BaleiDetale.pl
mity o domach z bali cz.1

VIDEO: Mity o Domach z Bali cz.1

Praktycznie wszyscy Balowicze, którzy trafiają do mnie zgodnie twierdzą, że w Internecie jest tyle sprzecznych ze sobą informacji i różnych głosów na tematy związane z budową domów z bali, że często ciężko samemu podejmować jakiekolwiek decyzje, bo nie mając doświadczenia branżowego zwyczajnie nie wiadomo, kogo słuchać i kto ma rację.

W  kilku odcinkach opowiem o mitach krążących w internecie na temat domów z bali. Zapraszam!

Na początek

Zanim zacznę chciałbym Cię poinformować, że w każdy drugi wtorek miesiąca, tak jak dziś w dniu emisji tego nagrania, odbywają się bezpłatne spotkania OnLine. Na każdym spotkaniu wraz z uczestnikami wspólnie zgłębiamy wybrany temat. Informacje o kolejnym spotkaniu otrzymasz na maila, którego możesz zostawić wypełniając krótki formularz.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Popularność budownictwa drewnianego sukcesywnie rośnie i ta kwestia jest bezdyskusyjna. Wiem, że ten trend byłby jeszcze bardziej zauważalny, gdyby rzetelnej ogólnodostępnej wiedzy było znacząco więcej.  A tak wykonawcy tą wiedzą zbytnio nie chcą się dzielić, bojąc się konkurencji. Od dawna wiadomym jest, że wymiana doświadczeń, czy działania w grupie przynoszą szybsze efekty i rozwój w każdej branży. Tym bardziej zjawisko chomikowania wiedzy w branży domów z bali nie jest dla mnie zrozumiałe.

 

Statystycznie patrząc, tylko co trzeci Inwestor marzący o domu buduje go. Dzieje się tak z wielu względów, ale przede wszystkim z powodu braku informacji lub informacji sprzecznych ze sobą, ryzyka trafienia na nierzetelnych fachowców, barier finansowych i skali przedsięwzięcia – ilości zadań do skoordynowania. Ci, którzy już zdecydują się na budowę, często dokładają się do tego chaosu, opowiadając o swojej budowie, nie zawsze w obiektywny sposób, zarówno nazbyt pozytywnie, czy negatywnie.

W telegraficznym skrócie, chcę zwrócić Twoją uwagę na istotne kwestie, popularne mity o domach z bali:

 


MIT 1 Domy z Bali są Zimne

Nie wiem, czy wiedziałeś, ale w „worek” domów z bali wrzuca się praktycznie wszystkie domy, wykonane z drewna. Niektóre firmy wykonują domy szkieletowe, pokryte balikami o grubości 6 cm.  Inne z bali płaskich o grubości 16-30 cm, jeszcze inne z bali naturalnych o bardzo dużych przekrojach powyżej 30 cm, technologii wykonania jest jeszcze więcej, niż te które wymieniłem. Trudno jest porównywać wszystkie te domy, a tak właśnie się dzieje na forach. Mówi się o nich, jakby każdy z nich był tym samym. A przecież należy pamiętać, że to nie tylko grubość bali wpływa na to, czy dom jest ciepły, czy też nie. Sprawa dobrego porównania i rzetelnych wypowiedzi komplikuje się, kiedy uwzględnimy inne ważne czynniki wpływające na aspekt cieplny domu z bali.

Nie bez znaczenia będzie tutaj technologia łączenia elementów ścian drewnianych. W sytuacji niewłaściwie wykonanych połączeń, poprzez które przedostaje się chłód, grubość bali będzie mieć drugorzędne znaczenie. Nic nie da Ci zastosowanie bala 50 cm średnicy w sytuacji, kiedy na łączeniach będzie hulał wiatr. Bale mogą być łączone na obce pióra, własne pióra, na tzw. obłap, czy poprzez tzw. mszenie.

Pomiędzy te elementy aplikuje się filc, różnego typu wełny, czy pianki. Do tego, czy dom z bali będzie ciepły, czy też nie dokłada się m.in. szczelność połączenia w narożach domu na zamkach oraz na wyjściu belek stropowych z budynku, jeśli tak zakłada projekt. Ponadto gatunek drewna, to czy bale są suszone, czy mokre, technologia montażu okien, same okna, warstwy izolacji to wszystko także będzie wpływać na zapotrzebowanie na ciepło domu z bali, o tym trzeba pamiętać.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

baza fachowców przekierowanieJedno jest pewne, drewno ma bardzo dobre właściwości cieplne. Nie bez powodu od lat domy z bali występują na terenach górzystych, zimnych tak licznie. Wszystko głównie sprowadza się do odpowiednio przygotowanego i zmontowanego domu z bali, którego cechować będą wysokie parametry cieplne. O tym, jaką technologię stosować i na co zwracać uwagę mówię w innych swoich materiałach.

 


MIT 2 Domy z Bali są Droższe lub Tańsze, niż Murowane

Jedni uważają, że domy z bali są tańsze drudzy, że droższe. Paradoksalnie obie strony mają rację. Ta kwestia znowu zależy od kilku zmiennych. Internet aż kipi od ogólników. Niby pozornie mówi się o tym samym, a w rzeczywistości to tak, jakby porównywać do siebie samochody bez pytania o detale (silnik, marka, wielkość, rocznik, przebieg itp.).

Generalnie można przyjąć, że na etapie budowania bryły domu, dom z bali będzie nieco droższy od swojego murowanego odpowiednika, porównując dokładnie dwa takie same projekty. Sytuacja zmienia się bardzo mocno na dalszych etapach realizacji, gdyż dom z bali grubych bez ocieplenia nie ma tak wielu warstw izolacji, co murowany. Zatem koszty ludzkie i materiałów, na etapie wykończenia znacząco się od siebie różnią. Na cenę wykonania domu z bali wpływają czynniki wymienione także w poprzednim micie: gatunek drewna, suszenie elementów, technologia łączeń, grubość bali, poziom obróbki itp.

Ile Kosztuje budowa domy z bali? Koszt budowy domu z bali pod klucz 100 m2Bardzo dużo oszczędza się na stale rosnących obecnie kosztach robocizny. Prefabrykowany dom z bali można złożyć nawet w tydzień do stanu surowego. Przy ich wykonaniu praktycznie nie ma przerw technologicznych związanych ze schnięciem betonu.

Należy także pamiętać, że wiele firm widocznych w Internecie, ceni swoje usługi w zamian za oferowaną jakość (choć i z tym różnie bywa). Z moich obserwacji wynika, że jednak można spotkać na rynku fachowców lokalnie działających, którzy nie posiadają własnej strony internetowej, gdyż są polecani przez swoich Klientów do tego stopnia, że na realizację domu trzeba nieco poczekać.

Jak już wspomniałem, dostępne są także na rynku bale o grubości ok. 6-12 cm przygotowane pod konkretne projekty, często z możliwością samodzielnego montażu. Klient nie ma dużego pola do popisu w kwestii modyfikacji układu ścian, ale w zamian otrzymuje niską cenę. Niestety na ogół połączenia w narożnikach są zbyt proste, aby gwarantowały szczelność.

Mogę już teraz zdradzić, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie pilotażowe kameralne szkolenie, po którym jego uczestnicy będą w stanie własnoręcznie postawić swój dom z bali. Mówię to w tym miejscu, bo będzie to wielka szansa dla osób, które marzą o tym, aby nisko kosztowo wybudować własnymi rękami swój dom z bali lub żeby po prostu posiąść cenną wiedzę, aby lepiej weryfikować poczynania fachowców. Więcej szczegółów zdradzę niebawem, jak już wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

 


MIT 3 Domy z Bali są Łatwopalne

I tu podobnie, analizując palność domów z bali, dyskusje toczą się, jakby każdy z nich był taki sam. Znowu na palność domu z bali wpłynie wiele czynników:

Grubość bali, gatunek i jakoś drewna, sposób przygotowania drewna do budowy, pęknięcia, zabezpieczenie przed szkodnikami, wilgocią i słońcem, odpowiednio dobrane przekroje elementów konstrukcyjnych, czy chociażby zabezpieczenie środkami ognioodpornymi.

najtańszy kredyt na budowę twojego domu z baliGrubość elementów ma tutaj kluczowe znacznie. W dużym uproszczeniu drewno samo broni się przed ogniem, na jego powierzchni następuje zwęglenie wierzchniej warstwy, które blokuje możliwość spalenia jego pozostałej części. Gładka struktura drewna najlepiej heblowana, zwarty i gęsty gatunek drewna, możliwie mała ilość pęknięć i uszkodzeń (wilgoć, szkodniki, słońce) przyczynią się do wyższej odporności konstrukcji drewnianej na ogień.

Z drugiej strony strażacy donoszą w wielu raportach, że to co pali się najczęściej to głównie wyposażenie domu. To właśnie od wyposażenia domu warunki wewnątrz podczas pożaru  uniemożliwiają przeżycie. Mowa tutaj o toksycznych piankach w materacach, firanach, laminowanych meblach itd.

Szerzej temat palności domów omówiłem w filmie na YouTube na kanale BaleiDetale.pl

 


MIT 4 Ubezpieczenie Domu z Bali jest Drogie

Wiele osób pyta mnie o koszt ubezpieczenia domu drewnianego. Zdarza się, że firmy wykorzystują jeszcze nieświadomość Balowiczów i z uwagi na budownictwo drewniane podwyższają stawki. Niektóre Towarzystwa ubezpieczeniowe mają mniej korzystne przeliczniki dla domów z bali. Podobnie jest przy ubezpieczeniu aut, różnice mogą spokojnie sięgać dwu krotności. Cenione towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie sprawę z tego, że domy z bali grubych powyżej 16 cm traktowane są już jako trudnopalne.

Z doświadczenia wiem, że jeszcze w 2019 roku Inwestorzy ode mnie ubezpieczali swoje domy za około 400-600 zł na rok, co stanowi bardzo przeciętną stawkę za ochronę domu. Oczywiście wiele zależy od sumy ubezpieczenia, lokalizacji i zakresu, ale jeśli skorzystasz z brokera do spraw ubezpieczeń, to powinien on znaleźć dla Ciebie korzystną ofertę. Jeśli nie masz takiej osoby, napisz do mnie. Przekieruję Cię do sprawdzonego biura.

 

W tej części to tyle, w dużym skrócie chcę naświetlić Ci kwestie, które najczęściej pojawiają się w dyskusjach.

Zapraszam na  kolejne odcinki z tej serii.

podpis imienny z uśmiechem, domy z bali, jak budować? baleidetale.pl

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews