Poliuretan przy natrysku jest to faktycznie proces chemiczny, dlatego aplikator jest zabezpieczony. Dopływ świeżego powietrza, kombinezon, rękawiczki. Przy właściwym i w 100 % poprawnym przetwarzaniu poliuretanu jest on tak naprawdę chemicznie neutralny. Możemy przy tym stanąć, jest to bezwonne, nie reaguje z niczym.

Sławek: Jak już osiągnie swój stan docelowy.

Patryk: Oczywiście, no umówmy się, wydaje się, że przy produkcji wełny formaldehyd też nie jest do końca w 100% naturalnym składnikiem.

Sławek: Ja też często przestrzegam przed takim wybiórczym patrzeniem na ekologię. Tam się mówi, że tu zastosuję wełnę drzewną, ale zaraz sobie zaaplikujemy farbę lateksową, która zatka ją całkowicie.

Patryk: Ja myślę, że jedyną możliwością jest glinianka, słoma i wtedy faktycznie możemy mówić o ekologii.

Czy ten typ izolacji domu wymaga np. suszenia więźby dachowej?

Sławek: Takich zwolenników troszkę jest na takie domy. Jak najbardziej to się też ceni, ale jak już szukamy ekologicznych rozwiązań to też trzeba zdroworozsądkowo do tego podchodzić. A jak się ma zastosowanie więźby dachowej mokrej, a suchej do takiego typu izolacji?

Patryk: Jest to też bardzo często poruszany temat. My każdy pomiar rozpoczynamy od pomiaru wilgotności. Zarówno więźby czy deskowania, w zależności oczywiście od pokrycia i trzymamy się takiej zasady, że nie wykonujemy izolacji, jeśli wilgotność drewna jest powyżej 15%. To jest u nas tak naprawdę duży wyznacznik. Oczywiście temat jest znacznie łatwiejszy przy drewnie suszonym czy kvh-  to już oczywiście temat jest jasny. Przy więźbie w Polsce, gdzie czasem jest tak, że wczoraj rosło w lesie, a dzisiaj jest na dachu, to faktycznie jest to temat, którego trzeba pilnować.

Sławek: No takich więźb trochę się zdarza na rynku, że są mokre.

Jak wpływa wilgoć na aplikowanie piany?

Patryk: Tak, u nas np. istotną kwestią jest, aby wykonywać prace izolacyjne, szczególnie przy pianie otwartokomórkowej po pracach mokrych, czyli po tynkach, po posadzkach, oczywiście w domu z bali tego tematu nie ma.

Sławek: Też posadzki się zdarzają.

Patryk: Jednak ta wilgotność, szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest bardzo wysoka, ale to już wracamy do tematu wyboru rzetelnej firmy. Mówimy o takiej, która nie wpada na budowę szybko zrobić, tylko podchodzi do tematu w naszej ocenie profesjonalnie.

Jak taka izolacja domu wypada cenowo?

Sławek: Ważny temat, który często pada: cena. Porównując może bardziej % do innych poszyć, bo cena to oczywiście w zależności od dystansu, jaki trzeba dojechać, grubości, ilości metrów itd.

Patryk: Ja powiem Tobie szczerze, pytanie bardzo częste. Zawsze jakby taka ripostę robię, a ile kosztuje dobra wełna z położeniem. Ja wtedy mogę się faktycznie odnieść. Znając rynek i to, że prace w budowlance idą cały czas w górę, to w naszej ocenie i wg mnie jest to potwierdzone przez rynek. Ceny ułożenia dobrej wełny plus położenie dobrej pianki to te ceny bardzo się zbilansowały. Także uważam, że cena nie jest tutaj absolutnie żadnym argumentem.

Sławek: Myślę, że tutaj mogę Cię wesprzeć w tym argumencie ze względu na to, że teraz też koszty pracy ludzkiej bardzo zdrożały. Przy wełnie te koszty pracy ludzkiej dużo bardziej wpływają na cenę, a tutaj montaż mamy bardzo krótki, znaczy aplikację.

Patryk: U nas największym składnikiem ceny końcowej dla inwestora jest materiał, a niższym teoretycznie praca ludzka, ponieważ robimy dziennie do 200 metrów. W wełnie jest to trochę na odwrót. Ale tak naprawdę to, co interesuje docelowego inwestora, czyli koszt całościowy wg mnie jest na bardzo zbliżonym poziomie.

Jaka jest trwałość pianki do izolacji domu?

Sławek: Ok, z takich trochę dalszych tematów, które już troszkę rzadziej padają, ale jednak, sama trwałość pianki. Często takie mamy wyobrażenie, że mamy piankę, która jest gdzieś tam montowana do okien. Często też jest jeszcze nie zabezpieczona dobrze i ona sobie tam na słońcu jest. Widzimy, że można ja tam poskrobać i ona się sypie jak praktycznie piasek. Jakbyś to mógł przenieść na warstwę izolacji, która jest wewnątrz w domu, która często jest też zakryta?

Patryk: Mówiąc szczerze, to troszkę sam odpowiedziałeś sobie na to pytanie stosując słowo: słońce. Jedynym czynnikiem, który powoduje degradację poliuretanu jest promieniowanie UV, czyli promieniowanie słoneczne. Jeśli piana jest odkryta i ma dostęp do światła, to faktycznie ulega degradacji. W przekroju stropu przy połaci dachowej, gdzie mamy to przykryte karton-gipsem piana nie ulega degradacji. To często spotykane utlenianie się piany poliuretanowej to jest mit. Czegoś takiego nie ma. Czynnikiem, który powoduje degradację poliuretanu np. wokół okien jest tak naprawdę tylko i wyłącznie promieniowanie UV.

Sławek: To często jest wynikiem zaniedbań, gdzie się tego nie zabezpieczyło dość szybko po aplikacji.

Patryk: Oczywiście. Też piana wokół okien, czyli ta taka typowa w puszce, to też nie jest do końca ta sama piana. To jest piana z dużo większymi pęcherzami powietrza.

Sławek: Jednak z punktu widzenia klienta często jest porównywana, dlatego też odwołuje się do tych argumentów, które podają.

Patryk: Często się to zdarza, piana to piana, także…

Sławek: Ok. Może sam coś podpowiesz, jakie tematy najczęściej padają? Często też są punktowane przez klientów, co warto byłoby też widzom mojego kanału podpowiedzieć.

O co najczęściej pytają klienci, czyli istotne tematy dotyczące izolacji domu.

Patryk: Temat bardzo newralgiczny i często spotykany to palność. Produkty, które my stosujemy, czyli piany poliuretanowe crossin to są materiały o klasie palności E. W połączeniu z płytą g-k daje to B-s1-d0, czyli tak naprawdę przegroda, która spełnia wszelki wymagania dotyczące prawa budowlanego. W przypadku domu z bali, to takie pytanie nie do końca wg mnie ma sens. Budując dom z drewna dziwnie byłoby podejmować temat odnośnie palności. Także to są takie tematy, które ludzie gdzieś coś usłyszeli. Nie będę ukrywał, że też często lobby wełniarskie ten temat porusza i próbuje wg tego zrobić burzę, która w mojej ocenie nie ma najmniejszego sensu.

Sławek: Jasne, no nie chcę tutaj wchodzić w dywagację a propos palności domów z bali, których z grubych elementów jest dość wysoki poziom. Ale to jest jakby temat na pewno nie tutaj na naszą rozmowę.

W jakiej kolejności i kiedy powinno się aplikować pianę otwartokomórkową?

Sławek: Ciekawym tematem, który sam mi tu jeszcze poza kamerami zasugerowałeś jest etap wykończenia. W jakiej kolejności i kiedy powinno się wykonywać pianę, bo są firmy, które chcą np. żeby wyprowadzić im odpowiednie haki pod regipsy, a inne firmy np. tego nie chcą, jak to powinno tzn. w jakiej kolejności, jak jest to zalecane? I dlaczego tak, a nie inaczej?

Patryk: Ok, uważam, że jest to też kwestia indywidualna. Uzależniona od wysokości krokwi, bo to też jest wyznacznik, jak daleko z sufitem odchodzimy w dół. W mojej ocenie i my tak naprawdę w 90% robimy to w kolejności takiej, że najpierw są wypuszczane wieszaki plus też często obrobione okna dachowe. Potem idzie piana, a potem idzie profil. Jest to dla nas istotne dlatego, że my dajemy wtedy też pianę między krokiew, a płytę g-k przy oknie dachowym. Zapewnia to szczelność i brak przewiewów przy oknie dachowym.

Co z tego, że będziemy mieli świetny parametr na 80% dachu, a okno dachowe tak naprawdę będzie kiepsko doszczelnione, albo w ogóle nie doszczelnione. Także dla dachu trzeba pojmować dla całego dachu. Nie, że w jednym miejscu mamy fajnie, 30 cm piany, świetny parametr, a przy oknie ktoś podchodzi i czuje przewiewy. Dlatego tak naprawdę to dogranie właściwych etapów prac jest dla mnie bardzo istotne.

W porównaniu do typowej wełny mineralnej czy są różnice w grubości izolacji?

Sławek: A jakbyśmy mieli też porównywać dobrej klasy wełnę mineralną, zazwyczaj to jest 1:1, jeśli chodzi o grubość? Czy jakieś tutaj różnice są?

Patryk: Powiem Tobie tak, skupiając się na lambdzie, są wełny, które mają lambdę niższą, tylko że to nie lambda jest tak naprawdę tutaj wyznacznikiem, tylko sposób aplikacji i szczelność tej aplikacji. To, że przy skośnych dachach często wolno się obwiesza, ponieważ jest materiałem ciężkim. Często w kalenicy nagle powstają duże mostki termiczne.

Sławek: Albo też niechlujność montażowa wełny, przy krokwiach samych jest za luźno.

Patryk: Bo to jest tak naprawdę trudny temat, żeby to zrobić w 100% szczelnie.

Sławek: Nie daj Boże, jak jeszcze ktoś wełnę mineralną robi na jedną warstwę bez mijanek.

Patryk: To już w ogóle schodzimy do jakości bardzo nisko. Ja nawet z grzeczności nie chciałbym tego tematu poruszać, ale jak już Ty poruszyłeś to oczywiście masz rację. Także przyjmuje się, ale to nie jest laboratoryjnie, że 30 cm wełny będzie zastąpione przez ok 20 cm piany. Nie jest to potwierdzone, nie jest to matematyczne. Powiedzmy w takich domkach pokazowych mniej więcej można takiego porównania użyć.

Sławek: Jasne, dobra dzięki za tą myślę krótką, ale bardzo konkretną rozmowę.

Patryk: Też mam taką nadzieję, że treść jaką uzyskałeś zaspokoiła Twoją wiedzę.

Sławek: Moją i mam nadzieję, że też się przysłuży widzom kanału BaleiDetale.pl. Dzięki serdeczne.

Patryk: Ja również, dzięki, wszystkiego dobrego.

_____________________________________________________________________

Zapraszam do obejrzenia wszystkich części z BUDMY:


Zapraszam na film!!!!

podpis imienny z uśmiechem, domy z bali, jak budować? baleidetale.pl

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: