W dobie betonowych miast i wyasfaltowanych przestrzeni coraz więcej ludzi zwraca się ku naturze. Bycie ekologicznym i życie w zgodzie z naturą zyskuje coraz większą rzeszę entuzjastów na całym świecie. Wpływ na to ma głównie rosnąca świadomość społeczeństwa, które zdaje sobie sprawę, że zdrowe życie to życie w zgodzie z naturą. Trend ten można zaobserwować niemal w każdej dziedzinie – budownictwo jest jedną z nich. Coraz większą popularnością cieszą się więc domy z drewna – z bali okrągłych lub prostokątnych. Czy spełniają one jednak wymogi współczesnego budownictwa? Jaka jest wymagana grubość ścian w domach z bali?

 

Domy z bali

Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach budownictwo drewniane przeżywa swoiste odrodzenie.

 

okiennice w domach z bali, ściana balowa
Czy naprawdę budynki z drewna są takie tanie?

Niejeden z nas pamięta jeszcze domy naszych rodziców czy dziadków, które zbudowane były właśnie z drewna. W nie tak bardzo odległych czasach stawiano takie domy głównie ze względu na oszczędność finansową i dostępność budulca. Dzisiaj tego typu budynki nadal mogą okazać się tańsze w budowie (przy bardzo podobnej trwałości) i utrzymaniu. Jak jednak sprawa budowy drewnianych obiektów wygląda pod względem prawnym?

 


Izolacyjność cieplna ścian

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Obecnie polskie przepisy dopuszczające domy do użytku nie są dostosowane do budownictwa drewnianego. Na dzień dzisiejszy zapisy prawne wymagają utrzymania współczynnika U (przepływu ciepła przez powierzchnię danej przegrody) na poziomie U ≤ 0,23 W/m2K.

Z obliczeń izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych ze współczynnika lambda ʎ, który dla drewna w naszym kraju wynosi ʎ = 0,16 W/mK  wynika, że aby spełnić te wymagania ściany zewnętrzne zbudowane z bali prostokątnych powinny posiadać grubość 68 cm. Z bali okrągłych aż 76 cm.  Są to absurdalne wyniki praktycznie eliminujące takie domy z budownictwa.

wymagana grubość ścian w domach z bali, ściana bale okrągłe
Bale okrągłe mają inne właściwości niż bale kwadratowe.

Trzeba również zaznaczyć, że wartość progowa współczynnika U od roku 2021 ma wynosić już U ≤ 0,23 W/m2K. To z kolei jeszcze bardziej wyolbrzymi problem. Opisany wcześniej przypadek dotyczy oczywiście domu drewnianego bez zastosowania dodatkowych izolacji zewnętrznych czy wewnętrznych. Większość osób decydujących się na tego typu inwestycje kieruje się również tym wyglądem.


Polska a inne kraje

standardy izolacyjne w domach z bali na Świecie, mapa europy z zaznaczonymi miejscami
W różnych krajach obowiązują różne przepisy.

Jak to więc możliwe, że w naszym kraju wymagane grubości ścian dla domów drewnianych są tak olbrzymie? Wszak w rejonach o dużo surowszym klimacie stosowane są sporo mniejsze przekroje! Na Alasce czy Syberii, gdzie temperatury mogą spadać nawet do -40o C, ludzie do dzisiaj mieszkają w drewnianych domach, wykonanych z bali o grubości ok. 20-30 cm. Jak polskie normy mają się do wyników licznych badań przeprowadzanych na całym świecie twierdzących, że budownictwo drewniane jest mniej energochłonne jeśli chodzi o ogrzewanie? Odpowiedź jest prosta – nijak.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Polskie prawo zostało stworzone i dostosowane do tradycyjnego budownictwa. W tym przypadku sprawdza się dobrze. Niestety nie uwzględnia ono tego, że drewniane bale mają dużą pojemność cieplną. Co to oznacza? W dużym uproszczeniu drewno może działać jak baterie cieplne w odpowiednich warunkach magazynować ciepło (np. w dzień) i oddawać je w nocy. Dzięki tej właściwości wzrasta ogólna efektywność energetyczna budynku. Z badań wynika więc, że ściany posiadające niską wartość izolacyjną oraz dużą pojemność cieplną sprawdzają się w budownictwie równie dobrze co ściany z dużą wartością izolacyjną, a małą pojemnością cieplną.


Przenikalność cieplna drewna

przenikalność cieplna drewna, wymagana grubość bali
Kolejnym problemem nie mającym rozwiązania w polskim prawie jest przyjęcie stałości przenikalności cieplnej drewna.

Według badań przeprowadzonych przez renomowany kanadyjski instytut badawczy Eastern Forest Products Laboratory opór cieplny drewna wzrasta wraz ze spadkiem temperatury (nie jest stały). Ogólnie mówiąc, im zimniej na zewnątrz, tym lepsze właściwości izolacyjne posiada drewno. Do czasu kiedy prawo nie dostosuje się do właściwości budownictwa drewnianego (tak jak to zrobiły inne kraje) domy z bali będą napotykały problemy przy uzyskiwaniu pozwoleń, czy odbiorów końcowych.

Są na to jednak pewne rozwiązania. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, projektanci zakładają odpowiednią izolację domu (uzależnioną od grubości zastosowanych bali). W trakcie budowy mogło się zdarzyć…. co takiego? Więcej opowiem Tobie w bezpośrednim kontakcie ze mną. Zapraszam!

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Z praktycznego punktu widzenia, jeśli wykonawca realizuje domy szczelnie, to grubość w miejscu łączenia bali na poziomie 20-25 cm będzie wystarczająca. Zawsze możesz rozważyć wariant B. Jeśli okaże się (np. po sezonie grzewczym), że wykonana ściana jest zbyt chłodna – możesz wykonać dodatkowe ocieplenie.

 

Źródła:

http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,izolacyjnosc_cieplna_domow_z_bali,7728

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

2 thoughts on “Wymagana grubość ścian w domach z bali”

  1. Kamila Dykty-Pustkowska

    Witam. Będziemy budować dom z bali, projekt mamy gotowy na bale i teraz właśnie – wykonawca twierdzi że bale o grubości 13/20 są wystarczające i można w takim domu mieszkać bez dodatkowego ocieplenia. Temu akurat wierzę, tylko mam problem z przepisami i potencjalnie ryzykownym odbiorem końcowym. Jaką grubość więc powinny mięs ściany zewnętrzne domu z bali aby uzyskać odbiór końcowy?

  2. Witam,

    uważam, że to są za cienkie bale. Da się mieszkać, ale mało niestety. Do pozwolenia zawsze musi być ocieplenie, a praktyka swoje. Jak to zrobić zapraszam na konsultację – tam powiem szczegóły.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: