BaleiDetale.pl
planowanie kosztów budowy, oszczędności

Nie daj się zaskoczyć kosztom! Ile kosztuje budowa domu z bali?

Zanim kupisz projekt… zobacz, co wpływa na koszt budowy!

Ceny domów to temat rzeka, podobnie jak z rzeką – ceny są też bardzo zmienne. Wiele zależy od lokalnych cen i dostępności fachowców, a także od decyzji, które podejmiemy w czasie budowy i od materiałów, które kupimy. Można je jednak oszacować. Zanim zaczniesz robić projekt, warto zrobić rozeznanie dotyczące ceny. W tym pomogą specjalne kalkulatory lub projektanci. Ile wyniosą Cię ostateczne koszty budowy domu z bali?

Co decyduje o kosztach budowy domu?

Masz już zakupioną działkę? Teraz pora na prawdziwe wydatki! Budując nowy dom z bali, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Wszystko kosztuje. Szacuje się, że roboty ziemne i przygotowanie fundamentów dla domów z bali stanowią około 10% całkowitego kosztu budowy.

planowanie kosztów budowy, oszczędności
Kluczem do minimalizacji kosztów jest przemyślany projekt.

Najdroższe są materiały i robocizna. Tutaj koszty wahają się w zależności od sytuacji na rynku i lokalizacji ale można przyjąć, że to kolejne 50%. Następne 25% to wykończenie domu – może być więcej, jeśli zdecydujesz się na wyższy standard lub rozwiązania typu „eco”. Dodatkowe 15% to koszty przyłączeń i instalacji (wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa, C.O., elektryczna, internetowa, kablowa, itp.). Proporcje te najczęściej nie ulegają zmianom, a jeśli już, to te wahania są bardzo niewielkie.


Koszt zależy od zagospodarowania terenu

Pisałem już o tym, że zanim rozpoczniesz budowę i projektowanie, trzeba przejrzeć plany zagospodarowania terenu. W planach znajdziemy wytyczne, co do budowy. Znajdziemy tam między innymi takie informacje jak: wielkość domu, ograniczenia dotyczące murowania i stawianych fundamentów, nachylenie dachu, a nawet kolor dachówki i ilość kondygnacji.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Posiadając taką wiedzę, można wybrać projekt domu z bali, który Cię najbardziej interesuje. Z planu wyczytasz również to, czy będziesz mógł postawić na działce swój wymarzony dom i czy będziesz mógł zakupić projekt, który najbardziej spełnia Twoje oczekiwania. Na podstawie projektu łatwiej już oszacować koszt całej inwestycji.


Konsekwencje niedoszacowania kosztów

Sam zakup projektu domu to dopiero niewielki procent kosztów całej inwestycji. Mając jednak taki projekt, można oszacować całkowity koszt inwestycji. Jeśli nie potrafisz czytać projektów, możesz poprosić projektanta lub firmę projektową o interpretację i oszacowanie kosztów. To „być”, albo „nie być” całej inwestycji.

najlepszy kredyt na budowę domu z bali Jeśli projekt domu będzie zbyt kosztowny, nie kupuj go! Nie ma nic gorszego niż przerywanie prac w połowie z powodu braku środków. Takie niedokończone inwestycje najczęściej kończą się tym, że dom stoi odłogiem przez długie lata i niszczeje, a Ty możesz zostać z kredytem, który trzeba będzie spłacać. Swoją drogą, jeśli szukasz najlepszego kredytu, do budowy Twojego domu z bali, tylko od doświadczonego w tym temacie doradcy kredytowego KLIKNIJ TUTAJ i zostaw kilka, niezbędnych w tym celu, informacji.

 

 


Zmiany w projekcie w trakcie budowy

szacowanie kosztów budowy, konsekwencje, wstrzymanie budowy
Jeśli niedoszacujesz kosztów, będziesz musiał zaciągnąć kredyt, aby dokończyć inwestycję.

Pamiętaj również o tym, że bardzo ciężko będzie Ci zmienić projekt po rozpoczęciu prac. Załóżmy, że źle oszacowałeś koszty i we wczesnym etapie budowy będziesz chciał wprowadzić cięcia. W wielu przypadkach nie będzie to możliwe! Jeśli już na te cięcia się zdecydujesz, takie manewry z reguły nie kończą się dobrze.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

baza fachowców przekierowanie

Wyobraź sobie taką sytuację. Jeden wykonawca zaczął już przygotowania na podstawie starego projektu. Ty dostarczasz mu nowy, ale starego nie wyrzuci i zaczyna się mętlik…”a bo nikt mi nie powiedział”, albo pojawia się argument do podnoszenia cen wykonawstwa za poniesione straty itd. Często wychodzi tak, że wprowadzone zmiany, które z założenia miały obniżyć koszty, finalnie wyniosły więcej. Po co decydować się na dodatkowy stres? Lepiej zawczasu dobrze przemyśleć sprawę.


Jakie dane nie powinny być modyfikowane w trakcie budowy

Dodatkowo takie rzeczy jak:

  • Konstrukcja bryły domu;
  • Zewnętrzne wymiary domu;
  • Wymiary elementów konstrukcyjnych;
  • Rozmieszenia otworów okiennych i drzwiowych.

Wszystko musi zgadzać się z założeniami projektu.


Jakie zmiany nie są istotne z uwagi na pozwolenie na budowę?

To co nie będzie wymagało aktualizacji pozwolenia na budowę, czyli zmian w projekcie złożonym do urzędu to:

 

kalkulator budowy domu z baliWiększość z tych modyfikacji powinien nanieść kierownik budowy w dzienniku, jako zmiany nieistotne z punktu widzenia konstrukcji.

Pamiętaj jednak o tym, że pracując na projekcie wg pierwszego wydruku masz pewność, że wszyscy na budowie mają tę samą wersję Twojego domu.

 

Eliminujesz w ten sposób ryzyko wystąpienia szeregu nieporozumień z wykonawcami.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

 Źródła: 

https://www.palmatin.com/faq/how-much-does-a-log-house-cost/

https://www.angieslist.com/articles/how-much-does-log-cabin-cost.htm

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews