100 tys. za dom od Państwa? Polskie domy drewniane opisuję założenia

100 tys. PLN za dom drewniany od państwa polskiego?

Polskie Domy Drewniane mają być tanie, ekologiczne i dostępne dla mniej zamożnych Inwestorów. Mówi się, że taki dom może kosztować od 100 tys. PLN. Analizuję, co dokładnie w trawie piszczy w tym temacie. Zapraszam do krótkiej lektury.

O programie

“Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą” to tytuł projektu budowy domów drewnianych dla Polaków.

W latach 2018-2022 ma powstać aż 11 tys. mieszkań w zabudowie wielorodzinnej, czyli mowa o blokach!!! oraz 950 domów jednorodzinnych. W początkowych założeniach mieszkania miałby być realizowane na gruntach Lasów Państwowych. Ostatecznie takie tereny będą przekazywać gminy. Jak wspomniał 19 lipca br. Minister  Środowiska Henryk Kowalczyk “grunty, które będą służyły takiemu budownictwu, oferują samorządy”.

projekt, czy działka na dom co załatwić najpierw? Polskie Domy Drewniane, grunty

Co ważne, nieruchomości będą przekazywane na wynajem i najem z dojściem do własności (jak domniemam kosztem większego czynszu po X latach, będziesz mógł mieszkanie mieć na własność). Istotne jest także to, że mieszkania będą dostępne dla mniej zamożnych Inwestorów, jako wsparcie programu Mieszkanie+.

W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że użytkownik takiego domu będzie miał możliwość zakupu mieszkania/domu za grosze.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Idea i Założenia Programu

Inwestorem rozwijającym tą ideę będzie spółka Polskie Domy Drewniane SA. W skład spółki wchodzi: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska(link do uchwały tutaj). Przed sprzeciwem posłów w skład PDD SA miały wchodzić także Lasy Państwowe.

pływ drewna w budownictwie na środkowiskoIdea skupia się wokół domów drewnianych w myśl zrównoważonego i ekologicznego budownictwa, wykorzystanie zasobów Polski. Drewno jest ekologicznym budulcem.

tanie domy drewniane, wplyw budownictwa na srodowisko, budowa domu z baliZastosowanie go przy budowie domu przyczynia się do ochrony naszego cennego środowiska (o zaletach drewna i domów z bali przeczytasz szerzej tutaj). Ponadto, domy te mają charakteryzować się niskim zapotrzebowaniem na energię, mają być energooszczędne.

Najważniejszym wg mnie punktem tego programu jest “gromadzenie i udostępnianie bazy wiedzy oraz dobrych praktyk związanych z budownictwem z drewna na potrzeby własne oraz sektora publicznego”.

Szukasz Wykonawcy domu z bali, krok po kroku

To jest dokładnie to, co rozwijam sam dla Ciebie na BaleiDetale.pl. Cieszy mnie to, że właściwa wiedza będzie promowana przez tak duże instytucje (o ile będzie właściwa nie pracująca pod dyktando jakiegoś lobby, na co liczę!).

Takie praktyki pomagają eliminować kiepskich fachowców z rynku, a dla Ciebie przełoży się to na wyższą jakość budowanego domu drewnianego.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Mniej pocieszające jest to, że większość działań związanych z tym programem skupiają się wokół domów szkieletowych. W większości są to domy z zastosowaniem warstw izolacji, których natura nie stworzyła swoimi rękoma. Według mnie brakuje poświęcenia uwagi domom z bali, bez stosowania zbędnych, sztucznie tworzonych materiałów, w myśl w pełni zrównoważonego budownictwa. To daje do myślenia i kieruje mnie do przypuszczeń, że program powstał w oparciu o pewne grupy biznesu (obym się mylił).


Niepodważalne jest to, że domy z bali są zdecydowanie bardziej ekologiczne od warstwowych domów szkieletowych.


Ciekawa Oferta Kredytowa

Analizując program dalej, w raz z BOŚ bankiem została opracowana stosowna oferta kredytowa dla budownictwa drewnianego.

Kredyt ma być bardziej dostępny i przystępny cenowo. Unikalność tej oferty głównie opiera się na dostosowaniu częstotliwości transz na budowę pod dom drewniany.

najlepszy kredyt na budowę domu z bali

Z pewnością przyczyni się to do sprawniejszego procesowania kredytu, a co za tym idzie wypłaty środków dla Ciebie, co jest bardzo dobrą wiadomością! O istocie wyboru właściwego banku pod kredyt hipoteczny pisałem już w innym artykule.

Więcej szczegółowych dokumentów na temat domów drewnianych w ramach programu znajdziesz pod linkiem http://projekty-rozwojowe.lasy.gov.pl/projekty-rozwojowe/…/polskie-domy-drewniane 


Szanse i Zagrożenia 

Idea jest bardzo obiecująca. Promowanie budownictwa drewnianego przez takie duże instytucje niesie ze sobą wiele dobrego. Zbyt wiele osób nie wie, co traci rezygnując z budowy domu z bali.

baza fachowców przekierowanie

Obiegowo panujące mity utrudniają właściwe podjęcie decyzji w jakiej technologii budować dom.  Dzięki tak szeroko zakrojonej akcji, dobre praktyki i właściwa wiedza trafi do szerszego grona odbiorców, a tym samym budownictwo drewniane stanie się bardziej popularne, jak na zachodzie Europy.

Martwi mnie tempo organizowania całego tego przedsięwzięcia. Rynek w Polsce jest specyficzny. Dobrzy fachowcy, albo się cenią, dodatkowo mając relatywnie długie terminy oczekiwania na realizację domu, albo budują za granicą za odpowiednio wyższe stawki.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Realizacja tylu obiektów, w tak krótkim czasie, niesie ze sobą ryzyko niskiej jakości. Ponadto warto zadać sobie pytanie, czy projekt nie jest lobbowany przez duże firmy, np. z branży izolacji. W przypadku zastosowania wełny mineralnej w takim domu, w moim odczuciu łamana będzie główna idea – zdrowego i ekologicznego budownictwa. Gdzie w tym wszystkim są domy z bali? Budowane właściwie nie wymagają tylu warstw izolacji co domy szkieletowe….zatem o ile bardziej są ekologiczne!

Z pewnością bacznie będę obserwował ten temat dla Ciebie.


Masz pytania odnośnie budowy domu z bali?

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Napisz do mnie! Z chęcią podpowiem Ci:

  • jak budować dom z bali,

  • od czego zacząć budowę,

  • na co zwracać uwagę, 

  • gdzie szukać odpowiednich wykonawców i wiele innych…

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: