BaleiDetale.pl
100 tys. za dom od Państwa? Polskie domy drewniane opisuję założenia

100 tys. PLN za dom drewniany od Państwa polskiego?

Polskie Domy Drewniane mają być tanie, ekologiczne i dostępne dla mniej zamożnych Inwestorów. Mówi się, że taki dom może kosztować od 100 tys. PLN. Analizuję, co dokładnie w trawie piszczy w tym temacie. Zapraszam do krótkiej lektury.

O programie

„Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą” to tytuł projektu budowy domów drewnianych dla Polaków.

W latach 2018-2022 ma powstać aż 11 tys. mieszkań w zabudowie wielorodzinnej, czyli mowa o blokach!!! oraz 950 domów jednorodzinnych. W początkowych założeniach mieszkania miałby być realizowane na gruntach Lasów Państwowych. Ostatecznie takie tereny będą przekazywać gminy. Jak wspomniał 19 lipca br. Minister  Środowiska Henryk Kowalczyk „grunty, które będą służyły takiemu budownictwu, oferują samorządy”.

 

projekt, czy działka na dom co załatwić najpierw? Polskie Domy Drewniane, grunty

Co ważne, nieruchomości będą przekazywane na wynajem i najem z dojściem do własności (jak domniemam kosztem większego czynszu po X latach, będziesz mógł mieszkanie mieć na własność). Istotne jest także to, że mieszkania będą dostępne dla mniej zamożnych Inwestorów, jako wsparcie programu Mieszkanie+.

W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że użytkownik takiego domu będzie miał możliwość zakupu mieszkania/domu za grosze.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Idea i Założenia Programu

Inwestorem rozwijającym tą ideę będzie spółka Polskie Domy Drewniane SA. W skład spółki wchodzi: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska(link do uchwały tutaj). Przed sprzeciwem posłów w skład PDD SA miały wchodzić także Lasy Państwowe.

pływ drewna w budownictwie na środkowiskoIdea skupia się wokół domów drewnianych w myśl zrównoważonego i ekologicznego budownictwa, wykorzystanie zasobów Polski. Drewno jest ekologicznym budulcem.

 

tanie domy drewniane, wplyw budownictwa na srodowisko, budowa domu z baliZastosowanie go przy budowie domu przyczynia się do ochrony naszego cennego środowiska (o zaletach drewna i domów z bali przeczytasz szerzej tutaj). Ponadto, domy te mają charakteryzować się niskim zapotrzebowaniem na energię, mają być energooszczędne.

Najważniejszym wg mnie punktem tego programu jest „gromadzenie i udostępnianie bazy wiedzy oraz dobrych praktyk związanych z budownictwem z drewna na potrzeby własne oraz sektora publicznego”.

Szukasz Wykonawcy domu z bali, krok po kroku

To jest dokładnie to, co rozwijam sam dla Ciebie na BaleiDetale.pl. Cieszy mnie to, że właściwa wiedza będzie promowana przez tak duże instytucje (o ile będzie właściwa nie pracująca pod dyktando jakiegoś lobby, na co liczę!).

Takie praktyki pomagają eliminować kiepskich fachowców z rynku, a dla Ciebie przełoży się to na wyższą jakość budowanego domu drewnianego.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Mniej pocieszające jest to, że większość działań związanych z tym programem skupiają się wokół domów szkieletowych. W większości są to domy z zastosowaniem warstw izolacji, których natura nie stworzyła swoimi rękoma. Według mnie brakuje poświęcenia uwagi domom z bali, bez stosowania zbędnych, sztucznie tworzonych materiałów, w myśl w pełni zrównoważonego budownictwa. To daje do myślenia i kieruje mnie do przypuszczeń, że program powstał w oparciu o pewne grupy biznesu (obym się mylił).


Niepodważalne jest to, że domy z bali są zdecydowanie bardziej ekologiczne od warstwowych domów szkieletowych.


Ciekawa Oferta Kredytowa

Analizując program dalej, w raz z BOŚ bankiem została opracowana stosowna oferta kredytowa dla budownictwa drewnianego.

Kredyt ma być bardziej dostępny i przystępny cenowo. Unikalność tej oferty głównie opiera się na dostosowaniu częstotliwości transz na budowę pod dom drewniany.

najlepszy kredyt na budowę domu z bali

Z pewnością przyczyni się to do sprawniejszego procesowania kredytu, a co za tym idzie wypłaty środków dla Ciebie, co jest bardzo dobrą wiadomością! O istocie wyboru właściwego banku pod kredyt hipoteczny pisałem już w innym artykule.

Więcej szczegółowych dokumentów na temat domów drewnianych w ramach programu znajdziesz pod linkiem http://projekty-rozwojowe.lasy.gov.pl/projekty-rozwojowe/…/polskie-domy-drewniane 


Szanse i Zagrożenia 

Idea jest bardzo obiecująca. Promowanie budownictwa drewnianego przez takie duże instytucje niesie ze sobą wiele dobrego. Zbyt wiele osób nie wie, co traci rezygnując z budowy domu z bali.

baza fachowców przekierowanie

Obiegowo panujące mity utrudniają właściwe podjęcie decyzji w jakiej technologii budować dom.  Dzięki tak szeroko zakrojonej akcji, dobre praktyki i właściwa wiedza trafi do szerszego grona odbiorców, a tym samym budownictwo drewniane stanie się bardziej popularne, jak na zachodzie Europy.

Martwi mnie tempo organizowania całego tego przedsięwzięcia. Rynek w Polsce jest specyficzny. Dobrzy fachowcy, albo się cenią, dodatkowo mając relatywnie długie terminy oczekiwania na realizację domu, albo budują za granicą za odpowiednio wyższe stawki.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Realizacja tylu obiektów, w tak krótkim czasie, niesie ze sobą ryzyko niskiej jakości. Ponadto warto zadać sobie pytanie, czy projekt nie jest lobbowany przez duże firmy, np. z branży izolacji. W przypadku zastosowania wełny mineralnej w takim domu, w moim odczuciu łamana będzie główna idea – zdrowego i ekologicznego budownictwa. Gdzie w tym wszystkim są domy z bali? Budowane właściwie nie wymagają tylu warstw izolacji co domy szkieletowe….zatem o ile bardziej są ekologiczne!

Z pewnością bacznie będę obserwował ten temat dla Ciebie.

 


Masz pytania odnośnie budowy domu z bali?

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Napisz do mnie! Z chęcią podpowiem Ci:

  • jak budować dom z bali,

  • od czego zacząć budowę,

  • na co zwracać uwagę, 

  • gdzie szukać odpowiednich wykonawców i wiele innych…

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews