ile kosztuje budowa domu z bali pod klucz 100 m2

VIDEO: Ile Kosztuje Budowa Domu z Bali? Przykładowa Kalkulacja Kosztów!

Dziś dowiesz się ile kosztuje dom z bali za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Przedstawię Ci przykładową kalkulację budowy domu z bali pod klucz o powierzchni 100 m2 oraz wyjaśnię od czego zależy cena takiego domu.

Zaczynamy!!!

Nagranie VIDEO z kanału BaleiDetale.pl na YouTube zobaczysz poniżej. Temat opracowany w formie pisanej jest tuż pod video. Zapraszam do oglądania/czytania i komentowania (pod tym postem lub na YouTube)! 

KALKULACJĘ domu pobierzesz TUTAJ, lub poprzez rozwiązanie na skróty: formularz pobrania poniżej.

Ile Kosztuje Budowa Domu z Bali Pod Klucz 100 m2

Najczęstsze pytanie, jakie pada w temacie domów z bali, to kwestia kosztów budowy takiego domu. I tu od razu chciałabym się zatrzymać i wyjaśnić Ci sporo istotnych kwestii, które wpływają na koszty budowy domu z bali… Jeśli jednak nie możesz się doczekać konkretów to od razu zdradzam…!

baner spotkania online w temacie domów z bali

ile kosztuje budowa domu z bali za metrBudowa prostej bryły domu – części drewnianej (bez okien i poszycia dachowego), to koszt średnio ok. 150 tys. zł (czyli 1500 zł za m2). Możesz taki dom wybudować nawet poniżej 100 tys. zł, ale możesz też przekroczyć 200 tys. zł ….

cena budowy domu z bali pod klucz 100 m2Mówiąc o wykonaniu domu w stanie tzw. „pod klucz”, gdzie pozostanie Ci tylko wniesienie mebli do domu,  ceny kształtują się średnio na poziomie ok. 3 500 zł za m2 powierzchni użytkowej, czyli dom 100 m2 będziesz w stanie wybudować za 350 tys. zł. Na rynku spotkasz z pewnością oferty, w których deklarowana cena za metr kwadratowy, tak przygotowanego domu zaczynać się będzie już od 2500 zł za m2.


przykładowa kalkulacja budowy domu z bali pod klucz oraz za m2

Skupię się teraz na przykładowych cenach, przy podawaniu kosztów, a potem zasygnalizuję Tobie skąd się biorą wspomniane rozbieżności.

Stan Surowy Otwarty 179 tys. zł:

– fundamenty ok. 29 tys. zł,

– bryła domu, drewniana część ok. 150 tys. zł,

Stan Surowy Zamknięty:

– kominy, pokrycie dachu, okna, drzwi zewnętrzne  ok. 43 tys. zł,

Stan Deweloperski:

– izolacje, instalacje, wykończenie wewnętrznych ścian i poddasza, izolacje i części podłogi, 59 tys. zł,

Stan tzw. „Pod Klucz”
– kafle i armatura, schody, panele podłogowe/deska, meble kuchenne i wyposażenie 56 tys. zł,

Razem: ok. 337 tys. zł

baner spotkania online w temacie domów z bali

Należy jeszcze pamiętać m.in. o takich kosztach, jak:

zakup działki,

– koszty około kredytowe,

– przyłącza do działki, geodeta, opłaty formalne,

projekt i adaptacja,

– kierownik budowy,

– ogrodzenie i zagospodarowanie terenu wokół domu.

Pamiętaj, że przedstawione wyliczenia są pewnym uproszczeniem z uwzględnieniem konkretnych założeń. Przy właściwej budowie domu może okazać się, że np. przyłącza do budynku będą już w cenie działki lub też zakres prac ujęty w wycenie od wykonawcy domu, będzie uwzględniał już pewne prace na etapie montażu konstrukcji domu z bali.


od czego zależy cena m2 budowy domu z bali

Co wpływa na cenę wybudowania domu z bali? Od czego zależy koszt budowy domu drewnianego?

W dużym skrócie:

technologia wykonania ścian balowych, sposób łączenia,

gatunek i jakość drewna,

czy drewno jest suszone, czy mokre,

– czy dom jest parterowy, czy z poddaszem użytkowym,

– prosta bryła domu, czy skomplikowana,

– ilość przeszkleń,

– a nawet czas budowy!

… i wiele innych czynników, które omówię bardziej szczegółowo w kolejnych nagraniach.


Wycena domu z bali jest najbardziej realna, kiedy wykonana jest w oparciu o konkretny projekt oraz pod konkretne wytyczne (wspomniana technologia, grubość bali, wybrany projekt) u konkretnego fachowca. Podawane ceny za metr są sporym uproszczeniem ułatwiającym kontakt z Klientem firmom wykonawczym. Jest to nic innego, jak najprostsza odpowiedź Klientowi na pytanie: …”Panie ile za to? 🙂”.

W czasach, kiedy każdy goni i nie ma czasu na głębszą analizę, rynek ten, w wielu przypadkach, wypracował sobie właśnie takie rozwiązanie. Sporo pytających o wycenę to tzw. „Apacze”, na pytanie w sklepie, czy coś podać, odpowiadają: „Ja tu tylko patrzę”. Oczywiście, każdy ma do tego prawo, ale przy wycenie domów z bali i rozmowach o nich, sprawa się nieco bardziej komplikuje, bo jest to zadanie czasochłonne.

baza fachowców przekierowanie

Prawda niestety jest też taka, że często Klient, nie wie o co pyta, ale wycenę chcę co do złotówki. To tak, jakby iść do salonu samochodowego i zapytać.. a ile kosztuje ten samochód nie oglądając go od środka i nie poznając jego możliwości (mocy silnika, wyposażenia, elektronika itd.).

Zauważ, że auta z reklam dużych koncernów kosztują dla przykładu od 80 tys. PLN, ale najczęściej Klient wychodzi z salonu z autem wycenionym na kwotę 95-105 tys. zł i więcej. Tą samą strategię w dzisiejszych czasach stosuje większość firm na rynku, w tym te od domów z bali. Nie chcę, żebyś zrozumiał mnie tutaj źle, ale staram się przedstawić Ci dwie strony medalu. Co myślą i jak działają Klienci oraz Wykonawcy.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiwUważam, że przez lepsze – wzajemne zrozumienie obu stron, współpraca przebiegać będzie znacząco łatwiej. Dlatego problem przedstawiam Ci dość szeroko. Uważam też, że poprzez dużą niewiedzę, na forach internetowych pojawia się wiele mylnych informacji o domach z bali.

Po to tworzę BaleiDetale.pl oraz kanał na YouTube, aby wszyscy Balowicze myślący o budowie domu z bali, mieli źródło sprawdzonych informacji, byli bardziej świadomi tego co ich czeka, ile to będzie kosztować, na co zwrócić uwagę, gdzie bywają problemy itd.

Jeśli chcesz otrzymać przykładową, bezpłatną kalkulację domu z bali o powierzchni 100m2 powierzchni użytkowej, podaj swoje imię i maila poniżej.

W komentarzu pod tym postem lub pod filmem na YouTube napisz proszę, jakie tematy chcesz, abym dla Ciebie opracował w kolejnych nagraniach. Te pojawiające się najczęściej zrealizuję w pierwszej kolejności.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

10 thoughts on “VIDEO: Ile Kosztuje Budowa Domu z Bali? Przykładowa Kalkulacja Kosztów!”

 1. A jakie są potem koszty konserwacji takiego domu, żeby bale jak najdłużej ładnie wyglądały? Jak często trzeba takie konserwacje wykonywać?

 2. WItam,,,sa polskie przedstawicielstwa Skandynawskich firm. Czy materialy budowalne ,,,drzewo…jest przywozone ze Skandynawii? Podobno drewno w 2021 podrozalo o 30% i bedzie drzec jeszcze wiecej….

 3. Tak ceny szaleją, ale sądzę, że to chwilowe na perspektywę do około roku. Jest kilka firm, które oferują drewno skandynawskie, ale ono i tak było zawsze drogie.

 4. Cześć, aktualnie 06.22r. sprawdzamy oferty na budowę domu z bala, średnio z ofert wychodzi 460000zł brutto stan SSZ, z fundamentami, transportem i zakwaterowaniem, budowa domu pod Warszawą.
  Większość firm nie proponuje bala suszonego lub sezonowanego.
  Czesto bale poniżej 24cm.
  Problem jest z wykonaniem usługi od a do z, głównie oferty dotyczą stanu sso lub ssz bez funfamentu i transportu.
  Na tą chwile uważam ze sa to mało atrakcyjne oferty przy kompleksowym i tańszym wykonaniu domu murowanego.
  Niemniej jednak szukamy dalej ;].

 5. Rozrzut cen jest bardzo duży, oferty skrajnie potrafią się od siebie różnić. Jeśli dobrze przeliczy się koszty – starannie to porównując z domem murowanym powinno wyjść ok 20% więcej niestety. Niemniej jednak ciężko jest porównywać komfort życia w domu z bali do murowanego 🙂

 6. Witam jest zainteresowany budowa domu z bali chcialbym uzyskać od pana informacje jaka firme pan pleca do budowy takiego domu oraz jak kształtuja sie ceny budowy domu za metr stan surowy zamknięty

 7. Dzien dobry – czytam Pana artykuły dotyczące domów z bali – jeśli można zadać pytanie – ile może kosztować doprowadzenie domu z bali 83 m2 ze stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego – oczywiscie szacunkowo. Dom ma parter, gdzie są wydzielone ścianki działo, brakuje schodów oraz podziału pomieszczeń na poddaszu. wiem że to zależy id zużytych materiałów nie mniej bede wdzieczna za pomoc – Anna

 8. Witam, to wiele zależy, ale zazwyczaj przeliczamy 5-6 tys. zł metr kwadrat. Budowa domu od podstaw. W tym przypadku co Pani podała, trzeba by było zobaczyć dokładnie co i jak jest przygotowane. Zazwyczaj jest to drugie tyle co na Stan surowy zamknięty. Czasem wykonawcy na tyle przygotowują dom, że zbyt wiele nie zostaje, w tej branży SSZ to pojęcie bardzo względne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: