mity o domach z bali cz.1

VIDEO: Mity o Domach z Bali cz.2

W witaj w serii odcinków, w której mówię o mitach krążących w internecie na temat domów z bali. Jeśli chcesz zobaczyć poprzedni film kliknij w link, który wyświetlił Ci się na górze. Zapraszam na odcinek drugi!

W  kilku odcinkach opowiem o mitach krążących w internecie na temat domów z bali. Zapraszam!

Seria odcinków o mitach na temat domów z bali

Czy na domy z bali faktycznie ciężko uzyskać kredyt? Czy domy z bali gniją, są nietrwałe? Czy buduje się je dłużej od domów murowanych? Czy trudno jest znaleźć dobrego wykonawcę? Czy domy z bali są trudne do utrzymania? Na te kwestie odpowiadam w tym nagraniu. Odcinków na temat mitów o domach z bali będzie więcej!


MIT 5 Trudno Uzyskać Kredyt na Dom z Bali

Każdy bank ma swoje wytyczne, wg których udziela kredytów. Jeden bank gorzej podchodzi do dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej, drugi nie udziela kredytu osobom starszym niż 50 lat, inny nie udostępni środków pod budowę domu z bali. Czymś naturalnym jest to, że każda instytucja finansowa tego typu, w dużym uproszczeniu myślowym ma swoje zasady ich przyznawania.

najtańszy kredyt na budowę twojego domu z baliO czym trzeba jeszcze wspomnieć, to odpowiednie przygotowanie do uzyskania kredytu hipotecznego. Niespłacane zadłużenia, niepewna sytuacja zawodowa, czy zbyt duża ilość zapytań o kredyt mogą skutecznie zablokować na jakiś czas Twoje starania.

Ja jestem zdania, że proces ten warto powierzyć fachowcom doświadczonym w kredytowaniu domów z bali. To niejednokrotnie otworzyło moim Inwestorom drogę do realizacji marzeń. Doświadczenie dobrego, rzetelnego doradcy kredytowego procentuje bardzo w tym przypadku. Co ciekawe, za taką pomoc nic się dodatkowo nie dopłaca. Wszystko już dawno wliczone jest w koszty uruchomienia kredytu. Dobrze przygotowane starania o kredyt w banku pomagają uniknąć niepotrzebnych komplikacji na budowie, np. przy wypłacie odpowiedniej wysokości transz we właściwym czasie.

Ile Kosztuje budowa domy z bali? Koszt budowy domu z bali pod klucz 100 m2Temat ten jest obszerny, ale z doświadczenia wiem, że np. poprzez źle sporządzone harmonogramy wypłat z nieadekwatnym do realiów budowy zakresem prac, banki potrafiły wstrzymać środki na wiele tygodni, generując dużo stresu samym Inwestorom. Pod tym filmem znajdziesz link do formularza, gdzie taką pomoc uzyskasz, jeśli potrzebujesz. Osobiście sprawdzam, czy w dobre ręce trafisz.


MIT 6 Domy z Bali Gniją, są Nietrwałe

Tylko na terenie Polski możesz spotkać wiele przykładów, gdzie domy z bali przetrwały trzysta, czterysta, a nawet pięćset lat. O trwałości domów  z bali dość szeroko opowiadam w tym nagraniu.

Odwołując się głównie do gnicia. Drewno gnije, ale tylko wtedy, kiedy jego poziom wilgotności jest odpowiedni wysoki i nie ma gdzie ta wilgoć ujść. Dodatkowo bale mogą być suszone lub sezonowane, gdzie ten poziom jest relatywnie niski, niezagrażający wystąpieniem zjawiska gnicia.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Ten mit wywodzi się z innych aspektów. Na Internecie możemy zobaczyć wiele zdjęć starych chat z bali, w których wiele elementów nadaje się do wymiany. Zazwyczaj jest to kwestia braku konserwacji i zadbania, aniżeli tego, że jest to dom z bali. To eksploatacja i projekt w głównej mierze wpływa na to, czy dom niszczeje.

dom z bali bok

Pewnie już nie raz widziałeś, że w większości domy z bali mają nieco bardziej wysunięty dach, aby dodatkowo zabezpieczyć ściany balowe przed warunkami atmosferycznymi. Prawidłowo działający system odprowadzania wody opadowej, dobrze zaprojektowana i wykonana izolacja fundamentów, odpowiednio wysoki cokół z fundamentu dystansujący pierwszego bala od roślinności i wilgoci z gruntu, sprawna wentylacja w środku domu oraz konserwacja okresowa bali zwłaszcza z zewnątrz zagwarantuje, że dom będzie trwał przez lata.


MIT 7 Dom z Bali Buduje się Dłużej

Zdarza się, że Inwestorzy organizując swoją budowę domu z bali, tzw. systemem gospodarczym  budują dom relatywnie długo – rok i więcej. Często wynika to raczej z możliwości finansowych, z nieodpowiednio zaplanowanych prac, czy też doboru fachowców, aniżeli od technologii.

Domy z bali suszonych, do poziomu wilgotności około 20-25% można wykańczać praktycznie od razu. Mówi się, że domy wykonane z bali mokrych muszą postać 2-3 lata. Wystarczy, aby ścinka drzewa nastąpiła w zimie, kiedy soków w nim jest relatywnie mało, a dom stawiany na jesień praktycznie od razu będzie mógł zostać wykończony. Oczywiście są pewne prawidła technologiczne przy osadzaniu okien i drzwi w takim domu, czy też całej, tzw. wykończeniówki, bez których przysporzysz sobie wielu problemów. Niemniej jednak budowa domu z bali może i trwa średnio 4-6 miesięcy nawet do wprowadzki.

Oczywiście najłatwiej jest, kiedy to jedna firma realizuje wszystkie prace od A do Z, wówczas szybki termin realizacji jest najbardziej możliwy. Organizacja budowy od A do Z to zazwyczaj nieco wyższe koszty budowy, ale też więcej spokoju dla Ciebie. Osobiście zachęcam, aby absolutnym minimum było zrealizowanie przez wykonawcę domu jego bryły, wstawienie okien i montaż właściwego poszycia dachu. To są najbardziej kluczowe elementy w domu, za które odpowiedzialność bierze jeden fachowiec.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni


MIT 8 Trudno Znaleźć Dobrego Wykonawcę Domu z Bali

Zgodzę się, że firm budujących domy z bali jest relatywnie mało, jak popatrzymy na ilość firm budujących domy murowane. Nie mogę się jednak zgodzić, że trudno jest znaleźć dobrego wykonawcę domu z bali.  Oczywiście, jeśli oczekujesz realizacji na wczoraj, to tak. Ale planując odpowiednio wcześniej budowę, np. min. pół roku w przód, a najlepiej rok znalezienie dobrego producenta domu nie będzie wyzwaniem.

baza 120 wykonawców domów z baliNa rynku jest obecnie ponad 200 firm. Na podstawie moich obserwacji, godnych polecenia jest około trzydziestu paru. Należy pamiętać, że wybór fachowca nie powinien być przypadkowy, tylko poparty porządną jego weryfikacją. Pamiętaj, że jest wiele technologii i stylów wykonania domów z bali. Odpowiedni rozeznając się w tym temacie, wybudujesz dom z bali spełniający w 100% Twoje oczekiwania.

baza fachowców przekierowaniePewnie już wiesz, że z chęcią pomogę Ci w tym procesie, gdyż na bieżąco monitoruję poczynania wielu wykonawców. Zbieram informacje nie dostępne w Internecie. Wiem, co w trawie piszczy, na budowach o poszczególnych wykonawców. Na co warto zwracać uwagę. Skontaktuj się ze mną lub wypełnij krótki formularz na https://baleidetale.pl/fachowcy/ a pomogę Ci w tym zakresie.


MIT 9 Dom z Bali jest Trudny do Utrzymania

Podobnie, jak w przypadku każdego innego rodzaju nieruchomości, domy z bali wymagają okresowej konserwacji, ale w żadnym wypadku nie jest ona szczególnie wymagająca.

UMOWA Z WYKONAWCĄ DOMU Z BALIPierwszym krokiem w utrzymaniu pięknego wyglądu domu z bali jest odpowiedni projekt, a następnie regularna, przemyślana konserwacja. Im lepszych produktów do zabezpieczenia drewna się użyje, tym bardziej długotrwałe efekty można osiągnąć. Zewnętrzna część domu to główny obszar, którym trzeba się zająć w trochę inny sposób, niż ma to miejsce przy budynkach murowanych.

Warto skontrolować stan drewna, np. czy powłoka impregnatu jeszcze je zabezpiecza? Szarzejące drewno, suche, pijące wodę, to oznaka potrzeby ponownego zabezpieczenia. Warto także usunąć, np. wysokie zarośla, które przylegają do fundamentów i nachodzą na bale. W zależności od środka zabezpieczającego nałożenie warstwy ochronnej przed promieniami UV powinno następować średnio co ok. 4-5 lat. Z biegiem czasu coraz rzadziej. Pamiętać trzeba, że inną częstotliwość ochrony będzie wymagał dom zlokalizowany na wietrznym górzystym terenie, aniżeli ten schowany pomiędzy zabudowaniami i za drzewami.

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z baliJako dodatkowa wskazówka. W domu wykonanym z bali okrągłych łatwiej osadza się kurz i jest relatywnie więcej zakamarków wymagających wykończenia, czy później utrzymania w czystości. Dużo łatwiej sprawa wygląda w przypadku bali płaskich.

Ponadto analizując dalej rzekomą trudność w utrzymaniu muszę powiedzieć, że dom z bali, po długiej przerwie w ogrzewaniu szybko nagrzeje się co dodatkowo obniża koszty eksploatacyjne.

To by było na tyle w drugim odcinku serii filmów o mitach w domach z bali. Jeśli masz dla mnie propozycję mitu do omówienia, do zweryfikowania napisz w komentarzu. Zapraszam na kolejne odcinki z tej serii.

Pierwszy odcinek o mitach:

wersja tekstowa tego nagrania znajduje się tutaj: https://baleidetale.pl/video-mity-o-domach-z-bali-cz-1/

podpis imienny z uśmiechem, domy z bali, jak budować? baleidetale.pl

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: