Cześć,
W dzisiejszym nagraniu podpowiem Ci Jak wybrać wykonawcę do budowy domu z bali? a dokładniej powiem Ci o siedmiu najczęściej popełnianych błędach przez Balowiczów, Inwestorów.
Czy nagranie jest dla Ciebie pomocne? Z jakimi problemami/przemyśleniami, w temacie wyboru wykonawcy domu z bali Ty się borykasz?
Zaczynamy❗❗❗
Błąd #1 Nieprecyzyjne zapytania ofertowe:
Dokładnie, wiem jakie zapytania ofertowe trafiają do wykonawców. Tutaj spotykają się dwa fronty interesów. Z jednej strony pytający chce poznać wycenę najlepiej co do grosza. Z drugiej strony jest wykonawca, który świadomy dokładnie tego, co wpływa na koszt budowy domu z bali musi jakoś Cię zaciekawić, wprowadzić w temat i odpowiedzieć na Twoje zapytanie.
Dlatego, jeśli chcesz uprościć tą drogę sobie i drugiej stronie, już na wstępie określ dokładnie jaka grubość bali Cię interesuje, najlepiej też wskaż projekt (idealną sytuacją jest ta, w której masz już jego ostateczną wersję i możesz przesłać podstawowe rzuty). Określ także lokalizację budowy i preferowany termin realizacji oraz zakres prac. Okażesz w ten sposób trochę szacunku do wykonawcy, do jego czasu, którego uwierz mi, że każdy dobry fachowiec ma go bardzo mało! Firma odwdzięczy się z pewnością bardziej precyzyjnym i poważnym potraktowaniem Twojego zapytania.
Dodam jeszcze, że branża domów z bali jest bardzo specyficzna. Wiele osób po prostu marzy o budowie domu z bali nie mając tego jeszcze w zamiarze do zrealizowania, a mimo to pytają i korespondują z fachowcami. Ci ostatni są tego świadomi, a ich czas nie jest z gumy. Dlatego może się okazać, że albo nie dostaniesz w ogóle odpowiedzi składając bardzo ogólne zapytanie, albo będzie ona bardzo ogólna i nieprecyzyjna. Tym bardziej nie wysyłaj wiadomości z opcją wyślij do wielu, gdzie widać, że wysłałeś swoje zapytanie do 50 firm. W takiej sytuacji możesz być prawie pewien, że Ci właściwi fachowcy nawet nie odpowiedzą, bo nie mają czasu na zabawę w casting (mają i tak dużo pracy i zarezerwowane terminy najczęściej na rok w przód).
Moją wskazówką jest wykonanie telefonu do fachowca, na którym Ci zależy, dopiero wtedy warto wysłać zapytanie mailowe.
Błąd #2 Porównywanie niekompletnych wycen:
Na tle tego o czym wspomniałem wcześniej, wiele wycen wykonywanych jest z szablonu z dolnych widełek cenowych. Wykonawca w ten sposób nie poświęca zbyt wiele czasu na temat, który nie wie jeszcze, czy będzie realizował, a z drugiej strony poprzez niższe ceny otwiera furtkę do dalszych rozmów podczas których doinformuje Cię, za co warto jeszcze dopłacić.
W takiej sytuacji często niekorzystniej wypadają fachowcy, którzy wykonują wyceny rzetelnie. Na dalszych etapach rozmów okazuje się, że ceny wcale nie różnią się od siebie tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Najczęściej, co różni oferty to uwzględniona grubość bali, to czy materiał jest suszony, czy mokry, metody łączeń, transport elementów, noclegi dla ekipy i sam zakres prac mówiąc bardzo ogólnie. Często jest to tak jakby porównywać malucha do mercedesa A klasy. Zwróć proszę na to uwagę!
Błąd #3 Kierowanie się najniższą ceną, czy ceną za metr kwadratowy:
Poniekąd błąd ten poruszyłem także w poprzednim punkcie. Ciężko mówić o precyzyjnej wycenie domu z bali za metr kwadratowy. Inaczej kosztuje dom z bali o grubości 12 cm, a inaczej ten z bali 26 cm. Projekt domu ze złożoną bryłą, będzie bardziej kosztowny w wykonaniu w rozbiciu za metr kwadratowy, aniżeli ten w prostej bryle. Dlatego stawki za metr kwadratowy na ogół są uproszczeniem komunikacji z Klientem lub tyczą się pewnej grupy projektów, którymi operuje sam wykonawca.
Moja rad: składając zapytanie opieraj swoje wyceny w oparciu o konkretny projekt, nawet ten jeszcze nie kupiony, wystarczy na początek link do gotowego projektu w internecie.
Błąd #4 Brak wnikliwości w temat:
Często spotykałem się z sytuacją, gdzie Inwestorzy zadają podstawowe pytania na temat swojego domu z bali podczas trwania prac na budowie, czyli po podpisaniu umowy z wykonawcą. Na ogół wynikało to z tego, że wykonawca w pośpiechu coś tłumaczył, a Klient widząc pośpiech nie chciał robić kłopotu.
Pamiętaj jednak, że to Twoje pieniądze i Twój dom, w którym Ty będziesz mieszkać przez lata. Przed podpisaniem umowy musisz wiedzieć, co za dane pieniądze będziesz mieć zrealizowane.
Moja rada na ten błąd: Najlepiej jest zobaczyć podobny dom już postawiony przez wykonawcę. Zrealizowany dom najlepiej obrazuje to co zamawiasz. W rozmowie na „sucho” nie wszystko będziesz w stanie sobie wyobrazić, poczuć!
Błąd #5 Brak szczegółowej weryfikacji fachowców:
Nie ma nic lepszego jak rozmowa oko w oko z fachowcami, odwiedzanie aktualnych budów, polecenia ze sprawdzonego źródła, rozmowy z Klientami, którzy mieszkają przynajmniej dwa sezony grzewcze, którzy też powiedzą Ci jak przebiegała budowa, jak sprawuje się dom itd.
Jest także wiele kluczowych pytań, które należy zadać przed podpisaniem umowy. Jakie to są pytania dokładnie opisuję w moim E-booku i narzędziach do niego dołączonych (tu szczególnie polecam ZETKę –, czyli 50 Kluczowych pytań do wykonawcy). Warto także dobrze przeanalizować umowę, jej zapisy i załączniki, przydatny wzór umowy znajdziesz na sklepie baleidetale.pl.
Błąd #6 Zmiany koncepcji projektowej pod wykonawcę:
Z założenia nie ma nic w tym złego, ale jeśli uwzględnimy fakt, że zmiany w projekcie, często dotyczą istotnych części domu (np. grubości ścian, czy połączeń konstrukcyjnych) i nie są uwzględniane w projekcie, to to w wielu przypadkach uruchamia niekorzystny ciąg zdarzeń. Owe zmiany nie na papierze, powodują błędy na etapie wykonawczym. Częstym argumentem mniejszych firm, na tego typu sytuacje jest „od wielu lat tak robię i jest dobrze”.
Moja rada: Wszelkie zmiany w projekcie domu nanieś z architektem i buduj dom z bali w oparciu o jedną wersję projektu, aby każdy kto w tym procesie uczestniczy wiedział to samo! To ustrzeże Cię przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami na budowie. Przy takim założeniu kierownik budowy wie co ma egzekwować i także on sam może w pełni odpowiadać za poczynania na budowie. W wielu przypadkach Inwestor tak wiele rzeczy robi w oderwaniu od założeń projektowych, że błędy wykonawcze to tylko kwestia czasu!
Błąd #7 Podpisanie umowy przedwstępnej przed opracowaniem końcowej wersji projektu:
Z jednej strony rozumiem, wielu Inwestorów podpisuje umowę przedwstępną z wykonawcą, aby zarezerwować sobie dogodny termin budowy wymarzonego domu z bali. Z drugiej strony nie mając projektu, opierając swoje założenia cenowe w umowie przedwstępnej o jakiś wzór domu, dajesz spore pole do popisu firmie przy późniejszej właściwej wycenie domu. Taki scenariusz stawia Cię w gorszej pozycji negocjacyjnej.
Moja rada: O wiele korzystniej dla Ciebie jest przedstawić konkretny projekt domu z bali do wyceny (który lada dzień złożysz lub już złożyłeś do urzędu z wnioskiem o pozwolenie na budowę), aniżeli bazować na przypuszczeniach. Wówczas sytuacja jest bardzo klarowna. Wykonawca wie co wycenia, a Ty dokładnie wiesz za co i ile zapłacisz, no co możesz zgodzić się lub nie. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy możesz próbować negocjować cenę. W pierwszym wariancie Twoja sytuacja wygląda nieco gorzej, bo wpłacona zaliczka przy umowie przedwstępnej może przepaść w przypadku nie podpisania umowy właściwej.
Na koniec zachęcam Cię do skorzystania z mojej pomocy w kwestii wyboru wykonawcy domu z bali, poprzez:
- Bazę fachowców – pod tym filmem zamieściłem link do tej bazy, gdzie wypełniając, krótki formularz kontaktowy otrzymasz informację z wartościowymi poleceniami. Na bieżąco monitoruję, jak przebiegają budowy domów u poszczególnych fachowców!
- Konsultację Indywidualną ze mną. Zadam Ci kilka kluczowych pytań, aby polecić Ci te firmy, które zrealizują dokładnie to czego oczekujesz od domu z bali. Wspólnie możemy przeanalizować oferty oraz umowę, jaką otrzymasz do podpisania, aby nic istotnego w niej nie zabrakło. Mogę pomóc Ci także w negocjacji cen, czy zakresu prac. Pomogę Ci ustrzec się wielu kosztownych błędów i nerwów. Współpraca ze mną zawsze popłaca – to gwarantuję!
- Możesz także skorzystać z E-book (10 Kroków do Wyboru Solidnego Wykonawcy Domu z Bali), do którego powstało także sześć cennych narzędzi (m.in. Wzór Umowy, CheckLista zakresu prac, 50 pytań do wykonawcy). Są one bardzo pomocne przy wyborze wykonawcy. Wiedzy praktycznej i wskazówek jest od groma. W porównaniu do oszczędności czasu i pieniędzy jakie przynoszą te materiały, cena zakupu jest znikoma! W tych materiałach zawarłem wiedzę zdobywaną przez lata w tej branży. Takimi informacjami nikt się nie dzieli.
- Na baleidetale.pl jest także bezpłatny artykuł z ogólnymi informacjami tutaj jak wybrać wykonawcę: https://baleidetale.pl/umowy-z-wykonawcami/
Cały czas opracowuję kolejne rozwiązania dla Ciebie, aby coraz efektywniej pomagać Ci w budowie wymarzonego, trwałego, ciepłego i możliwie taniego domu z bali.
Nie zapomnij zostawić komentarz pod tym nagraniem/artykułem oraz łapki w górę jeśli to nagranie podobało Ci się.
Twoja subskrypcja mojego kanału na YouTube doda mi jeszcze więcej motywacji do nagrywania kolejnych wartościowych materiałów:).
To tyle na dziś z mojej strony.
Życzę Ci udanych decyzji, do usłyszenia!
Cześć!