BaleiDetale.pl
5 wskazówek zanim wybudujesz dom z bali

5 Wskazówek Zanim Wybudujesz Dom z Bali

Wiele osób pyta mnie, jak przygotować się do budowy domu z bali? Na co trzeba zwrócić uwagę? O czym pomyśleć?

Nie będę jakoś specjalnie odkrywczy, jeśli powiem, że budowa każdego domu, niezależnie od technologii, w jakiej jest budowany nie jest procesem łatwym, ani tanim. Wielu z nas, aby pozwolić sobie na budowę domu, musi zaciągnąć kredyt spłacany przez długie lata albo mocno oszczędzać. Nie pozwól zatem, aby budowa wymknęła Ci się spod kontroli, kiedy jej punkt kulminacyjny „pożre” Twoją każdą wolną chwilę i ostrożność w podejmowaniu działań! 

 

5 wskazówek, zanim wybudujesz dom z bali!


#1 Przygotowanie mentalne

Zdecydowanie musisz mieć pewność, że wiesz, jaki ogrom zalet niesie za sobą dom z bali – pamiętaj ma on także wady. Staraj się spróbować życia w takim domu, np. na wyjazdach wakacyjnych. Pytaj i słuchaj ludzi, którzy żyją w takich domach, oni zawsze udzielą Ci sporo cennych rad!

Sprecyzuj także Twoje oczekiwania względem domu:

  • Jaką ma pełnić funkcję?
  • Ile osób będzie w nim mieszkało?
  • Jakie ma mieć pomieszczenia?
  • Ile ma mieć merów kwadratowych? itp.

link do Pinterest dawki inspiracji, zbioru zdjęć

Na podstawie wspólnych, rodzinnych rozmów i doświadczeń omówcie, czego każdy z Was potrzebuje. Jakie pomieszczenia są dla Was najważniejsze, a których mógłby ewentualnie nie być w przypadku konieczności cięć budżetowych w projekcie.

Spróbujcie określić styl, w jakim ma być wykonany dom. W tym celu pomocne będą zdjęcia domów już wybudowanych, np. tych zebranych na moim kanale Pinterest.

Już niebawem udostępnię Ci swój poradnik „Pierwszy krok do budowy domu z bali” w nim szerzej opisuję 6 sprawdzonych technik, abyś podjął właściwe decyzje przy budowie wymarzonego domu z bali.

ebook pierwszy krok do budowy domu z bali, 6 sprawdzonych technik, abys podjal wlasciwe decyzje przy budowie domu z bali


#2 Przygotowanie finansowe

No i właśnie budżet… Czy wybudujesz dom posiłkując się kredytem z banku, czy gotówką?

W każdym z tych przypadków trzeba dobrze rozplanować finanse, aby starczyły do końca budowy. Jeśli budujesz za gotówkę, temat jest zdecydowanie prostszy – trzeba zmieścić się w określonym przedziale finansowym.

kalkulator budowy domu z baliDo kredytu trzeba się przygotować nieco bardziej o czym już pisałem. W dużym skrócie, aby uzyskać zdolność kredytową Twoje finanse muszą być w nienagannej kondycji (tyczy się to głównie historii kredytowej i dokumentów potwierdzających Twoje zarobki).

Wysoki poziom zadłużenia, a nie daj Boże nieterminowo spłacane, mogą pozbawić Cię możliwości kredytowania budowy!


#3 Dobry projekt i właściwa działka

Pisałem już o tym, co najpierw: projekt, czy działka? Dla przypomnienia według mnie o wiele trudniej jest znaleźć działkę, która spełniać będzie Twoje oczekiwania, aniżeli projekt. Dlatego swe działania rozpocząłbym od zakupu działki, a dopiero do niej dobierał projekt.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni


#4 Rzetelni fachowcy

Doświadczony projektant, kierownik budowy, a także wykonawca oszczędzą Ci wielu nerwów i PIENIĘDZY przede wszystkim!

Szukasz Wykonawcy domu z bali, krok po kroku

Odpowiednie dobrany, doświadczony w projektowaniu domów z bali projektant (biuro projektowe) przygotuje Twój dom tak, aby był optymalny w budowie pod katem technicznym. Brak doświadczenia przełoży się w najlepszym wariancie na znacząco większą ilość  drewna potrzebną do wybudowania Twojego domu.

Wprawiony w boju (domów z bali) kierownik budowy wyłapie szybko wszystkie błędy wykonawcy – będzie Twoim aniołem stróżem na budowie, dlatego odpowiednio musisz go wynagradzać (budżet na poziomie 1500 zł nie starczy nawet na połowę budowy). Czy kierownik powinien być na budowie dość często?, Kiedy? czytaj o tym tutaj!

10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy domu z bali

Wykonawcy to długi temat do rozważań, ale są wśród nich Ci warci Twojej uwagi. Jak go znaleźć? Na ten temat stworzyłem osobny, obszerny Ebook: „10 korków do wyboru wykonawcy domu z bali” dostępny obok (kliknij w zdjęcie).

Z solidnym przygotowaniem merytorycznym Twój wybór będzie trafniejszy. Z tym E-bookiem połączone jest 6 narzędzi, aby proces wyboru wykonawcy przebiegał właściwie (dostępne tutaj), są to:

  • Lista ponad 120 WYKONAWCÓW DOMÓW Z BALI,
  • CHECKlista ZAKRESU PRAC (ułożonych chronologicznie, wg kolejności budowy),
  • ZETKA – czyli zbiór 50 kluczowych pytań do wykonawcy od A do Z-tki,
  • Narzędzie – RANKING WYKONAWCÓW (do porównania ofert zebranych od wykonawców,
  • WZÓR UMOWY,
  • KALKULATOR BUDOWLANY.

#5 Odpowiednie podejście

Sam uczę się odpowiedniego podejścia, przy korzystaniu z różnych dostępnych na rynku usług. Lubimy się targować i negocjować ceny, aż za bardzo! Ale nie w każdym przypadku się to opłaca, zwłaszcza kiedy może wpłynąć to na jakość produktu finalnego.

A przecież skończyły się czasy, gdzie brakuje pracy na rynku. Żeby druga strona była odpowiednio zmotywowana, musi odpowiednio zarobić. Zatem nie możemy oczekiwać od fachowców najwyższej jakości przy wyborze najtańszej oferty.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Pamiętaj o tym proszę, to bardzo istotne, zwłaszcza przy budowie domu z bali! Nie dziwie się wielu fachowcom, którzy wolą budować z większym spokojem za granicą, w sytuacji, kiedy u nas muszą walczyć o każdą złotówkę.

Oczywiście są taż na rynku naciągacze. Niemniej weryfikujmy wykonawcę przez pryzmat jego wiedzy i doświadczenia, a na samym końcu cenę. O tym, co ważne jest w technologii budowy domu z bali przeczytasz więcej tutaj.

dodaj komentarz

Kolejny E-Book w Podziękowaniu!

Bezpłatny E-book 13 mitów o domach z bali do pobrania, domy z bali jak budować, baleidetale.pl

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco: