BaleiDetale.pl
5 wskazówek zanim wybudujesz dom z bali

5 Wskazówek Zanim Wybudujesz Dom z Bali

Wiele osób pyta mnie, jak przygotować się do budowy domu z bali? Na co trzeba zwrócić uwagę? O czym pomyśleć?

Nie będę jakoś specjalnie odkrywczy, jeśli powiem, że budowa każdego domu, niezależnie od technologii, w jakiej jest budowany nie jest procesem łatwym, ani tanim. Wielu z nas, aby pozwolić sobie na budowę domu, musi zaciągnąć kredyt spłacany przez długie lata albo mocno oszczędzać. Nie pozwól zatem, aby budowa wymknęła Ci się spod kontroli, kiedy jej punkt kulminacyjny „pożre” Twoją każdą wolną chwilę i ostrożność w podejmowaniu działań! 

 

5 wskazówek, zanim wybudujesz dom z bali!


#1 Przygotowanie mentalne

Zdecydowanie musisz mieć pewność, że wiesz, jaki ogrom zalet niesie za sobą dom z bali – pamiętaj ma on także wady. Staraj się spróbować życia w takim domu, np. na wyjazdach wakacyjnych. Pytaj i słuchaj ludzi, którzy żyją w takich domach, oni zawsze udzielą Ci sporo cennych rad!

Sprecyzuj także Twoje oczekiwania względem domu:

  • Jaką ma pełnić funkcję?
  • Ile osób będzie w nim mieszkało?
  • Jakie ma mieć pomieszczenia?
  • Ile ma mieć merów kwadratowych? itp.

link do Pinterest dawki inspiracji, zbioru zdjęć

Na podstawie wspólnych, rodzinnych rozmów i doświadczeń omówcie, czego każdy z Was potrzebuje. Jakie pomieszczenia są dla Was najważniejsze, a których mógłby ewentualnie nie być w przypadku konieczności cięć budżetowych w projekcie.

Spróbujcie określić styl, w jakim ma być wykonany dom. W tym celu pomocne będą zdjęcia domów już wybudowanych, np. tych zebranych na moim kanale Pinterest.

Już niebawem udostępnię Ci swój poradnik „Pierwszy krok do budowy domu z bali” w nim szerzej opisuję 6 sprawdzonych technik, abyś podjął właściwe decyzje przy budowie wymarzonego domu z bali.

ebook pierwszy krok do budowy domu z bali, 6 sprawdzonych technik, abys podjal wlasciwe decyzje przy budowie domu z bali


#2 Przygotowanie finansowe

No i właśnie budżet… Czy wybudujesz dom posiłkując się kredytem z banku, czy gotówką?

W każdym z tych przypadków trzeba dobrze rozplanować finanse, aby starczyły do końca budowy. Jeśli budujesz za gotówkę, temat jest zdecydowanie prostszy – trzeba zmieścić się w określonym przedziale finansowym.

najlepszy kredyt na budowę domu z baliDo kredytu trzeba się przygotować nieco bardziej o czym już pisałem. W dużym skrócie, aby uzyskać zdolność kredytową Twoje finanse muszą być w nienagannej kondycji (tyczy się to głównie historii kredytowej i dokumentów potwierdzających Twoje zarobki).

Wysoki poziom zadłużenia, a nie daj Boże nieterminowo spłacane, mogą pozbawić Cię możliwości kredytowania budowy!


#3 Dobry projekt i właściwa działka

Pisałem już o tym, co najpierw: projekt, czy działka? Dla przypomnienia według mnie o wiele trudniej jest znaleźć działkę, która spełniać będzie Twoje oczekiwania, aniżeli projekt. Dlatego swe działania rozpocząłbym od zakupu działki, a dopiero do niej dobierał projekt.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni


#4 Rzetelni fachowcy

Doświadczony projektant, kierownik budowy, a także wykonawca oszczędzą Ci wielu nerwów i PIENIĘDZY przede wszystkim!

Szukasz Wykonawcy domu z bali, krok po kroku

Odpowiednie dobrany, doświadczony w projektowaniu domów z bali projektant (biuro projektowe) przygotuje Twój dom tak, aby był optymalny w budowie pod katem technicznym. Brak doświadczenia przełoży się w najlepszym wariancie na znacząco większą ilość  drewna potrzebną do wybudowania Twojego domu.

Wprawiony w boju (domów z bali) kierownik budowy wyłapie szybko wszystkie błędy wykonawcy – będzie Twoim aniołem stróżem na budowie, dlatego odpowiednio musisz go wynagradzać (budżet na poziomie 1500 zł nie starczy nawet na połowę budowy). Czy kierownik powinien być na budowie dość często?, Kiedy? czytaj o tym tutaj!

10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy domu z bali

Wykonawcy to długi temat do rozważań, ale są wśród nich Ci warci Twojej uwagi. Jak go znaleźć? Na ten temat stworzyłem osobny, obszerny Ebook: „10 korków do wyboru wykonawcy domu z bali” dostępny obok (kliknij w zdjęcie).

Z solidnym przygotowaniem merytorycznym Twój wybór będzie trafniejszy. Z tym E-bookiem połączone jest 6 narzędzi, aby proces wyboru wykonawcy przebiegał właściwie (dostępne tutaj), są to:


#5 Odpowiednie podejście

Sam uczę się odpowiedniego podejścia, przy korzystaniu z różnych dostępnych na rynku usług. Lubimy się targować i negocjować ceny, aż za bardzo! Ale nie w każdym przypadku się to opłaca, zwłaszcza kiedy może wpłynąć to na jakość produktu finalnego.

baza fachowców przekierowanie

A przecież skończyły się czasy, gdzie brakuje pracy na rynku. Żeby druga strona była odpowiednio zmotywowana, musi odpowiednio zarobić. Zatem nie możemy oczekiwać od fachowców najwyższej jakości przy wyborze najtańszej oferty.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Pamiętaj o tym proszę, to bardzo istotne, zwłaszcza przy budowie domu z bali! Nie dziwie się wielu fachowcom, którzy wolą budować z większym spokojem za granicą, w sytuacji, kiedy u nas muszą walczyć o każdą złotówkę.

Oczywiście są taż na rynku naciągacze. Niemniej weryfikujmy wykonawcę przez pryzmat jego wiedzy i doświadczenia, a na samym końcu cenę. O tym, co ważne jest w technologii budowy domu z bali przeczytasz więcej tutaj.

dodaj komentarz

Dawka Inspiracji Na:

baza fachowców przekierowanie

Bądź na bieżąco:

Kolejny E-Book w Podziękowaniu!

Bezpłatny E-book 13 mitów o domach z bali do pobrania, domy z bali jak budować, baleidetale.pl

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
powered by Facebook
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook. Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Szarlota Ledoux
Szarlota Ledoux
2019-02-04T10:32:22+0000
BaleiDetale znalazłam po słowie kluczu, bo potrzebowałam znajomości pewnych... detali. Żartuję! Tak naprawdę chciałam zaprosić Sławka na gościnną... kawkę🙃. Ale do rzeczy: przez lata zdobywane doświadczenie na tym polu. Dysponowanie dużą wiedzą, otwartość, rzeczowość, wdzięk urodzonego dyplomaty i chęć niesienia pomocy - to fundament gruntownej działalności i taką zapewni ta strona. Tematyka budowy domów z bali jest w Polsce niestety(!) mało rozpowszechniona. A szkoda, bo to najbardziej wdzięczny i bliski naturze, w tym człowiekowi temat! Świetnie, że Sławek zajął się doradztwem w tym zakresie i skompletowaniem w całość zagadnień nierzadko arcytrudnych oraz tego wszystkiego, co wielce przyda się przed budową, w jej trakcie czy już po. To bardzo ważne, szczególnie dla tych, którzy są tego rodzaju budową zainteresowani czy budową ta w ogóle lub jeszcze nie wiedzą, że wkrótce nią będą, właśnie dzięki działalności BaliiDetali. Jestem przekonana, że dzięki BalomiDetalom, znacznie łatwiej, prościej i przyjemniej przebiegać będzie cały proces niejednej budowy, co bez mrugnięcia okiem powtórzę każdemu, kto zechce zainwestować we własny dom, inwestując wpierw w tę stronę🙂read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy, same konkrety! Polecam
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews