BaleiDetale.pl
Wymagana grubość bali na dom z bali

Wymagana grubość ścian w domach z bali

W dobie betonowych miast i wyasfaltowanych przestrzeni coraz więcej ludzi zwraca się ku naturze. Bycie ekologicznym i życie w zgodzie z naturą zyskuje coraz większą rzeszę entuzjastów na całym świecie. Wpływ na to ma głównie rosnąca świadomość społeczeństwa, które zdaje sobie sprawę, że zdrowe życie to życie w zgodzie z naturą. Trend ten można zaobserwować niemal w każdej dziedzinie – budownictwo jest jedną z nich. Coraz większą popularnością cieszą się więc domy z drewna – z bali okrągłych lub prostokątnych. Czy spełniają one jednak wymogi współczesnego budownictwa? Jaka jest wymagana grubość ścian w domach z bali?

 

Domy z bali

Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach budownictwo drewniane przeżywa swoiste odrodzenie.

 

okiennice w domach z bali, ściana balowa
Czy naprawdę budynki z drewna są takie tanie?

Niejeden z nas pamięta jeszcze domy naszych rodziców czy dziadków, które zbudowane były właśnie z drewna. W nie tak bardzo odległych czasach stawiano takie domy głównie ze względu na oszczędność finansową i dostępność budulca. Dzisiaj tego typu budynki nadal mogą okazać się tańsze w budowie (przy bardzo podobnej trwałości) i utrzymaniu. Jak jednak sprawa budowy drewnianych obiektów wygląda pod względem prawnym?

 


Izolacyjność cieplna ścian

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Obecnie polskie przepisy dopuszczające domy do użytku nie są dostosowane do budownictwa drewnianego. Na dzień dzisiejszy zapisy prawne wymagają utrzymania współczynnika U (przepływu ciepła przez powierzchnię danej przegrody) na poziomie U ≤ 0,23 W/m2K.

Z obliczeń izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych ze współczynnika lambda ʎ, który dla drewna w naszym kraju wynosi ʎ = 0,16 W/mK  wynika, że aby spełnić te wymagania ściany zewnętrzne zbudowane z bali prostokątnych powinny posiadać grubość 68 cm. Z bali okrągłych aż 76 cm.  Są to absurdalne wyniki praktycznie eliminujące takie domy z budownictwa.

wymagana grubość ścian w domach z bali, ściana bale okrągłe
Bale okrągłe mają inne właściwości niż bale kwadratowe.

Trzeba również zaznaczyć, że wartość progowa współczynnika U od roku 2021 ma wynosić już U ≤ 0,23 W/m2K. To z kolei jeszcze bardziej wyolbrzymi problem. Opisany wcześniej przypadek dotyczy oczywiście domu drewnianego bez zastosowania dodatkowych izolacji zewnętrznych czy wewnętrznych. Większość osób decydujących się na tego typu inwestycje kieruje się również tym wyglądem.


Polska a inne kraje

standardy izolacyjne w domach z bali na Świecie, mapa europy z zaznaczonymi miejscami
W różnych krajach obowiązują różne przepisy.

Jak to więc możliwe, że w naszym kraju wymagane grubości ścian dla domów drewnianych są tak olbrzymie? Wszak w rejonach o dużo surowszym klimacie stosowane są sporo mniejsze przekroje! Na Alasce czy Syberii, gdzie temperatury mogą spadać nawet do -40o C, ludzie do dzisiaj mieszkają w drewnianych domach, wykonanych z bali o grubości ok. 20-30 cm. Jak polskie normy mają się do wyników licznych badań przeprowadzanych na całym świecie twierdzących, że budownictwo drewniane jest mniej energochłonne jeśli chodzi o ogrzewanie? Odpowiedź jest prosta – nijak.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Polskie prawo zostało stworzone i dostosowane do tradycyjnego budownictwa. W tym przypadku sprawdza się dobrze. Niestety nie uwzględnia ono tego, że drewniane bale mają dużą pojemność cieplną. Co to oznacza? W dużym uproszczeniu drewno może działać jak baterie cieplne w odpowiednich warunkach magazynować ciepło (np. w dzień) i oddawać je w nocy. Dzięki tej właściwości wzrasta ogólna efektywność energetyczna budynku. Z badań wynika więc, że ściany posiadające niską wartość izolacyjną oraz dużą pojemność cieplną sprawdzają się w budownictwie równie dobrze co ściany z dużą wartością izolacyjną, a małą pojemnością cieplną.


Przenikalność cieplna drewna

przenikalność cieplna drewna, wymagana grubość bali
Kolejnym problemem nie mającym rozwiązania w polskim prawie jest przyjęcie stałości przenikalności cieplnej drewna.

Według badań przeprowadzonych przez renomowany kanadyjski instytut badawczy Eastern Forest Products Laboratory opór cieplny drewna wzrasta wraz ze spadkiem temperatury (nie jest stały). Ogólnie mówiąc, im zimniej na zewnątrz, tym lepsze właściwości izolacyjne posiada drewno. Do czasu kiedy prawo nie dostosuje się do właściwości budownictwa drewnianego (tak jak to zrobiły inne kraje) domy z bali będą napotykały problemy przy uzyskiwaniu pozwoleń, czy odbiorów końcowych.

Są na to jednak pewne rozwiązania. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, projektanci zakładają odpowiednią izolację domu (uzależnioną od grubości zastosowanych bali). W trakcie budowy mogło się zdarzyć…. co takiego? Więcej opowiem Tobie w bezpośrednim kontakcie ze mną. Zapraszam!

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Z praktycznego punktu widzenia, jeśli wykonawca realizuje domy szczelnie, to grubość w miejscu łączenia bali na poziomie 20-25 cm będzie wystarczająca. Zawsze możesz rozważyć wariant B. Jeśli okaże się (np. po sezonie grzewczym), że wykonana ściana jest zbyt chłodna – możesz wykonać dodatkowe ocieplenie.

 

Źródła:

http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,izolacyjnosc_cieplna_domow_z_bali,7728

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews