BaleiDetale.pl
mity o domach z bali cz.1

VIDEO: Mity o Domach z Bali cz.2

W witaj w serii odcinków, w której mówię o mitach krążących w internecie na temat domów z bali. Jeśli chcesz zobaczyć poprzedni film kliknij w link, który wyświetlił Ci się na górze. Zapraszam na odcinek drugi!

W  kilku odcinkach opowiem o mitach krążących w internecie na temat domów z bali. Zapraszam!

Seria odcinków o mitach na temat domów z bali

Czy na domy z bali faktycznie ciężko uzyskać kredyt? Czy domy z bali gniją, są nietrwałe? Czy buduje się je dłużej od domów murowanych? Czy trudno jest znaleźć dobrego wykonawcę? Czy domy z bali są trudne do utrzymania? Na te kwestie odpowiadam w tym nagraniu. Odcinków na temat mitów o domach z bali będzie więcej!

 


MIT 5 Trudno Uzyskać Kredyt na Dom z Bali

Każdy bank ma swoje wytyczne, wg których udziela kredytów. Jeden bank gorzej podchodzi do dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej, drugi nie udziela kredytu osobom starszym niż 50 lat, inny nie udostępni środków pod budowę domu z bali. Czymś naturalnym jest to, że każda instytucja finansowa tego typu, w dużym uproszczeniu myślowym ma swoje zasady ich przyznawania.

najtańszy kredyt na budowę twojego domu z baliO czym trzeba jeszcze wspomnieć, to odpowiednie przygotowanie do uzyskania kredytu hipotecznego. Niespłacane zadłużenia, niepewna sytuacja zawodowa, czy zbyt duża ilość zapytań o kredyt mogą skutecznie zablokować na jakiś czas Twoje starania.

Ja jestem zdania, że proces ten warto powierzyć fachowcom doświadczonym w kredytowaniu domów z bali. To niejednokrotnie otworzyło moim Inwestorom drogę do realizacji marzeń. Doświadczenie dobrego, rzetelnego doradcy kredytowego procentuje bardzo w tym przypadku. Co ciekawe, za taką pomoc nic się dodatkowo nie dopłaca. Wszystko już dawno wliczone jest w koszty uruchomienia kredytu. Dobrze przygotowane starania o kredyt w banku pomagają uniknąć niepotrzebnych komplikacji na budowie, np. przy wypłacie odpowiedniej wysokości transz we właściwym czasie.

Ile Kosztuje budowa domy z bali? Koszt budowy domu z bali pod klucz 100 m2Temat ten jest obszerny, ale z doświadczenia wiem, że np. poprzez źle sporządzone harmonogramy wypłat z nieadekwatnym do realiów budowy zakresem prac, banki potrafiły wstrzymać środki na wiele tygodni, generując dużo stresu samym Inwestorom. Pod tym filmem znajdziesz link do formularza, gdzie taką pomoc uzyskasz, jeśli potrzebujesz. Osobiście sprawdzam, czy w dobre ręce trafisz.

 


MIT 6 Domy z Bali Gniją, są Nietrwałe

Tylko na terenie Polski możesz spotkać wiele przykładów, gdzie domy z bali przetrwały trzysta, czterysta, a nawet pięćset lat. O trwałości domów  z bali dość szeroko opowiadam w tym nagraniu.

Odwołując się głównie do gnicia. Drewno gnije, ale tylko wtedy, kiedy jego poziom wilgotności jest odpowiedni wysoki i nie ma gdzie ta wilgoć ujść. Dodatkowo bale mogą być suszone lub sezonowane, gdzie ten poziom jest relatywnie niski, niezagrażający wystąpieniem zjawiska gnicia.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Ten mit wywodzi się z innych aspektów. Na Internecie możemy zobaczyć wiele zdjęć starych chat z bali, w których wiele elementów nadaje się do wymiany. Zazwyczaj jest to kwestia braku konserwacji i zadbania, aniżeli tego, że jest to dom z bali. To eksploatacja i projekt w głównej mierze wpływa na to, czy dom niszczeje.

dom z bali bok

Pewnie już nie raz widziałeś, że w większości domy z bali mają nieco bardziej wysunięty dach, aby dodatkowo zabezpieczyć ściany balowe przed warunkami atmosferycznymi. Prawidłowo działający system odprowadzania wody opadowej, dobrze zaprojektowana i wykonana izolacja fundamentów, odpowiednio wysoki cokół z fundamentu dystansujący pierwszego bala od roślinności i wilgoci z gruntu, sprawna wentylacja w środku domu oraz konserwacja okresowa bali zwłaszcza z zewnątrz zagwarantuje, że dom będzie trwał przez lata.

 


MIT 7 Dom z Bali Buduje się Dłużej

Zdarza się, że Inwestorzy organizując swoją budowę domu z bali, tzw. systemem gospodarczym  budują dom relatywnie długo – rok i więcej. Często wynika to raczej z możliwości finansowych, z nieodpowiednio zaplanowanych prac, czy też doboru fachowców, aniżeli od technologii.

Domy z bali suszonych, do poziomu wilgotności około 20-25% można wykańczać praktycznie od razu. Mówi się, że domy wykonane z bali mokrych muszą postać 2-3 lata. Wystarczy, aby ścinka drzewa nastąpiła w zimie, kiedy soków w nim jest relatywnie mało, a dom stawiany na jesień praktycznie od razu będzie mógł zostać wykończony. Oczywiście są pewne prawidła technologiczne przy osadzaniu okien i drzwi w takim domu, czy też całej, tzw. wykończeniówki, bez których przysporzysz sobie wielu problemów. Niemniej jednak budowa domu z bali może i trwa średnio 4-6 miesięcy nawet do wprowadzki.

Oczywiście najłatwiej jest, kiedy to jedna firma realizuje wszystkie prace od A do Z, wówczas szybki termin realizacji jest najbardziej możliwy. Organizacja budowy od A do Z to zazwyczaj nieco wyższe koszty budowy, ale też więcej spokoju dla Ciebie. Osobiście zachęcam, aby absolutnym minimum było zrealizowanie przez wykonawcę domu jego bryły, wstawienie okien i montaż właściwego poszycia dachu. To są najbardziej kluczowe elementy w domu, za które odpowiedzialność bierze jeden fachowiec.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni


MIT 8 Trudno Znaleźć Dobrego Wykonawcę Domu z Bali

Zgodzę się, że firm budujących domy z bali jest relatywnie mało, jak popatrzymy na ilość firm budujących domy murowane. Nie mogę się jednak zgodzić, że trudno jest znaleźć dobrego wykonawcę domu z bali.  Oczywiście, jeśli oczekujesz realizacji na wczoraj, to tak. Ale planując odpowiednio wcześniej budowę, np. min. pół roku w przód, a najlepiej rok znalezienie dobrego producenta domu nie będzie wyzwaniem.

baza 120 wykonawców domów z baliNa rynku jest obecnie ponad 200 firm. Na podstawie moich obserwacji, godnych polecenia jest około trzydziestu paru. Należy pamiętać, że wybór fachowca nie powinien być przypadkowy, tylko poparty porządną jego weryfikacją. Pamiętaj, że jest wiele technologii i stylów wykonania domów z bali. Odpowiedni rozeznając się w tym temacie, wybudujesz dom z bali spełniający w 100% Twoje oczekiwania.

baza fachowców przekierowaniePewnie już wiesz, że z chęcią pomogę Ci w tym procesie, gdyż na bieżąco monitoruję poczynania wielu wykonawców. Zbieram informacje nie dostępne w Internecie. Wiem, co w trawie piszczy, na budowach o poszczególnych wykonawców. Na co warto zwracać uwagę. Skontaktuj się ze mną lub wypełnij krótki formularz na https://baleidetale.pl/fachowcy/ a pomogę Ci w tym zakresie.

 


MIT 9 Dom z Bali jest Trudny do Utrzymania

Podobnie, jak w przypadku każdego innego rodzaju nieruchomości, domy z bali wymagają okresowej konserwacji, ale w żadnym wypadku nie jest ona szczególnie wymagająca.

UMOWA Z WYKONAWCĄ DOMU Z BALIPierwszym krokiem w utrzymaniu pięknego wyglądu domu z bali jest odpowiedni projekt, a następnie regularna, przemyślana konserwacja. Im lepszych produktów do zabezpieczenia drewna się użyje, tym bardziej długotrwałe efekty można osiągnąć. Zewnętrzna część domu to główny obszar, którym trzeba się zająć w trochę inny sposób, niż ma to miejsce przy budynkach murowanych.

Warto skontrolować stan drewna, np. czy powłoka impregnatu jeszcze je zabezpiecza? Szarzejące drewno, suche, pijące wodę, to oznaka potrzeby ponownego zabezpieczenia. Warto także usunąć, np. wysokie zarośla, które przylegają do fundamentów i nachodzą na bale. W zależności od środka zabezpieczającego nałożenie warstwy ochronnej przed promieniami UV powinno następować średnio co ok. 4-5 lat. Z biegiem czasu coraz rzadziej. Pamiętać trzeba, że inną częstotliwość ochrony będzie wymagał dom zlokalizowany na wietrznym górzystym terenie, aniżeli ten schowany pomiędzy zabudowaniami i za drzewami.

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z baliJako dodatkowa wskazówka. W domu wykonanym z bali okrągłych łatwiej osadza się kurz i jest relatywnie więcej zakamarków wymagających wykończenia, czy później utrzymania w czystości. Dużo łatwiej sprawa wygląda w przypadku bali płaskich.

Ponadto analizując dalej rzekomą trudność w utrzymaniu muszę powiedzieć, że dom z bali, po długiej przerwie w ogrzewaniu szybko nagrzeje się co dodatkowo obniża koszty eksploatacyjne.

To by było na tyle w drugim odcinku serii filmów o mitach w domach z bali. Jeśli masz dla mnie propozycję mitu do omówienia, do zweryfikowania napisz w komentarzu. Zapraszam na kolejne odcinki z tej serii.

Pierwszy odcinek o mitach:

wersja tekstowa tego nagrania znajduje się tutaj: https://baleidetale.pl/video-mity-o-domach-z-bali-cz-1/

podpis imienny z uśmiechem, domy z bali, jak budować? baleidetale.pl

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews