planowanie kosztów budowy, oszczędności

Nie daj się zaskoczyć kosztom! Ile kosztuje budowa domu z bali?

Zanim kupisz projekt… zobacz, co wpływa na koszt budowy!

Ceny domów to temat rzeka, podobnie jak z rzeką – ceny są też bardzo zmienne. Wiele zależy od lokalnych cen i dostępności fachowców, a także od decyzji, które podejmiemy w czasie budowy i od materiałów, które kupimy. Można je jednak oszacować. Zanim zaczniesz robić projekt, warto zrobić rozeznanie dotyczące ceny. W tym pomogą specjalne kalkulatory lub projektanci. Ile wyniosą Cię ostateczne koszty budowy domu z bali?

Co decyduje o kosztach budowy domu?

Masz już zakupioną działkę? Teraz pora na prawdziwe wydatki! Budując nowy dom z bali, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Wszystko kosztuje. Szacuje się, że roboty ziemne i przygotowanie fundamentów dla domów z bali stanowią około 10% całkowitego kosztu budowy.

planowanie kosztów budowy, oszczędności
Kluczem do minimalizacji kosztów jest przemyślany projekt.

Najdroższe są materiały i robocizna. Tutaj koszty wahają się w zależności od sytuacji na rynku i lokalizacji ale można przyjąć, że to kolejne 50%. Następne 25% to wykończenie domu – może być więcej, jeśli zdecydujesz się na wyższy standard lub rozwiązania typu „eco”. Dodatkowe 15% to koszty przyłączeń i instalacji (wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa, C.O., elektryczna, internetowa, kablowa, itp.). Proporcje te najczęściej nie ulegają zmianom, a jeśli już, to te wahania są bardzo niewielkie.


Koszt zależy od zagospodarowania terenu

Pisałem już o tym, że zanim rozpoczniesz budowę i projektowanie, trzeba przejrzeć plany zagospodarowania terenu. W planach znajdziemy wytyczne, co do budowy. Znajdziemy tam między innymi takie informacje jak: wielkość domu, ograniczenia dotyczące murowania i stawianych fundamentów, nachylenie dachu, a nawet kolor dachówki i ilość kondygnacji.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Posiadając taką wiedzę, można wybrać projekt domu z bali, który Cię najbardziej interesuje. Z planu wyczytasz również to, czy będziesz mógł postawić na działce swój wymarzony dom i czy będziesz mógł zakupić projekt, który najbardziej spełnia Twoje oczekiwania. Na podstawie projektu łatwiej już oszacować koszt całej inwestycji.


Konsekwencje niedoszacowania kosztów

Sam zakup projektu domu to dopiero niewielki procent kosztów całej inwestycji. Mając jednak taki projekt, można oszacować całkowity koszt inwestycji. Jeśli nie potrafisz czytać projektów, możesz poprosić projektanta lub firmę projektową o interpretację i oszacowanie kosztów. To „być”, albo „nie być” całej inwestycji.

najlepszy kredyt na budowę domu z baliJeśli projekt domu będzie zbyt kosztowny, nie kupuj go! Nie ma nic gorszego niż przerywanie prac w połowie z powodu braku środków. Takie niedokończone inwestycje najczęściej kończą się tym, że dom stoi odłogiem przez długie lata i niszczeje, a Ty możesz zostać z kredytem, który trzeba będzie spłacać. Swoją drogą, jeśli szukasz najlepszego kredytu, do budowy Twojego domu z bali, tylko od doświadczonego w tym temacie doradcy kredytowego KLIKNIJ TUTAJ i zostaw kilka, niezbędnych w tym celu, informacji.

 

 


Zmiany w projekcie w trakcie budowy

szacowanie kosztów budowy, konsekwencje, wstrzymanie budowy
Jeśli niedoszacujesz kosztów, będziesz musiał zaciągnąć kredyt, aby dokończyć inwestycję.

Pamiętaj również o tym, że bardzo ciężko będzie Ci zmienić projekt po rozpoczęciu prac. Załóżmy, że źle oszacowałeś koszty i we wczesnym etapie budowy będziesz chciał wprowadzić cięcia. W wielu przypadkach nie będzie to możliwe! Jeśli już na te cięcia się zdecydujesz, takie manewry z reguły nie kończą się dobrze.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

baza fachowców przekierowanie

Wyobraź sobie taką sytuację. Jeden wykonawca zaczął już przygotowania na podstawie starego projektu. Ty dostarczasz mu nowy, ale starego nie wyrzuci i zaczyna się mętlik…”a bo nikt mi nie powiedział”, albo pojawia się argument do podnoszenia cen wykonawstwa za poniesione straty itd. Często wychodzi tak, że wprowadzone zmiany, które z założenia miały obniżyć koszty, finalnie wyniosły więcej. Po co decydować się na dodatkowy stres? Lepiej zawczasu dobrze przemyśleć sprawę.


Jakie dane nie powinny być modyfikowane w trakcie budowy

Dodatkowo takie rzeczy jak:

  • Konstrukcja bryły domu;
  • Zewnętrzne wymiary domu;
  • Wymiary elementów konstrukcyjnych;
  • Rozmieszenia otworów okiennych i drzwiowych.

Wszystko musi zgadzać się z założeniami projektu.


Jakie zmiany nie są istotne z uwagi na pozwolenie na budowę?

To co nie będzie wymagało aktualizacji pozwolenia na budowę, czyli zmian w projekcie złożonym do urzędu to:

 

kalkulator budowy domu z baliWiększość z tych modyfikacji powinien nanieść kierownik budowy w dzienniku, jako zmiany nieistotne z punktu widzenia konstrukcji.

Pamiętaj jednak o tym, że pracując na projekcie wg pierwszego wydruku masz pewność, że wszyscy na budowie mają tę samą wersję Twojego domu.

 

Eliminujesz w ten sposób ryzyko wystąpienia szeregu nieporozumień z wykonawcami.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

 Źródła: 

https://www.palmatin.com/faq/how-much-does-a-log-house-cost/

https://www.angieslist.com/articles/how-much-does-log-cabin-cost.htm

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: