Trwałość Domów z Bali, 7 kluczowych aspektów

VIDEO:Jaka Jest Trwałość 🏡 Domów z Bali❓7 KLUCZOWYCH KWESTII

Zastanawiała Cię kwestia trwałości domu drewnianego z bali❓ Rozmyślasz, czy budować dom z bali, czy murowany❓Wiesz ile dom z bali wytrzyma❓ Na ile lat wystarczy całoroczny dom z bali❓Co trzeba uwzględnić, aby był solidny❓

Co wpływa na jego wytrzymałość❓:
✔gatunek drewna?, jego jakość?
✔sposób przygotowania konstrukcji domu drewnianego?
✔kształt bali?, konstrukcji domu drewnianego?
✔wielkość elementów drewnianych?
✔zabezpieczenie drewna na etapie produkcji?
✔podłoże, na którym stoi?
✔zabezpieczenie domu podczas użytkowania?

To wszystko omówię w tym nagraniu – 7 KLUCZOWYCH ASPEKTÓW wpływających na trwałość domu drewnianego z bali.

Zapraszam na film.

Jaka Jest Trwałość Domów z Bali
– 7 KLUCZOWYCH KWESTII

Jak myślisz o budowie domu z bali, pewnie nieraz zadałeś sobie pytanie lub spotkałeś się z dyskusją na temat trwałości domów z bali?

W internecie jest wiele różnych głosów, często przeczących sobie. Postanowiłem zająć się tym zagadnieniem i go omówić, wskazując Ci najważniejsze aspekty w tym temacie.

Zacznę konkretnie! Na trwałość domu z bali wpływa wiele czynników, m. in:trwałość domu z bali 7 aspektów

Te aspekty omówię za chwilę, najpierw słowem wstępu powiem Ci, że kiedyś budowano z drewna na bardzo dużą skalę, z uwagi na dostępność tego surowca. Wykonywane domy nie zawsze były budowane z dobrej jakości materiałów. Wiele domów, które przetrwały do dziś, z uwagi na zmieniające się trendy w budownictwie, pod koniec poprzedniego wieku, po prostu zostały zaniedbane. Stąd panujące do dziś mity na temat trwałości domów z bali.

najtańszy kredyt na budowę twojego domu z baliTechnologia ich wykonania była kiedyś daleka od tej obecnie stosowanej, która charakteryzuje się znacząco wyższymi parametrami, np. cieplnymi oraz wytrzymałościowymi. Na szczęście trendy na nowo przemawiają na korzyść domów z bali, z uwagi na naturalne walory, jakie posiadają (ekologiczne budownictwo, aspekty zdrowotne, oryginalny wygląd, wysokie parametry izolacyjne i wysoka trwałość). Wielu Inwestorów po prostu docenia coraz bardziej domy wykonane z drewna.

No dobra, ale co z tą trwałością pewnie zapytasz?

Ile Kosztuje budowa domy z bali? Koszt budowy domu z bali pod klucz 100 m2Dowody na trwałość domów z bali spotkasz w bardzo wielu miejscach naszej ziemi. Tylko na terenie Polski będą to takie miejsca, jak chociażby Muzeum Wsi Opolskiej, czy  Skansen zagroda wsi pszczyńskiej. Domy z bali, jakie tu stoją mają nawet po 200 – 300 lat. Takich przykładów, tylko na terenie naszego kraju jest naprawdę wiele i to niekiedy dużo starszych obiektów z bali. Trzeba także pamiętać, że wiele domów drewnianych zostało zniszczonych podczas I i II wojny światowej. Dopiero od późnych lat dziewięćdziesiątych zaczęto przykładać większą uwagę do historycznych wartości takich budowli.

Wracając do samych konkretów na temat trwałości:


#1 JAKOŚĆ DREWNA

baza fachowców przekierowanieNa rynku bywa, że wykonawcy w ofertach, na swoich stronach oraz w rozmowie z potencjalnymi Balowiczami, Inwestorami przekonują o swojej unikalnej jakości, np. poprzez stosowanie tzw. drewna księżycowego, czy drewna fińskiego lub ściąganego z samej Syberii. Czasem pojawiają się także oferty domu wykonanego z cedru.

Oczywiście od razu mogę powiedzieć, kto bogatemu zabroni, ale muszę tutaj mocno zaznaczyć, że nasz rodzimy świerk z odpowiednich rejonów Polski, czy krajów ościennych, gdzie ma relatywnie srogie warunki wzrostu, będzie w zupełności wystarczający, aby dom stał przez kilka wieków!

Nie neguję zastosowania, np. sosny syberyjskiej, ale zdarzają się fachowcy wykorzystujący to nazewnictwo do podbijania drastycznie cen. I tu sugeruję dobre rozeznanie, czy aby na pewno warto ponosić wyższe koszty z tym związane, jeśli faktycznie ma to miejsce.

O gatunkach drzew stosowanych przy budowie domów z bali pisałem więcej w artykule na BaleiDetale.pl.


#2 SPOSÓB OBRÓBKI

suszony bal, jak rozpoznać dobre drewnoNa etapie przygotowania elementów domu do jego budowy ważna jest też jego wilgotność. Wysuszone bale do optymalnego poziomu wilgotności w okolicach 20% nie będą tak mocno pracowały i pękały, jak te całkowicie surowe – mokre.

Warto, żebyś wiedział, że każde pęknięcie otwiera strukturę bala, a to czyni go nieco bardziej podatnym na działanie czynników zewnętrznych.

Od razu wyjaśniam, bale naturalne, nie z bali klejonych, zawsze będą pękać w procesie dosychania. Oddając swą wilgotność, kurczą się po swoim obwodzie. Zatem pęknięcia są czymś naturalnym, ale im jest ich mniej, im są mniejsze, tym lepiej dla trwałości. Trzeba tylko pamiętać o dobrym zabezpieczeniu drewnianego domu z zewnątrz.

bale drewniane suszone dom z bali
BALE SUSZONE

Co więcej dodam jeszcze, że im bardziej drewno pracuje, im bardziej jest mokre, tym ciężej jest fachowcom wykonującym domy uzyskać pełną szczelność cieplną. Takie ściany pracują i niekiedy odsłaniają swoje połączenia. W większości przypadków domów wykonanych z bali mokrych bez ocieplenia od wewnątrz, należy liczyć się z tym, że dom z bali będzie wymagał uszczelnienia odpowiednimi masami, zwłaszcza od zewnątrz. Rzetelni fachowcy informują o tym przy podpisaniu umowy na budowę domu, zarazem oferując usługę kompleksowego doszczelnienia po 2-4 latach od postawienia domu. Oczywiście wspomniane doszczelnienie bali masami nie dotyczy domów, gdzie bale łączone są poprzez tzw. mszenie, które co pewien okres, wymaga poprawek tą samą technologią. Więcej informacji i rysunków wyjaśniających metody łączeń domów z bali znajdziesz na baleidetale.pl 

Osobiście jestem dużym zwolennikiem domów z bali suszonych z odpowiednimi łączeniami na własne pióra z zastosowaniem uszczelek rozprężnych, które wykazują wysokie parametry izolacyjne.

bale drewno klejoneW przypadku, kiedy chciałbyś dom drewniany, pomijając aspekt pracy drewna (osiadania i pękania) sugeruję bale klejone, które praktycznie nie pracują.


#3 KSZTAŁT

Wspominając o kształcie bali, mam tutaj na myśli przede wszystkim ich grubość, jak i kształt, głównie z rozróżnieniem na bale płaskie i okrągłe. Myślę, że dla wielu z Was jest dość oczywistym fakt, że oferowane przez niektórych producentów domów bale o grubości 6, czy 10 cm będą mniej trwałe, niż te o grubości dwudziestu kilku centymetrów i więcej, warto o tym pamiętać.

Ponadto analizując dalej kształt, nieco trudniej jest utrzymać w czystości bale okrągłe, aniżeli płaskie. Na okrągłych załamaniach szybciej osadza się kurz i brud, taki dom będzie wymagał częstszego czyszczenia.

bale okrągłe po kilku latach od zamieszkaniaZwróć też uwagę na kształt łączeń w narożnikach domu. Zwarte połączenie w formie jednolitego słupa będzie trwalsze i mniej podatne na czynniki zewnętrzne, aniżeli łączenia na tzw. jaskółczy ogon z drobnych elementów drewnianych.


#4 ODPOWIEDNIE WIELKOŚCI ELEMENTÓW KONSTRUKCYJNYCH

Za małe w przekroju słupy, elementy konstrukcyjne dachu, generalnie części nośne domu mogą nie wytrzymać naporu samego domu, czy silnego wiatru lub dużych opadów śniegu. Tyczy się to także domów murowanych. Oczywiście takie przypadki są bardzo rzadkie, ale mówiąc o trwałości domu z bali muszę i o tym wspomnieć.

Z doświadczenia wiem, że zdarza się odchudzanie konstrukcji przez wykonawców. Projekt zakłada daną grubość elementów, a na budowie powstaje co innego. Przestrzegam bardzo mocno przed takimi praktykami i uczulam, że każda zmiana w konstrukcji domu wymaga podpisu uprawnionego architekta, konstruktora, który przelicza dokładnie wytrzymałość poszczególnych części domu.


#5 ZABEZPIECZENIE DREWNA

Drewno do budowy domu z bali można zabezpieczyć chemicznie już na etapie produkcji, np. poprzez kąpiel w odpowiednich preparatach. Można to także wykonać natryskowo lub poprzez typowe malowanie. Jeden z najbardziej znanych preparatów do drewna konstrukcyjnego do zastosowania do wewnątrz Fobos M4 chroni ten materiał przed szkodliwym działaniem ognia, owadów, grzybów i pleśni.

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z baliWarto też wiedzieć, że drewno można zabezpieczyć także mechanicznie, np. poprzez heblowanie, które wygładza strukturę drewna, czyniąc je bardziej odpornym na wszystkie wymienione wcześniej czynniki. Po gładkim drewnie płomienie ślizgają się, drewno staje się trudniej palne. Ze względów ekonomicznych często zapomina się o tym fakcie, zwłaszcza przy więźbie dachowej, gdzie stosuje się drewno mokre nieoheblowane. Dodatkowo ostre krawędzie elementów drewnianych, np. elementów stropu, czy dachu warto fazować (czyli załamać krawędzie) to także wpływa na trwałość.
W tym miejscu zachęcam Cię do obejrzenia także nagrania VIDEO o tym, czy domy z bali są łatwopalne.

 grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


#6 Stabilność podłoża, na którym stoi dom.

Nie bez znaczenia jest także podłoże, na którym stoi dom. Fundament, który się zapada lub też brak odpowiednich warstw izolacji pomiędzy drewnem a betonem, wpływa bardzo mocno na trwałość domu z bali. Pamiętaj, że drewno zawsze musi być odizolowane od betonu. Permanentnie zawilgocone drewno będzie niszczało szybciej!

 


#7 Zabezpieczenie podczas użytkowania

(otaczająca roślinność, właściwe odprowadzenie wody, regularna impregnacja).

Tuż po wybudowaniu domu z bali, należy go zabezpieczyć z zewnątrz środkiem z pigmentem, aby drewno nie szarzało od słońca. Środki uznanych marek w konserwacji domów z bali takich, jak: Teknos, Tikkurila, Remmers, Koopmans, czy Osmo będą właściwie zabezpieczały dom na lata. Oczywiście można pokusić się o bardziej naturalne metody zabezpieczenia drewna takie, jak olejowanie olejem, np. lnianym, opalanie, czy mycie szarym mydłem, ale te metody wymagają częstszego powtarzania tych czynności.

teknos tikurilla remmers osmo zabezpieczenie drewnaDobrze zabezpieczone drewno charakteryzuje się tym, że woda spływa po jego powierzchni, ale nie wchłania się. Inny symptomem wskazującym potrzebę ponowienia impregnacji jest szarzenie drewna.

Aby dom utrzymać w dobrej kondycji przez lata należy zwracać także uwagę na to, aby ściana balowa, zwłaszcza jej dolna część była w odpowiedniej odległości od gruntu, czy roślinności. Zazwyczaj fundamenty wystają ponad grunt przynajmniej 20-40 cm, a wokół domu jest  odpowiedni pas żwiru, czy innej chłonnej chleby, który to skutecznie odprowadza nadmiar wody z okolic fundamentów.

50 kluczowych pytań do wykonawcy wg zasady ZETKA budowa domy z baliWażny jest także sprawnie działający system odprowadzenia wody opadowej. Ściekająca deszczówka po ścianach, czy odbijająca się od gruntu na ściany, szybciej doprowadzi do konieczności ponownego zabezpieczenia dolnych elementów balowych.

Warto też pamiętać, że strony bardziej nasłonecznione, poddawane wiatrom z zacinającymi deszczami, szybciej będą prosić się o ponowne zabezpieczenie. Inna będzie trwałość środków konserwujących dla domu pomiędzy zabudowaniami, czy drzewami, a inna domu umiejscowionego n otwartym terenie górzystym.


NA KONIEC

Na koniec dodam jeszcze, że domy drewniane od lat doskonale spisują się na całym świecie w wymagających rejonach górskich. Drewno wykorzystywane jest tam do budowy domów właśnie ze względu na bardzo dobrą odporność na warunki atmosferyczne, które właśnie w tych rejonach są bardzo wymagające.

Dla osób, które zastanawiają się, czy budować dom z bali wspomnę, że ogromną ich zaletą jest czas powstawania, bo samą bryłę wraz z oknami i poszyciem można wykonać w niespełna 3-4 tygodnie, co przy technologii murowanej jest niemożliwe. Nie trzeba wykonywać wielowarstwowych, kosztownych i wykonanych ze sztucznych materiałów elewacji.

Widzę, że coraz większa świadomość potencjalnych Balowiczów, Inwestorów o trwałości drewnianych domów, rosnący trend budownictwa ekolologicznego, zdrowego stylu życia, bardzo sprzyja budownictwu z bali.

Wiele oficjalnych raportów naukowych mówi o tym, że życie w domach z bali jest dużo zdrowsze, niż w domach murowanych. Wszędzie tam, gdzie powstaje pierwszy taki dom, po kilku latach w okolicy powstają kolejne. Wielu osobom wydaje się, że takich domów za wiele nie ma, ponieważ zazwyczaj budowane są z dala od głównych ulic. Stąd jadąc przez Polskę, tak łatwo możesz ich nie zauważyć.

dom z bali wewnątrzMoje doświadczenie pokazuje mi, że ilu wykonawców, to praktycznie tyle samo opinii na tematy takie, jak suszenie, metody łączeń bali, gatunków drzew itd. Z pewnością publikując takie materiały, jak te będę tematem wielu burzliwych dyskusji, ale z tym się liczę. Obserwuję, co się dzieje na całym rynku. Moja opinia jest wynikiem analizowania całego wachlarza wykonywanych domów z bali w Polsce i to zarówno z perspektywy samych wykonawców od kuchni, jak i użytkowników domów z bali.

Ten materiał miał zasygnalizować Tobie wybrane zagadnienie.  Wiem, że ten temat nie należy do najprostszych i może rodzić Tobie w głowie kolejne pytania. Dlatego zapraszam Cię do dyskusji, do komentowania tego nagrania, na wszystkie wiadomości odpowiem. Zapraszam Cię także do kontaktu osobistego ze mną (slawomir.witiw@baleidetale.pl) , wówczas z pewnością pomogę Ci rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.

Jak zawsze bardzo proszę Cię o docenienie mojej pracy, jaką wkładam w tego typu nagrania, subskrybując kanał na YouTube i komentując nagrania. Stworzenie kilkunastu minut filmu dla Ciebie, zazwyczaj wymaga poświęcenia przeze mnie kilku dni pracy. Nie zapomnij także zostawić łapki w górę. W ten sposób moje filmy będą trafiać do wszystkich zainteresowanych na YouTube.

Z góry dziękuję, do usłyszenia, cześć!

podpis imienny z uśmiechem, domy z bali, jak budować? baleidetale.pl

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

4 thoughts on “VIDEO:Jaka Jest Trwałość 🏡 Domów z Bali❓7 KLUCZOWYCH KWESTII”

  1. Świetny, merytoryczny wpis. Mi na tą chwilę najbliższa jest technologia wieńcowa, bale płaskie, drewno księżycowe, suszone, gładkie. W środku ocieplenie wełną drzewną bądź włóknami konopnymi. Materiały możliwie naturalne, domy które mają po setki lat właśnie na tych wartościach zostały zbudowane. Pozdrawiam.

  2. super stary uwielbiam twoje porady dowiedzialem sie wiele naprawde sam bede budowal dom z bala w 2021 roku zaczynam od rozbiorki starego i stawiam nowy w te same miejsce .. w pierwszym roku chce rozebrac stary i wykonac fundamenty ,i tu mam pytanie czy warto lac nowa lawe ? czy wzmocnic stara 150 letnia kamienna juz sam nie wiem . Ale to sie okarze po rozbiorce dopiero serio dzieki za twe filmy pozdrawiam krzysiek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: