Wielu Inwestorów zadaje sobie TE pytania. Okazuje się, że można zaoszczędzić nawet 50 tysięcy złotych w skali całej budowy! Jak to zrobić, zachowując przy tym zdrowy rozsądek? Czy oszczędności na domu z bali to w ogóle dobry pomysł? Czy chcesz zmniejszyć koszty budowy? Na czym można zaoszczędzić? Jaka jest cena domu z bali?
Gdzie możesz zaoszczędzisz krocie?
Zaplanuj swoje finanse
Pierwszą i najważniejszą kwestią, której zaplanowanie jest konieczne do rozpoczęcia budowy domu są finanse. Postaraj się zatem przewidzieć wszelkie wydatki aż do całkowitego wykończenia domu, aby w trakcie budowy nie trzeba było dobierać dużo droższych, od kredytu hipotecznego, pożyczek gotówkowych. Kiedy nie masz możliwości budowania domu ze środków rodzinnych najtańszą i najczęściej wybieraną formą finansowania tego typu inwestycji jest właśnie kredyt hipoteczny.

Zakup działki
Początkową fazą budowy jest oczywiście zakup działki. Niewątpliwie stanowi to duży wydatek. W jaki sposób możesz zaoszczędzić w tej fazie? Na ogół opłacalnym rozwiązaniem jest zakup działki w pobliżu infrastruktury drogowej. W ten sposób wybierasz również działkę z bliskim dostępem do mediów. Dzięki temu, możesz uniknąć wysokich kosztów przyłączy oraz kosztów wykonania utwardzonej drogi dojazdowej do nieruchomości. Nie bez znaczenia będą tutaj kluczowe kwestie takie jak: jakość gruntu i poziom wód gruntowych.
Projekt domu
Kolejnym etapem jest wybór projektu. Ty jako Inwestor masz do wyboru gotowy projekt, lub indywidualnie projektowany pod Twoje wytyczne. Zakup gotowego projektu jest o wiele tańszą opcją. Cena projektu średniej wielkości domu z bali waha się w okolicach 2 tys. złotych. Najlepiej wybrać projekt od doświadczonego biura projektowego. Jego brak przekłada się często na stosowanie nietypowych droższych rozwiązań konstrukcyjnych lub też rozmiary elementów konstrukcyjnych są zawyżane.
Niedoświadczony projektant dla własnego bezpieczeństwa woli „dorzucić” kilka centymetrów w obwodzie elementu, aby mieć pewność, że konstrukcja domu wytrzyma. To niejednokrotnie rzutuje na wyższe koszty budowy nawet o kilkanaście, a w skrajnych przypadkach o kilkadziesiąt tysięcy więcej na budowie tego samego domu! Doświadczenie możesz sprawdzić, biorąc pod uwagę ilość posiadanych projektów w technologii drewnianej i wywiady z klientami, którzy wybudowali już dom.
Najlepszą opcją jest wybór projektu, który w jak największym stopniu spełnia Twoje oczekiwania. Pozwala to bowiem uniknąć konieczności dokonywania przeróbek. Pozostanie jedynie kwestia adaptacji projektu polegająca na wrysowaniu go na mapach dotyczących terenu, wyznaczeniu miejsc przyłączy, uwzględnienia lokalnych warunków klimatycznych itp. Przed zakupem projektu koniecznie sprawdź, czy spełnia on lokalne wymagania dotyczące ukształtowania terenu oraz zagospodarowania przestrzennego.
Wybór prostej bryły domu

W większości przypadków cena domu parterowego bez użytkowanego poddasza będzie wyższa niż w przypadku domu z piętrem użytkowym. Różnice w cenie mogą wynosić nawet 15 – 20 tys. złotych na części drewnianej. Dodatkowo dochodzą oszczędności związane z mniejszą powierzchnią fundamentu oraz połaci dachu. Pamiętaj aby zaplanować przestrzeń tak, by dom był ładny i unikalny, ale jednocześnie pozwalający cieszyć się nim na co dzień. Faktem jest, że większa ilość wypustów i załamań w kształcie domu, tarasów, balkonów oraz innych niestandardowych rozwiązań powoduje nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych większe koszty wykonawcze. Stąd decydując się na te jakże piękne dodatki domu z bali, planuj je rozsądnie.
Koszty budowy
Oszczędności przyniesie również zatrudnienie sprawdzonego kierownika budowy. Jaka jest cena domu z bali? Fachowiec cechujący się rzetelnością, posiadający doświadczenie w swoim zawodzie stanowić będzie gwarancję prawidłowego wykonania prac, zaoszczędzi Ci sporo stresu koordynując wiele spraw, a ponadto pozwoli ustrzec się przed kosztownymi poprawkami.
Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie praktyczniejszych ścian działowych z lekkiej konstrukcji przykrytych np. płytą gipsowo-kartonową, czy ozdobną deską imitującą bale. Możliwe, że wykonawca posiada takie rozwiązanie w lepszej cenie, bez konieczności dokonywania dodatkowych zmian w projekcie.
Pamiętaj, że niezwykle ważne jest mądre rozporządzanie finansami. Warto postawić na jakość wykonania projektu (fundamenty, okna, dach, kominy), zwłaszcza do stanu surowego zamkniętego. Należy zachować odpowiednią proporcję pomiędzy kosztami i jakością.
Oczywiście każde, nawet małe zaoszczędzone kwoty, po zsumowaniu, mogą okazać się sporą sumą! Oszczędności na domu z bali są możliwe, koszty trzeba jednak szacować z głową.
Źródła:
http:/www.logcabinhub.com/costs-to-build-a-log-cabin/