Jak Budować Dom z Bali 5 wskazówek

VIDEO: ❺ CENNYCH WSKAZÓWEK ➔ Jak Budować Dom z Bali?

Wiele osób pyta mnie, jak przygotować się do budowy domu z bali? Od czego zacząć ? Jaką technologię wybrać? Gdzie szukać dobrych projektów, projektantów czy wykonawców? Na co trzeba zwracać uwagę? O czym pomyśleć? Tych pytań jest naprawdę wiele, to tylko nieliczne!!

W tym nagraniu przedstawię Ci 5 wskazówek, które w telegraficznym skrócie naprowadzą Cię na właściwe tory.

Zapraszam na film!

5 wskazówek, zanim wybudujesz dom z bali!

Nie będę jakoś specjalnie odkrywczy, jeśli powiem, że budowa każdego domu, niezależnie od technologii, w jakiej jest budowany nie jest procesem łatwym, ani tanim. Wielu z nas, żeby pozwolić sobie na budowę domu, musi zaciągnąć kredyt, który spłacamy przez długie lata.

Nie pozwól zatem, aby budowa wymknęła Ci się spod kontroli, a jej punkt kulminacyjny pochłonął każdą Twoją wolną chwilę i ostrożność w podejmowaniu działań! Mówimy o zbyt dużych kwotach, aby podejść do tego procesu lekceważąco – moim zdaniem. W tym nagraniu chce Ci przedstawić 5 wskazówek, żeby nakierować Cię na właściwe tory budowy domu z bali.


#1 Jaki Będzie Twój Dom z Bali?

Zdecydowanie musisz mieć pewność, że wiesz, jaki ogrom zalet niesie za sobą dom z bali – pamiętaj ma on także wady. O tym rozpisuję się szerzej na BaleiDetale.pl i w e-booku Pierwszy Krok do Budowy Domu z Bali.
Staraj się doświadczyć życia w takim domu, np. na wyjazdach wakacyjnych. Pytaj i słuchaj ludzi, którzy żyją w takich domach, oni zawsze udzielą Ci sporo cennych rad! Ja także służę Tobie pomocą w tym zakresie.

Żeby precyzyjniej wyjaśnić, o co mi chodzi powiem Ci, że podczas swojej działalności w zakresie pomocy przy budowie domów z bali spotykam „Balowiczów”, którzy już mieszkają w takim domu (trafiają do mnie, w momencie, kiedy już mają problem do rozwiązania np. z doszczelnieniem domu). Część z nich na ogół nie jest świadoma, że np. drewno pracuje i z czym to się wiąże. Że jeśli dom nie będzie wykonany właściwie, to schnące bale będą się rozszczelniać.

Budowa Domu z Bali Krok o Kroku nagranieNiektórzy nie są świadomi, że drewno lite, zwłaszcza bale o dużych przekrojach pęka, co w pierwszych latach użytkowania domu po prostu słychać. Wiele osób nie jest także świadomych, że czasem ściana balowa wykonana niewłaściwie, potrafi przeciekać przy obfitych opadach deszczu itd. Nie mówię tego, aby Cię przestraszyć, tyko żeby uczulić, gdzie czasem są popełniane błędy. Moją rolą jest poprowadzić Cię tak, abyś trafił we właściwe ręce, do odpowiednich fachowców i był świadomy tego, czym cechuje się dom z bali, by Twój dom spełniał finalnie Twoje oczekiwania funkcjonalne, finansowe, estetyczne itd.

No i a propos oczekiwań, to te zawsze staram się bardzo dokładnie zdiagnozować w rozmowach indywidualnych. Zadaję pytania dotyczące domu m. in.:

Sprecyzuj także Twoje oczekiwania względem domu:

 • Jaką ma pełnić funkcję?
 • Ile osób będzie w nim mieszkało?
 • Jakie ma mieć pomieszczenia?
 • Ile ma mieć merów kwadratowych?
 • Jaki przewidujesz budżet? Itd.

link do Pinterest dawki inspiracji, zbioru zdjęć

Często sugeruję, żeby na podstawie wspólnych, rodzinnych rozmów i doświadczeń w zakresie wspólnego życia omówić, czego każdy z Was potrzebuje. Jakie pomieszczenia są dla Was najważniejsze, a których mogłoby ewentualnie nie być, w przypadku konieczności cięć budżetowych w projekcie.

Wspólnie spróbujcie określić styl, w jakim ma być wykonany dom. W tym celu pomocne będą zdjęcia domów już wybudowanych, np. tych zebranych na moim kanale Pinterest lub oglądając wywiady i filmy inspirujące na moim kanale YouTube. Już niebawem kolejne wywiady z właścicielami domów z bali. Jak wspomniałem jest też dostępny bezpłatny poradnik „Pierwszy krok do budowy domu z bali„, w którym szerzej opisuję 6 sprawdzonych technik, abyś podjął właściwe decyzje przy budowie wymarzonego domu z bali.

ebook pierwszy krok do budowy domu z bali, 6 sprawdzonych technik, abys podjal wlasciwe decyzje przy budowie domu z bali

Pytań naprowadzających mnie na Twoją wizję wymarzonego domu z bali jest wiele, tym filmem chcę Cię zainspirować do dalszych właściwych kroków i nakreślić Ci, gdzie najczęściej występują problemy.


#2 Przygotowanie Finansowe

No i właśnie budżet… Czy wybudujesz dom posiłkując się kredytem z banku, czy gotówką?

W każdym z tych przypadków trzeba dobrze rozplanować finanse, aby starczyły do końca budowy. Jeśli budujesz za gotówkę, temat jest zdecydowanie prostszy – trzeba zmieścić się w określonym przedziale finansowym.

najlepszy kredyt na budowę domu z bali

Do kredytu trzeba się przygotować nieco bardziej, o czym już pisałem w artykułach na BaleiDetale.pl. W dużym skrócie, aby uzyskać zdolność kredytową, Twoje finanse muszą być w nienagannej kondycji (tyczy się to głównie historii kredytowej i dokumentów potwierdzających Twoje zarobki).

Wysoki poziom zadłużenia, a nie daj Boże nieterminowo spłacane pożyczki, mogą pozbawić Cię możliwości kredytowania budowy!

Musisz też pamiętać o tym, że zbyt duża ilość zapytań o kredyt może na jakiś czas zablokować możliwość otrzymania kredytu hipotecznego. O kredyt należy starać się z głową!

W tym celu zawsze zachęcam do skorzystania z usług doświadczonego doradcy kredytowego, który powie Ci, gdzie w Twojej sytuacji finansowej i formalnej najlepiej starać się o kredyt na dom z bali. Nie każdy bank udziela kredytu na domy drewniane lub warunki finansowania mogą być mniej korzystne!

Pamiętaj, że obsługa doradcy kredytowego Ciebie nie kosztuje. Warunki finansowania będziesz mieć takie same, jakbyś sam chodził po bankach i szukał kredytu, a czasem nawet lepsze! Koszty prowizji bankiera, czy doradcy już są z góry uwzględnione w kosztach uruchomienia kredytu przez bank. Mało tego, w sprawach bardziej złożonych doświadczony doradca wie dokładniej, jak Cię poprowadzić i do którego banku wysłać wniosek, aby nie było problemów na etapie wypłacania transz. To ogromna oszczędność Twojego czasu i nerwów!

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z baliTakiego doradcę znajdziesz także u mnie. Żeby mieć pewność, że trafisz do właściwej osoby wypełniasz odpowiedni, krótki wniosek, który trafia do konkretnej osoby, którą znam osobiście. W zależności od rejonu Polski zostajesz przydzielony do bankiera, który ma doświadczenie przy kredytowaniu domów z bali i wie na co trzeba zwracać uwagę i nie inaczej! Często osobiście rozmawiam z danym doradcą, aby dodatkowo upewnić się, czy wie o co chodzi i uczulam, go gdzie bywają problemy.

Uwierz mi, że tak przygotowany proces pozwala uniknąć niepotrzebnych stresów i komplikacji na budowie, najczęściej na etapie wypłacania środków w trakcie budowy.

baner spotkania online w temacie domów z bali


#3 Właściwa Działka i Dobry Projekt

Pisałem już o tym na BaleiDetale.pl, co najlepiej wykonać najpierw: projekt, czy działkę? Dla przypomnienia według mnie o wiele trudniej jest znaleźć działkę, która spełniać będzie Twoje oczekiwania, aniżeli projekt. Dlatego swe działania rozpocząłbym od zakupu działki, a dopiero do niej dobierał projekt. Jeśli chcesz bardziej zgłębić temat zakupu działki, zobacz także artykuł o zakupie działki krok po kroku.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Co do projektu, to i tu doświadczenie architektów go tworzących, w temacie domów z bal jest kluczowe. To od projektu zależy w dużym stopniu powodzenie Twojej budowy. Możesz kupić projekt gotowy lub stworzyć indywidualny, co porównywałem już w tym filmie. Gotowe projekty z dużych biur architektonicznych dla wielu wykonawców domów z bali są znane i nie stanowią większych wyzwań przy ich realizacji (napisz do mnie e-mail na slawomir.witiw@baleidetale.pl a podpowiem Ci, gdzie takich projektów szukać). Jeśli tworzysz projekt indywidualny z fachowcem, który do tej pory miał do czynienia tylko z domami murowanymi, może okazać się, że dom będzie drogi w wykonaniu lub będzie wymagał poprawek.

Często okazuje się, że przekroje elementów konstrukcyjnych, dla bezpieczeństwa policzy on z nadmiarem, który będzie Ciebie kosztował podczas realizacji domu. Więcej drewna to wyższe, niepotrzebne koszty – pamiętaj o tym. Bywa także, że pewne rozwiązania konstrukcyjne nie są wykonalne w rzeczywistości. To tylko dwa z wielu przykładów, gdzie architekt może negatywnie wpłynąć na powodzenie i koszty Twojej budowy i mówimy tutaj nie o kilku, ani o kilkunastu,  a o kilkudziesięciu tysiącach złotych.


#4 Rzetelni Fachowcy

I tu znowu nie będę odkrywczy, kiedy powiem Ci, że doświadczony projektant, kierownik budowy, a także wykonawca oszczędzą Ci wielu nerwów i PIENIĘDZY przede wszystkim! Właściwie to się tyczy każdego fachowca, który uczestniczy przy budowie Twojego domu z bali, ale błędy Tych, których wymieniłem przed chwilą kosztują najwięcej!

Tak, jak już wspomniałem wcześniej odpowiednio dobrany, doświadczony w projektowaniu domów z bali architekt (biuro projektowe) przygotuje Twój dom tak, aby był optymalny w budowie pod kątem technicznym. Często projektant współpracuje ściśle z wykonawcą. Brak doświadczenia przełoży się w najlepszym wariancie na znacząco większą ilość drewna potrzebną do wybudowania Twojego domu.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Wprawiony w boju (domów z bali) kierownik budowy, wyłapie szybko wszystkie błędy wykonawcy – będzie Twoim aniołem stróżem na budowie, dlatego odpowiednio musisz go wynagradzać (budżet na poziomie 1500 zł nie starczy nawet na połowę budowy). Czy kierownik powinien być na budowie dość często? Za co jest odpowiedzialny? O tych i innych kluczowych aspektach rozmawiałem z Panem Ryszardem Lewandowskim w wywiadzie VIDEO, na który serdecznie Cię zapraszam.

10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy domu z bali

Wykonawcy to długi temat do rozważań, ale są wśród nich Ci warci Twojej uwagi. Jak go znaleźć? Możesz skorzystać z mojej bazy sprawdzonych fachowców, których prace regularnie monitoruję – link znajdziesz także pod filmem. Na temat wyboru wykonawcy stworzyłem także osobny, obszerny E-book: „10 korków do wyboru solidnego wykonawcy domu z bali„. bo wiem, że z solidnym przygotowaniem merytorycznym Twój wybór będzie trafny. Z tym E-bookiem połączone jest 6 narzędzi, żeby proces wyboru wykonawcy przebiegał właściwie i są to:

 • Lista ponad 120 WYKONAWCÓW DOMÓW Z BALI, abyś nie musiał szukać firm w internecie,
 • CHECKlista ZAKRESU PRAC (ułożonych chronologicznie, wg kolejności budowy), która pomaga wstępnie sprawdzić, czy wszystko o czym rozmawiasz z fachowcami jest uwzględnione?
 • ZETKA – czyli zbiór 50 kluczowych pytań do wykonawcy od A do Z-tki, o których w większości sam byś nie pomyślał, żeby zadać, a ja z doświadczenia wiem, że warto je omówić,
 • Narzędzie – RANKING WYKONAWCÓW (do porównania ofert zebranych od wykonawców,
 • WZÓR UMOWY,
 • KALKULATOR BUDOWLANY.

#5 Odpowiednie podejście

Sam uczę się odpowiedniego podejścia, przy korzystaniu z różnych dostępnych na rynku usług. Lubimy się targować i negocjować ceny, aż za bardzo! Ale nie w każdym przypadku się to opłaca, zwłaszcza kiedy może wpłynąć to na jakość produktu finalnego.

baza fachowców przekierowanie

A przecież skończyły się czasy, gdzie brakuje pracy na rynku. Żeby druga strona była odpowiednio zmotywowana, musi odpowiednio zarobić. Zatem nie możemy oczekiwać od fachowców najwyższej jakości przy wyborze najtańszej oferty. Przy domach z bali ma to szczególnie dobitne przełożenie!

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Pamiętaj o tym proszę, to bardzo istotne, zwłaszcza przy budowie domu z bali! Nie dziwie się wielu fachowcom, którzy wolą budować z większym spokojem za granicą, w sytuacji, kiedy u nas muszą walczyć o każdą złotówkę. I nie staję po stronie specjalistów, ale wiem też z jakimi problemami oni się borykają, a organizacja procesu budowy domu z bali nie należy do prostych (emigrujący fachowcy, których i tak jest mało, praca na wyjazdach, pozyskanie odpowiedniego drewna itd.).

Oczywiście są też na rynku naciągacze. Niemniej jednak weryfikujmy wykonawcę przez pryzmat jego wiedzy, doświadczenia, referencji, a na samym końcu cenę. O tym, jak wybudować trwały, ciepły i tani dom z bali mówiłem na spotkaniu Online, link do niego zamieściłem w opisie!

Napisz w komentarzu, w jakim temacie chciałbyś, abym nagrał kolejne VIDEO/napisał kolejny artykuł?.

Dzięki na dziś. Do usłyszenia!, Cześć!

podpis imienny z uśmiechem, domy z bali, jak budować? baleidetale.pl

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: