maty grzewcze BUDMA wywiad (2)

Jakie Wybrać Ogrzewanie Domu z Bali? | Folie Grzewcze | BUDMA cz. 5

W tej części nagrań z BUDMY zaprezentuje Wam temat zyskujący na popularności z miesiąca na miesiąc, mianowicie porozmawiamy o foliach grzewczych. Czy jest to dobry sposób na ogrzewanie domu z bali? Czy podczerwień naprawdę jest szkodliwa? Jak mówią Internety? Zapraszam do obejrzenia także wszystkich pozostałych części z BUDMY.

Dlaczego warto jest stosować ogrzewanie pod postacią folii grzewczych na podczerwień?

Sławek: Kolejnym punktem na BUDMIE jest stanowisko, gdzie firma oferuje folie grzewcze.

Pan Damian: Folie grzewcze na podczerwień.

Sławek: Panie Damianie, jakby Pan mógł przybliżyć ten temat. Dlaczego warto, podstawowe informacje zachęcające na początek.

Pan Damian: Folie grzewcze na podczerwień, jako alternatywa dla tradycyjnych znanych dotąd źródeł i metod ogrzewania. Przede wszystkim na korzyść naszego systemu wypadają koszty, ekonomia, ekologia. Nasz system dzięki temu, że nie emituje szkodliwych substancji do środowiska jest systemem praktycznie bezemisyjnym.

Koszty instalacji folii grzewczych.

Pan Damian: Jeżeli chodzi o koszty to np. dla domu 120 m koszt całej instalacji to wydatek ok 17 – 18 tysięcy złotych. Dzięki temu, że ten koszt jest tak niski, możemy przeznaczyć część tych zaoszczędzonych pieniędzy na instalację fotowoltaiczną i stworzyć sobie produkt w postaci domu ogrzewanego za 0 zł.

Jakie koszty należy uwzględnić porównując koszty inwestycyjne wszelkich instalacji grzewczych?

Sławek: Ktoś by powiedział, że same folie tak drogo. Ja sam jakby ten temat sobie zgłębiam i też widzom kanału chciałbym go przybliżyć. Przy tych kalkulacjach warto, przy tych takich typowych systemach grzewczych uwzględniać wszystkie koszty, jak np. brak komina, prawda?

Pan Damian: Brak komina to myślę, że jest tylko jednym z plusów. Tak naprawdę zapominamy o budowie kotłowni, zapominamy o całej hydraulice.

Sławek: Jeśli mówimy o paliwach stałych, tak.

Pan Damian: Zapominamy też właśnie o kominie, jeżeli mówimy o porównaniu np. do ogrzewania gazowego zapominamy o przyłączu. Cała ta otoczka związana z inwestycją robi naprawdę sporą różnicę. Dodatkowo jeszcze później eksploatacja, czyli nie musimy robić żadnych serwisów kominiarskich. System jest praktycznie bezobsługowy, ustawiamy go na początku raz i potem pracuje sam.

Na jakim etapie warto pomyśleć o wyborze takiego systemu do ogrzewania domu z bali?

Sławek: Tak dla widzów, którzy też pierwszy raz się spotykają z tym tematem, albo tego tematu za bardzo też nie zgłębili. Na jakim etapie warto też pomyśleć o wyborze tego typu systemu do ogrzewania?

Pan Damian: Ja myślę, że tak jak w przypadku innych systemów, robi się to na etapie projektowania. Od kuchni wygląda to tak, że inwestor przesyła do nas projekt. My wtedy na podstawie charakterystyki energetycznej szyjemy tak naprawdę na miarę zapotrzebowanie jego na ilość położonych mat. Zazwyczaj jest to ok. 40 do 55 % pokrycia całej powierzchni domu. Jeżeli chodzi o montaż w podłodze, bo maty możemy również zastosować na suficie i wtedy to zapotrzebowanie wynosi ok. 30 %. Warto to przemyśleć na etapie inwestycji, bo np. jeżeli mamy ochotę i chcemy mieć komfort cieplny, no to montujemy sobie w części, w  której najczęściej przebywamy w podłodze, a tam gdzie przebywamy rzadziej, możemy zainstalować to w suficie.

Gdzie najlepiej montować maty na podczerwień?

Sławek: No właśnie i teraz a propos montażu w różnych miejscach, podłoga, ściana kolankowa, skosy, sufit. Gdzie najlepiej montować, czy nie jest tak przypadkiem, że grzanie z sufitu wymusza inny obieg ciepła. Ciepło naturalnie, wiadomo idzie do góry i pytanie o komfort cieplny.

Pan Damian: Komfort cieplny będzie Pan miał zachowany ten sam. To tak, jakbyśmy stanęli w jakimś kontenerze i słońce by świeciło nam na ten kontener, to i tak stojąc na ziemi czujemy to ciepło. Tutaj to, o czym mówimy naszym klientom, to tak naprawdę różnica jest w komforcie ciepłej podłogi. W tym miejscu też warto zaznaczyć, że ogrzewanie sufitowe zawsze będzie trochę tańsze niż ogrzewanie naszym systemem podłogowym.

Sławek: A z czego to wynika?

Pan Damian: Wynika to z mocy folii, bo folie sufitowe są 400 vat-owe, a folie podłogowe mają 240 vat. Mimo, że jednostkowo folia sufitowa jest droższa, to w ogólnych rozrachunku wychodzi, że cała inwestycja jest o ok 15 – 20% tańsza.

Czym się kierować decydując o tym, gdzie mają być zainstalowane folie?

Sławek: Czyli czym się kierować decydując o tym, gdzie to ogrzewanie miałoby być: w podłodze, czy na suficie?

Pan Damian: To jest strasznie ciężkie pytanie, bo wiadomo, że najlepiej się sugerować ekonomią. Jeżeli jednak przychodzą do nas klienci i jest Pan Kowalski z żoną, a żona ma potrzebę czucia ciepłych stóp, to nie ma za dużo do gadania i w części mieszkania po prostu robiona jest podłogówka. Ja osobiście u siebie w domu mam ogrzewanie podłogowe, bo lubię ciepło.

Sławek: I te koszty faktycznie na tyle się różnią? Kiedy montujemy to albo w podłodze albo w suficie?

Pan Damian: Tak, to na przykładzie, każdy, kto do nas wysyła projekt dostaje dwie wyceny, jedną na system podłogowy, drugą na system sufitowy.

Sławek: Te koszty wynikają chyba głownie z zakupu samych paneli, które mają inną moc. Bo sam montaż …

Pan Damian: Montaż jest na tym samym poziomie. Tutaj też zależy to od dystrybutora, który to montuje.

Czy montaż folii można wykonać samemu?

Sławek: A w Internecie krąży też takich kilka kwestii. Będę się odwoływał do Internetu, bo Internet, wiadomo huczy od różnych stwierdzeń, więc warto by było pewne rzeczy ewentualnie sprostować. Czy taką folię można samemu zamontować? Czy to wymaga uprawnień?

Pan Damian: Nie wymaga to żadnych uprawnień elektrycznych, można ją zamontować samemu. My jednak odradzamy to z racji tego, że jest kilka niuansów przy montażu. Są to jednak połączenia elektryczne, będzie to użytkowane przez domowników, więc lepiej żeby zrobił to wykwalifikowany instalator. Nie zawyża to w ogóle kosztów instalacji, a certyfikowany nasz instalator dzięki temu, że to zamontuje klientowi to klient będzie miał gwarancję 30-letnią. Kiedy zakupi to sam, gwarancja jest 24 miesięczna.

Jaki obowiązuje okres gwarancji?

Sławek: Tym samym przeszliśmy dość płynnie do samej gwarancji, jak już Pan powiedział 30 lat gwarancji,  obsługowość tego praktycznie, z tego, co wiem jest praktycznie żadna.

Pan Damian: To jest, jak z instalacją elektryczna w domu, robi się ją raz, to praktycznie…

Sławek: Praktycznie nie ma co porównywać do typowych systemów grzewczych, które to jak piec chociażby na gaz.

Pan Damian: Tak, jak nie serwisujemy instalacji elektrycznych, tak nie musimy serwisować naszych mat. Tam nie ma prawa tak naprawdę się nic zepsuć. Produkt jest sam w sobie bardzo prostym produktem. Nawet jego przewiercenie nie wpływa w żadnym stopniu na jego funkcjonalność. Możemy to przewiercić i system nadal zachowa swoją sprawność.

Na ile korzystne jest zastosowanie samych folii grzewczych bez instalacji fotowoltaicznych? Ceny takiej instalacji i koszty ogrzewania

Sławek: Są często inwestorzy, którzy na etapie inwestycji nie do końca mają na tyle funduszy, raczej szukają kosztów. Więc pytanie, na ile zasadne ekonomicznie wychodzi zastosowanie samych folii bez posiłkowania się chociażby fotowoltaiką?

Pan Damian: Na etapie inwestycji, to tak, jak powiedziałem dla domu powiedzmy 120 m jest to wydatek ok. 18 tysięcy zł, a na etapie eksploatacji dla takiego domu zużycie prądu wynosi ok 4,5 do 5 tyś kWh w przeciągu roku, przeliczając to na pieniądze, to jest wydatek ok. 2 – 2,5 tyś zł. Koszty eksploatacji są bardzo podobne do gazu lub typowego ogrzewania. Komfort cieplny mamy zachowany. Jest to bardzo dobry czas mimo, że jest to ogrzewanie elektryczne, bo budynki, które są teraz budowane są już w takich standardach z bardzo niskimi ucieczkami ciepła. Nasz produkt musi tylko i wyłącznie uzupełnić to ciepło, które ucieknie z budynku.

Czym różni się to ogrzewanie od innych systemów elektrycznych? Zalety stosowania takiej instalacji.

Sławek: A czym tego typu ogrzewanie różni się od typowych grzejników elektrycznych, które wieszamy na ścianie? Bądź też czasem są z wkładem z szamotuł lub jakiś innych, które akumuluje troszkę ciepła?

Pan Damian: Tutaj mamy do czynienia z grzaniem podczerwienią. Jest to promieniowanie, które ogrzewa pierwsze ciało stałe. W tym przypadku będzie to albo podłoga, albo ściana albo sufit. Później ta podłoga jest jednym wielkim emiterem ciepła i to ciepło jest oddawane równomiernie. To, co jest ważne, to co faktycznie działa, to to, że temperatura w pomieszczeniu grzanym naszymi foliami jest odczuwalna wyższa, niż faktycznie jest ustawiona. Na termostacie ustawiamy 19 stopni, a odczuwamy 20, 21 stopni w pomieszczeniu, to powietrze jest po prostu zdrowsze. Nie unosi się kurz, pył więc alergicy i wszystkie osoby, którym takie rzeczy przeszkadzają mają ten problem z głowy.

Charakterystyka działania systemu grzewczego foliami grzewczymi. Odczucia z punktu widzenia użytkownika.

Sławek: Domniemam, że to wynika z tego, że mamy niższą temperaturę grzejną. Jeśli coś będę mówił źle, to proszę mnie skorygować. A względem takiego typowego grzejnika, który jednak musi się nagrzać do dużo wyższych temperatur, żeby swoją relatywnie dużo mniejszymi gabarytami ogrzać to samo pomieszczenie, więc w związku z tym też cyrkulacja powietrza jest inna itd.

Pan Damian: Jest system konwekcji, także nieraz każdy z nas przebywał w pomieszczeniu, gdzie jest ta konwekcja. To grzanie w tym momencie dogrzewania jest takie niekomfortowe, bo ta temperatura jest bardzo mocno podwyższana, żeby uzyskać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Nasze termostaty z kolei można ustawić na dwa sposoby. Maja dwa czujniki temperatury, jeden jest wbudowany w termostacie, a drugi jest czujnikiem temperatury przy macie, czyli możemy sobie ustawić albo temperaturę grzania maty na poziomie 26, 27 stopni.

Sławek: Gdzieś tu z boku słyszałem, że to jest maksymalna temperatura do jakiej się nagrzeje ta mata, tak?

Pan Damian: Maksymalna temperatura, do jakiej mata się nagrzeje, jeżeli podłączymy ją bez termostatu pod 230 V to jest 55-60 stopni.

Sławek: To dużo.

Pan Damian: To dużo, ale specjalnie tutaj na potrzeby prezentacji tak zrobiliśmy, wyciągnęliśmy te czujniki, żeby można było dotknąć, bo jak byśmy grzali standardową temperaturą, czyli 30 stopniami, to nic byśmy praktycznie nie odczuwali. Tak można poczuć, że faktycznie jest to ciepło, nikt nie będzie chodził też po 60 stopniach, bo to już w ogóle jest niekomfortowe. Ale wracając do tego termostatu, można właśnie ustawić albo temperaturę z jaką ma grzać podłoga i żeby dobiła do temperatury ustawionej powietrza w pokoju.

Jaką wybrać posadzkę przy zastosowaniu ogrzewania foliami grzewczymi? Czy podłoga drewniana jest przeszkodą?

Sławek: Rozumiem, w związku z temperaturą powstaje myślę też bardzo naturalne pytanie, co z posadzką, czy tutaj musimy zwrócić uwagę na wybór paneli, kafelek, innego poszycia dachowego…

Pan Damian: Teraz już praktycznie 90% paneli jest przystosowane do ogrzewania podłogowego.

Sławek: Czyli one nie muszą być stricte dedykowane jakoś pod ogrzewania podłogowe?

Pan Damian: Nie, no zalecamy, żeby były właśnie pod ogrzewanie podłogowe.

Sławek: Czy one mają jakieś oznaczenia specjalne?

Pan Damian: Tak, w każdym jednym sklepie, jeżeli podejdzie Pan do paneli jest specjalny znaczek, który pokazuje, że ten produkt jest dedykowany lub można z niego skorzystać przy ogrzewaniu podłogowym.

Sławek: Bo czasem też powstaje takie myślenie wśród inwestorów, że to ciepło, jak zastosują powiedzmy deskę drewnianą, to to ciepło będzie uciekać nie tam, gdzie powinno.

Pan Damian: Nie, no z samego przewodnictwa cieplnego, bo drewno jest dobrym izolatorem.

Sławek: Bo jednak to jest też często materiał stosowany na podłogę, typowa lita deska chociażby, zwłaszcza, jeżeli mówimy o domach z bali to tym bardziej częściej się to układa.

Pan Damian: Ale robiliśmy testy na deskach, ja u siebie zresztą mam 1,5 cm deskę, to przekazywanie temperatury jest dłuższe, ale osiągamy tą temperaturę. Tak, jak np. panel nam się nagrzeje w 15 minut, tak deska 45-50 minut i już mamy tą temperaturę.

Sławek: To chyba największą rolę czyni izolacja, żeby to ciepło nie uciekało w fundamenty.

Pan Damian: Tak, zawsze kładziemy pod to ekran aluminiowy, który odbija to ciepło w żądanym kierunku, więc unikamy strat ciepła maksymalnie. Jak macie ochotę możemy jeden pokój referencyjny w domu z bala zrobić, wtedy też zobaczycie, że to faktycznie działa. Nie wiem, czy mogę, ale warto się tym pochwalić, bo jest bardzo dużo takich zapytań, wątpliwości, że ogrzewanie prądem to nie może być tanie.

Czy „grzanie prądem” jest faktycznie drogie? 

Sławek: Każdy kojarzy, że prąd idzie w górę.

Pan Damian: Dlatego z jednym z naszych partnerów w Gliwicach utworzyliśmy, tzn. oni mają tam swoje laboratorium. Podpięliśmy nasze maty pod ich system monitoringu i każdy może sprawdzić faktyczne zużycie prądu, ile to kosztuje. Tam jest to na 33 metrach położone, jaka jest temperatura na zewnątrz, w jakim czasie się nagrzewa to pomieszczenie. Wszystko jest w czasie realnym dla takich powiedzmy niedowiarków. Albo ktoś może jechać do Gliwic, albo zobaczyć to przez nasza stronę internetową.

Czy jakieś materiały na posadzkę przekreślają zastosowanie maty grzewczej?

Sławek: Jeszcze, jak mogę to wrócę do tematu wyboru wierzchniej warstwy podłogi. Czy to każdy materiał może być? Czy są materiały, które przekreślają to połączenie.

Pan Damian: Tak, może posadzki przemysłowe, bo tak akurat patrzę tutaj na posadzkę, ona ma ponad 15 cm, więc tutaj nie poszalelibyśmy z naszym ogrzewaniem, ale możemy zrobić na naszą matę wylewkę, położyć płytki, możemy położyć płyty typu farmacell.

Sławek: Pod płytkami bezpośrednio?

Pan Damian: Tak, bo sam klej niestety do naszej folii nie zwiąże. Teraz wprowadzamy z kolei taki nowy produkt – folię perforowaną, którą już będzie można zaciągać klejem.

Gdzie dokładnie montuje się folie grzewcze?

Sławek: To, żebyśmy mieli jasność to w takim razie, jak tego klej do kafli nie wiąże, to jaka jest kolejność zatapiania tego w wylewce, żebym ja też zrozumiał?

Pan Damian: Najpierw mamy izolacje, powiedzmy styropian, na to idzie folia budowlana. Następnie kładziemy nasz ekran aluminiowy, który będzie odbijał to ciepło w żądanym kierunku. Później kładziemy matę, robimy wszystkie przyłącza elektryczne, kładziemy folię budowlaną. Zalewamy to wylewką i na to idzie później klej i płytki.

Sławek: Rozumiem, w tej kolejności, ok. Gdzieś tam w zamyśle jest jeszcze inny produkt, który może być bezpośrednio pod…

Pan Damian: Tak, to teraz pokazujemy jako premierę na BUDMIE, jako naszą nowość w ofercie. Jest to mata, którą możemy zaciągać klejem, mata perforowana zasilana prądem 36 woltowym, więc o bezpiecznym napięciu. Dlatego warto też zapoznać się. Jest trochę inny system, niż ten nasz standardowy, ale naprawdę warto zapoznać się z tą nowością.

Jakie kwestie najczęściej są poruszane przez Państwa Klientów w kontekście ogrzewania domu z bali?

Sławek: Czy są jeszcze jakieś kwestie, które często padają ze strony Państwa klientów, a które warto byłoby też zaznaczyć?

Pan Damian:  No jasne, że tak, jednym z takich głównych argumentów jest to, że ktoś słyszy, że jest promieniowanie podczerwone. To już dla nich znaczy, że to jest promieniowanie rentgenowskie, szkodliwe i wszyscy umrzemy 😉 Tak naprawdę z promieniowaniem podczerwonym mamy styczność codziennie. Jak idziemy na podwórko i ogrzewają nas promienie słoneczne, promieniowanie podczerwone spotykamy w światłolecznictwie, w medycynie, jest to najzdrowsza forma.

Sławek: Ważny aspekt, faktycznie często się pojawia.

System ogrzewania matami grzewczymi jest ekologiczny, dlaczego?

Pan Damian: I te kwestie środowiskowe, bo bardzo duży nacisk kładziemy na to, żeby informować ludzi, że montując nasz system beze misyjny przyczyniamy się do zmniejszenia smogu. Rzadko się o tym mówi, chociaż ten temat wraca w okresie zimowym zawsze. Temat smogu, który przyczynia się do 40 tysięcy przedwczesnych zgonów. Robiliśmy sobie porównanie naszego systemu z gazem na podstawie takich niemieckich badań, to każde 10 m2 naszej maty przyczynia się do zmniejszenia ilości CO2 do atmosfery prawie o 100 kg.

Sławek: Pytanie, czy niemieckie badania uwzględniają nasz system zasilania w naszym kraju, skąd bierzemy energię.

Pan Damian: Tak, tak te badania zresztą są dostępne w naszej stopce na stronie, ale uwzględniają to, bo z elektrowni prąd jest pobierany, wiadomo, czym palimy, ale jest to uwzględnione. To dobre pytanie.

Sławek: Dobrze, to ja ze swojej strony bardzo dziękuje.

Pan Damian: Ja również bardzo dziękuje, cieszę się że mogłem powiedzieć o naszych foliach. Mam nadzieję, że w którymś z Waszych domów chociaż jeden pokój z naszymi foliami, żebyście mogli się przekonać, że to faktycznie działa i że jest proste w obsłudze.

Sławek: Temat na pewno warty rozważenia i zadziałania. Dziękuje serdecznie.

Pan Damian: Bardzo dziękuje.

Zaproszenie do subskrypcji

Sławek: Podoba Ci się to wideo? Daj łapkę w górę, a jeśli chcesz więcej nagrań pomocnych przy budowie domów z bali, pomóż mi proszę i zasubskrybuj ten kanał, a ja w ten sposób będę wiedział, że warto działać dalej. Dzięki.

Koniec części piątej.

Zapraszam do obejrzenia wszystkich części z BUDMY:


Nagranie w minutach:

00:55 Dlaczego warto stosować ogrzewanie pod postacią folii grzewczych na podczerwień?
01:40 Koszty instalacji folii grzewczych
02:10 Jakie koszty należy uwzględniać porównując koszty inwestycyjne wszelkich instalacji grzewczych?
03:15 Na jakim etapie warto pomyśleć o wyborze tego systemu ogrzewania?
03:55 Gdzie montowane są maty na podczerwień?
04:25 Gdzie najlepiej je montować?
05:40 Czym się kierować decydując o tym, gdzie mają być zainstalowane folie?
06:50 Czy montaż folii można wykonać samemu?
07:40 Jaki okres gwarancji obowiązuje
08:35 Na ile korzystne jest zastosowanie samych folii grzewczych bez instalacji fotowoltaicznych? Ceny takiej instalacji i koszty ogrzewania.
09:55 Czym  różni się to ogrzewanie od innych systemów elektrycznych? Zalety stosowania takiej instalacji?
10:55 Charakterystyka działania systemu grzewczego foliami grzewczymi. Odczucia z punktu widzenia użytkownika.
12:45 Jak dobrać podłogi do tego systemu grzewczego? Czy podłoga drewniana jest przeszkodą?
14:55 Czy „grzanie prądem” jest faktycznie drogie?
15:50 Czy jakieś materiały na posadzkę przekreślają zastosowanie maty grzewczej?
16:25 Gdzie dokładnie montuje się folie grzewcze?
17:30 Jakie kwestie najczęściej są poruszane przez Państwa Klientów? Promieniowanie podczerwone nie jest zdrowe? Porównywalne jest do promieniowania rentgenowskiego?
18:20 System matami grzewczymi jest ekologiczny, dlaczego?

Zapraszam na film!!!!

podpis imienny z uśmiechem, domy z bali, jak budować? baleidetale.pl

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: